Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri – Photo by Toomas Tartes on Unsplash

Amerika Birleşik Devletleri Yaşam Tarzı

Amerika Birleşik Devletleri yaşam tarzı zengin ve çeşitli ülkelerden biridir. Yüzölçümü 10 milyon kilometrekarenin biraz altında olan ABD, dünyanın üçüncü büyük ülkesidir. ABD’de yaşamaya karar verirken seçeceğiniz ABD eyaletinde hayalinizdeki işi bulabilirsiniz. 

İster hareketli bir metropolü isterseniz sessiz bir kasabayı tercih edin, Amerika Rüyası’nı yaşamayı bir kenara ertelemeyin. Diğer ABD göçmenlerinden ilham almayı unutmayın, ve bilgi toplayın: Amerika’da göçmenler nerede yaşıyor? Şimdi sıra sizde: Kendi kişisel Amerikan hayalinizi gerçeğe dönüştürün. Bir ABD Yeşil Kartı fırsatın tüm kapılarını açar!

Hangi ABD eyaletinde yaşamalıyım?

Amerika Birleşik Devletleri göçmenleri için oldukça fazla seçenek var: Nefes kesen 50 ABD eyaletinden hangisinde yaşamalısınız? Amerika çeşitliliği ile ünlüdür ve daha önce orada bir turist ya da öğrenci olarak bulunduysanız ABD’nin ne kadar güzel ve farklı bölgeleri olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Doğu kıyısından batı kıyısına doğru giderken iklimler ve insanlar değişir. 

ABD’de nereye giderseniz gidin, size ailelerinin göç hikayesini gururla anlatacak Amerikalılarla tanışacaksınız. ABD Nüfus Sayım Bürosu’na göre, ABD’de yaşayan yaklaşık 43,1 milyon birinci nesil (yabancı doğumlu) kişi vardı ve ABD nüfusunun yaklaşık% 13,5’ini oluşturdular. Ve kim bilir, sıradaki siz olabilirsiniz! 

Amerika’nın nüfusu, iklimleri, manzaraları, flora ve faunası kadar çok yönlüdür! Engebeli dağları, izolasyonu ve yapay iklimi tercih ederseniz, Alaska’yı aklınızda bulundurun. Güneşi, plajları ve tropik iklimi tercih edenler Florida’da istedikleri her şeyi ve daha fazlasını bulacaklar. Yeşil Kart ile seçenekleriniz açık!

ABD iklimi

ABD’deki iklim, birçok insanın Amerika’da yaşamayı hayal etmesinin en popüler nedenlerinden biridir. Aşağıda kaba bir genel bakış yer almaktadır:

GÜNEY

Güneyde, iklim sıcak, nemli yazlar ve kışın hoş sıcaklıklarla daha tropiktir. Bütün gün güneş altında nem olmadan yıkanmak istiyorsanız, güneybatıda Arizona, güney Kaliforniya, New Mexico ve Nevada sizin için mükemmel bir yer olabilir.

KUZEYDOĞU

Kuzeydoğu sakinleri dört mevsimi de yaşarlar ve ABD’nin Maine, Vermont ve New Hampshire eyaletleri renkli sonbahar yaprakları ile ünlüdür. Kuzeydoğu’da kış genellikle çok kar ve buz fırtınaları ile serttir.

BATI

Yüksek dağları ve Batı’nın dağ iklimini tercih ederseniz, Rocky Dağları’nda kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Rockies’te hava nispeten kurudur ve kışın yoğun kar yağışı ve sıfırın altında sıcaklıklar beklemelisiniz.

KUZEY BATI

ABD’nin kuzeybatı köşesinde yer alan Washington ve Oregon, yağmurlu olduğu için ünlüdür. Bununla birlikte, büyüleyici ada noktalı Pasifik kıyısı ve Cascade Dağları tüm yağmurları telafi eder.

ABD’nin en popüler bölgeleri – Göçmenler nerede yaşıyor?

KALİFORNİYA

Toplam göçmen sayısı söz konusu olduğunda, Kaliforniya göçmenler için açık ara en popüler eyalettir. 2014 yılında Kaliforniya, nüfusunun % 27’sini göçmenlerin oluşturduğu 10.5 milyon yabancı doğumlu insana ev sahipliği yapmıştır. Kaliforniya’nın en tanınmış şehirleri San Francisco, San Diego ve elbette Los Angeles. Meleklerin şehri olarak da adlandırılan bu şehirde elbette ilk akla gelen ünlü Hollywood yazısıdır. Son yıllarda Kaliforniya, Silikon Vadisi’ndeki IT ve yüksek teknoloji endüstrisi ile de hemen ilişkilendirildi.

Not: 8 şeritli otoyola rağmen, trafikle uğraşmak Los Angeles’ta yaşamanın bir parçasıdır. İşinize yakın olmanın belirgin avantajları vardır ve sabah işe giderken size zaman kazandırır. Şaşırtıcı bir şekilde, California’nın birçok kayak merkezi de var.

