ABD Vatandaşlık Başvurusu

Amerika Vatandaşlığı

ABD Vatandaşlık Başvurusu -Photo by Nik Shuliahin on Unsplash

ABD Vatandaşlık Başvurusu

ABD Vatandaşlık Başvurusu özgürlükler ülkesinde yaşamaya atılan ilk adımdır. Zorlu ve karmaşık bir süreç olsa da genel hatlarıyla ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Henüz yazımızın başında belirtmek isteriz ki bu süreç için profesyonel danışmanlık hizmeti almanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Vatandaşlığa Kabul Etmenin 10 Adımı: ABD Vatandaşı Olma Sürecini Anlamak

ABD Vatandaşlık Başvurusu için N-400 Formu, Vatandaşlığa Kabul Başvurusunu gönderin. Aşağıda başvuru sürecinin genel bir açıklamasını bulacaksınız.

Başvurmadan önce, tüm uygunluk gereksinimlerini karşıladığınızdan emin olun. Herhangi bir istisna ve konaklama için uygun olup olmadığınızı kontrol edin . Hazırlanmanıza yardımcı olması için vatandaşlık uygunluk çalışma sayfasını (PDF, 301 KB) ve belge kontrol listesini (PDF, 178 KB) kullanabilirsiniz. USCIS, vatandaşlığa kabul süreciyle ilgili sık sorulan birkaç soruya da cevaplar geliştirmiştir .

ABD Vatandaşlık Başvurusu Genel Adımlar

1. Adım:  Zaten ABD vatandaşı olup olmadığınızı belirleyin.

Yapılması gerekenler: Doğuştan itibaren ABD vatandaşı değilseniz veya doğumdan sonra ebeveynlerinizden otomatik olarak ABD vatandaşlığı almamış veya türetmemişseniz, bir sonraki adıma geçin.

2. Adım: ABD vatandaşı olmaya uygun olup olmadığınızı belirleyin.

Ne yapılmalı: Vatandaşlığa uygunluk çalışma sayfası (PDF, 301 KB)  yardımıyla vatandaşlığa geçmek için uygun olup olmadığınızı görün.

3. Adım: Form N-400, Vatandaşlığa Kabul Başvurunuzu hazırlayın.

Yapılması gerekenler: Form N-400’ü doldurmak  için talimatları okuyun . ABD Vatandaşlık Başvurusu sırasında vatandaşlığa geçiş için uygunluğunuzu göstermek için gerekli belgeleri toplayın. ABD dışında ikamet ediyorsanız, 2 adet vesikalık fotoğrafa ihtiyacınız olacak. Gerekli tüm belgeleri topladığınızdan emin olmak için belge kontrol listesini (PDF, 178 KB) kullanın.

4. Adım: N-400 Formunuzu, Vatandaşlığa Kabul Başvurunuzu ve ücretlerinizi gönderin .

Form N-400’ü gönderdikten sonra, USCIS size bir makbuz bildirimi gönderecektir. Vaka işleme sürelerini ve vaka durumunuzu çevrimiçi olarak kontrol edebilirsiniz .

5. Adım: Varsa biyometri randevusuna gidin.

Yapılması gerekenler: Biyometri almanız gerekiyorsa, USCIS size biyometrik randevu tarihinizi, saatinizi ve konumunuzu içeren bir randevu bildirimi gönderecektir. Planlanan zamanda belirlenen yere giderek gerekli işlemleri yapıp Biyometri almanız gerekir.

6. Adım: Röportajı tamamlayın.

Davanızdaki tüm ön süreçler tamamlandıktan sonra, USCIS vatandaşlığa geçiş sürecini tamamlamak için sizinle bir görüşme planlayacaktır. Randevu bildiriminizde USCIS ofisine tarih ve saatte rapor vermelisiniz. Lütfen randevu bildirimini yanınızda getirin.

7. Adım: USCIS’ten N-400 Formu, Vatandaşlığa Kabul Başvurunuz hakkında bir karar alın.

USCIS size yazılı bir karar bildirimi verecektir.

    •Onaylandı —Kayıtınızdaki kanıtlar vatandaşlığa kabul edilmeye uygun olduğunuzu tespit ederse, USCIS Form N-400’nizi onaylayabilir.

    •Devam —USCIS, ek kanıt / belge sağlamanız, USCIS’e doğru belgeleri verememeniz veya ilk kez İngilizce ve / veya yurttaşlık sınavından geçmemeniz durumunda başvurunuza devam edebilir.

    •Reddedildi —Kayıtınızdaki kanıtlar vatandaşlığa kabul edilmediğinizi tespit ederse, USCIS Form N-400’nizi reddedecektir.

8. Adım: Bağlılık Yemini’ni almak için bir bildirim alın .

Ne beklenir: USCIS 7. adımda N-400 Formunuzu onayladıysa, görüşmenizle aynı gün bir vatandaşlığa kabul törenine katılabilirsiniz. Aynı gün vatandaşlığa kabul töreni yapılamıyorsa, USCIS planlanan töreninizin tarihini, saatini ve yerini bildirir.

9. Adım: Bağlılık yemini ABD’ye götürün .

Vatandaşlık töreninde Sadakat Yemini alana kadar ABD vatandaşı değilsiniz .

Yapılması gerekenler: N-445 Formu, Vatandaşlığa Kabul Yemin Töreni ile ilgili anketi doldurun. Vatandaşlık töreniniz için rapor verin ve USCIS’e danışın. Bir USCIS görevlisi Form N-445’e verdiğiniz yanıtları gözden geçirecektir. Daimi Yerleşik Kartınızı (Yeşil Kart) çevirin.  ABD vatandaşı olmak için Bağlılık Yeminizi edin. Vatandaşlığa Kabul Belgenizi alın, gözden geçirin ve tören alanından ayrılmadan önce sertifikanızda gördüğünüz hataları USCIS’e bildirin.

10. Adım: ABD vatandaşlığını anlama.

Vatandaşlık, tüm Amerikalıları birbirine bağlayan ortak bir konu. Tüm vatandaşların – hem doğuştan hem de seçime göre Amerikalıların – kullanması, onurlandırması ve saygı göstermesi gereken en önemli hak ve sorumlulukların bazılarının listesine göz atın .

Vatandaşlığa kabul süreci hakkında daha ayrıntılı bilgi için lütfen web sitemizdeki Vatandaşlığa Geçme Yoluyla Vatandaşlık sayfasını ziyaret edin . ABD silahlı kuvvetleri üyeleri için vatandaşlığa geçiş hakkında bilgi için, lütfen  web sitemizdeki askeri personel ve aile üyeleri vatandaşlığı sayfasını ziyaret edin .

 

Amerika ve eyaletleri hakkında genel bilgiler içeren Amerika Birleşik Devletleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Başvuru ücretleri hakkında geniş bilgil almak için USCIS Ücretlerini Ödeme yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırak