Amerika H-1B Vizesi

Amerika H-1B Vizesi

Amerika H-1B Vizesi – Photo by Luke Stackpoole on Unsplash

Amerika H-1B Vizesi

Amerika H-1B vizesi, ABD şirketlerinin BT, finans, muhasebe, mimari, mühendislik, matematik, bilim gibi uzmanlık alanlarında teorik veya teknik uzmanlık gerektiren özel mesleklerde lisansüstü çalışanlar istihdam etmelerine izin veren göçmen olmayan bir vizedir. Tıp, vb. Genellikle lisans derecesi veya daha yüksek bir dereceye sahip olmanızı gerektiren herhangi bir profesyonel düzeyde iş, özel meslekler için H-1B vizesi altına girebilir. Lisans veya daha yüksek bir dereceye sahip değilseniz, iş tecrübesi ve / veya diğer yeterlilikler yoluyla derece denkliği gösterebilirsiniz.

Bununla birlikte, vize sınırı nedeniyle, bir H-1B vize dilekçesinin başarılı olması pek kolay değildir.  ABD’li işveren ABD’de 6 yıla kadar süren H-1B Vizesi için dilekçe veriyor.

Göçmen olmayan bir vize başvurusu genellikle Green Card Başvurusundan daha hızlıdır , bu nedenle Amerika H-1B Vizesi, ABD’ye uzun süreli görev için personel getirmek isteyen şirketler için popülerdir. Bununla birlikte, mevcut vize eksikliğinden dolayı işverenler, uzman işçiler için L-1B, yöneticiler ve yöneticiler için L-1A, E-2 Antlaşması Yatırımcı vizesi , E-1 Antlaşması Tüccarı gibi diğer vize kategorileri için başvurmaya bakmak zorundadır. Avustralyalılar için E-3 vb.

Lütfen bireylerin doğrudan Amerika H-1B Vizesine başvuramayacağını unutmayın. Bunun yerine işveren, çalışanın girişi için dilekçe vermek zorundadır.

H-1B Vize sınırı

H-1B vizeleri her mali yılda bir yıllık vize sınırına tabidir. ABD’li işverenler, vizenin başlangıç ​​tarihinden altı ay önce H-1B vizesine başvurmaya başlayabilirler.

Mevcut göç yasası, her bir devlet mali yılında toplam 85.000 yeni H-1B vizesinin kullanılmasına izin vermektedir. Bu sayı, en az lisans derecesine sahip özel (profesyonel) düzeydeki mesleklerde denizaşırı çalışanlar için 65.000 yeni H-1B vizesi içerir ve bir ABD akademik kurumundan ileri derece olan bu uzman işçiler için ek 20.000 vize mevcuttur. Son yıllarda, H-1B vize sınırı her yıl Nisan ayının başlarında aşırı abartılıdır. USCIS daha sonra mevcut H-1B vizeleri için bir piyango düzenler.

Uygunluk: uzmanlık mesleği

Amerika H-1B Vizesi özel mesleklerdeki personel için kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Meslek, uzmanlık mesleği olarak nitelendirilmek için aşağıdaki kriterlerden birini karşılamalıdır:

  • Bir lisans veya daha yüksek bir derece veya eşdeğeri için minimum giriş şartı var.
  • İş için derece gereksinimi endüstri için ortaktır veya iş o kadar karmaşık veya benzersizdir ki yalnızca dereceli bir kişi tarafından gerçekleştirilebilir.
  • İşveren normal olarak pozisyon için bir derece veya eşdeğeri gerektirir.
  • Belirli görevlerin doğası o kadar uzman ve karmaşıktır ki görevleri yerine getirmek için gereken bilgi genellikle bir lisans veya daha yüksek bir dereceye ulaşmakla ilişkilidir.

Uygunluk: çalışanların nitelikleri

Bir uzmanlık mesleğinde bir iş teklifini kabul edebilmeniz için aşağıdaki kriterlerden birini karşılamanız gerekir:

  • Akredite bir kolej veya üniversiteden özel uzmanlık mesleğinin gerektirdiği bir ABD lisans veya yüksek lisans derecesini tamamlamış olmak
  • Uzmanlık mesleğinde ABD lisans veya daha yüksek bir dereceye eşdeğer bir yabancı diplomaya sahip olun.
  • Uzmanlık mesleğini tam olarak uygulamanıza ve planlanan istihdam durumunda bu uzmanlıkla ilgilenmenize izin veren sınırsız bir devlet lisansı, tescili veya sertifikası bulundurun.
  • Böyle bir derecenin tamamlanmasına eşdeğer uzmanlık alanında eğitim, öğretim veya deneyime sahip olmak ve uzmanlıkla doğrudan ilgili uzmanlık kademeli olarak sorumlu pozisyonlar aracılığıyla uzmanlık alanındaki uzmanlığı tanımak.

Uzmanlık mesleği olmayan veya adayın H1B vizesi için nitelik / deneyime sahip olmadığı pozisyonlar H-2B vizesi kullanılarak doldurulabilir. Ayrıca, H-1B vizesi almaya uygun olmayan adaylar L-1 vizesine başvurmak isteyebilirler . L-1B vizesi, hem ABD’de hem de yurtdışında faaliyet gösteren şirketlerin belirli işçi sınıflarını yabancı operasyonlarından ABD operasyonlarına beş yıla kadar transfer etmelerine izin veren göçmen olmayan bir vize. Çalışanın son üç yılın en az bir yılı boyunca ABD dışındaki ABD şirketinizin yan kuruluşu, veli, satış ortağı veya şube ofisinde çalışmış olması gerekir.

Kalma süresi

Amerika H-1B Vizesi başlangıçta üç yıla kadar verilir, ancak daha sonra en fazla altı yıla kadar uzatılabilir.

H-1B vizesi göçmen olmayan bir vize olmasına rağmen, çift niyet olarak tanınan birkaç ABD vize kategorisinden biridir, yani H-1B vizesi sahibi ABD’de bir ABD Yeşil Kartına başvurabilir ve H-1B vizesi. H-1B vizesinde hala ABD’deyseniz ve ABD’de altı yıldan fazla kalmak istiyorsanız, Yeşil Kart almak için ABD’de kalıcı ikamet başvurusunda bulunabilirsiniz. H-1B vizenizin sona ermesinden önce kalıcı oturma izni almazsanız, başka bir H veya L vizesine başvurmadan önce en az bir yıl boyunca ABD dışında yaşamalısınız.

Aile ve Bağımlılar

H-1B vize sahipleri, eşlerini ve 21 yaşın altındaki çocukları H-4 Visa kategorisine bağımlı olarak ABD’ye getirebilir. H-1B vizesi sahibi yasal statüde olduğu sürece, bir H4 Vizesi sahibinin ABD’de kalmasına izin verilir. H-4 vizesi sahibi, bir kimseye gelemedikçe ABD’de çalışmaya uygun olmasa da, okula gidebilir, ehliyet alabilir ve ABD’deyken bir banka hesabı açabilirler.

Yorum bırak