2020’nin Geri Kalanında Amerika Göçü Durdurdu

Amerika Göçmenlik

Amerika Göçü Durduruyor – Image by Jo Wiggijo from Pixabay

Başkan Trump, Amerika ekonomisi COVID-19 salgını sırasında toparlanırken, istihdama dayalı göçü askıya alan yeni bir yasa imzaladı.

Başkan Donald Trump, bu yılın geri kalanında ABD’ye göçü sınırlamak için yeni bir İcra Emri imzaladı. Yürütme Emri 24 Haziran 2020’de saat 12: 01’de EDT’de yürürlüğe girdi ve 31 Aralık 2020’de tarihinde sona erecek.

Amacı Trump yönetimine göre, 525,000 kişilik istihdamı korumak. Bu rakam, İdare Kararının bir sonucu olarak 2020 yılında yönetimin ülkede çalışamayacağını tahmin ettiği yabancı uyrukluların sayısını göstermektedir.

Koronavirüs pandemisi, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada da dahil olmak üzere tüm dünyada işsizlik oranlarının artmasına neden oldu.

Bilindiği gibi Trump yönetimi uzun süredir göçmenlerin Amerikalı işçilere zarar verdiğini savunuyordu. Salgın sırasındaki göçün sınırlandırılmasının Amerikalı işçilerin kendi ayakları üzerinde durmalarını kolaylaştıracağına inanıyorlar.

Öte yandan Kanada, göçün istihdam yarattığını savunmakta ve yüksek düzeyde göçü memnuniyetle karşılamaya devam ediyor .

2020’de ABD çalışma vizesi almaktan kim uzaklaştırıldı

Bu yılın geri kalanında ABD, H-1B, H-2B, J ve L vize kategorileri altında yeni istihdam temelli vize vermeyecek.

H-2B vizeleri tarım dışı mevsimlik işçiler için, J vizeleri iş ve eğitim ziyaretçi değişim programlarını kolaylaştırırken, L vizeleri şirket içi transferler içindir.

Askıya alma şu anda ABD dışında olan ve şu anda geçerli bir ABD çalışma vizesine sahip olmayan kişiler için geçerlidir.

Yürütme Emri, ABD hükümetine belirli kişileri askıya alma durumundan muaf tutma esnekliği sağlar. Dahası, ABD’de sığınma talebinde bulunanlar için geçerli değildir.

Trump , Nisan ayında yeşil kartlarda durdurma olduğunu açıkladı, ancak o sırada istihdama dayalı vizeleri askıya almadı. Bugünün İcra Emri de yeni yeşil kartlardaki durdurmayı 2020’nin sonuna kadar genişletiyor.

Yorum bırak