Almanya’da Hemşirelik Ücretleri, Gereksinimleri 2020

Almanya'da Hemşirelik

Almanya’da Hemşirelik – Image by Gerd Altmann from Pixabay

Almanya’da Hemşirelik

Almanya geniş kapsamlı demografik değişim geçirmekte olan ülkelerden biridir. İnsanlar daha uzun yaşadıkça ve toplumdaki yaşlı insanların oranı arttıkça, yatarak ve ayakta tedavi hizmetlerine duyulan ihtiyaç da sürekli artmaktadır. Hastaneler, bakım evleri ve diğer bakım sağlayıcıları, yetenekli hemşirelik personeli bulmakta ve bünyelerinde tutmakta daha da zorlanmaktadır. Nitelikli sağlık ve Hemşirelik personeli işe bu nedenle Almanya için çok önemli bir durumdadır.

Almanya’da Hemşire Olmak

Almanya’da hemşire olmak, her şeyden önce size çok sağlam bir sektörde neredeyse garanti bir iş imkanı sunmaktadır. Hemşireler ve geriatrik hemşireler, hastanelerde, bakım evlerinde veya hastaların evlerinde olsun, hastaları izleme, tavsiye verme ve bakım yapmaktan sorumludur. Uzmanlıklarına ve niteliklerine bağlı olarak, bazı hemşirelik uzmanları bakım prosedürlerini belgelemek ve değerlendirmek, doktorların yönergelerini takip etmek ve doktorlara işlerinde yardımcı olmakla mükelleftir.

Almanya’da Hemşirelik, hastaların aileleriyle iletişim kurmayı gerektirir. Bu hemşirelik mesleği çalışmalarının bir başka önemli bölümünü oluşturur. (Bu yüzden Almanca’ya ihtiyacınız olacaktır) Demografik değişim ışığında, yetenekli geriatrik hemşirelere olan talep hızla artmaktadır. 2050 yılına kadar, iki kattan fazla insanın bakıma ihtiyacı olacağı beklenmektedir. Bu, yeterli sayıda yetenekli hemşirelik personelinin güvence altına alınmasının Almanya için önemli bir zorunluluk olduğu anlamına gelir. Bu zorunlulukla yüzleşmek için bir dizi farklı strateji geliştirildi.

Almanya’da hemşirelik alanında çalışmak kim olursa olsun bir lisans gerektirir. Mesleki niteliklerinizin tanınması için, dilinizi ve mesleki becerilerinizi gereksinimlere uygun hale getirmek için genellikle bir adaptasyon kursu almanız gerekir. Mesleki niteliklerin tanınması için başvurular, çalışmayı düşündüğünüz Alman topraklarının yetkili makamına sunulmalıdır. Başvurunuza izin verilirse, başvurunuzun verildiği şehirden bağımsız olarak tüm ülke genelinde çalışma hakkınız vardır. Başvurunuzun başarılı olması için aşağıdaki Almanya hemşirelik gereksinimlerine bakınız:

Almanya Hemşirelik Gereksinimleri

  • Niteliklerinizin Almanya’da tanınması gerekir: yurtdışında hemşirelik niteliklerinizi aldıysanız, bunların Almanya’da tanınması gerekir. Yetkili makam, yurtdışında edindiğiniz mesleki niteliklerin Almanya hemşirelik gereksinimleri ile ilgili niteliklere tam olarak eşdeğer olup olmadığını doğrulayacaktır. Durum böyle değilse, bir adaptasyon kursuna kayıt olabilirsiniz.
  • Almanya’da Hemşirelik yapabilmek için Almanca’yı yeterince iyi konuşmanız gerekir: çalışmayı düşündüğünüz Alman topraklarına bağlı olarak, Avrupa referans Çerçevesi altında bir B1 veya B2 Almanca yeterlilik seviyesine sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.
  • Sağlıklı olmanız gerekir: bir Alman doktor tarafından verilen ve fiziksel ve zihinsel olarak formda olduğunuzu ve Almanya’da hemşirelik bakımında çalışabileceğinizi belirten bir sertifika sunmanız gerekir.
  • Güvenilir olmanız gerekir: güvenilir olduğunuzu kanıtlamak için bir polis izni sertifikası sağlamanız gerekir. Durumunuza bağlı olarak, Almanya’da verilen veya ülkenizde verilen bir polis izni sertifikası (adli sicil) gerekli olacaktır.

Tanıma prosedüründe, kalifikasyonunuzu nereden aldığınız, hangi uyruğa sahip olduğunuzdan daha fazla vurgulanır:

Bir AB ülkesinde edinilen mesleki nitelikler: Hemşirelik niteliklerinizi AB veya Avrupa Ekonomik Alanı üyesi olan bir ülkede aldıysanız, mesleki nitelikleriniz genellikle otomatik olarak tanınır. Ancak, Almanya’da hemşire olmak isteyen herkesin dili konuşması gerekiyor. Seçtiğiniz mesleği uygulamak için Almanca seviyenizin yeterli olduğunu kanıtlamanız gerekir. Bu genellikle B1 veya B2 Almanca yeterlilik seviyesine karşılık gelir.

AB dışında edinilen mesleki nitelikler:

Vizeye başvurmadan önce, mesleki yeterliliklerinizin Almanya’da hangi kariyer yollarını izlemenize izin vereceğini öğrenmeniz gerekir. Yurtdışında edindiğiniz yabancı mesleki yeterliliklerin tanınması için başvuruda bulunmanız gerekir. Tanıma prosedürü şunlara yol açabilir:

Mesleki niteliklerinizin tam olarak tanınması: bu, niteliklerinizin ilgili Almanca yeterliliğine tam olarak eşdeğer olduğu ve diğer tüm gereklilikleri (örneğin dil becerileri) karşıladığınız anlamına gelir. Geçerli bir iş teklifi aldıktan sonra, kendi ülkenizde bulunan Alman misyonundan nitelikli profesyoneller için çalışma vizesine başvurabilirsiniz.

Alman topraklarında olduğunuzda, yabancılar Dairesi tarafından verilen oturma izni için başvurmanız gerekir. Almanya’da hemşirelik yapmanın mesleki bir eğitim niteliği olduğunu ve diğer birçok ülkede olduğu gibi bir üniversite kursu olmadığını lütfen unutmayın. Ayrıca, AB Mavi Kartı Almanya’da çalışmak isteyen hemşireler için geçerli değildir.

Mesleki niteliklerinizin kısmen tanınması: başvurunuzu inceleyen otorite, niteliklerinizin tam olarak tanınması için teorik ve pratik becerilerinizin yeterli olmadığını tespit ederse, Almanya’daki niteliklerinizi gereksinimlere uygun hale getirecek bir adaptasyon kursu almayı tercih edebilirsiniz. Belirli kriterler yerine getirilirse, yabancı niteliklerin tanınması için vize verilebilir. Bu vize, daha fazla eğitim alarak eksik nitelikleri elde etmek için 18 ay verir.

Aldığınız eğitim kurslarının mesleki niteliklerinizin tanınması için uygun olması gerekir. Buna uyum kursları, sınavlara hazırlık kursları, dil kursları veya şirket içi ileri eğitim dahildir. Almanya’da adaptasyon eğitimi alırken yarı zamanlı çalışmanıza ve yardımcı hemşire olarak para kazanmanıza izin verilir. Tam tanıma verildikten sonra, oturma izniniz bir yıla kadar uzatılabilir ve size hemşirelik uzmanı olarak iş bulmak için zaman kazandırır.

Tanıma, sınavlar, uyum kursları ve bu konularda yetkili Alman makamları hakkında daha fazla bilgi için lütfen www.anerkennung-in-deutschland.de adresine bakın.

Nitelikli bir hemşirelik profesyoneli olmak

Temmuz 2017’de Alman hükümeti, müfredatı güncellemek ve hemşirelik mesleğini daha çekici hale getirmek için hemşirelik eğitim sisteminde reform yaptı. Reform 2020 yılına kadar uygulanacaktır. Bu, 1 Ocak 2020’den önce hemşirelik eğitimine başlayan öğrencilerin, 1 Ocak 2020’den sonra eğitime başlayanlardan farklı kural ve düzenlemelere tabi olacağı anlamına gelir.

1 Ocak 2020 Öncesi Hemşirelik Eğitim Programı

Almanya’da Hemşirelik uzmanı olmak isteyen kişiler üç farklı mesleki eğitim programı arasından seçim yapabilir. ‘Hemşireler’, ‘geriatrik hemşireler’ veya ‘pediatrik hemşireler’ olmak için eğitim alabilirler. Bu mesleki eğitim programlarının üçünün tamamlanması üç yıl alır. Eğitimin teorik kısmı bir meslek okulunda veya hemşirelik okulunda, pratik kısmı ise işyerinde gerçekleştirilmektedir. Adayların 10 yıllık eğitimden sonra okuldan ayrılma belgesi almaları gerekir; hemşirelik yardımı veya hemşirelik desteği alanında mesleki eğitimi tamamlamışlarsa, 9 yıl sonra okuldan ayrılma belgesi yeterlidir.

Hemşireler, geriatrik hemşireler veya pediatrik hemşireler olarak eğitim almak isteyip istemediklerine bakılmaksızın, başvuru sahiplerinin işe bir dizi temel beceri getirmeleri gerekmektedir. Çalışkan, empatik olmaları gerekir, Karşılaşacakları geniş görev yelpazesini karşılamak için sorumlu, duygusal olarak istikrarlı ve iyi fiziksel durumda olmaları gerekir. Potansiyel işverenler, hastaneler ve bakım evleri, aynı zamanda tamamlanan eğitim türüne bağlı olarak ayakta tedavi hizmetleri, yaşlılar için konut evleri, çocuk hastaneleri ve çok daha fazlasıdır.

1 Ocak 2020’den İtibaren Hemşirelik Eğitim Programı

1 Ocak 2020’de  Almanya’da Hemşirelik Meslekleri Yasası (Pflegeberufegesetz, PflBG) yürürlüğe girdi. Bu tarihten sonra hemşirelik uzmanı olarak eğitime başlayan tüm başvuru sahipleri iki yıllık genel hemşirelik eğitimi alacaktır. Eğitimin üçüncü yılında öğrenciler genel hemşire olmak için genel eğitime devam edecek veya geriatrik veya pediatrik hemşire olmak için uzmanlaşacaktır. Yeni hemşirelik eğitim programı kapsamında, eğitimin teorik kısmı bir hemşirelik okulunda, pratik kısmı ise işyerinde devam edecektir.

Çalışkanlık, empati ve sorumluluk, duygusal istikrar ve fiziksel dayanıklılık öğrencilerin sahip olması gereken kişisel nitelikler olmaya devam edecektir. Buna ek olarak, yeni çerçevede eğitim veren kişilerin istihdam edilebileceği çok çeşitli işyerleri değişmeden kalacaktır. Hemşirelikte eğitime başlama gereksinimleri de değişmeden kalacaktır. Genel hemşireler, geriatrik hemşireler veya pediatrik hemşireler olarak eğitimi tamamlayanlar, hemşirelik bakım uzmanı olmak için daha fazla eğitim almayı tercih edebilirler.

Başlangıç Süreleri

Daha sonra başlangıç ​​eğitim süreleri dikkate alınacaktır. Almanya’da Hemşirelik için mesleki eğitim programına ek olarak, hemşirelik için yeni bir üniversite kursu verilecektir. Bu kurs, mesleki eğitim programı kapsamında öğretilen tüm becerileri kapsayacak ve bakıma muhtaç kişilerin daha karmaşık ihtiyaçlarını da dikkate alacaktır. Genel hemşireler, geriatrik hemşireler veya pediatrik hemşireler olarak eğitimi tamamlayanlar, hemşirelik bakım uzmanı olmak için daha fazla eğitim almayı tercih edebilirler.

Daha sonra başlangıç ​​eğitim süreleri dikkate alınacaktır. Almanya’da Hemşirelik için mesleki eğitim programına ek olarak, hemşirelik için yeni bir üniversite kursu verilecektir. Bu kurs, mesleki eğitim programı kapsamında öğretilen tüm becerileri kapsayacak ve bakıma muhtaç kişilerin daha karmaşık ihtiyaçlarını da dikkate alacaktır.

Genel hemşireler, geriatrik hemşireler veya pediatrik hemşireler olarak eğitimi tamamlayanlar, hemşirelik bakım uzmanı olmak için daha fazla eğitim almayı tercih edebilirler. Daha sonra başlangıç ​​eğitim süreleri dikkate alınacaktır. Almanya’da Hemşirelik için mesleki eğitim programına ek olarak, hemşirelik için yeni bir üniversite kursu verilecektir. Bu kurs, mesleki eğitim programı kapsamında öğretilen tüm becerileri kapsayacak ve bakıma muhtaç kişilerin daha karmaşık ihtiyaçlarını da dikkate alacaktır.

