Almanya’da İş Bulma

Almanya'da İş Bulma

Almanya’da İş Bulma – Image by Gerd Altmann from Pixabay

Almanya’da İş Bulma

Almanya’da bir iş aramaya mı karar verdiniz? Profesyonel profilinize ve niteliklerinize uygun bir iş mi arıyorsunuz? Hâlâ kendi ülkenizde ya da zaten Almanya’da olsanız da, bir iş aramaya başlamanın en iyi yolu İnternet’tir. Size Almanya’da sizin için doğru işvereni bulmanın farklı yollarını gösterebiliriz.

“Make it in German” iş ilanları :

Menşe ülkenize bağlı olarak, Almanya’da iş bulmak için farklı koşullar geçerli olabilir. Almanya resmi sayfası “Make it in German Hızlı Kontrol” sayfasını deneyerek hangi olanakların size açık olduğunu kontrol edebilirsiniz .

Almanya’nın nitelikli uzman sıkıntısı çektiği sektörlerde iş aramak için bazı gereksinimleri karşılamanız gerekir. Açık pozisyonlar Federal İstihdam Bürosu (BA) resmi sayfasında belirtilmektedir. Bu sayfayı özellikle yurt dışından kalifiye profesyonelleri ağırlayan şirketler oldukça yoğun şekilde kullanmaktadır.Federal İş Ajansı (BA) : Resmi bir iş portalı olup Almanya’nın en büyük iş piyasasıdır. Almanya’da İş Bulma adına burayı kullanmak size birçok avantaj sunar. Profilinizi açık bir havuza gönderebilirsiniz, bu şekilde Alman işverenler profilinizi bulabilir ve ilgilenirlerse sizinle iletişim kurabilirler. Niteliklerinize ve ilgi alanlarınıza uygun olan boş işler için hedefli aramalar yapmalısınız. İş teklifleri günlük olarak güncelleniyor, ancak çoğu Almanca olarak yayınlanmaktadır. Arama motoru İngilizce veya Fransızca olarak mevcuttur. Aynı zamanda Jobbörse uygulamasını kullanarak hızlı ve kolay bir şekilde doğru işi bulabilirsiniz.

“Almanya’da Yaşam Hattı ve Çalışma Hattı” : 

Almanya’da iş arama ile ilgili sorularınız mı var? Yurt dışından profesyoneller için özel olarak hazırlanmış danışmanlık hizmetini kullanabilirsiniz. Uzmanlar cevap verecek ve bireysel olarak Almanya’da çalışma ve kariyer yapmaya ilişkin sorularınızı cevaplayarak size yardımcı olacaktır. Canlı sohbete girerek iş arama çabalarınızda destek alabilir veya e-posta gönderebilirsiniz: [email protected]  Ayrıca,+49 30 1815 – 1111 numaralı telefondan “Almanya’da Yaşam Hattı ve Çalışma Hattı” ile iletişime geçerek Almanca ve İngilizce olarak tavsiye alabilirsiniz.

EURES : 

EURES, Avrupa istihdam ajanslarının ağıdır. Federal İstihdam Bürosu (BA) da EURES üyesidir. EURES, danışmanlık ve iş bulma hizmetleri sağlayarak Avrupa’daki iş arayanların hareketliliğini desteklemeye kararlıdır. Çok dilli EURES portalı Avrupa’da Avrupa Birliği’nin iş beklentilerini ve finansman programlarını sunmaktadır. EURES İnternet portalı ile iş, Almanya’dan teklifler ve 31 diğer Avrupa ülkesi ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.
EURES düzenli olarak Avrupa İş Günleri adında bir düzenleme yapıyor. Burada Almanya ve diğer AB ülkelerindeki iş olanakları ve boş pozisyonlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Buna ek olarak, diğer birçok ülke de Avrupa Çevrimiçi İş Günleri sunmaktadır. EURES Web sitesinde Avrupa İş Günleri web sitesine başvurarak ya da Facebook , twitter , LinkedIn ve YouTube’da EURES’i takip ederek bu etkinliklerin tarihlerini bulabilirsiniz.

İş portalları ve şirket web sitesi:

Almanya’daki şirketlerle zaten temasınız var veya iş arama sırasında belirli şirket adlarını mı keşfediyorsunuz? Birçok Alman şirketi de boş pozisyonlarını ayrı ayrı internette yayınlamaktadır. İş bölümlerine genellikle “Stellenangebote”, “Karriere” veya “Vakanzen” denir.

Diğer Yollar

Almanya’da yaşıyorsanız veya geçici olarak yaşıyorsanız, iş aramanın ek yolları vardır:

Gazeteler: Almanya’da İş Bulmak için bakabileceğiniz birçok Alman gazetesi hafta sonu sayılarında ülkenin dört bir yanından iş ilanları yayınlamaktadır.

Yerel istihdam büroları: İstihdam bürolarının misyonu insanlara iş aramalarında yardımcı olmaktır. Almanya’daki hemen hemen tüm kasaba ve şehirlerde yerel bir iş bulma kurumu bulabilirsiniz.

Yetenek profili: Kendi iş ilanınızı internette, iş ağlarında, Federal İstihdam Bürosunun iş portalında veya diğer iş portallarında yayınlayarak kendiniz için olumlu adımlar atın. İlgilenen şirketler daha sonra reklamınıza yanıt verecektir.

İş fuarları: Ticaret fuarlarını, iş fuarlarını ve kongreleri de ziyaret etmeye değerdir, orada şirketlerle doğrudan iletişim kurma şansınız olacaktır.

Personel işe alım ajansları: Bir diğer alternatif özel istihdam ajanslarının hizmetlerini kullanmaktır. Bunlar sizin adınıza uygun işleri arar. Özel bir işe alım ajansının hizmetini kullanmaya karar verirseniz, ücretli olup olmadığını konusunda lütfen önceden bilgi alın.

Arkadaşlar ve aile:  Aile ve arkadaşlar bizi hayatta sıklıkla destekler. Arkadaşlarınızla Almanya’da İş Bulma hakkında konuşun. Belki bunlardan biri ilginç işverenlerle iletişime geçebilir ya da iş aramalarınız için size ipuçları verebilir. Almanya’da oldukça yoğun bir Türk nüfusu olduğunu unutmayın. Size yardım etmek isteyecek bir türk derneği de bulabilirsiniz.

ALMANYA İŞ ARAMA VİZESİ

ALMANYA GÖÇMENLİK YASASI

Yorum bırak