Amerika Turist Vizesi

Amerika Turist Vizesi

Amerika Turist Vizesi – Photo by Guido Coppa on Unsplash

Amerika Turist Vizesi Genel Bakış

Genel olarak, ABD’ye girmek isteyen yabancı bir ülkenin vatandaşı, öncelikle geçici bir konaklama için göçmen olmayan bir Amerika Turist Vizesi ya da daimi ikamet için bir göçmen vizesi almalıdır. Turist vizeleri, geçici olarak ABD’ye iş için (vize kategori B-1), turizm için (vize kategori B-2) veya her iki amaç için (B-1 / B-2) girmek isteyen kişiler için göçmen olmayan vizelerdir. ).

Ziyaretçi vizesi ile izin verilen etkinliklere bazı örnekler:

 

İşletme (B-1)

 • İş ortaklarına danışın
 • Bilimsel, eğitsel, profesyonel veya ticari bir toplantıya veya konferansa katılın
 • Bir konuta yerleşmek
 • Bir sözleşme müzakere etmek

Amerika Birleşik Devletleri’ne İş Seyahatleri hakkında daha fazla bilgi edinin   (PDF – 362 KB) ziyaretçi vizesi ile ilgili.

Turizm (B-2)

 • Turizm
 • Tatil (tatil)
 • Arkadaşlarınız veya akrabalarınızla ziyaret edin
 • Tıbbi tedavi
 • Kardeş, sosyal veya hizmet kuruluşlarının ev sahipliği yaptığı sosyal etkinliklere katılım
 • Katılımcılar için ödeme yapılmazsa, amatörlerin müzik, spor veya benzeri etkinliklere veya yarışmalara katılımı
 • Kısa bir eğlence dersine kayıt, bir dereceye kadar kredi için değil (örneğin, tatildeyken iki günlük bir yemek dersi)

Amerika Turist Vizesi hakkında daha fazla bilgi – İş ve Eğlence  (PDF – 1020 KB).

Turist Vizelerinde İzin Verilen Seyahat Amaçları

Amerika Turist Vizesi doğum turizmi için düzenlenmeyecektir (birincil amacı çocuklarının ABD vatandaşı olması için doğum yapmak olanlar).

Nasıl Başvurulur

Vize için başvurmak için birkaç adım vardır. Bu adımların sırası ve bunları nasıl tamamladığınız ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna göre değişebilir. Lütfen ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu web sitesindeki talimatlara bakın  .

Çevrimiçi Vize Başvurusunu Tamamlayın

 • Çevrimiçi Göçmen Olmayan Vize Başvuru, Form DS-160 ve rehberlik için daha fazla bilgi. Yapmanız gerekenler: 1) online vize başvurusunu tamamlamak ve 2) mülakatınızı getirmek için başvuru formu onay sayfasını yazdırmak.
 • Fotoğraf – Çevrimiçi Form DS-160’ı doldururken fotoğrafınızı yükleyeceksiniz. Fotoğrafınız , Fotoğraf Gereksinimleri’nde açıklanan biçimde olmalıdır .

Mülakat Zamanlama

Aşağıda belirli sınırlı istisnalar olan vize başvuru sahipleri için görüşmeler genellikle gereklidir. Konsolosluk memurları herhangi bir vize başvuru sahibiyle görüşme talep edebilir.

Yaşınız:Sonra bir röportaj:
13 ve daha gençGenellikle gerekli değildir
14-79Gerekli (yenilemeler için bazı istisnalar)
80 ve üstüGenellikle gerekli değildir

 

Yaşadığınız ülkedeki ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’ndan vize görüşmeniz için bir randevu almalısınız. Röportajınızı başka bir ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’nda planlayabilirsiniz, ancak yaşadığınız ülkenin dışında vize almanın daha zor olabileceğini unutmayın.

Röportaj randevuları için bekleme süreleri konum, mevsim ve vize kategorisine göre değişir, bu nedenle vizenize erken başvurmalısınız. Başvuracağınız yer için röportaj bekleme süresini gözden geçirin:

 

Randevu Bekleme Süresi

ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’ndan göçmen olmayan vize görüşmesi randevusu için tahmini bekleme süresini kontrol edin.

Mülakatınıza Hazırlanın

 • Ücretler – Mülakatınızdan önce ödemeniz gerekiyorsa, iade edilemez vize başvuru ücretini ödeyin. Vizeniz onaylanırsa, uyruğunuza uygunsa bir vize verme ücreti de ödemeniz gerekebilir.
 •  Ücret ödemesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için başvuracağınız ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’nun web sitesinde bulunan talimatları inceleyin.

Gerekli Belgeleri Toplayın

Amerika Turist Vizesi görüşmenizden önce aşağıdaki gerekli belgeleri toplayın ve hazırlayın:

 • Pasaport ABD’ye seyahat için geçerli – Pasaport tarafından (ABD’de kalma dönemi geçtikten en az altı ay süreyle geçerlidir sürece muaf olması gerekir ülkeye özgü anlaşmaları). Vizeye ihtiyaç duyan herkes, pasaportunuzda listelenen aile üyeleri de dahil olmak üzere ayrı bir başvuruda bulunmalıdır.
 • Göçmen Olmayan Vize Başvurusu, Form DS-160 onay sayfası.
 • Mülakattan önce ödeme yapmanız gerekiyorsa , başvuru ücreti ödeme makbuzu .
 • Fotoğraf – Çevrimiçi form DS-160 doldururken fotoğrafınızı yükleyeceksiniz. Fotoğraf yükleme başarısız olursa, basılı bir fotoğrafı fotoğraf gereksinimleri’nde açıklanan biçimde getirmeniz gerekir.

Ek Belgeler Gerekebilir

Başvuracağınız ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’nun web sitesinde Amerika Turist Vizesi için nasıl başvuracağınıza ilişkin talimatları inceleyin . Kalifiye olup olmadığınızı belirlemek için ek belgeler istenebilir. Örneğin, istenen ek belgeler aşağıdakilerin kanıtını içerebilir:

 • Seyahatinizin amacı,
 • Seyahatinizden sonra Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrılma niyetiniz ve / veya
 • Yolculuğun tüm masraflarını ödeme yeteneğiniz.

İşinizin ve / veya aile bağlarınızın kanıtı, seyahatinizin amacını ve kendi ülkenize dönme niyetinizi göstermek için yeterli olabilir. Seyahatinizin tüm masraflarını karşılayamıyorsanız, başka bir kişinin seyahatiniz için bazı veya tüm masrafları karşılayacağına dair kanıt gösterebilirsiniz.

Not:  Amerika Turist Vizesi başvuru sahipleri, ABD ailesinden ve arkadaşlarından gelen güvencelerden ziyade, başvuranın yurtta ikamet ve yurtdışındaki bağlarına dayanarak kalifiye olmalıdır. Ziyaretçi vizesine başvurmak için bir davet mektubu veya Destek Beyanı gerekli değildir. Röportajınıza bir davet mektubu veya Destek Beyanı getirmeyi seçerseniz, bunun vizeyi vermeyi veya reddetmeyi belirlemede kullanılan faktörlerden biri olmadığını lütfen unutmayın.

Vize Mülakatınıza Katılın

Konsolosluk memuru, Amerika Turist Vizesi almaya hak kazanıp kazanmadığınızı belirlemek için sizinle görüşecektir. Vize alabilmek için ABD yasalarına uygun şartları yerine getirdiğinizi tespit etmelisiniz.

Mürekkepsiz, dijital parmak izi taramaları uygulama sürecinin bir parçası olarak alınır. Genellikle röportaj sırasında alınırlar, ancak bu konuma göre değişir.

Vize görüşmenizden sonra konsolosluk memuru başvurunuzun daha fazla idari işlem gerektirdiğini belirleyebilir  . Konsolosluk memuru gerekliyse size bilgi verecektir.

Amerika Turist Vizesi onaylandıktan sonra, (vatandaşlığınız için geçerliyse) bir vize verme ücreti ödemeniz ve pasaport ve vizenin size iadesi için gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekebilir.  Daha fazla bilgi için vize işlem sürelerini gözden geçirin  .

Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş

Amerika Turist Vizesi, yabancı bir vatandaşın ABD giriş limanına (genellikle havaalanı) seyahat etmesine ve ABD’ye giriş izni istemesine izin verir. Vize, Amerika Birleşik Devletleri’ne girişi garanti etmez. Giriş limanındaki İç Güvenlik Bakanlığı (DHS), ABD Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) yetkilileri, Amerika Birleşik Devletleri’ne kabul edilmeye izin verme veya reddetme yetkisine sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri’ne girmenize izin verilirse, CBP yetkilisi bir kabul damgası veya Form I-94, Geliş / Kalkış Kaydı belgesi sunacaktır. CBP web sitesini inceleyerek kabul ve giriş şartları, gıda, tarım ürünleri ve diğer kısıtlanmış / yasaklanmış malların getirilmesine ilişkin kısıtlamalar ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinin..

Kalış Sürenizi Uzatma

Bkz: Kalışınızı uzatın – ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) web sitesinde, kalışınızı kabul mührünüz veya belgeniz Form I-94’te belirtilen tarihten daha fazla uzatmayı talep etme hakkında bilgi edinin.

Amerika Birleşik Devletleri’nden zamanında ayrılmalısınız. ABD yasalarına göre, statüsü dışında olan kişilerin vizeleri , Göç ve Vatandaşlık Yasası’nın 222 (g) Bölümü otomatik olarak iptal edilir). Statü dışında olması nedeniyle geçersiz kılınan herhangi bir çoklu giriş vizesi, gelecekte ABD’ye giriş için geçerli olmayacaktır.

Amerika Birleşik Devletleri’nden zamanında ayrılmamanız, gelecekte vize almaya uygun olmamanıza da neden olabilir.  Daha fazla bilgi edinmek için Vize Reddi ve Uygun Olmayanları ve Feragatnameleri gözden geçirin  .

Durum Değişikliği

ABD’deyken planlarınız değişirse (örneğin, bir ABD vatandaşıyla evlenirseniz veya bir iş teklifi alırsanız), ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) aracılığıyla göçmen olmayan statünüzde başka bir kategoride değişiklik talep edebilirsiniz. Bkz.  Göçmen Olmayan Durumumu Değiştirme – Daha fazla bilgi edinmek için USCIS web sitesine bakınız.

ABD’deyken, USCIS’ten statü değişikliği almak için yeni bir vize başvurusunda bulunmanız gerekmez. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrıldıktan sonra, seyahatiniz için uygun kategorideki ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’na yeni vize için başvurmanız gerekir.

Ek Bilgi

 • Ziyaretçi vizesine sahip bir kişinin (B1 / B2) Amerika Birleşik Devletleri’nde istihdam veya iş kabul etmesine izin verilmez.
 • Vize alacağınızın garantisi yoktur. Vize alana kadar nihai seyahat planları yapmayın veya bilet almayın.
 • Süresi dolmuş pasaporttaki geçerli bir ABD vizesi hala geçerlidir. İptal veya iptal edilmedikçe, vize son kullanma tarihine kadar geçerlidir. Süresi dolmuş pasaportunuzda geçerli bir vizeniz varsa, süresi dolmuş pasaportunuzdan çıkarmayın. Geçerli vizenizi süresi dolmuş pasaportunuzda ve Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat ve kabul için yeni bir geçerli pasaport ile birlikte kullanabilirsiniz.

Diğer ABD vize türleri için ABD Vize Listesi yazımıza göz atabilirsiniz.

Green Card alma şartları ve başvurusu için Green card başvuru yazımıza bakabilirsiniz.

Yorum bırak