Alman Vatandaşlığı Başvuru – Almanya Vatandaşlık Şartları 2020

Almanya vatandaşlık şartları

Almanya Vatandaşlığı – Image by David Mark from Pixabay

Alman Vatandaşlığı

Neden Alman Vatandaşlığı için başvurmalısınız:

 • Daha fazla söz hakkı : Almanya vatandaşlığı ile sadece yaşadığınız şehirde değil, aynı zamanda ulusal seviyelerde ve hatta Avrupa düzeyinde oy kullanma hakkına sahipsiniz . Dahası, parlamentoya seçilebilir ve çıkarlarınızı aktif ve siyasi olarak temsil edebilirsiniz.
 • Tüm mesleklere ücretsiz erişim : Almanya’da dilediğiniz mesleği seçebilirsiniz. Örneğin, bir kamu hizmeti çalışanı olarak bile çalışabilirsiniz.
 • Avrupa Birliği size açık : Eğer bir AB devletinin vatandaşı değilseniz, Alman pasaportunuz size Avrupa içinde her türlü hareket özgürlüğünü sağlar. Bu daha da fazla olasılık açar: Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde ve İsviçre’de herhangi bir kısıtlama olmaksızın eğitim alabilir, çalışabilir ve yaşayabilirsiniz.
 • Seyahat etmek daha kolay : Avrupa dışındaki pek çok ülke için daha kolay seyahat edebilir ve vize alabilirsiniz. Alman pasaportu dünyaca kabul gören en güçlü pasaportlardan biridir.
 • Daha az bürokrasi : Artık oturma izni, çalışma izni, yabancı uyrukluların kayıt otoritesine gitmesi gerekliliği gibi bürokratik kısıtlamaların tamamı ortadan kalkar.

Almanya Vatandaşlık Şartları 2020

Doğuştan itibaren Alman değilseniz ve aşağıdaki Almanya vatandaşlık şartları 2020 yılı için tarafınızdan karşılanıyorsa Almanya Vatandaşlığına alınabilirsiniz: 

 • Almanya Vatandaşlığı için ilk adım, en az sekiz yıldır yasal olarak Almanya’da yaşıyorsanız
 • Almanya’da süresiz oturma hakkınız varsa (örneğin, hareket özgürlüğü veya bir yerleşim izni sahibi olarak). Sınırlı oturma izni, süresiz ikamet unvanına dönüştürülebilir. Not: Eğitim için oturma izni yetersizdir.
 • Sosyal yardım yardımı ve işsizlik yardımı olmadan kendinizi ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri destekleyebiliyorsunuz: özellikle vatandaşlığa başvurduğunuzda yeterli miktarda ücretli istihdamda bulunuyorsanız, bu şartı yerine getiriyorsunuz.
 • Yeterli Almanca bilgisine sahipsiniz: Almanya Vatandaşlığı için Almanca dilini mükemmel bir şekilde bilmenize gerek yok. Bir dil sınavında sözlü ve yazılı Almanca becerilerinizi en az B1 seviyesine (Ortak Avrupa referans Çerçevesi) kanıtlamak yeterlidir. Bir Alman okulu bitirme sertifikası veya Almanya’dan bir mesleki eğitim diploması veya üniversite diploması da Almanca dil becerilerinizin kanıtıdır.
 • Alman Vatandaşlığına kabul sınavı: Vatandaşlığa kabul testini geçerek, Alman hukuk ve sosyal sistemi hakkındaki bilginizi kanıtlarsınız. Almanya’da bir Alman okulu bitirme sertifikanız veya hukuk, sosyal veya Siyaset Bilimi diplomanız var ise, genellikle vatandaşlık sınavına girmeniz gerekli değildir: Alman okulu bitirme sertifika veya derecesi genellikle bu durumda yeterli olacaktır. Vatandaşlık testine hazırlanmak için bir anket.
 • Herhangi bir suçtan hüküm giymediniz: bir suçtan hüküm giydiyseniz veya bir suç şüphesiyle Almanya’da veya yurtdışında soruşturma altındaysanız, vatandaşlığa kabul makamlarına bildirmeniz gerekir. Vatandaşlığa kabul makamları, ancak soruşturma tamamlandığında başvurunuzla ilgili bir karar verebileceklerdir.
 • Temel yasayı kabul ediyorsunuz: temel yasa (Grundgesetz) Federal Almanya Cumhuriyeti anayasasıdır. Alman vatandaşlığına başvurursanız, Federal Almanya Cumhuriyeti’nin temel yasalarına saygı duyacağınızı yazılı ve sözlü olarak kabul etmeniz ve ona zarar verebilecek her şeyi yapmaktan kaçınmanız gerekir. Vatandaşlığa kabul makamlarına bu konuda onay vermiş oluyorsunuz.
 • Önceki uyruğunuzdan vazgeçersiniz: Alman Vatandaşlığı kabul edildiğinizde önceki uyruğunuzdan vazgeçmeniz gerekecektir. Bununla birlikte, belirli menşe ülkeler için bu kuralın istisnaları vardır. Örneğin, AB üye ülkelerinin ve İsviçre vatandaşlarının Alman vatandaşlığı elde ettiklerinde önceki vatandaşlıklarını korumalarına izin verilir. Fas, İran ve Cezayir gibi bazı eyaletler için başka istisnalar vardır. Vatandaşlıktan yoksun bırakma, bu eyaletlerde kabul edilemez kabul edilir.

