Avustralya Bölgesel Göç

Avustralya Bölgesel Göç

Avustralya Bölgesel Göç – Photo by Srikant Sahoo on Unsplash

Avustralya Bölgesel Göç

Avustralya bölgesel göç programı ile hükümet, Avustralya’da yaşam için göçmenlerin çeşitli bölgelere yerleşmelerini desteklemektedir.

Avustralya Hükümeti, ekonomisini ve yerel bölgelerini güçlendirmek için göç programında değişiklikler yaptığını açıkladı.

Değişiklikler:

• Daimi ikamet için imkan sağlayacak 2 yeni nitelikli bölgesel geçici vize

• Yeni bir nitelikli bölgesel daimi ikamet vizesi

• Göç amacıyla ‘Bölgesel Avustralya’nın rafine bir tanımı

• Avustralya’da yaşamaya ve çalışmaya aday gösterilen yetenekli göçmenler için Nitelikli Göç Puanları Testi kapsamında ek puanlar

• Bölgesel üniversitelerden mezun olan uluslararası öğrenciler için daha fazla seçenek

Bu değişiklikler, gelen nitelikli istihdamı ihtiyacı olan bölgelere dağıtma amacı taşımaktadır.

Avustralya Hükümeti göçmenleri bölgesel alanlara çekmek için eyalet, bölge ve yerel yönetimler ve yerel topluluklarla yakın işbirliği içinde çalışmaktadır. Bölgesel Avustralya’ya yerleşen kalifiye göçmenler, deneyimlerini, becerilerini ve niteliklerini karşılamak için çeşitli mesleklere sahiptir.

 

Yeni yetenekli bölgesel vizeler

16 Kasım 2019’da başlayan 2 yeni yetenekli bölgesel geçici vize var:

• Nitelikli Çalışma Bölgesel (Geçici) vizesi (alt sınıf 491) – bir Eyalet veya Bölge hükümeti tarafından aday gösterilen veya uygun bir aile üyesi tarafından bölgesel Avustralya’da yaşamak ve çalışmak için sponsor olan kişiler için.

• Nitelikli İşveren Sponsorlu Bölgesel (Geçici) vize (alt sınıf 494) – bölgesel Avustralya’daki bir işveren tarafından sponsor olan kişiler için.

Daimi ikamete uygun olabilmek için, yeni nitelikli bölgesel geçici vizelerin sahiplerinin, bu vizelerden birine sahipken bölgesel Avustralya’da yaşadıklarını ve çalıştıklarını göstermeleri gerekecektir. Daha sonra Kasım 2022’den itibaren Daimi İkamet (Vasıflı Bölge) vizesine (alt sınıf 191) başvurabilirler.

Değişiklikler altında, bölgesel işverenler artık şunlara erişebiliyor:

• Avustralya’da göçmenlere sponsor olmak için daha fazla bölgesel meslek

• Bölgesel vize başvurularının daha hızlı sonuçlandırılması

• Bölgesel Avustralya’ya yerleşmek için sponsor olunan göçmenler için ek puan.

Not: Mevcut nitelikli vize sahipleri için herhangi bir etkisi yoktur.

 

Bölgesel alanda eğitim gören uluslararası mezunlar

2021’den itibaren Sydney, Melbourne ve Brisbane dışındaki tüm yerlerde okuyan uluslararası öğrencilere, Lisans ve Yüksek Lisans için geçerli olan Geçici Mezun (alt sınıf 485) vizesinin (TGV) mevcut iki yıllık Çalışma sonrası çalışma akışında bir uzatma sunulacaktır.

Uygunluk, bir büyükşehir üniversitesinin bölgesel bir kampüsünde öğrenim gören uluslararası öğrencileri içerecektir.

Ek çalışma sonrası çalışma düzenlemeleri 2021’de mevcut olacak ve bölgesel bir bölgede sürekli ikamet etmeyi gerektirecektir.

• Kategori 2’de öğrenim görmüş ve yaşamış uluslararası mezunlar ikinci bir Geçici Yüksek Lisans vizesi ile bir yıl daha seçilebilirler.

• Kategori 3’te öğrenim görmüş ve yaşamış uluslararası mezunlar ikinci bir Geçici Mezun vizesine iki yıl daha hak kazanacaklardır.

Girişim, uluslararası öğrencilerin bölgesel bir kurumda öğrenim görmeleri ve çalışma sonrası bölgesel alanlarda yaşamaları için ilave bir teşvik sağlayacak ve bölgesel Avustralya’daki çeşitliliği ve refahı artıracaktır.

Aynı zamanda, büyük şehirlerde artan altyapı baskılarının hafifletilmesine yardımcı olacaktır.

Öğrenci vizelerinde değişiklik yapılmaz. Bu seçenek, uluslararası öğrencilerin bölgesel Avustralya’da eğitim görmesi ve yaşaması için bir girişim olarak mevcuttur.

 

Avustralya bölgesel göç için uygun bölge alanları

Bölgesel tanım aşağıdaki 3 kategoriden oluşur:

• Kategori 1 – Sidney, Melbourne ve Brisbane’deki ‘Büyük Şehirler’ herhangi bir bölgesel teşvik almıyor

• Kategori 2 – Perth, Adelaide, Gold Coast, Sunshine Coast, Canberra, Newcastle / Lake Macquarie, Wollongong / Illawarra, Geelong ve Hobart’ın ‘Şehirler ve Büyük Bölge Merkezleri’

• Kategori 3 – ‘Bölge Merkezleri ve Diğer Bölge Alanları’

Bölgesel tanım, Kategori 2 ‘Şehirler ve Başlıca Bölgesel Merkezler’ veya Kategori 3 ‘Bölgesel Merkezler ve Diğer Bölgesel Bölgeler’ olarak sınıflandırılan yerlere göç eden vasıflı göçmenler için bölgesel teşvikler sunmaktadır.

 

Tüm vize türleri için Avustralya Vizesi yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırak