Amerika Çalışma Vizesi (Geçici)

Amerika Çalışma Vizesi

Amerika Çalışma Vizesi – Photo by Louis Hansel @shotsoflouis on Unsplash

Genel olarak, Amerika Birleşik Devletleri’ne girmek isteyen yabancı bir ülkenin vatandaşı, öncelikle geçici kalış için göçmen olmayan bir Amerika Çalışma Vizesi veya daimi ikamet için bir göçmen vizesi almalıdır. Geçici işçi vizeleri, belirli bir süre boyunca çalışmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne girmek isteyen ve kalıcı veya belirsiz olarak kabul edilmeyen kişiler içindir. Bu vizelerin her biri, muhtemel işverenin önce ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) bir dilekçe vermesini gerektirir. Çalışma vizesine başvurmak için onaylanmış bir dilekçe gereklidir.

Geçici işçi vizesi kategorileri

Amerika Çalışma VizesiGenel açıklama – Bu kategorideki bir kişi hakkında:
H-1B: Uzmanlık Alanındaki KişiUzmanlık mesleğinde çalışmak. Daha yüksek bir eğitim derecesi veya eşdeğeri gerektirir. Seçkin liyakat ve kabiliyetin moda modellerini ve devletten hükümete araştırma ve geliştirmeyi veya Savunma Bakanlığı tarafından yönetilen ortak üretim projelerini içerir.
H-1B1: Serbest Ticaret Anlaşması (FTA) Professional – Şili, SingapurUzmanlık mesleğinde çalışmak. Uzmanlık alanında en az dört yıllık bir çalışma içeren orta öğretim sonrası derece gerektirir. (Not: Bu dilekçe tabanlı bir vize değildir. Başvuru prosedürleri için lütfen ABD’deki Şili Büyükelçiliği veya Singapur’daki ABD Büyükelçiliği web sitesine bakınız..)
H-2A: Geçici Tarım İşçisiGeçici veya mevsimlik tarım işleri için. Amerika Birleşik Devletleri menfaatine olduğu tespit edilirse, istisnalar dışında, belirlenmiş ülkelerin vatandaşları veya vatandaşları ile sınırlıdır.
H-2B: Geçici Tarım Dışı İşçiGeçici veya mevsimlik tarım dışı işler için. Amerika Birleşik Devletleri menfaatine olduğu tespit edilirse, istisnalar dışında, belirlenmiş ülkelerin vatandaşları veya vatandaşları ile sınırlıdır.
H-3: Stajyer veya Özel Eğitim ziyaretçisiStajyerin kendi ülkesinde bulunmayan lisansüstü tıp veya akademik dışında eğitim veya zihinsel, fiziksel veya duygusal engelli çocukların eğitiminde pratik eğitim programları almak.
L: Şirket İçi DevralanMevcut işverenin bir şubesinde, ebeveyninde, bağlı kuruluşunda veya iştirakinde yönetim veya yürütme kapasitesinde veya uzmanlık bilgisi gerektiren bir konumda çalışmak. Birey önceki üç yıl içinde aynı işveren tarafından 1 yıl boyunca sürekli olarak istihdam edilmiş olmalıdır.
O: Olağanüstü Yeteneği veya Başarısı Olan BireyBilim, sanat, eğitim, iş dünyası, atletizm veya sinema ve televizyon alanlarında olağanüstü ulusal veya uluslararası beğeni ile gösterilen olağanüstü tanınmış başarıları olan uzmanlık alanlarında çalışmak için olağanüstü yetenek veya başarıya sahip kişiler için. Yukarıdaki bireyi desteklemek için gerekli hizmetleri sağlayan kişileri içerir.
P-1: Bireysel veya Takım Sporcusu veya Eğlence Grubu ÜyesiBir atlet olarak veya bir eğlence grubunun üyesi olarak belirli bir atletik yarışmaya katılmak. Uluslararası düzeyde tanınan bir sürekli performans gerektirir. Yukarıdaki bireyi desteklemek için gerekli hizmetleri sağlayan kişileri içerir.
P-2: Sanatçı veya Şovmen (Birey ya da Grup)ABD’deki bir kuruluş ile başka bir ülkedeki bir kuruluş arasındaki karşılıklı değişim programı kapsamında performans için. Yukarıdaki bireyi desteklemek için gerekli hizmetleri sağlayan kişileri içerir.
P-3: Sanatçı veya Şovmen (Birey ya da Grup)Kültürel olarak benzersiz veya geleneksel etnik, halk, kültürel, müzikal, tiyatro veya sanatsal performans veya sunum gibi bir program altında gerçekleştirmek, öğretmek veya koçluk yapmak. Yukarıdaki bireyi desteklemek için gerekli hizmetleri sağlayan kişileri içerir.
S-1: Uluslararası Kültür Değişim Programına KatılanlarPratik eğitim ve istihdam ve uluslararası bir kültürel değişim programına katılarak kendi ülkenizin tarih, kültür ve geleneklerini paylaşmak için.

Emek Sertifikası

Bazı geçici Amerika Çalışma Vizesi kategorileri, muhtemel işvereninizin Çalışma Bakanlığı’ndan bir işgücü belgesi veya başka bir onay almasını gerektirirGöçmen Olmayan Bir İşçi için Dilekçe Form I-129’u USCIS’e sunmadan önce sizin adınıza. Muhtemel işvereniniz Form I-129 için Talimatları gözden geçirmelidir işçilik sertifikasının sizin için gerekli olup olmadığını belirlemek için USCIS web sitesinde.

Dilekçe Onayı

Bazı geçici işçi kategorileri, yıllık olarak onaylanabilecek toplam dilekçe sayısı ile sınırlıdır. ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu, Göçmen Olmayan İşçi İçin Bir Dilekçe, Form I-129’a geçici işçi vizesine başvurmadan önce, sizin adınıza potansiyel bir işveren tarafından sunulmalı ve USCIS tarafından onaylanmalıdır. Dilekçe süreci, vize kategorisine göre uygunluk şartları ve varsa sayısal sınırlar hakkında daha fazla bilgi için, bkz . ABD’de çalışmave Geçici (Göçmen Olmayan) İşçilerUSCIS web sitesinde. Dilekçe onaylandıktan sonra USCIS, olası işvereninize Eylem Bildirimi, Form I-797 gönderecektir.

Amerika Çalışma Vizesine Nasıl Başvurulur?

USCIS, Göçmen Olmayan Bir İşçi için Dilekçeyi (Form I-129) onayladıktan sonra, Amerika Çalışma Vizesi için başvurabilirsiniz. Vize başvuru sürecinde birkaç adım vardır. Bu adımların sırası ve bunları nasıl tamamladığınız, başvurduğunuz ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’na göre değişebilir. Lütfen  başvuracağınız elçilik veya konsolosluk web sitesinde bulunan talimatlara başvurun  .

Online Vize Başvurusunu Tamamlayın

 • Çevrimiçi Göçmen Olmayan Vize Başvuru, Form DS-160. Yapmanız gerekenler: 1) online vize başvurusunu tamamlamak ve 2) mülakatınızı getirmek için başvuru formu onay sayfasını yazdırmak.
 • Fotoğraf – Çevrimiçi Form DS-160’ı doldururken fotoğrafınızı yüklersiniz. Fotoğrafınız , Fotoğraf Gereksinimleri’nde açıklanan biçimde olmalıdır .

Mülakat Zamanlama

Aşağıda belirtilen belirli yaşlardaki başvuru sahipleri için görüşme genellikle gerekli olmamakla birlikte, konsolosluk memurlarının yaşlarına bakılmaksızın herhangi bir başvuru sahibinin görüşmesini talep etme yetkisi vardır.

Yaşınız:Sonra bir röportaj:
13 ve daha gençGenellikle gerekli değildir
14-79Gerekli (yenilemeler için bazı istisnalar)
80 ve üstüGenellikle gerekli değildir

Amerika Çalışma Vizesi görüşmeniz için genellikle yaşadığınız ülkedeki ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’ndan randevu almanız gerekir . Röportajınızı herhangi bir ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğunda planlayabilirsiniz, ancak daimi ikamet yerinizin dışında vize almanın zor olabileceğini unutmayın.

Röportaj randevuları için bekleme süreleri konum, mevsim ve vize kategorisine göre değişir, bu nedenle vizenize erken başvurmalısınız. Başvuracağınız yer için röportaj bekleme süresini gözden geçirin:

Randevu Bekleme Süresi

ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu göçmen olmayan vize görüşmesi randevusu için tahmini bekleme süresini kontrol edin.

Bir mülakat planlamak için Göçmen Olmayan Bir İşçi için Onaylanmış Dilekçenizde, Form I-129 veya Eylem Bildirimi, Form I-797’de yazdırılan makbuz numarasını vermeniz gerekecektir.

Röportajınız için hazırlanın

Mülakatınızdan önce ödemeniz gerekiyorsa, iade edilemez vize başvuru ücretini ödeyin. Amerika Çalışma Vizesi onaylandığında, vatandaşlığınız için geçerliyse bir vize verme ücreti de ödeyebilirsiniz. Ücret bilgileri aşağıda verilmiştir:

$ 190

 • Ücret ödemesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için başvuracağınız elçilik veya konsolosluğun web sitesinde bulunan talimatları inceleyin.
 • L vize başvuru sahipleri : Ayrıca Sahtekarlık Önleme ve Tespit ücreti ve Sınır Güvenliği Yasası ücreti de ödemeniz gerekebilir.  Daha fazla bilgi edinmek için Tüm Ücretler’i seçin.

Gerekli Belgeleri Toplayın

Amerika Çalışma Vizesi görüşmenizden önce aşağıdaki gerekli belgeleri toplayın ve hazırlayın:

 • Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat için geçerli pasaport – Pasaportunuz Amerika Birleşik Devletleri’nde kalış sürenizin ötesinde en az altı ay boyunca geçerli olmalıdır (ülkeye özgü anlaşmalardan muaf olmadıkça). Pasaportunuza birden fazla kişi dahil edilirse, vizeye ihtiyacı olan her kişi ayrı bir başvuru sunmalıdır.
 • Göçmen Olmayan Vize Başvurusu, Form DS-160 onay sayfası.
 • Mülakattan önce ödeme yapmanız gerekiyorsa , başvuru ücreti ödeme makbuzu.
 • Fotoğraf – Çevrimiçi formu DS-160 doldururken fotoğrafınızı yükleyeceksiniz. Fotoğraf yükleme başarısız olursa, basılı bir fotoğrafı fotoğraf Gereksinimleri’nde açıklanan biçimde getirmeniz gerekir.
 • USCIS’ten Göçmen Olmayan Bir İşçi için Dilekçenizde, Form I-129 veya Eylem Bildirimi, Form I-797’de görünen onaylı dilekçenizin Makbuz Numarası.
 • L Vize Başvuru Sahipleri – Bir L kapsama dilekçesine dahil edildiyseniz, röportajınıza Form I-129S’yi getirmelisiniz.

Yasal Haklar ve Korunma

H-1B, H-2A ve H-2B vize başvuru sahipleri , Amerika Birleşik Devletleri’ndeki haklarınız ve kullanabileceğiniz koruma hakkında bilgi edinmek için Yasal Haklar ve Koruma broşürünü okumalıdır . Vizeniz için başvurmadan önce bu önemli broşürü inceleyin.

Ek Belgeler Gerekebilir

Başvuracağınız elçilik veya konsolosluğun web sitesinde vize başvurusu ile ilgili talimatları inceleyin . Kalifiye olup olmadığınızı belirlemek için ek belgeler istenebilir.

H-1B ve L dışındaki tüm vize başvuru sahiplerinin, Amerika Birleşik Devletleri’nde geçici olarak kaldıktan sonra geri dönme niyetinizi göstermek için genellikle ülkenizle olan bağları kanıtlayan kanıtlar göstermeleri gerekecektir. Zorlayıcı bağlara örnekler:

 • Yurtdışında terk etmek istemediğiniz bir yurt
 • Aile ilişkileriniz
 • Ekonomik durumunuz
 • Uzun vadeli planlarınız

Vize Mülakatınıza Katılın

Amerika Çalışma Vizesi görüşmeniz sırasında bir konsolosluk memuru vize almaya hak kazanıp kazanmadığınızı ve eğer öyleyse seyahat amacınıza göre hangi vize kategorisinin uygun olduğunu belirleyecektir. Başvurduğunuz vize kategorisini almak için ABD yasaları uyarınca gereksinimleri karşıladığınızı belirlemeniz gerekecektir.

Mürekkepsiz, dijital parmak izi taramaları başvuru sürecinizin bir parçası olarak alınacaktır. Genellikle röportaj sırasında alınırlar, ancak bu konuma göre değişir.

Vize görüşmenizden sonra başvurunuz daha fazla idari işlem gerektirebilir . Başvurunuz için daha fazla işlem yapılması gerekiyorsa konsolosluk memuru tarafından bilgilendirileceksiniz.

