Avustralya Öğrenci Çalışma Seçenekleri

Avustralya Öğrenci Çalışma Seçenekleri

Avustralya Öğrenci Çalışma Seçenekleri – Image by Ich bin dann mal raus hier. from Pixabay

Avustralya’daki Uluslararası Öğrenciler için Yarı Zamanlı Çalışma Seçenekleri

Avustralya Öğrenci Çalışma Seçenekleri açısından oldukça ünlüdür. Türk öğrenciler ve ayrıca dünyanın dört bir yanından uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Uluslararası alanda kabul gören kaliteli bir eğitim sistemi, oldukça canlı ve çekici mekanları, keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda turistik yerleriyle hem okuyup hem çalışmak için çok uygun bir ülkedir.

Ayrıca, eğitim ABD’ye kıyasla daha ucuz olsa da  (yurtdışında eğitim almayı planlayan öğrenciler için en iyi seçenek), Avustralya’daki yaşam giderleri  oldukça yüksektir. Bu nedenle, Avustralya’da okuyan öğrenciler hem yaşam maliyetlerini desteklemek hem de ülkede kalmanın tadını çıkarmak için iyi miktarda harçlık kazanabilir. Ve ülke Avustralya’da eğitim alırken çalışmak için izin vermekten fazlasını sunuyor. Yükseköğretime gitmeye karar vermeden önce, öğrenciler Avustralya’da eğitim masraflarını da kontrol etmelidir .

Öğrenci Vizesi Çalışma İzinleri

Avustralya için Öğrenci Vizeleri  1 Temmuz 2016’da yürürlüğe girmiştir. Daha önceki Alt Sınıflar 571 – 576 şimdi Alt Sınıf 500 altında gruplanmıştır. Yeni kurallara göre, Visa Alt Sınıf 500 kapsamında Avustralya’ya giden öğrenciler 40 saate kadar çalışmaya uygundur. Kurs devam ederken iki haftada ve kurs ara dönemlerinde sınırsız saat boyunca (molalar sırasında).

Ayrıca, iki haftada bir Pazartesi gününden başlayıp ertesi haftanın Pazar günü biten 14 günlük bir dönemi ifade eder. Saatler öğrencinin rahatlığına göre bölünebilir. Örneğin, bir öğrenci bir haftada 10 saat, 2 haftada 30 saat ya da 15 ve 25 saat çalışabilir. Bununla birlikte, öğrenciler, yukarıdaki örnekte, eğer öğrenci 2. haftada 30 saat çalışıyorsa, bir sonraki hafta sadece 10 saat çalışabilir. Bu sürenin aşılması vizelerin iptaline yol açabilir. İdeal olarak, sürekli yarı zamanlı çalışma arayan bir öğrenci çalışmalarını haftada yaklaşık 20 saatle sınırlamalıdır.

Unutulmaması gereken birkaç nokta:

 • Öğrenciler oturum başlayana kadar çalışamazlar.
 • Çalışmanın kayıtlı olduğunuz ders programının müfredatının normal bir parçası olması durumunda bu sınır geçerli değildir. Bu genellikle, entegre derslerin zorunlu stajı durumunda geçerlidir.
 • Ayrıca, lisansüstü araştırma sektörüne giren öğrenciler, araştırma çalışması veya doktora tezi başladığında sınırsız saat çalışabilirler. Ayrıca, öğrencinin kayıtlı olduğu herhangi bir ön ders olması durumunda, öğrenci yukarıda belirtilen iki haftada bir 40 saat kuralına göre çalışmaya hak kazanır.
 • Avustralya öğrenci çalışma seçeneklerinden faydalanmak için koşullarını tamamlayan öğrenciler lisansüstü akışı kapsamında çalışma sonrası çalışma izni için başvurabilirler.

* Mezuniyet sonrası araştırma sektörü kategorisine başvuran öğrenciler bir ön kurs alıyorlarsa, kayıtlı oldukları kursun süresi boyunca iki haftada sadece 40 saat çalışmaya hak kazanabileceklerini unutmayın.

Unutmayın, part-time çalışmak için bir vergi dosya numarasına başvurmanız ve almanız gerekir. Yabancı pasaportu olan uluslararası bir öğrenci olarak, resmi web sitesinden çevrimiçi olarak TFN’ye başvurabilirsiniz .

Uluslararası öğrencilerin okurken çalışabilmesi için hangi yasalar geçerlidir?

Avustralya hükümeti, eğitim görürken çalışma ile ilgili olduğunda tüm öğrencilere aynı ayrıcalığa izin verir. Bu nedenle,

 • 2009 Adil Çalışma Yasası’nda öngörülen asgari ücret
 • İşten haksız yere işten çıkarılmanın zorluğu
 • Molalar ve dinlenme süreleri
 • Sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı

Mevcut Yarı Zamanlı Çalışma Seçenekleri Türleri

Avustralya’dan daha fazla eğitim almakta olan bir profesyonelseniz, kalifikasyonunuzla orantılı bir iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun dışında, genellikle öğrenciler aşağıdaki sektörlerde yarı zamanlı işler elde ederler:

 • Süpermarketlerde, mağazalarda perakende satış işleri
 • Restoranlarda, kafelerde ve barlarda
 • Otellerde ve motellerde (hem mutfaklarda hem de yönetim ve kat hizmetlerinde)
 • Çiftçilik ve ilgili faaliyetler
 • Satış ve telefonla pazarlama
 • Farklı şirketlerde Yönetim veya Büro rolleri
 • Eğitmen olarak – hem kişisel hem de kurumlarda

Sonuç olarak, Avustralya öğrenci çalışma seçenekleri açısından uluslararası öğrenciler için yarı zamanlı mükemmel çalışma fırsatları sunmaktadır. Öğrenim ücretlerinin tamamını karşılamak için yeterli olmasa da, biraz daha rahat bir yaşam tarzına yardımcı olabilir. Ayrıca, birçok seçenek mevcuttur. Bu nedenle, Avustralya’da Eğitim görmeyi planlıyorsanız , kaliteli eğitimden daha fazlası olduğundan emin olun.

Yorum bırak