Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika Öğrenci Vizesi – Photo by Victoria Priessnitz on Unsplash

Genel olarak, Amerika Birleşik Devletleri’ne girmek isteyen yabancı bir ülkenin vatandaşı, öncelikle geçici kalış için göçmen olmayan bir vize veya daimi ikamet için bir göçmen vizesi almalıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde okumak için Amerika Öğrenci Vizesi sahibi olmanız gerekir. Eğitim programınız ve katılmayı planladığınız okul türü, F vizesine mi yoksa M vizesine mi ihtiyacınız olduğunu belirler.

Amerika Birleşik Devletleri’ne girmek için:Aşağıdaki vize kategorisine ihtiyacınız var:
Üniversite yada kolejF
Lise
Özel ilköğretim okulu
Ruhban
konservatuvar
Dil eğitim programı da dahil olmak üzere başka bir akademik kurum
Dil eğitimi programı dışındaki meslekî veya diğer tanınmış akademik olmayan kurumlarM

Öğrenciler Vize Muafiyet Programı veya Ziyaretçi Vizeleri ile seyahat edemezler
Amerika Birleşik Devletleri’nde okumak için öğrenci vizesi (F veya M) gerekmektedir. Yabancı uyruklu kişiler, bir turist ziyaretinin bir parçası olarak rekreasyonel çalışma (kredisiz) yapmak dışında, ziyaretçi (B) vizesine girdikten sonra veya Visa Feragat Programı (VWP) aracılığıyla eğitim alamazlar. VWP hakkında daha fazla bilgi için, bkz.  Visa Feragat Programı .

Kısa süreli rekreasyon çalışması için, Ziyaretçi (B) vizesi uygun olabilir
Ziyaretçi (B) vizesi, bir derece veya akademik sertifika için kredi için olmayan, kısa bir rekreasyon dersine kayıt yapılmasına izin verir. Ziyaretçi Vizeleri hakkında daha fazla bilgi edinin  .

Kısa bir süre için bile olsa, bir ziyaretçi (B) vizesinde ABD tarafından verilen bir dereceye veya sertifikaya götüren çalışmaya izin verilmez. Örneğin, kurumun ABD kampüsünde bir süre gerektiren uzaktan eğitim programındaki bir öğrenci, Amerika Birleşik Devletleri’ne girmeden önce öğrenci (K veya E) vizesi almalıdır.

SEVP Onaylı Bir Okulda Öğrenci Kabulü
İlk adım, Amerika Birleşik Devletleri’nde SEVP onaylı bir okula başvurmaktır. SEVP onaylı okul kayıt kabul ettikten sonra Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Bilgi Sistemi (SEVIS) için kayıt olmalı ve SEVIS I-901 ücretini ödemelisiniz. SEVP onaylı okul size bir Form I-20 verecektir. I-20 formunu aldıktan ve SEVIS’E kaydolduktan sonra, Amerika Öğrenci Vizesi (F veya M) için ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna başvurabilirsiniz. Vize görüşmenize katıldığınızda I-20 formunu konsolosluk görevlisine sunmalısınız.

Eşiniz ve / veya çocuklarınız okurken sizinle birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamak istiyorlarsa, SEVIS’e kaydolmalı, SEVP onaylı okuldan bireysel Form I-20’ler almalı ve Amerika Öğrenci Vizesi için başvurmalıdırlar (SEVIS ücretini ödeyin).

SEVIS ve SEVIS I-901 ücreti hakkında daha fazla bilgi edinmek için ABD Göçmenlik ve Gümrük muhafaza (ICE) öğrenci ve değişim Ziyaretçi programı (SEVP) Web sitesini ziyaret edin.

Lisans ve yüksek lisans eğitim fırsatları ve başvuru sürecine genel bir bakış için ABD Eğitim Bakanlığı web sitesini ziyaret edin. Ayrıca Sevp sertifikalı okullar aramak için DHS çalışma sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl Başvurulur

Amerika Öğrenci Vizesi için başvurmnın birkaç adımı vardır. Bu adımların sırası ve bunları nasıl tamamladığınız ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna göre değişebilir. Lütfen elçilik veya konsolosluk web sitesindeki talimatlara başvurun.

Çevrimiçi Vize Başvurusunu Tamamlayın

 • Çevrimiçi Göçmen Olmayan Vize Başvuru,  Form DS-160. Yapmanız gerekenler: 1) çevrimiçi vize başvurusunu tamamlamak ve 2) mülakatınızı getirmek için başvuru formu onay sayfasını yazdırmak.
 • Fotoğraf  – Çevrimiçi Form DS-160’ı doldururken fotoğrafınızı yüklersiniz. Fotoğrafınız, Fotoğraf Gereksinimleri’nde açıklanan biçimde olmalıdır.

Mülakat Zamanlama

Aşağıda belirli sınırlı istisnalar olan vize başvuru sahipleri için görüşmeler genellikle gereklidir. Konsolosluk memurları herhangi bir vize başvuru sahibiyle görüşme talep edebilir.

Yaşınız:Sonra bir röportaj:
13 ve daha gençGenellikle gerekli değildir
14-79Gerekli (yenilemeler için bazı istisnalar)
80 ve üstüGenellikle gerekli değildir

 Yaşadığınız ülkedeki ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’ndan vize görüşmeniz için bir randevu almalısınız. Röportajınızı başka bir ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğunda planlayabilirsiniz, ancak yaşadığınız ülkenin dışında vize almanın daha zor olabileceğini unutmayın.

Röportaj randevuları için bekleme süreleri konum, mevsim ve vize kategorisine göre değişir, bu nedenle vizenize erken başvurmalısınız. Başvuracağınız yer için röportaj bekleme süresini gözden geçirin.

Yeni öğrenciler için Amerika Öğrenci Vizesi (F ve M), bir dersin başlangıç ​​tarihinden 120 gün öncesine kadar düzenlenebilir. Ancak, başlangıç ​​vizinizden 30 günden daha uzun bir süre önce öğrenci vizenizle ABD’ye girmenize izin verilmeyecektir.

Devam eden öğrenciler için  öğrenci (F ve M) vizeleri, öğrenci şu anda SEVP onaylı bir okula veya kuruma ve SEVIS’e kayıtlı olduğu sürece herhangi bir zamanda verilebilir. Devam eden öğrenciler, derslere başlamadan önce istedikleri zaman ABD’ye girebilirler.

Mülakatınıza Hazırlanın

 • Ücretler – Mülakatınızdan önce ödemeniz gerekiyorsa, iade edilemez vize başvuru ücretini ödeyin. Vizeniz onaylanırsa ve vatandaşlığınız için geçerliyse bir vize verme ücreti de ödeyebilirsiniz. Ücret bilgileri aşağıda verilmiştir:

Başvuru ücreti

$ 160

 • Ücret ödemesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için başvuracağınız ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’nun web sitesinde bulunan talimatları inceleyin .

Gerekli Belgeleri Toplayın

Amerika Öğrenci Vizesi görüşmenizden önce aşağıdaki gerekli belgeleri toplayın ve hazırlayın:

 • Pasaport ABD’ye seyahat için geçerli – Pasaport tarafından (ABD’de kalma dönemi geçtikten en az altı ay süreyle geçerlidir sürece muaf olması gerekir ülkeye özgü anlaşmaları). Vizeye ihtiyaç duyan her bireyin pasaportunuzda listelenen aile üyeleri de dahil olmak üzere ayrı bir başvuru yapması gerekir.
 • Göçmen Olmayan Vize Başvurusu, Form DS-160 onay sayfası.
 • Mülakattan önce ödeme yapmanız gerekiyorsa , başvuru ücreti ödeme makbuzu .
 • Fotoğraf – Çevrimiçi Form DS-160’ı doldururken fotoğrafınızı yükleyeceksiniz. Eğer fotoğraf yükleme başarısız, sen biçiminde bir baskılı fotoğraf açıklandığı getirmek zorundadır Fotoğraf Gereksinimleri .
 • Göçmen Olmayanlar İçin Uygunluk Sertifikası (F-1) Öğrenci Statüsü-Akademik ve Dil Öğrencileri İçin, Form I-20 veya Göçmen Olmayanlar İçin Uygunluk Sertifikası (M-1) Mesleki Öğrenciler için Öğrenci Durumu, Form I-20  – (Okulunuz size gönderecektir) SEVIS veri tabanına bilgilerinizi girdikten sonra Form I-20. Siz ve okul yetkiliniz Form I-20’yi imzalamalısınız. Tüm öğrenciler Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Sistemine (SEVIS) kayıtlı olmalıdır. Eşiniz ve / veya küçük çocuklarınız, Amerika Birleşik Devletleri’nde sizinle birlikte yaşamak istiyorlarsa, her birine ayrı bir Form I-20 verilecektir.

Ek Belgeler Gerekebilir

Bir konsolosluk memuru, Amerika Öğrenci Vizesi için niteliklerinizi belirlemek için sizinle görüşecektir ve aşağıdakilerin kanıtı gibi ek belgeler isteyebilir:

 • Akademik hazırlığınız, örneğin:
  • Katıldığınız okullardan transkript, diploma, derece veya sertifika; ve
  • ABD okulunuz tarafından istenen standart test puanları;
 • Eğitim sürecini tamamladıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrılma niyetiniz; ve
 • Tüm eğitim, yaşam ve seyahat masraflarını nasıl ödeyeceğiniz.

Başvuracağınız ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’nun web sitesinde vizeye nasıl başvuracağınıza ilişkin talimatları inceleyin .

Vize Mülakatınıza Katılın

Konsolosluk memuru, Amerika Öğrenci Vizesi almaya hak kazanıp kazanmadığınızı belirlemek için sizinle görüşecektir. Vize alabilmek için ABD yasalarına uygun şartları yerine getirdiğinizi tespit etmelisiniz.

Mürekkepsiz, dijital parmak izi taramaları uygulama sürecinin bir parçası olarak alınır. Genellikle röportaj sırasında alınırlar, ancak bu konuma göre değişir.

Vize görüşmenizden sonra konsolosluk memuru başvurunuzun daha fazla idari işlem gerektirdiğini belirleyebilir  . Konsolosluk memuru bunun gerekli olup olmadığını size bildirecektir.

Vize onaylandıktan sonra, (vatandaşlığınız için geçerliyse) bir vize verme ücreti ödemeniz ve pasaport ve vizenin size iadesi için gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekebilir.  Daha fazla bilgi için vize işlem sürelerini gözden geçirin  .

Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş

Amerika Öğrenci Vizesi, Amerika Birleşik Devletleri’ne girişi garanti etmez. Vize yalnızca yabancı bir vatandaşın ABD giriş limanına (genellikle bir havaalanı) seyahat etmesine ve ABD’ye giriş izni istemesine izin verir. Giriş limanındaki İç Güvenlik Bakanlığı (DHS), ABD Gümrük ve Sınır Koruması (CBP) yetkilileri, Amerika Birleşik Devletleri’ne kabul etme veya reddetme yetkisine sahiptir.

Pasaportunuzu, Amerika Öğrenci Vizesi ve Form I-20’yi giriş limanına sunduktan sonra, bir CBP yetkilisi bu kararı verecektir. Amerika Birleşik Devletleri’ne girmenize izin verildiğinde, CBP yetkilisi bir kabul damgası veya Form I-94, Geliş / Gidiş Kaydı belgesi sunacaktır.

CBP web sitesinde Amerika Birleşik Devletleri’ne giren öğrenciler için (F veya M vizeli) prosedürler hakkında Öğrenciler veya Değişim Ziyaretçileri için Varış Prosedürleri hakkında bilgi edinin . CBP web sitesini inceleyerek kabuller ve giriş şartları, gıda, tarım ürünleri ve diğer kısıtlanmış / yasaklanmış malların getirilmesine ilişkin kısıtlamalar ve daha fazlası hakkında bilgi edinin. .

Kalış Sürenizi Uzatma

ABD’de F vizesi olan yabancı öğrenciler, Form I-20’de listelenen program bitiş tarihinden sonraki 60 gün içinde, herhangi bir yetkili uygulamalı eğitim de dahil olmak üzere ABD’den ayrılmalıdır.

Yabancı öğrenciler ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) web sitesi aracılığıyla uzatma talebinde bulunabilirler (bkz. USCIS Kalış Sürenizi Uzatın)sayfa). Öğrenci statüsünü korumak için ek bilgiler, Öğrenci veya Değişim Ziyaretçisi Olurken Göçmenlik Durumunuzu Korumak altındaki ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza SEVP web sitesinde bulunmaktadır. .

Amerika Birleşik Devletleri’nin zamanında ayrılmaması statüsünün bozulmasına neden olacaktır  . ABD yasalarına göre, statüsü dışında olan kişilerin vizeleri , Göç ve Vatandaşlık Yasası’nın 222 (g) Bölümü otomatik olarak iptal edilir). Statü dışında olması nedeniyle geçersiz kılınan herhangi bir çoklu giriş vizesi, gelecekte ABD’ye girişler için geçerli olmayacaktır.

Amerika Birleşik Devletleri’nden zamanında ayrılmamanız, gelecekte vize almaya uygun olmamanıza da neden olabilir.  Daha fazla bilgi edinmek için Vize Reddi  ve Uygun Olmayanları ve  Feragatnameleri gözden geçirin  .

Durum Değişikliği

ABD’deyken planlarınız değişirse (örneğin, bir ABD vatandaşıyla evlenirseniz veya bir iş teklifi alırsanız), ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) aracılığıyla göçmen olmayan statünüzde başka bir kategoride değişiklik talep edebilirsiniz. . Bkz; Göçmen Olmayan Durumumu Değiştirme.

ABD’deyken, USCIS’ten statü değişikliği almak için yeni bir Amerika Öğrenci Vizesi başvurusu yapmanız gerekmez. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrıldıktan sonra, seyahatiniz için uygun kategorideki ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’na yeni vize için başvurmanız gerekir.

ek bilgi

 • Amerika Öğrenci Vizesi alacağınızın garantisi yoktur. Amerika Öğrenci Vizesi alana kadar nihai seyahat planları yapmayın veya bilet almayın.
 • Çalışmanız sırasında ABD’de çalışma hakkında bilgi için Öğrenciler ve İstihdam’ı inceleyinve Form I-765 Çalışma İzni Talimatlarına bakın.
 • Çalışmanızda geçici bir mola varsa, SEVP web sitesinde, Geçici Devamsızlıktan Dönen Öğrenciler Yeni Vize Gerekir mi? açıklamasına bakın. Öğrenci vizeniz hala geçerliyse, ancak ABD dışındaysanız, Belirlenen Okul Görevlilerine danışmalısınız.
 • Eş ve çocuklar
  • Çalışmanız sırasında sizinle birlikte yaşamak isteyen eşiniz ve evli olmayan küçük çocuklar F-2 veya M-2 vizesi için başvurabilirler. SEVIS ücret ödemesi gerekmese de, okulunuz kendilerine vizeleri için başvurmaları gereken bireysel bir Form I-20 vermelidir. F-1 veya M-1 vizenizin bir kopyasını vermeli ve ilişki kanıtı sunmalısınız.
  • Küçük çocuklarınızın size eşlik ederken ABD’deki okula gitmelerine izin verilir.
  • ABD Büyükelçilikleri ve Konsoloslukları, aynı cinsiyetten evliliğe dayanan vize başvurularını, karşıt cinsiyet eşlerine yapılan başvuruları yargıladığımız şekilde yargılayacak.
 • Süresi dolmuş pasaporttaki geçerli bir ABD vizesi hala geçerlidir. İptal veya iptal edilmedikçe, vize son kullanma tarihine kadar geçerlidir. Süresi dolmuş pasaportunuzda geçerli bir vizeniz varsa, süresi dolmuş pasaportunuzdan çıkarmayın. Geçerli vizenizi süresi dolmuş pasaportunuzda ve Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat ve kabul için yeni bir geçerli pasaport ile birlikte kullanabilirsiniz.

Diğer vize çeşitleri için ABD Vize Listesi yazımıza göz atabilirsiniz.

GREEN CARD BAŞVURU

Yorum bırak