Vize onaylandığında, vatandaşlığınız için geçerliyse bir vize verme ücreti ödeyebilirsiniz ve vizeli pasaportunuzun size nasıl iade edileceği konusunda bilgilendirilirsiniz. Vize ile pasaportunuzun genellikle kurye tarafından teslim almaya veya teslim edilmeye ne kadar hazır olacağını öğrenmek için vize işlem süresini gözden geçirin.

Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş

Amerika Çalışma Vizesi, yabancı bir vatandaşın ABD giriş limanına (genellikle havaalanı) seyahat etmesine ve ABD’ye giriş izni istemesine izin verir. Vize, Amerika Birleşik Devletleri’ne girişi garanti etmez. Giriş limanındaki İç Güvenlik Bakanlığı (DHS), ABD Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) yetkilileri, Amerika Birleşik Devletleri’ne kabul etme veya reddetme yetkisine sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri’ne girmenize izin verilirse, CBP yetkilisi bir kabul damgası veya Form I-94, Geliş / Gidiş Kaydı belgesi sunacaktır. CBP web sitesini gözden geçirerek, kabul ve giriş şartları, gıda, tarım ürünleri ve diğer kısıtlanmış / yasaklanmış malların getirilmesine ilişkin kısıtlamalar ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinin..

Kalış Sürenizi Uzatma

Bkz  Kalış uzatın ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) web sitesinde, kalışınızı giriş damganızda veya Form I-94 belgenizde belirtilen tarihten daha uzun süre uzatmayı talep etme hakkında bilgi edinin.

Kalış sürenizi uzatma talebiniz USCIS tarafından onaylanmadığı sürece, Amerika Birleşik Devletleri’nden giriş damganızda veya Form I-94 belgenizde belirtilen tarihten önce veya bu tarihten önce çıkmalısınız.

Amerika Birleşik Devletleri’nden zamanında ayrılmamanız statünüzün bozulmasına neden olacaktır. ABD yasalarına göre, statüsü dışında olan gezginlerin vizeleri , Göç ve Vatandaşlık Yasası’nın 222 (g) Bölümü otomatik olarak iptal edilir.). Çok girişli vizeniz varsa ve statünüzün bitmiş olması nedeniyle geçersiz kılındıysa, ileride ABD’ye girişler için geçerli olmayacaktır.

Amerika Birleşik Devletleri’nden zamanında ayrılmamanız, gelecekte başvurabileceğiniz vizeler için uygun olmamanıza da neden olabilir.  Daha fazla bilgi edinmek için Vize Reddi ve Uygun Olmayanları ve Feragatnameleri gözden geçirin  .

Durum Değişikliği

ABD’deyken, ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’nin (USCIS) göçmen olmayan durumunuzu başka bir göçmen olmayan kategoriye değiştirmesini isteyebilirsiniz. Bkz.  Göçmen Olmayan Durumumu Değiştirme Daha fazla bilgi edinmek için USCIS web sitesinde.

ABD’deyken ve yetkili kalışınızın süresi dolmadan önce USCIS’ten statü değişikliği talep etmek, yeni bir Amerika Çalışma Vizesi için başvurmanızı gerektirmez. Ancak, USCIS statü değişikliği talebinizi işleme koyarken ABD’de kalamazsanız, ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’na vize almak için başvurmanız gerekir.

ek bilgi

 • Dilekçenin onaylanması, Amerika Çalışma Vizesi alacağınızı garanti etmez. Vize alana kadar nihai seyahat planları yapmayın veya bilet almayın.
 • Eş ve Çocuklar –
  • Kültürel Değişim Ziyaretçisi Q-1 vizesi başvuru sahipleri, eşiniz ve evli olmayanlar hariç, küçük çocuklar da size eşlik etmek veya size katılmak için aynı vize kategorisine başvurabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde ailenizi maddi olarak destekleyebileceğinizi gösterebilmelisiniz.
  • İstihdam ve çalışma hakkında bilgi için Geçici Çalışanlar’ı inceleyinbilgi ve Çalışma İzni USCIS web sitesinde.
 • İptal veya iptal edilmedikçe, vize son kullanma tarihine kadar geçerlidir. Bu nedenle, süresi dolmuş bir pasaportta geçerli bir ABD vizesi hala geçerlidir. Süresi dolmuş pasaportunuzda geçerli bir vizeniz varsa, süresi dolmuş pasaportunuzdan çıkarmayın. Geçerli vizenizi süresi dolmuş pasaportunuzda ve Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat ve kabul için yeni bir geçerli pasaport ile birlikte kullanabilirsiniz.

 

Diğer vize çeşitleri 

Green Card Başvuru

Yorum bırak