Avustralya İş İmkanları

Avustralya İş İmkanları

Avustralya İş İmkanları – Image by Patty Jansen from Pixabay

Avustralya’da En Hızlı Büyüyen 10 Endüstri

Avustralya iş imkanları bakımından en rahat ülkelerden biridir. Tüm iş arayanlar için de güzel bir haber vermek gerekirse işgücü piyasasının önümüzdeki beş yıl içinde iyileşmeye devam edeceği öngörülüyor. Avustralya iş imkanları konusunda size rehberlik edebilmek için, iş bulma kolaylığı açısından Avustralya’daki bakmanız gereken en iyi 10 sektörü sıraladık.

AVUSTRALYA’DA İLK 10 SEKTÖR: Avustralya İş İmkanları

İşgücü Piyasası Bilgi Portalı’na (LMIP) göre, ülkedeki 19 geniş endüstriden 16’sında istihdamın artması bekleniyor. Aşağıda Avustralya’nın en iyi 10 endüstrisinin yanı sıra istihdam artışı ve projeksiyonu verilmiştir.

1. SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM

Nüfus büyüdükçe ve yaşlandıkça, sağlık ve sosyal yardım, 1,5 milyondan fazla kişiyi istihdam eden Avustralya’da en çok büyüyen endüstrilerden biri olmaya devam edecektir. Beş yıl içinde istihdamda beklenen büyüme 250 bin veya yüzde 16,1’den fazla. Personel dağılımı olarak daha fazla kadın vardır ve yarı zamanlı çalışma yaygındır. Üniversite derecesi, mesleki eğitim ve öğretime (MEÖ) ihtiyaç vardır.

Sektör şunları içerir:
– Ayakta Sağlık Hizmetleri
– Hastaneler
– Hemşirelik ve Evde Bakım
– Sosyal Yardım

2. PERAKENDE TİCARET

Perakende ticareti, 1,2 milyondan fazla kişiyi istihdam eden Avustralya’da yüksek talep gören mesleklerde ikinci sırada yer almaktadır. Beş yıl içinde istihdamda beklenen büyüme 45 bin veya yüzde 3,7’den fazla. Yarı zamanlı çalışma yaygındır ve işler okul sonrası yeterlilik gerektirmez.

Sektör şunları içerir:
– Süpermarketler dahil Gıda Perakendeciliği
– Motorlu Taşıtlar, Parçalar ve Yakıt Perakendeciliği
– Diğer Mağaza Bazlı Perakendecilik

3. İNŞAAT

İnşaat sektörü, 1 milyondan fazla Avustralyalı’yı istihdam eden büyük bir endüstridir. Beş yıl içinde istihdamda beklenen büyüme 120 bin veya yüzde 10,9’dan fazla. Çoğunlukla erkek işçi vardır ve yarı zamanlı işler nadirdir. Eğitimden daha fazlası, genç işçiler, çıraklık ve stajyerlik bu alanın temel gereksinimleridir.

Sektör içeriği:
– İnşaat Hizmetleri
– Konut İnşaatı
– Konut Olmayan Bina İnşaatı

4. PROFESYONEL, BİLİMSEL VE TEKNİK HİZMETLER

Beklenen istihdam artışı beş yılda 126 bin veya yüzde 12,5’in üzerindedir. Çoğu iş tam zamanlıdır, başkentlerde bulunur ve üniversite diploması gerektirir.

Sektör şunları içerir:
– Hukuk ve Muhasebe Hizmetleri
– Veterinerlik Hizmetleri
– Bilgisayar Sistem Tasarımı

5. EĞİTİM VE ÖĞRETİM

Avustralya iş imkanları, eğitim ve öğretim alanında da büyümektedir.  istihdamda beklenen büyüme beş yılda 116 bin veya yüzde 12’nin üzerindedir. Çoğu iş bir üniversite derecesi gerektirir, ancak Öğretmen Yardımcısı gibi düşük vasıflı işler bir giriş sağlayabilir.

Sektör şunları içerir:
– Okul Öncesi Eğitim
– Okul Eğitimi
– Yükseköğretim
– Diğer Eğitim

6. ÜRETİM

Beş yıl içinde istihdamın 38 bin veya yüzde 4,2’azalması bekleniyor olsa da, üretim Avustralya’da geleceğin işleri için hala altıncı sırada yer alıyor. Çoğu işçi erkektir ve tam zamanlı çalışılır, ancak yarı zamanlı işler de yavaş yavaş trend haline geliyor. Çoğu iş MÖE gerektirir ve çıraklık ortak bir giriş noktasıdır.

Sektör içeriği:
– Yiyecek ve İçecek
– Petrol ve Kömür
– Polimer Ürünler
– Makine
– Mobilya

7. KONAKLAMA VE YEMEK HİZMETLERİ

Beş yıl içinde bu sektörde beklenen istihdam artışı 97 bin ya da yüzde 11,2’den fazla. Bu endüstri, aynı zamanda çalışmak ve okumak isteyen gençler için cazip bir seçenektir, giriş seviyesi ve yarı zamanlı işler sunmaktadır.

Sektör içeriği:
– Oteller
– Moteller
– Kafe
– Restoranlar
– Paket Servis Mağazaları
– Barlar ve Publar

8. KAMU YÖNETİMİ

Bu sektörün istihdamda beklenen büyümesi beş yıl içinde 75 bin veya yüzde 9,3’tür. Çoğu iş için bir mesleki eğitim veya üniversite diploması gerekir. Bazı kısımlarda erkek nüfus çoğunluktadır ve yarı zamanlı çalışma nadirdir.

Sektör şunları içerir:
– Federal, Eyalet ve Yerel Yönetim İdaresi
– Savunma Gücü
– Kuralları ve Kamu Düzeni Uygulayan polis Gücü gibi hizmetler

9. NAKLİYE, POSTA VE DEPOLAMA

Bu sektörde istihdamda beklenen büyüme beş yılda 40 bin veya yüzde 6,5’in üzerindedir. İşçilerin çoğu erkek ve tam zamanlı çalışıyor. Daha düşük çalışanlar için fırsatlar da tüm çalışanların neredeyse yarısı okul sonrası eğitimi tamamlamamaktadır.

Sektör şunları içerir:
– Karayolu Taşımacılığı
– Demiryolu Taşımacılığı
– Su Taşımacılığı
– Hava ve Uzay Taşımacılığı
– Diğer Taşımacılık
– Posta ve Kurye Toplama ve Teslimat Hizmetleri
– Taşımacılık Destek Hizmetleri
– Depolama ve Depolama Hizmetleri

10. DİĞER HİZMETLER

Bu çeşitli endüstrinin istihdamda beklenen büyümesi beş yıl içinde 12 bin veya yüzde 2,5’ten fazladır. Gençler için birçok tam zamanlı iş fırsatı vardır ve çoğu iş çıraklık veya staj gerektirir.

Sektör içeriği:
– Çamaşırhane
– Kuaförlük
– Günlük Spa
– Cenaze ve Dini Hizmetler
– Oto Tamir ve Bakım
– Diğer Makine Tamir Hizmetleri

 

AVUSTRALYA VİZESİ

AVUSTRALYA GÖÇMENLİK PUAN HESAPLAMA

Yorum bırak