Önemli Not:

Almanya vatandaşlık şartları, birçok özellik içerir ve her durumda farklı olduğu için uygulamadan önce vatandaşlığa geçiş için yetkililerle konuşmak gerekir. Örneğin, reşit olmayan çocuklar ve vatandaşlığa hak kazanan göçmenlerin eşleri, Almanya’da sekiz yıldır yaşamamış olsalar bile, vatandaşlığa kabul makamlarının takdirine bağlı olarak vatandaşlığa alınabilir.

Davanızdan hangi vatandaşlığa kabul bürosunun sorumlu olduğunu yerel belediye veya ilçe makamınızdan veya yaşadığınız belediyenin yabancı uyrukluların kayıt makamından öğrenebilirsiniz.

Çocuklarla ilgili düzenlemeler

Ebeveynlik ilkesi ve doğum yeri ilkesi: Alman milliyeti ebeveynlik ilkesine dayanmaktadır. Bu, Alman vatandaşlığına sahip en az bir ebeveyni olan bir çocuğun doğumda otomatik olarak Alman vatandaşlığını aldığı anlamına gelir. Doğum yeri ilkesi de geçerlidir. Buna göre, yabancı ebeveynlerin bir çocuğu, ebeveynlerinden birinin Almanya’da yasal olarak en az sekiz yıl yaşamış olması ve doğum sırasında yerleşim izni veya belirsiz bir ikamet unvanına sahip olması durumunda Almanya’da doğmuş olması durumunda otomatik olarak Alman vatandaşlığını alabilir.

Çifte vatandaşlık : Almanya’da doğan yabancı ebeveynlerin çocukları, ailelerinin vatandaşlığına ek olarak Almanya vatandaşlığına da sahip olabilirler. Ön koşul, Almanya’da büyümeleri.

Almanya Vatandaşlığa Kabul Süreci

Almanya’da sekiz yıl veya daha uzun süre yaşamış olsanız bile, otomatik olarak vatandaşlığa alınmazsınız. Almanya Vatandaşlığı kabul makamlarına her zaman yazılı bir başvuru yapmanız gerekir. Size kişisel tavsiye ve doldurmanız için gerekli belgeleri ile bir başvuru formu tedarik edecek. 16 yaşından itibaren kendi başınıza vatandaşlığa başvurabilirsiniz. Çocuklar için, ebeveynler veya diğer yasal Vasiler kendi adına başvurabilirler.

Almanya Vatandaşlığı Ücreti

Genel bir kural olarak, vatandaşlığa başvururken ödenecek ücret 255 Euro’dur. Ebeveynleriyle birlikte vatandaşlığa alınacak çocuklar için ücret çocuk başına 51 Euro’dur. Tek başına bir çocuk vatandaşlığa alınacaksa, 255 euroluk bir ücret de ödenecek. İstisnai durumlarda vatandaşlığa kabul ücreti azaltılabilir veya tamamen feragat edilebilir. Bu durum, örneğin, başvuru sadece düşük gelirli veya birkaç çocuk aynı anda vatandaşlığa başvuracaksa mümkün olur.

Vatandaşlığa Kabul Sertifikası

Başvurunuz doğrulandıktan ve kabul edildikten sonra, bir sonraki adımın nasıl yapılacağı konusunda Almanya Vatandaşlığı kabul makamlarından bildirim alacaksınız. Hangi arazide yaşadığınıza bağlı olarak, önceki milliyetinizden vazgeçmek için adımları atmanız gerekecektir. Size bir vatandaşlık güvencesi (“Einbürgerungszusicherung”) verilecektir. Bu güvence, önceki vatandaşlığınızdan vazgeçmek için başvurmanız için menşe ülkenizin konsolosluğuna gönderebilirsiniz.

Alman vatandaşlığını kazanarak, önceki vatandaşlığınızı otomatik olarak kaybederseniz veya bu vatandaşlıktan vazgeçmenin imkansız veya kabul edilemez olduğu düşünülürse, vatandaşlığınızın önünde başka bir engel olmamalıdır. Bir vatandaşlığa kabul belgesi alacaksınız. Bu belge genellikle şahsen size teslim edilir veya vatandaşlığa kabul töreninde sunulur. Bu belge sizi Alman vatandaşı yapıyor.

Vatandaşlığa başvurduğunuz andan itibaren ne kadar zaman alacağı duruma göre değişir. Birçok durumda birkaç ay sürebilir.

Alman kimlik kartı ve pasaport başvurusu

Vatandaşlığa kabul belgesi ile bir Alman kimlik kartı ve yerel halkın kayıt bürosunda (“Einwohnermeldeamt”) yapılmış bir Alman pasaportu da alabilirsiniz. Gerektiğinde kimliğinizin kanıtını sağlamak için Almanya’da bu belgelerden en az birine sahip olmanız gerekir. Kimlik kağıtlarınızın toplanmaya hazır olması genellikle birkaç hafta sürer.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

ALMANYA’DA İŞ BULMA

ALMANYA GÖÇMENLİK YASASI

 

Yorum bırak