Avustralya Bayrağı Tarihi ve Anlamı – Avustralya Bayrağı Resmi

Avustralya Bayrağı Tarihi

Avustralya Bayrağı Tarihi ve Anlamı – Avustralya Bayrağı Resmi – Image by 3D Animation Production Company from Pixabay 

Avustralya Bayrağı 

Avustralya Bayrağı ilk olarak 1901’de dalgalandı. Avustralya’nın en önemli ulusal sembolüdür ve Avustralya kimliğinin ve gururunun bir ifadesi haline gelmiştir.

Bayrak, spor etkinliklerinde ve hizmet kuruluşları, okullar, topluluk grupları ve özel vatandaşlar tarafından ülke çapında sergileniyor.

Avustralya (Australia) Bayrağı Anlamı

Australia Bayrağı mavi arka planı üzerinde üç unsuru vardır: Union Jack, Commonwealth Star ve Southern Cross.

Sol üst köşedeki Union Jack, İngiliz yerleşim tarihini temsil ediyor.

Union Jack’in altında beyaz bir Commonwealth veya Federasyon yıldızı var. Altı eyaletin birliğini ve Avustralya Topluluğu topraklarını temsil eden yedi köşeli bir yıldızdır. Yıldız ayrıca Commonwealth Arması’nda da yer alıyor.

Güney Haçı bayrakta beyaz olarak gösterilir. Sadece güney yarımküreden görülebilen beş yıldızdan oluşan bir takımyıldızdır ve Avustralya coğrafyasını hatırlatır.

Avustralya Bayrağı Tarihi

1901’de Avustralya’nın ilk Başbakanı Rt Hon Sir Edmund Barton, yeni Avustralya Topluluğu için bir bayrak tasarlamak için uluslararası bir yarışma duyurdu. 32.823 başvuru vardı ve hemen hemen aynı olan beş başvuru eşit olarak ödüllendirildi.

Beş ortak kazanan, topluluğun farklı bölgelerinden geldi ve 200 sterlinlik bir ödül paylaştılar. 3 Eylül 1901’de Başbakan, yarışmanın ortak kazanan beşini açıkladı ve tasarımlarının temel unsurları, Avustralya Topluluğu için yeni bayrağı oluşturmak adına kullanıldı. 

Ortak kazananlar: Perth’den tanınmış bir sanatçı olan Annie Dorrington; Ivor Evans, babası bayrak yapımı işine sahip 14 yaşındaki Melbourne okullu bir çocuk; Sydney’deki Leichhardt’dan 18 yaşındaki Lesley Hawkins, o sırada Sydney’li bir gözlükçünün yanında çıraklık yaptı; Melbourne ve Metropolitan Board of Works’te bir mimar olan Eggbert Nutall; ve Yeni Zelanda Union Steamship Company’de birinci subay olan William Stevens.

Bayrak ilk kez 3 Eylül 1901’de, o zamanlar federal hükümetin koltuğu olan Melbourne’daki Sergi Binası’nda dalgalandı. Bu orijinal tasarımda Güney Haçı yıldızlarının parlaklıklarını belirtmek için farklı sayıda noktaları vardı.

Commonwealth Avustralia Bayrağı

1903’te Kral Edward VII, bayrak için iki tasarımı onayladı: Ticaret Donanması için İngiliz Milletler Topluluğu mavi bayrak ve İngiliz Milletler Topluluğu kırmızı bayrak.

Her iki bayrakta da, Güney Haç yıldızları dört yedi köşeli yıldız ve bir beş köşeli yıldız olarak sadeleştirildi. 1908’de Avustralya topraklarını temsil etmek için Commonwealth yıldızına yedinci bir nokta eklendi.

Bununla birlikte, insanların iki Avustralya bayrağı kullanımı konusunda kafası karışmıştı. Mavi bayrak resmi ve deniz amaçlarına yönelikti ve kırmızı bayrak tüccar filosu tarafından kullanılacaktı, ancak genel halk karada kırmızı bayrak kullanmaya başladı.

İlan: 1953 Bayraklar Yasası

1941’de Başbakan rt Hon Robert Menzies, mavi ensign’ın ulusal bir amblem olarak dalgalandırılmasını öneren bir basın açıklaması yayınladı. 1953 bayrak Yasası, Avustralya mavi bayrağını Avustralya Ulusal bayrağı ve Avustralya kırmızı bayrağını Avustralya’da kayıtlı ticaret gemileri için kullanılacak bayrak olarak ilan etti

Avustralya Ulusal Bayrağının yalnızca Avustralya halkının Anlaşması ile değiştirilebilmesini sağlamak için 1998’de 1953 bayrak Yasası’nda bir değişiklik yapıldı.

Diğer resmi Avustralya bayrakları Avustralya Aborijin bayrağı, Torres Boğazı Adalı bayrağı ve Avustralya Savunma Kuvvetleri ensigns içerir.

Benzer içerikteki diğer yazılarımız:

AMERİKA BAYRAĞI TARİHİ VE ANLAMI – AMERİKAN BAYRAĞI RESMİ

DANİMARKA BAYRAĞI TARİHİ – ANLAMI – RESMİ DANNEBORG

 

Yorum bırak