NEW YORK

4,5 milyon göçmenle New York eyaleti Teksas’ın önüne geçmiştir. New York hakkında söylenmesi gereken her şey zaten söylendi ama yine de yeterli değil! New York, ABD’nin açık ara en büyük metropolü. Big Apple finans kurumlarına, kalabalık sokaklara, patlayan konut fiyatlarına ve pahalı restoranlara ev sahipliği yapıyor ve merkezinde Manhattan var. Biraz daha huzurlu ve uygun fiyatlı bir konut arıyorsanız, Harlem, Brooklyn’de veya New Jersey’deki Hudson Nehri’nin diğer tarafına bakabilirsiniz.

TEKSAS

Teksas yaklaşık 4,5 milyon göçmene ev sahipliği yapıyor. Kovboy ve barbekü seven Teksas eyaleti ikinci en büyük ve ikinci en kalabalık ABD eyaletidir.  The Lone Star State , 1846’da ABD devleti olmadan önce bağımsız bir cumhuriyet olan Vermont’un yanı sıra tek eyalet olmasıyla ünlüdür. Çoğu insanın Houston’a daha aşina olmasına rağmen başkenti Austin’dir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, farklı ekonomisi nedeniyle göçmenler için iyi olan ikinci en yüksek ekonomiye sahiptir. Ekonomisinin büyük bir kısmı petrol şirketleri ve gelişmekte olan teknoloji endüstrisi tarafından desteklenmektedir.

FLORİDA

Florida’nın güneşli plajları, Amerikan hayallerini sonuna kadar yaşayan 4 milyon göçmene ev sahipliği yapıyor! Hiçbir şey Güneş Devleti lakaplı bu eyaleti şu cümleden daha güzel anlatamaz: ABD’de başka hiçbir yerde Florida kadar güneşli gün yoktur. Güzel hava ve plajları ile Everglades Ulusal Parkı yılda birçok turisti cezbetmektedir, ve hepsi kalmak ister! En popüler şehirler Miami Plajı, Fort Lauderdale, Güney Plajı, Tampa ve batı kıyısında Napoli çevresindeki alandır. Turizm ve tarım Florida ekonomisini yönlendiren büyük faktörlerdir. Tüm turunçgillerin% 50’sinin Güneş Devletinden geldiğini biliyor muydunuz?

ABD’de Eğitim

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yerde geçerli olan merkezi bir eğitim sistemi bulunmaz. Amerika Birleşik Devletleri içerisinde bulunan her eyaletin kendi içinde bağlı olduğu ve eğitim politikalarını belirleyen farklı yetkili bir kurumu vardır. Bu eğitim sistemi, bir yandan uluslararası öğrenciler için oldukça fazla seçenek sunarken bir yandan da sistemi uzaktan anlamayı da zorlaştırmaktadır.

Amerika’da ilk ve ortaöğretim toplam da 12 yıl sürer. Bu sürenin sonunda alınan lise diploması ile öğrenci iki yıl eğitim veren yüksek öğrenim kurumlarına üniversitelere de başvuru da bulunabilir. İlkokuldan önce 1-3 yıllık anaokulu eğitimi alınmış olunur. Özellikle yurt dışından eğitim almak için Amerika’yı tercih edebilirsiniz.

ABD’de Sağlık

Amerika sağlık sistemleri açısından oldukça gelişmiş bir ülkedir. Yararlanabileceğiniz birçok hastane bulunur. Amerika’ya gideceğiniz zaman da ilk yaptırmanız gereken şey sağlık sigortasıdır. Bunu yaptırmadan ne yazık ki ülkeye giriş yapamazsınız.

ABD’de İş İmkanları

Özellikle yurt dışından Amerika’ya iş için gelen bir çok kişi bulunuyor. Amerika da yaşamaya karar verdiğiniz zaman nitelikli bir mesleğiniz yoksa bile garsonluk, barmenlik gibi birçok mesleğe yönelebilirsiniz. Eğer nitelikli bir mesleğe sahipseniz çok daha iyi şartlarda bir iş bulabilirsiniz.

ABD Ucuz mu Pahalı mı?

Amerika kazancı oldukça yüksek olan bir ülkedir. Ulaşımın oldukça çeşitli ve öğrenciler için de oldukça uygun olduğu bir ülkedir. Ancak ev kiraları dışarıdan gelen bir insana göre daha pahalıdır. Bu nedenle oda kiralamak çok daha sağlıklı olacaktır.

ABD Yeme İçme Alışkanlıkları

Amerika çok kültürlü bir ulus olduğundan hemen hemen tüm dünya mutfaklarından çok iyi yemekler deneme şansınız vardır. Özellikle et yemekleri konusunda muhteşem restoranlar mevcuttur. Amerika’da hayat çok hızlı aktığından sıklıkla ayaküstü bir şeyler tüketen insanlar görebilirsiniz. Ülkede bol miktar da hamburger ve kalorisi yüksek yiyeceklerle karşılaşmak mümkün. Yine de büyük marketlerden alabileceğiniz organik ürünlerle evinizde sağlıklı yemeklerinizi kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

ABD’de Sosyal Hayat

Amerika’da asla durmayan bir şey varsa o da sosyal hayat ve eğlencedir. En küçük kasabalarda bile her yaştan insanların bir araya gelip sosyalleştiği barlar, aktivite kulüpleri, seminerler ve bunların paylaşıldığı platformlar vardır. Özellikle müzeler ve tarihi eserler bakımından çok zengindir.

 

Amerika’ya yerleşme gibi bir planınız varsa ABD VATANDAŞLIK BAŞVURUSU yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırak