Almanya İş Arama Vizesi Başvurusu ve Randevusu Almak 2020

Almanya İş Arama Vizesi 2020

Almanya İş Arama Vizesi – Image by Gerd Rohs from Pixabay

Genel Bakış

Almanya sadece güzel bir ülke değil, aynı zamanda Avrupa’nın en güçlü ülkelerinden biri. Yüksek büyüme ve düşük işsizlik oranıyla, bir iş arıyorsanız gitmek için mükemmel bir yerdir. Ülke sakinlerine ücretsiz eğitim sunmaktadır ve oldukça güvenli ve çekici bir yaşam ve çalışma ortamı olarak kabul edilmektedir.

Almanya aynı zamanda iyi ücretli pozisyonlarda çalışmak için yüksek nitelikli çalışanlar arayan ülkelerden biridir ve tüm genç ve yetenekli insanları ziyaret etmeye ve çalışacak yerler aramaya teşvik etmektedir. Bu yüzden orada çalışmak istediğinize karar verdiyseniz, yapmanız gereken ilk şey bir Almanya iş arama vizesi almaktır.

Almanya iş arama vizesi nedir?

Almanya iş arama vizesi, ülkede altı ay kalmanıza ve bir iş aramanıza izin veren Uzun Süreli Oturma İzni’dir. Altı ayın sonunda bir iş yeri bulduysanız, size Almanya çalışma vizesi veya Almanya çalışma izni verilecek ve orada çalışma ve yaşama izniniz olacak. İş arama vizesine sahip olmanın Almanya’da hemen çalışmaya başlamanıza izin vermediğini lütfen unutmayın. Bu sadece ülkeyi ziyaret edebileceğiniz ve konaklamanız sırasında bir iş arayabileceğiniz anlamına gelir.

Almanya iş arama vizesi almak için aşağıdakilere ihtiyacınız vardır:

 1. Başvurmaya uygun olun
 2. Gerekli tüm belgeleri derleyin
 3. Bir başvuru formu doldurun ve vize randevunuzu alın

Başvuranların uygunluğu

Almanya iş arama vizesine başvurabilmek için yerine getirmeniz gereken birkaç kriter vardır:

 • Bir Alman üniversitesinden veya eşdeğer bir yabancı diplomadan Yüksek Lisans Derecesine sahip olmak
 • İlgili eğitim alanınızda en az 5 yıllık deneyime sahip olmak
 • Almanya’da kaldığınız süre boyunca kalışınızı karşılayacak yeterli paranızın olduğunu kanıtlayın
 • Almanya’da kaldığınız süre boyunca veya Çalışma İzninizi alana kadar seyahat veya sağlık sigortası yaptırınız.

Tüm kriterleri kontrol ettiyseniz, vizenizi almaya bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Bir sonraki adım, uygulamanıza eklenecek belge setinizi hazırlamaktır. Belgeler, başvurunuzun şartları yerine getirmemesi nedeniyle derhal reddedilmemesini sağlar, bu nedenle hepsine sahip olduğunuzdan emin olun.

Almanya iş arama vizesi almak için ihtiyacınız olan belgelerin kontrol listesi:

 • Geçerli bir pasaport (son 10 yılda verilen ve planlanan iadenizden sonra en az 12 ay geçerli olan)
 • Pasaportunuzun veri sayfasının bir kopyası
 • Biyometrik özelliklere dayalı 3 pasaport fotoğrafı
 • Ziyaretinizin amacını, iş bulmayı nasıl planladığınızı ve iş bulamazsanız alternatif kariyer planlarınızı açıkladığınız bir kapak mektubu
 • Diplomanız (veya bir Alman veya Alman olmayan üniversiteden herhangi bir akademik yeterlilik belgesi) ve önceki iş deneyimi sertifikaları
 • Ayrıntılı Özgeçmişiniz (CV)
 • Almanya’da konaklama belgesi (ziyaretiniz sırasında kalacaksınız)
 • Aşağıdaki belgelerden birini göstererek Almanya’da kaldığınız süre için masrafları karşılayacak mali kanıtlar:
  • Almanya’da yaşayan bir sponsor tarafından Verpflichtungserklärung (resmi yükümlülük mektubu)
  • Banka hesap ekstresi veya
 • Kendi ülkenizdeki doğum belgesi, evlilik cüzdanı ve diğerleri (İngilizce’ye çevrilmiş) gibi kişisel durum kanıtı
 • Sağlık sigortanızın kanıtı

Gereklilikleri yerine getirmek için, bu belgelerin hepsini ikişer nüsha haline hazırlamanız ve başvuru merkezinize götürmeniz gerekir.

Bu belgelerin hepsine sahip olmanızın size vize verileceğini garanti etmediğini unutmayın. Karar tamamen konsolosluk görevlisine kalmış.

Almanya büyükelçiliği / konsolosluğu ek belge isteme hakkını saklı tutar. Bu, yoğun ihtiyaç duyulan meslekler (örneğin Hemşireler, Tıp Doktorları, Eczacılar, Öğretmenler) için de geçerlidir.

Başvuru formu ve randevu

Gerekli belgeleri topladıktan sonra, son adım Alman Büyükelçiliği ofisinden iş arayan vizesi için bir başvuru formu doldurmaktır. Formu gönderdikten sonra, bir röportaj için randevu alacaksınız. Geçmişiniz ve belgeleriniz, başvuru formunuz ve röportajınız size Almanya iş arayan vizesi verilip verilmeyeceğini belirleyecektir.

Sonuç olarak, Almanya’da iş bulmaya kararlıysanız, bu adımları dikkatli şekilde izlediğinizden, iyi bir başvuru hazırladığınızdan emin olun. Almanya’daki potansiyel işverenlerle iletişim kurmak için hazırlanın.

Almanya’da iş arama vizesi ile çalışamazsınız. Bir iş bulduğunuzda, bunu “iş için oturma izni” olarak değiştirmelisiniz.

Almanya İş Arama Vizesi 2020 Ücreti Nedir?

Almanya iş arama vize ücreti, vizenin bir tür uzun süreli vize olarak kabul edildiğini göz önünde bulundurarak 75 € ‘dur . Vize ücreti herhangi bir zamanda değiştirilebilir ve Almanya’ya iş arayan vizeniz reddedilirse para size geri ödenmeyecektir.

Almanya İş Arama Vizesini Uzatabilir miyim?

Almanya iş arama vizesi uzatılamaz. Bu, vizenizin geçerli olduğu süre boyunca (altı ay) iş bulamazsanız, ülkenize geri dönmeniz gerektiği anlamına gelir.

Burada vize almak için işinize harcadığınız süre boyunca Almanya’da iş bulabiliyorsanız, eve dönmeniz ve çalışma vizesi / oturma izni başvurusu yapmanız gerekmeyecektir, çünkü bunu Almanya’da yapabilirsiniz.

İş Arama Vizesi Almanya ile Çalışabilir miyim?

Hayır, iş arama vizesi ile çalışmaya başlayamazsınız. Almanya’da bir iş bulduğunuzda, çalışma izni almak için başvuruda bulunmanız gerekir.

 

ALMANYA GÖÇMENLİK YASASI

Yorum bırak