Avustralya Vizesi Çeşitleri – Yeni Mezun, Çalışma, Turist, Öğrenci 2020

avustralya çalışma vizesi

Avustralya Vizesi – Photo by Alex King on Unsplash

İçindekiler

Avustralya Vizesi Nedir?

Avustralya Vizesi, her ne sebeple olursa olsun Avustralya’ya gitmek isteyen yabancıların almak zorunda oldukları bir giriş iznidir. Bir çok alt kategoriye bölünmüştür ve birbirinden farklı olabilen şartlara sahiptir.

Varlık sebebi, Avustralya’da yaşamak veya orayı ziyaret etmek isteyen insanların Avustralya’nın değerlerini, ekonomisini, demografisini, kültürel yapısını ve işleyişini bozacak veya herhangi bir şekilde sekteye uğratacak kişilerin elenmesini, ülkeye alınmamasını sağlamaktır.

Avustralya Vizesi Giriş İçin Gerekli mi?

Avustralya veya Yeni Zelanda vatandaşı değilseniz, ülkeye giriş için geçerli bir Avustralya vizesi ihtiyacınız olacaktır. Yeni Zelanda pasaportu sahipleri ülkeye vardıklarında vize için başvurabilirler. Diğer tüm pasaport sahipleri ülkelerinden ayrılmadan önce vize başvurusunu tamamlamalıdır. Öyleyse Avustralya vizesi nasıl alınır?

Size en yakın Avustralya Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’nda Avustralya turist vizesi ve Avustralya çalışma vizesi de dahil olmak üzere çeşitli vizelere başvurabilirsiniz.

Vize Çeşitleri

Burada listelenen önemli vize türleri ile ilgili detaylı bilgiler yazımızın sonundaki linklerde mevcuttur. Hemen gitmek için tıklayınız.

Avustralya Turist Vizesi

Avustralya turist vizesi 2020 yılında çeşitli amaçlar için bazı alt vize türlerine ayrılmıştır. Başvurmanız gereken vize türü, kalış sürenize, pasaportunuza ve ziyaret amacınıza bağlıdır.

Elektronik Seyahat Kurumu Vizesi  (Alt Sınıf 601)

Bu Avustralya turist vizesi, bir yıla kadar Avustralya’yı istediğiniz kadar ziyaret etmenizi ve her ziyarette üç ay kalmanızı sağlar. Bu vize, Avustralya dışında yaşayan birçok ülke ve bölgeden pasaport sahiplerine açıktır.

ETA için vize başvurusu ücreti alınmaz, ancak çevrimiçi uygulamalar için 20 ABD doları hizmet ücreti uygulanır. DİKKAT: Bu Avustralya Turist Vizesi Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu sahiplerine verilmiyor.

eZiyaretçi  (Alt Sınıf 651)

Bu, 12 aylık bir süre içinde bir seferde üç aya kadar turizm veya iş amaçlı Avustralya’ya yapılan çoklu ziyaretler için ücretsiz bir vizedir. Bu vize, birkaç Avrupa ülkesi pasaport sahiplerine açıktır ve uzatılamaz. DİKKAT: Bu Avustralya Turist Vizesi Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu sahiplerine verilmiyor.

Transit Vize (Alt Sınıf 771)

Bu vize Avustralya’nın geçiş rotası olduğu durumlarda aktarma yapabilmek için, insanların 72 saate kadar Avustralya’da olmalarını sağlar. Maritime Crew vize sahipleri, askeri olmayan bir gemiye katılmak için hava yoluyla Avustralya’ya girmek için kullanabilirler. Bazı insanlar vizesiz transit geçiş yapabilirler.

Avustralya Turist Vizesi  (Alt Sınıf 600)

Ailenizi veya arkadaşlarınızı bir turist olarak ziyaret edebilmeniz, çalışma veya tıbbi tedavi dışındaki amaçlar için uygundur. Bu vize ile toplam 3 aya kadar eğitim alabilirsiniz. Ancak Avustralya’ya seyahat etmenizin ana nedeni çalışmak ise, öğrenci vizesi daha uygun olabilir.

Çalışma ve Tatil Vizesi (Alt Sınıf 462)

Bu vize, 18 ila 30 yaş (dahil) arası insanların Avustralya’da uzun bir tatil geçirmesine ve bu tatil sırasında kendi masraflarını finanse etmek için burada çalışmasına izin verir.

Çalışma ve Tatil Vizesi (Alt Sınıf 417)

Bir üstte listelenen vizenin bazı gelişmiş ülke vatandaşları için alımı kolaylaştırılmış versiyonudur.

DİKKAT: Bu Avustralya Turist Vizesi Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu sahiplerine verilmiyor.

Avustralya turist vizesi tam liste:

  • Elektronik Seyahat Kurumu (Alt Sınıf 601)
  • eZiyaretçi (Alt Sınıf 651)
  • Transit vize (Alt Sınıf 771)
  • Ziyaretçi (Alt Sınıf 600)
  • Çalışma ve Tatil Vizesi (Alt Sınıf 462)
  • Çalışma ve Tatil Vizesi (Alt Sınıf 417)

Turist Vizesi Süresi Uzatılabilir mi?

Avustralya vizesi ile zaten Avustralya’daysanız ve sürmekte olan bir Elektronik Seyahat Kurumu vizesine (alt sınıf 601) sahipseniz, Ziyaretçi vizesi (alt sınıf 600) gibi başka bir vize için başvurarak kalışınızı uzatabilirsiniz.

Avustralya Öğrenci Vizesi

Avustralya Öğrenci Vizesi başlığı altında üç ayrı vize bulunmaktadır. Hedeflemeniz gereken Avustralya Vizesi türü, kalış sürenize, pasaportunuza ve ziyaret amacınıza bağlıdır.

Öğrenci Vizesi (Alt Sınıf 500)

Avustralya Öğrenci Vizesi ile Avustralya’da herhangi bir eğitim kursuna katılabilirsiniz. 2 haftada toplam 40 saati geçmeyecek şekilde çalışmanıza da izin verilir.

Öğrenci Veli Vizesi (Alt Sınıf 590)

Avustralya öğrenci vizesi olan bir çocuğu desteklemek için ziyarette bulunmak isteyen ebeveyn veya çocuğun vasisi için uygundur. Vizenin süresi Avustralya öğrenci vizesi sahibinin kalış süresi ve yaşına göre belirlenir.

Eğitim Vizesi (Alt Sınıf 407)

İşyerine dayalı bir eğitimi (mevcut mesleğiniz, yüksek öğrenim alanınız veya uzmanlık alanınız için becerilerinizi geliştirmek) veya bir mesleki gelişim eğitim programını tamamlamak için Avustralya Öğrenci Vizesi (Alt Sınıf 407) başvurusunda bulunabilirsiniz.

Avustralya Aile ve Eş Vizesi

Evlat edinme, yaşlı, bağımlı (yardıma muhtaç), bakıcı, çocuk gibi aile odaklı konuları içeren, bir çok alt başlığa ayrılmış Avustralya Vizesi bütünüdür.

Evlat Edinme Vizesi (Alt Sınıf 102)

Bu vize, Avustralya dışında evlat edinilen çocukların evlat edinen ebeveynleri ile Avustralya’da yaşamasına izin verir.

Bağımlı Yaşlı Vizesi (Alt Sınıf 114)

Bu kalıcı vize, finansal destek için Avustralya’da yaşayan akrabalarına güvenen ve Avustralya dışında olan tek bir yaşlı kişinin kalıcı olarak Avustralya’ya taşınmasına izin verir.

Bağımlı Yaşlı Vizesi (Alt sınıf 838)

Bu kalıcı vize, bekar bir kişinin mali destek için Avustralya’da yaşayan akrabalarına güvenmesi durumunda Avustralya’da kalmasına izin verir. Bu vizeye başvurduğunuzda ve başvurunuza karar verildiğinde Avustralya’nın içinde olmanız, ancak göçmenlik izninde olmamanız gerekir.

Yaşlı Veli Vizesi (Alt Sınıf 804)

Bu kalıcı vize, yerleşik bir Avustralya vatandaşı, Avustralya daimi ikametgahı veya uygun Yeni Zelanda vatandaşının yaşlı bir ebeveyninin Avustralya’da kalmasına izin verir.

Bakıcı Vizesi (Alt Sınıf 836)

Bu kalıcı vize, Avustralya’da bakım seçeneklerine makul bir erişimi olmayan uzun süreli bir tıbbi durumu olan birine bakmanız için Avustralya’da kalmanıza izin verir. Vize başvurusunda bulunduğunuzda ve başvurunuza karar verildiğinde Avustralya’da olmalısınız.

Bakıcı Vizesi (Alt Sınıf 116)

Bu kalıcı vize, uzun süreli tıbbi rahatsızlığı olan birine bakmak için Avustralya’ya taşınmanıza izin verir. Avustralya’daki bakım seçeneklerine makul erişimleri olmamalıdır. Başvurduğunuzda ve başvurunuza karar verildiğinde Avustralya dışında olmanız gerekir.

Çocuk Vizesi (Alt Sınıf 101)

Bu vize, Avustralya dışındaki bir çocuğun ebeveynleriyle birlikte yaşamak için Avustralya’ya taşınmasını sağlar. Başvurduğunuzda ve başvurunuza karar verildiğinde Avustralya dışında olmanız gerekir.

Çocuk Vizesi (Alt Sınıf 802)

Bu vize, bir çocuğun Avustralya’da kalıcı olarak kalmasına ve ebeveynleriyle birlikte yaşamasına izin verir. Avustralya Vizesi başvurusunda bulunduğunuzda ve başvurunuza karar verildiğinde Avustralya’da olmalısınız.

Katkıda Bulunan Yaşlı Veli (Geçici) Vizesi (Alt Sınıf 884)

Bu geçici vize, yerleşik bir Avustralya vatandaşı, Avustralya daimi ikametgahı veya uygun Yeni Zelanda vatandaşının yaşlı ebeveyninin geçici olarak Avustralya’da kalmasına izin verir. Katkıdan kasıt başvuru ücretinin en az 33 bin Avustralya Doları olmasıdır.

Katkıda Bulunan Yaşlı Veli (Alt Sınıf 864)

Bu kalıcı vize, yerleşik bir Avustralya vatandaşı, Avustralya daimi mukimi veya uygun Yeni Zelanda vatandaşının yaşlı ebeveyninin Avustralya’da kalmasına izin verir. Katkıdan kasıt başvuru ücretinin en az 48 bin Avustralya Doları olmasıdır.

Katkıda Bulunan Veli (Geçici) Vizesi (Alt Sınıf 173)

Bu geçici vize, yerleşik bir Avustralya vatandaşı, Avustralya daimi mukimi veya uygun Yeni Zelanda vatandaşının ebeveyninin geçici olarak Avustralya’da kalmasına izin verir. Katkıdan kasıt başvuru ücretinin en az 32 bin Avustralya Doları olmasıdır.

Katkıda Bulunan Ebeveyn Vizesi (Alt Sınıf 143)

Bu kalıcı vize, yerleşik bir Avustralya vatandaşı, Avustralya’nın Avustralya daimi mukimi veya uygun Yeni Zelanda vatandaşının ebeveyninin Avustralya’ya taşınmasına izin verir. Katkıdan kasıt başvuru ücretinin en az 48 bin Avustralya Doları olmasıdır.

Bağımlı Çocuk Vizesi (Alt Sınıf 445)

Bu vize, ebeveynlerinin daimi Ortak vize başvurusunu işleme koyarken bir çocuğun geçici olarak Avustralya’da kalmasını sağlar.

Yeni Zelanda Vatandaş Aile İlişkileri Vizesi (Alt Sınıf 461)

Bu vize, Yeni Zelanda vatandaşı olmayan ancak Yeni Zelanda vatandaşı bir aile biriminin üyesi olan bir kişi içindir. Avustralya’da beş yıl yaşamanıza ve çalışmanıza olanak tanır.

Yetim Göreli Vizesi (Alt Sınıf 117)

Bu vize, bekar olan bir çocuğun, ebeveynleri ölmüş, onlara bakamayan veya bulunamayan bir akrabasıyla birlikte Avustralya’ya gelmesini sağlar.

Yetim Göreli Vizesi (Alt Sınıf 837)

Bu vize, bekar ve halihazırda Avustralya’da bulunan bir çocuğun, ebeveynleri öldüğü, onlara bakamayacağı veya bulunamaması durumunda bir akrabasıyla kalmasına izin verir.

Ebeveyn Vizesi (Alt Sınıf 103)

Bu kalıcı vize, yerleşik bir Avustralya vatandaşı, Avustralya daimi mukimi veya uygun Yeni Zelanda vatandaşının ebeveyninin Avustralya’ya taşınmasına izin verir.

Partner Vizesi (Yurtdışı Başvurusu) (Alt sınıflar 309 ve 100)

Avustralya vatandaşı, Avustralya daimi ikametgahı veya uygun Yeni Zelanda vatandaşı eşinin veya partnerinin Avustralya’da yaşamasına izin verir. Geçici ve kalıcı ortak vizeleri için birlikte başvurursunuz.

Not: Burada bahsi geçen partner kelimesi sadece evli olduğunuz kişiyi değil berlirli bir süre geçmişe dönük birliktelik ilişkinizi kanıtlayabileceğiniz beraber yaşadığınız kişiyi de kapsamaktadır.

Partner Vizesi (Avustralya’da geçerlidir) (Alt Sınıf 820 ve 801)

Avustralya vatandaşı, Avustralya daimi ikametgahı veya uygun Yeni Zelanda vatandaşı eşinin veya eşinin Avustralya’da yaşamasına izin verir. Geçici ve kalıcı ortak vizeleri için birlikte başvurursunuz.

Not: Burada bahsi geçen partner kelimesi sadece evli olduğunuz kişiyi değil berlirli bir süre geçmişe dönük birliktelik ilişkinizi kanıtlayabileceğiniz beraber yaşadığınız kişiyi de kapsamaktadır.

Aday Evlilik Vizesi (Alt Sınıf 103)

Bu vize, olası eşinizle evlenmek ve daha sonra Ortak Avustralya Vizesi başvurusu için Avustralya’ya gelmenizi sağlar.

Kalan Göreli Vize (Alt Sınıf 115)

Bu kalıcı vize, insanların yakın aile üyeleriyle birlikte Avustralya’ya taşınmasına izin verir.

Kalan Göreli Vize (Alt Sınıf 835)

Bu kalıcı vize, insanların Avustralya’daki tek yakın aile üyeleriyle birlikte olmalarını sağlar.

Sponsorlu Ebeveyn (Geçici) Vizesi (Alt Sınıf 870)

Bu geçici vize, Avustralya vatandaşı, Avustralya daimi ikametgahı veya uygun Yeni Zelanda vatandaşının ebeveyninin Avustralya’yı 3 veya 5 yıla kadar ziyaret etmesine olanak tanır.

Avustralya Çalışma Vizesi

Avustralya Çalışma Vizesi veya Avustralya Çalışma İzni, belirli niteliklerdeki insanların Avustralya’ya gelip çalışmalarını sağlayacak geçici veya kalıcı bir çok alt vizeden oluşmaktadır.

Avustralya çalışma vizesi, Avustralya çalışma izni tam listesi:

Yatırımcı Vizesi (Kalıcı) (Alt Sınıf 888)

Girişimciler, yatırımcılar ve işletme sahiplerinin Avustralya’daki faaliyetlerine devam etmeleri için uygulanmakta olan bir vizedir.

Yatırımcı Vizesi (Geçici) (Alt Sınıf 188)

Bu vize, Avustralya’da bir iş sahibi olmanıza ve yönetmenize, Avustralya’da iş ve yatırım etkinliği yürütmenize veya Avustralya’da girişimci bir etkinlik gerçekleştirmenize olanak tanır.

İşletme Sahibi Vizesi (Alt sınıf 890)

Bu vize Avustralya’da bir iş sahibi olan ve yöneten kişiler içindir. Avustralya’da süresiz olarak kalmanızı sağlar. Birincil başvuru sahibi olarak başvuruda bulunmak için, belirli bir temelde geçerli bir vizeye sahip olmanız gerekir.

Ticari Yetenek (Kalıcı) Vizesi (Alt Sınıf 132)

Bu vize, Avustralya’da yeni bir iş kurmanıza veya mevcut bir işi geliştirmenize olanak tanır.

Üstün Yetenek Vizesi (Alt Sınıf 124)

Bu, uluslararası alanda kabul gören ve uygun bir alanda olağanüstü ve olağanüstü başarı kaydına sahip kişiler için kalıcı bir vizedir. Avustralya dışındayken başvurabilirsiniz.

Üstün Yetenek Vizesi (Alt Sınıf 858)

Bu, uluslararası alanda kabul gören ve uygun bir alanda olağanüstü ve olağanüstü başarı kaydına sahip kişiler için kalıcı bir vizedir. Başvuru sırasında Avustralya’da bulunmak zorundasınız.

İşveren Adaylığı Şeması Vizesi (Alt Sınıf 186)

Bu vize, işverenleri tarafından aday gösterilen vasıflı işçilerin Avustralya’da kalıcı olarak yaşamalarına ve çalışmalarına izin vermektedir.

Yatırımcı Vizesi (Alt Sınıf 891)

Bu vize, Avustralya’da iş ve yatırım faaliyetlerinde bulunanlar içindir. Avustralya’da süresiz olarak kalmanızı sağlar. Birincil başvuru sahibi olarak başvuruda bulunmak için, belirli bir temelde geçerli bir vizeye sahip olmanız gerekir.

Daimi İkamet (Nitelikli Bölge) Vizesi (Alt Sınıf 191)

Bu vize, daha önce uygun bir vize ile belirlenmiş bölgesel Avustralya bölgesinde yaşamış, ve çalışmış kişiler içindir.

Not: Bu vize 16 Kasım 2022’ye kadar başlamaz.

Bölgesel Sponsorlu Göç Planı Vizesi (Alt Sınıf 187)

Bu vize, bölgesel Avustralya’daki işverenleri tarafından aday gösterilen kalifiye işçilerin Avustralya’da kalıcı olarak yaşamasına ve çalışmasına izin verir.

Vasıflı İşveren Sponsorlu Bölgesel Vize (Alt Sınıf 494)

Bu geçici vize, işverenlerin uygun vasıflı bir Avustralyalı işçi bulamadığı bölgelerde iş gücü eksikliğini gidermek için oluşturulmuştur. İşverenlerin vasıflı işçilere sponsor olarak kendi bölgelerindeki belirlenmiş işgücü sıkıntılarını çözmelerini sağlar.

Nitelikli Bağımsız Vize (Alt Sınıf 189)

Bu vize, Avustralya’da herhangi bir yerde kalıcı olarak yaşamak ve çalışmak için ihtiyaç duyduğumuz becerilere sahip davetli işçiler ve Yeni Zelanda vatandaşları içindir. Puanlama sistemine tabiidir. Mesleğinizin, Avustralya’nın aradığı nitelikli meslekler listesinde olması gerekir.

Nitelikli Aday Vize (Alt Sınıf 190)

Bu vize, aday vasıflı işçilerin Avustralya’da daimi olarak ikamet etmelerini sağlar. Mesleğinizin, Avustralya’nın aradığı nitelikli meslekler listesinde olması gerekir.

Avustralya Mühendis Vizesi (Alt Sınıf 476)

Avustralya Mühendis Vizesi, yeni mühendislik mezunlarının 18 aya kadar Avustralya’da yaşamasına, çalışmasına veya çalışmasına izin verir. Son 2 yıl içinde belirli bir kurumdan derece veya daha yüksek bir nitelik kazanmış olmanız ve 31 yaşın altında olmanız gerekir.

Nitelikli Bölgesel (Geçici) Vize (Alt Sınıf 489)

Bu geçici bir vizedir. Bölgesel Avustralya’da yaşamak ve çalışmak isteyen vasıflı işçiler içindir. Bölgesel Avustralya tanımı, Sidney, Melbourne gibi merkez şehirleri dışında kalan bölgeleri tarif etmek için kullanılan bir terimdir.

Nitelikli Bölge vizesi (Alt Sınıf 887)

Bu vize, daha önce uygun bir vize ile Avustralya’nın belirli bölgelerinde yaşamış ve çalışmış kişiler içindir.

Nitelikli Çalışma Bölgesel (Geçici) vize (Alt Sınıf 491)

Bir eyalet veya bölge hükümeti tarafından bölgesel Avustralya’da yaşamak ve çalışmak için aday gösterilen yetenekli insanlar için vize.

Bölge Sponsorlu İşletme Sahibi Vizesi (Alt Sınıf 892)

Bu vize Avustralya’da bir iş sahibi olan ve yöneten kişiler içindir. Avustralya’da süresiz olarak kalmanızı sağlar. Birincil başvuru sahibi olarak başvuruda bulunmak için, belirli bir temelde geçerli bir vizeye sahip olmanız gerekir.

Bölge Sponsorlu Yatırımcı Vizesi (Alt Sınıf 893)

Bu, 4 yıl boyunca 750.000 AUD tutarında belirlenmiş yatırım yapmış olan Devlet / Bölge Sponsorlu Yatırımcı (Geçici) vize (alt sınıf 165) sahipleri için daimi ikamet vizesidir.

Geçici Faaliyet Vizesi (Alt Sınıf 408)

Bu vize, kısa süreli, geçici olarak belirli iş türleri yapmak için Avustralya’ya gelmenizi sağlar.

Geçici Lisansüstü Vizesi (Alt Sınıf 485)

Uluslararası öğrencilerin eğitimini tamamladıktan sonra yaşamalarına ve çalışmalarına izin veren geçici bir vize.

Geçici Çalışma (Uluslararası İlişkiler) Vizesi (Alt Sınıf 403)

Avustralya’nın uluslararası ilişkilerini geliştiren belirli koşullarda çalışmak için geçici vize.

Geçici Çalışma (Kısa Süreli Uzman) Vizesi (Alt Sınıf 400)

Bu geçici vizenin Yüksek İhtisaslı Çalışma akışı, Avustralya’da kısa süreli, son derece uzmanlaşmış çalışmalar yapmanızı sağlar. Avustralya’da genel olarak bulunmayan özel becerileriniz, bilginiz veya deneyiminiz varsa uygundur.

Geçici Beceri Yetersizliği Vizesi (Alt Sınıf 482)

Bu geçici vize, bir işverenin, doldurmak için uygun yetenekli bir Avustralyalı bulamayacakları bir pozisyonu doldurması için uygun vasıflı bir işçiye sponsor olmasını sağlar.

Mülteci ve insani vizeler

Küresel Özel İnsani Vize (Alt Sınıf 202)

Bu vize ile ciddi bir ayrımcılık veya insan hakları ihlallerine maruz kalırsanız ve bir teklif sahibiniz varsa ve yakın ailenizle kalıcı olarak Avustralya’da kalabilirsiniz.

Koruma vizesi (Alt Sınıf 866)

Bu vize, Avustralya’da bulunan ve koruma başvurusunda bulunmak isteyen kişiler içindir. Geçerli bir Avustralya Vizesi hedefine ulaşmanız, Avustralya’nın koruma yükümlülüklerini yerine getirmeniz ve diğer tüm gereksinimleri karşılamanız durumunda Avustralya’da kalıcı olarak kalmanızı sağlar.

Mülteci Kategorisi Vizeleri (Alt Sınıf 200, 201, 203 ve 204)

Bu vizelerle ülkenizde zulme maruz kalırsanız Avustralya’ya gidebilirsiniz. Bu vizeler sizin ve ailenizin Avustralya’da süresiz olarak yaşamanıza, çalışmanıza ve çalışmanıza izin verir. Karar verme süreci aylar hatta yıllar alabilir. Her yıl yeniden yerleşim için alınan başvuru sayısı mevcut vizelerden çok daha fazla.