Hemşirelik Eğitimi Reformunun Getirdiği Değişikliklere Kısa Bir Bakış

Reform, Almanya’da Hemşirelik eğitimi ve çalışma hayatının bazı temel yönlerini değiştirmektedir. Yeni reform, genel hemşirelik eğitimine güçlü bir şekilde odaklanmaktadır. Bu, hemşire olarak eğitim alan herkesin, hemşirelik bilimindeki yeni gelişmeleri dikkate alarak farklı yaşlardaki ve farklı ihtiyaçlara sahip kişilere bakmak için gerekli temel hemşirelik becerilerini kazanacağı anlamına gelir. Hemşirelik profesyonelleri, hemşirelik bakımının tüm alanlarında iş bulmak, iş değiştirmek, terfi etmek ve kişisel gelişim için daha iyi fırsatlara sahip olacaktır.

Yeni program kapsamında eğitim gören kişilerin daha fazla esnekliği de olacaktır. İhtiyaçlarına tam olarak uyan eğitim seçeneğini seçebilirler; örneğin, okumak istiyorlarsa, hemşirelikte yeni genelleştirilmiş üniversite derecesini seçebilirler. Bu genelleştirilmiş hemşirelik eğitiminin bir diğer artısı, AB genelinde tanınması ve hemşirelikte çalışan kişilere daha fazla iş fırsatı vermesidir. Yeni hemşirelik eğitim programı tamamen ücretsiz olacak ve çıraklara yeterli ücret ödenecek.

Almanya’da Hemşirelik mesleklerinin reformunu kısa ve anlaşılması kolay bir şekilde gösteren bir infografik için buraya tıklayın.

Diğer Ülkelerle Girişimler / Anlaşmalar

Triple Win Projesi

Triple Win projesi hem işgücü piyasası hem de kalkınma politikası hedeflerine odaklanmaktadır. Aynı zamanda yurtdışından emeği karşılayan ve niteliklerini ve becerilerini tanıyan bir kültür kurma vaadini de yerine getirir. Federal İstihdam Bürosu, Triple Win pilot projesini yürütmek için GIZ ile birleşti. Bu projenin amacı Almanya’da çalışmak üzere yurtdışından hemşirelik uzmanları yetiştirmektir.

Proje, Federal İstihdam Bürosu ile ortak ülkelerin Bosna-Hersek, Sırbistan, Filipinler ve Tunus gibi istihdam büroları arasında yapılan anlaşmalara dayanıyor. Ortak ülkelerin iş bulma kurumları, ülkelerinde başvuru prosedürünün düzenlenmesinden sorumludur. Ayrıca başvuruları bir dizi resmi kriter açısından kontrol ederler. Federal İstihdam Bürosu daha sonra başvuranların kişisel niteliklerini, hemşirelik becerilerini ve dil yeterliliğini değerlendirdiği mülakatlar düzenlemektedir.

Adayların ayrıca seçim prosedürünün bir parçası olarak bir dil sınavını geçmeleri gerekir. GIZ, hemşirelik profesyonellerinin gerekli dil becerilerini edinmesine yardımcı olur (hemşirelik bakımının teknik dili de dahil olmak üzere Avrupa Referans Çerçevesi seviye B1), bunları Almanya’daki çalışma hayatına hazırlar ve entegrasyon kursları sunar ve hemşirelik profesyonellerine, mesleki Almanya’da tanınan nitelikler. Mesleki nitelikleri tanınana kadar hemşirelik bakım uzmanları yardımcı hemşire olarak çalışırlar.

Almanya’da kaldıkları ilk yıl içinde mesleki niteliklerinin tanınmasını sağlamalıdırlar. Hemşirelik profesyonelleri hastanelerde, ayakta tedavi ve yaşlı bakımında çalışabilirler, ancak çalıştıkları alana bakılmaksızın, hemşirelik için tanıma prosedüründen geçmeleri gerekir.

ALMANYA İŞ ARAMA VİZESİ

ALMANYA VATANDAŞLIĞI

Yorum bırak