Amerika Bayrağı Tarihi ve Anlamı – Amerikan Bayrağı Resmi

Amerika Bayrağı Tarihi

Amerika Bayrağı Tarihi ve Anlamı – Amerikan Bayrağı Resmi – Image by Liam Ortiz from Pixabay

Amerika Bayrağı Tarihi

14 Haziran 1777’de Kıta Kongresi yeni ulus için resmi bir bayrak oluşturan bir yasayı kabul etti. Kararda şöyle deniyordu: “Amerika bayrağı üzerinde kırmızı ve beyaz dönüşümlü on üç çizgili olması; Birliğin, yeni bir takımyıldızını temsil eden mavi bir alanda beyaz olan on üç yıldız olması. “3 Ağustos 1949’da Başkan Harry S. Truman 14 Haziran’ı Bayrak Günü olarak ilan etti.

Amerikan bayrağı tarihi, Amerikan’ın kendisi kadar büyüleyici. Savaşları atlattı, şarkılara ilham verdi ve temsil ettiği ülkenin büyümesine yanıt olarak gelişti. Aşağıdakiler, Amerikan bayrağı ve nasıl sergileneceği hakkında ilginç gerçekler ve geleneklerden oluşan bir koleksiyondur:

Amerika Bayrağı Kökenler

 

 • İlk Amerika bayrağı kökeni bilinmemektedir. Bazı tarihçiler, New Jersey Kongre Üyesi Francis Hopkinson tarafından tasarlandığına ve Philadelphia terzi Betsy Ross tarafından dikildiğine inanıyor.
 • Old Glory adı , Massachusetts’ten bir deniz kaptanı olan sahibi William Driver tarafından 10 x 17 metrelik büyük bir bayrağa verildi.  Tüm Amerikan bayraklarının ortak takma ismine ilham veren sancağın, İç Savaş sırasında onu tahrif etmek için yapılan birçok girişimden sağlandığı söyleniyor. Sancak, savaş sona erdiğinde bayrağı Tennessee Eyalet Binası’nın üzerinden uçurabildi. Bayrak, Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi’ndeki birincil bir eserdir ve en son 2006’da Smithsonian’ın izniyle Tennessee’de sergilenmiştir.
 • 1777 ile 1960 yılları arasında Kongre, bayrağın şeklini, tasarımını ve düzenini değiştiren ve her yeni eyaletin kabulünü yansıtacak şekilde yıldızların ve şeritlerin eklenmesine izin veren birkaç yasa çıkardı.
 • Bugün ABD bayrağı, altı beyaz ile değişen yedi kırmızı olmak üzere 13 yatay şeritten oluşuyor. Şeritler orijinal 13 Koloniyi temsil eder ve yıldızlar Birliğin 50 eyaletini temsil eder. Bayrağın renkleri de semboliktir; kırmızı, dayanıklılığı ve cesareti, beyaz saflığı ve masumiyeti, mavi ise uyanıklığı, sebatı ve adaleti temsil eder.
 • Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi,  İngiliz birlikleri tarafından Baltimore’daki Fort McHenry’nin 25 saatlik bombardımanından sağ kalan ve Francis Scott Key’e “Star-Spangled Banner” i bestelemesi için ilham veren 1814 büyük garnizon bayrağının uzun vadeli bir koruma projesini üstlendi . Genellikle bu adla anılan Amerika bayrağı, zamanla kirlenmiş ve zayıflamış ve Aralık 1998’de müzeden kaldırılmıştır. Bu koruma çabası ciddi bir şekilde Haziran 1999’da başlamıştır ve günümüze kadar devam etmektedir. Bayrak şimdi özel bir düşük oksijenli, filtrelenmiş ışık odasında 10 derecelik bir açıyla saklanıyor ve kendi liflerinde bozulma veya hasar belirtilerini tespit etmek için periyodik olarak mikroskobik düzeyde inceleniyor.
 • ABD bayrağı resmi olarak asılı olan ve yasa gereği 24 saat dalgalandırılan birkaç yer vardır:

               – Fort McHenry, Ulusal Anıt ve Tarihi Tapınak, Baltimore, Maryland

               – Bayrak Evi Meydanı, Baltimore, Maryland

               – Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri Anıtı (Iwo Jima), Arlington, Virginia

               – Massachusetts, Lexington Kasabasının Yeşilinde

               – Beyaz Saray, Washington, DC

               – Amerika Birleşik Devletleri gümrük giriş limanları

               – Valley Forge Eyalet Parkı’ndaki Ulusal Anıt Kemeri Alanı, Valley Forge, Pensilvanya

İlham

 • Bir İngiliz bombardımanından sonra, amatör şair Francis Scott Key, Baltimore’un Fort McHenry’sinde hala dalgalanan Amerika bayrağı sayesinde o kadar ilham aldı ki, 14 Eylül 1814’te “The Star-Spangled Banner” ı yazdı. Bu 1931’de Amerika’nın ulusal marşımız oldu. 
 • 1892’de bayrak James B.Upham ve Francis Bellamy’ye The Pledge of Allegiance’ı yazmaları için ilham verdi. İlk olarak The Youth’s Companion adlı bir dergide yayınlandı .

Uzak Kıyılarda Amerikan Bayrağı

 • 1909’da Robert Peary, karısı tarafından dikilen bir Amerikan bayrağını Kuzey Kutbu’na yerleştirdi. Yol boyunca başka bir bayrak da bıraktı. Bu, bir kişinin bayrak diktiği için onurlandırıldığı tek zamandır.
 • 1963’te Barry Bishop, Amerikan bayrağını Everest Dağı’nın üzerine yerleştirdi.
 • Temmuz 1969’da Neil Armstrong onu aya yerleştirdiğinde Amerikan bayrağı uzayda “dalgalandı”. Apollo programı sırasında altı insanlı inişin her birinde ay yüzeyine bayraklar yerleştirildi.
 • Amerika bayrağı ilk kez denizaşırı bir yabancı kalede, 1805’te Libya’da – Fort Derne’de, Trablus’un kıyılarında dalgalandırıldı.

Yıldızları ve Çizgileri Görüntüleme

 • Amerikan bayrağı genellikle gün doğumundan gün batımına kadar görüntülenir. Hızla kaldırılmalı ve törenle indirilmelidir. Sert havalarda bayrak dalgalanmamalıdır.
 • Bayrak, tüm kamu kurumlarının ana yönetim binalarının üzerinde veya yakınında, hava izin verdiği sürece her gün ve tüm tatillerde sergilenmelidir. Ayrıca seçim günlerinde her oy kullanma yerinde veya yakınında ve okul günlerinde her okul binasında veya yakınında sergilenmelidir.
 • Bir duvara veya pencereye karşı düz olarak veya dikey yönde gösterildiğinde, yıldızların “birleşim” alanı en üstte ve gözlemcinin solunda olmalıdır.
 • Amerika bayrağı bir törenin parçası olarak kaldırıldığında veya indirildiğinde ve geçit töreni veya incelemede geçerken, üniformalı olanlar dışında herkes, sağ eli kalp üzerinde olacak şekilde bayrakla yüzleşmelidir.
 • ABD bayrağı hiçbir zaman herhangi bir kişiye veya nesneye dokunmamalıdır.

Benzer içerikteki diğer yazılarımız:

DANİMARKA BAYRAĞI TARİHİ – ANLAMI – RESMİ DANNEBORG

ALMANYA BAYRAĞI TARİHİ VE ANLAMI – ALMAN BAYRAĞI RESMİ

Yorum bırak