Geçici Koruma Vizesi (Alt Sınıf 785)

Bu vize, geçerli bir Avustralya Vizesi olmadan Avustralya’ya gelen ve koruma başvurusu yapmak isteyen kişiler içindir. Avustralya’nın koruma yükümlülüklerini yerine getirirseniz ve vize için diğer tüm şartları yerine getirirseniz, geçici olarak Avustralya’da kalmanızı sağlar.

Safe Haven Enterprise Vizesi (Alt Sınıf 790)

Bu vize, Avustralya’ya yasadışı olarak gelen ve koruma başvurusu yapmak isteyen kişiler içindir. Avustralya’nın koruma yükümlülüklerini yerine getirirseniz ve Avustralya Vizesi için diğer tüm şartları yerine getirirseniz, geçici olarak Avustralya’da kalmanızı sağlar.

Diğer Vizeler

Köprü Vizesi A (BVA) (Alt Sınıf 010)

Bu geçici vize genellikle mevcut vizeniz sona erdikten sonra ve yeni vize başvurunuz işleme koyulurken Avustralya’da kalmanıza izin verir.

Köprü Vizesi B (BVB) (Alt Sınıf 020)

Önemli bir vize başvurunuz işleme koyulurken belirli bir seyahat süresi içinde Avustralya’ya gidip geri dönebilirsiniz.

Köprü Vizesi C (BVC) (Alt Sınıf 030)

Bu geçici vize genellikle mevcut Avustralya Vizesi sona erdikten sonra ve yeni vize başvurunuz işleme koyulurken Avustralya’da kalmanıza izin verir. başvuruyu Avustralya içinden yapabilirsiniz.

Köprü Vizesi E (BVE) (Alt sınıf 050 ve 051)

Bu vize, ayrılmak, göçmenlik meselenizi sonuçlandırmak veya göçmenlik kararını beklemek için düzenlemeler yaparken Avustralya’da yasal olarak kalmanıza izin verir.

Mürettebat Seyahat Otoritesi (Alt Sınıf 942)

Bu Kurum, Avustralya veya Yeni Zelanda pasaportu olmayan uluslararası havayolu mürettebatı çalışırken veya Avustralya’ya gidip gelirken geçerli bir Avustralya vizesi içindir. Avustralya’ya uçmadan önce Gelişmiş Yolcu İşleme sistemi aracılığıyla kontrol edilmelerini sağlar.

Eski Mukim Vize (Alt Sınıf 151)

Bu kalıcı vize, eski kalıcı sakinlerin ve Avustralya Savunma Kuvvetleri’nde görev yapan bazı kişilerin Avustralya’da yaşamasına izin verir.

Maritime Crew Vizesi (Alt Sınıf 988)

Bu vize, uluslararası yolculuklarda askeri olmayan gemilerdeki yabancı mürettebatın Avustralya’ya deniz yoluyla girmesi içindir. Aynı zamanda yabancı bir mürettebat üyesinin partneri veya bağımlı çocuğu içindir.

Tıbbi Tedavi Vizesi (Alt Sınıf 602)

Bu geçici vize, insanların tıbbi tedavi için Avustralya’ya seyahat etmeleri veya daha uzun süre kalmaları ya da bu vizeye sahip olan ya da bu vize için başvuran tıbbi tedaviye ihtiyaç duyan birini desteklemeleri içindir. Aynı zamanda bir organ bağışlayan insanlar içindir.

Mukim İade Vizesi (Alt sınıf 155 ve 157)

Seyahat geçerliliğiniz sona erdikten sonra Avustralya’dan ayrılırsanız veya Avustralya dışında olduğunuzda süresi dolarsa, kalıcı bir ikametgah olarak Avustralya’ya geri dönemezsiniz. Bu Avustralya Vizesi, daimi ikametgah olarak geri dönmenizi sağlar.

Özel Kategori Vizesi (Alt Sınıf 444)

Bu geçici vize, Yeni Zelanda vatandaşı olduğunuz sürece ziyaret etmenizi, kalmanızı ve çalışmanızı sağlar.

Özel Amaçlı Vize

Bu vize Avustralya’ya gelip normal işlerinizi yapmanıza izin verir. Bu Avustralya Vizesi için başvuruda bulunamazsınız. Bu vize sadece ‘reçete durumu’ olan kişilere veriliyor.

