ALMANYA BAYRAĞI TARİHİ VE ANLAMI – ALMAN BAYRAĞI RESMİ

ALMANYA BAYRAĞI TARİHİ

ALMANYA BAYRAĞI TARİHİ VE ANLAMI – ALMAN (GERMANY) BAYRAĞI RESMİ – Image by Pexels from Pixabay

Almanya (Germany) Bayrağı

Almanya bayrağı ( Almanca : Bayrak Deutschlands ) üç renkli eşit yatay bantlardan oluşur ve Almanya’nın ulusal renklerini (siyah, kırmızı ve altın) taşır. Bayrak ilk olarak 1919’da Weimar Cumhuriyeti döneminde 1933’e kadar modern Almanya’nın ulusal bayrağı olarak kabul edildi .

19. yüzyılın ortalarından bu yana, Almanya’nın iki rakip ulusal renk geleneği vardır: siyah-kırmızı-altın ve siyah-beyaz-kırmızı. Siyah-kırmızı-altın, 1848 Devrimleri’nin , 1919-1933 Weimar Cumhuriyeti’nin ve Federal Cumhuriyet’in (1949’dan beri) renkleriydi . 1959’dan beri ek bir (‘sosyalist’) arma ile de olsa Alman Demokratik Cumhuriyeti (1949–1990) tarafından da kabul edildi .

Siyah-beyaz-kırmızı renkler ilk kez 1867’de Kuzey Almanya Konfederasyonu anayasasında ortaya çıktı. Prusya ve diğer kuzey ve orta Alman devletleri için bu ulus devlet, 1870-71’de Alman İmparatorluğu adı altında güney Alman eyaletlerine kadar genişletildi . Bu renkleri 1918-19 devrimine kadar korudu. Daha sonra siyah-beyaz-kırmızı siyasi sağın sembolü haline geldi. 1933’te fanatik milliyetçiler (Nazi Partisi), partinin kendi gamalı haç bayrağıyla birlikte bu renkleri yeniden oluşturdu. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, siyah-beyaz-kırmızı, uygun ulusal sosyalist sembollerin aksine yasak olmadığı için bazı muhafazakar gruplar veya aşırı sağ gruplar tarafından hala kullanılıyordu .

Siyah-kırmızı-altın, Federal Almanya Cumhuriyeti’nin resmi bayrağıdır. Anayasal düzenin resmi bir sembolü olarak hakarete karşı korunmaktadır . Alman ceza kanunun 90. maddesine göre, bunun sonuçları para cezası veya beş yıla kadar hapis cezasıdır.

Alman Bayrağı Kökenleri

Siyah, kırmızı ve altın renklerle Alman Birliği, Napolyon’un yenilgisinden sonra kurulan muhafazakar Avrupa düzenine karşı hareketi sembolize etmek için siyah-kırmızı-altın bayrağının kullanıldığı radikal 1840’larda ortaya çıktı.

1848 bayrağında kullanılan renk şemasının kökeni ile ilgili dolaşımda birçok teori var. Renklerin, Carlsbad Kararnamelerinde Metternich tarafından yasaklanan radikal fikirli Burschenschaften’lerden biri olan Jena Öğrenci Ligi’nin (Jenaer Burschenschaft) renkleri olduğu öne sürülmüştür; renkler, Johannes Brahms’ın akademik Festival Uvertüründe aktardığı Ağustos Daniel von Binzer’in öğrenci şarkısı Zur Auflösung der Jenaer Burschenschaft (“Jena Öğrenci liginin dağılması üzerine”) yedinci ayetinde kanonik düzeninde belirtilmiştir.[2] başka bir iddia, çoğunlukla üniversite öğrencilerinden oluşan ve Napolyon’un işgalci güçlerine karşı mücadele sırasında oluşan Lutzow Free Corps’un üniformalarına (çoğunlukla kırmızı yüzlü ve altın düğmeli siyah) geri dönüyor. Gerçek açıklama ne olursa olsun, bu renkler kısa bir süre sonra bu kısa dönemde Almanya’nın ulusal renkleri olarak kabul edildi ve özellikle Weimar döneminde yeniden tanıtıldıktan sonra, genel olarak liberalizm ile eşanlamlı hale geldi.[3] Bu renkler Ortaçağ Reichsadler’de de görülür.

Sivil Bayrak

Sadece siyah-kırmızı-altın Üç Renkli içeren Alman Ulusal bayrağı veya Bundesflagge (İngilizce: Federal bayrak), 1949’da (Batı) Alman Anayasasının bir parçası olarak tanıtıldı.[4] daha sonraki yıllarda ayrı hükümet ve askeri bayrakların oluşturulmasından sonra, düz Üç Renkli şimdi Alman sivil bayrağı ve sivil ensign olarak kullanılmaktadır. Bu bayrak aynı zamanda Federal olmayan yetkililer tarafından federal hükümetle olan bağlantılarını göstermek için de kullanılır, örneğin Alman devletlerinin yetkilileri Alman Ulusal bayrağını kendi bayraklarıyla birlikte kullanır.

Hükümet Bayrağı

Almanya Bayrağı

Almanya Hükümet Bayrağı

Almanya hükümet bayrağı (Germany bayrağı olarak da aranmaktadır) resmi olarak Dienstflagge der Bundesbehörden (federal yetkililerin devlet bayrağı) veya kısaca Bundesdienstflagge olarak bilinir. 1950’de tanıtılan hükümet bayrağı, siyah ve altın bantların beşte biriyle örtüşen Bundesschild (“Federal Kalkan”) ile tahrif edilen sivil bayraktır. Bundesschild, ana farklılıkları kartalın illüstrasyonu ve kalkanın şekli olan Almanya’nın armasının bir çeşididir: Bundesschild tabanda yuvarlanır, standart arma ise işaret edilir.

 

Almanya bayrağı (yanda görülen hükümet bayrağı) sadece federal hükümet yetkilileri tarafından kullanılabilir ve başkaları tarafından kullanılması para cezası ile cezalandırılan bir suçtur. Bununla birlikte, Bundesdienstflagge’ye benzer bayrakların kamuya açık kullanımı (örneğin, Bundesschild yerine gerçek armayı kullanarak) tolere edilir ve bu bayraklar bazen uluslararası spor etkinliklerinde görülür.

 

Normal yatay formata ek olarak, Almanya’daki birçok kamu binası dikey bayraklar kullanır . Çoğu belediye binası, şehir bayrağını ulusal bayrakla birlikte bu şekilde dalgalandırır; Almanya’daki birçok şehir bayrağı yalnızca dikey biçimde mevcuttur. 

Dikey Hükümet Bayrağı

 

Dikey Alman bayrağı oranları belirtilmemiştir. 1996’da, 1806-1918 yılları arasında Reuss-Gera Prensliği’nin ( Fürstentum Reuß -Gera ) “geleneksel” siyah-kırmızı-altın bayrağına rastlantısal olarak uyan, hükümet bayrağının dikey versiyonu için bir düzen oluşturuldu : Bundesschild siyah ve altın bantlarının beşte birine kadar olan üst üste gelen, bayrağın orta kısmında görüntülenir. Bir afiş gibi asıldığında veya örtüldüğünde, siyah şerit şekilde gösterildiği gibi solda olmalıdır. Dikey bir bayrak direğine asıldığında, siyah şerit direğe yakın tarafta olmalıdır.

Almanya Bayrağı Tasarımı – Almanya Bayrağının rengi

Federal Almanya Cumhuriyeti, Almanya bayrağının rengi ile ilgili olan Alman anayasasının 22. Maddesi şöyle der:

Federal Almanya bayrağı siyah, kırmızı ve altın renginde olacaktır.

1950 yılında Batı Alman hükümeti tarafından belirlenen spesifikasyonlara göre, bayrak eşit genişlikte üç çubuk gösterir ve 3: 5 genişlik-uzunluk oranına sahiptir; Weimar Cumhuriyeti’nde kullanılan üç rengin 2: 3 oranı vardı. 

Bayrağın kabulü sırasında “Siyah-Kırmızı-Altın ” dışında kesin bir renk spesifikasyonu yoktu . Ancak 2 Haziran 1999’da federal kabine , Alman hükümeti için resmi renklerin özelliklerini şu şekilde tanımlayan bir kurumsal tasarım başlattı :

Renk şeması Siyah Kırmızı Altın
RAL 9005
Jet siyah
3020
Trafik kırmızı
1021
Kolza sarı
HKS 0, 0, 0 5,0 PB 3,0 / 12 6,0R 4,5 / 14
CMYK 0.0.0.100 0.100.100.0 0.12.100.5
Pantone (yaklaşım) Siyah 485 7405 [a]
Web rengi # 000000 # FF0000 # FFCC00 [b]
Ondalık RGB 0,0,0 255,0,0 255.204,0
  1. ^ Burada verilen değer, aşağıdaki daha karmaşık kombinasyona bir alternatiftir: Sarı (765 g), Kırmızı 032 (26 g), Siyah (11 g), Transp. Beyaz (198 g)
  2. ^ Çevrimiçi kullanım için önerilen RGB değerleri.
Almanya bayrağı ve anlamı ile ilgili yazımızdan sonra  benzer içerikteki diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz:

NORVEÇ BAYRAĞI – TARİHİ – ANLAMI – NORWAY BAYRAĞI RESMİ

 

 

Yorum bırak