Yatırımcı Emeklilik Vizesi (Alt Sınıf 405)

Bu geçici vize, bağımlısı olmayan ve emeklilik yıllarında Avustralya’da yaşamak isteyen, kendi kendini finanse eden emekliler içindir.

Bu vize yeni başvuru sahiplerine kapalıdır. Hükümet tarafından 2018-19 Bütçesi kapsamında ilan edilen emeklilik vizesi sahipleri için daimi ikamet yolu 17 Kasım 2018’de başlamıştır.

Teyit (İkamet) Vizesi (Alt Sınıf 808)

Bu vize eski Norfolk Adası giriş izinleri sahipleri içindir. Avustralya’da süresiz olarak kalmanızı sağlar. Vizenizin seyahat bileşeni sona erene kadar yurtdışına seyahat edebilir ve daimi ikametgah olarak Avustralya’ya dönebilirsiniz.

Yürürlükten Kaldırılan Vizelerin Listesi

AVUSTRALYA’YA HANGİ EŞYALARI GETİRMEM YASAK?

Avustralya’nın gümrük yasaları Avustralya’ya uyuşturucu, steroid, silah, ateşli silah ve korunan vahşi hayat getirmenizi önler. Taze veya paketlenmiş gıda, meyve, yumurta, et, bitkiler, tohumlar, kabuklar ve tüyler gibi bazı yaygın maddeler de yasaktır. Daha fazla bilgi için Avustralya Sınır Gücü  web sitesini ziyaret edin .

ÜLKEYE NE KADAR PARA GETİREBİLİRİM?

Avustralya Vizesi ile ülkeye getirebileceğiniz para miktarı konusunda herhangi bir sınırlama yoktur, ancak 10.000 ABD Doları’nın üzerindeki tutarları beyan etmeniz gerekecektir .

BEYAN ETTİĞİNİZ MALLARA NE OLUR?

Beyan ettiğiniz mallar, mallarla ilgili risk seviyesini değerlendirecek bir biyogüvenlik görevlisi tarafından incelenecektir. Çoğu durumda, mallar düşük risklidir ve muayeneden sonra size iade edilecektir. Ancak, bir biyogüvenlik görevlisi malların bir miktar risk taşıdığını düşünürse, muamele edilecek mallar için ödeme yapabilir, malları ihraç etmek için ödeme yapabilir veya malları gönüllü olarak imha edebilirsiniz.

AVUSTRALYA’YA GİREN İNSANLAR İÇİN GÜMRÜKSÜZ İMTİYAZ SINIRLARI NEDİR?

Genel mallar: Yetişkin başına 900 $ değerinde mal (18 yaş ve üzeri); Çocuk başına 450 $ değerinde mal.

Alkol: Yetişkin başına en fazla 2,25 litre (0,5 emperyal galon veya 0,59 ABD galon) alkollü içecek (likör, şarap ve şampanya).

Tütün: Yetişkin başına 25 sigara veya 25 gram (0,88 ons) dumansız tütün ürününün eşdeğeri.

Avustralya Vize Listesi

Ziyaretçi vizeleri

Turist Vizesi (Alt Sınıf 600)

Avustralya Kısa Süreli Çalışma ve Tatil Vizeleri (Alt Sınıf 462)

Eğitim ve Öğrenci Vizeleri

Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi (Alt Sınıf 476)

Öğrenci Vizesi (Alt Sınıf 500)

Öğrenci Veli Vizesi (Alt Sınıf 590)

Eğitim Vizesi (Alt Sınıf 407)

Çalışma Vizeleri – Nitelikli Göçmen Vizeleri

Yatırımcı Vizesi (Kalıcı) (Alt Sınıf 888)

Yatırımcı Vizesi (Geçici) (Alt Sınıf 188)

İşletme Sahibi Vizesi (Alt sınıf 890)

İşveren Adaylığı Şeması vizesi (alt sınıf 186)

Bölgesel Sponsorlu Göç Planı Vizesi (Alt Sınıf 187)

Avustralya Bölgesel Göç

 

Dil eğitimi için Avustralya Dil Okulları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum bırak