Avustralya

Avustralya

Avustralya – Photo by Joey Csunyo on Unsplash

Avustralya, güney yarımküredeki Pasifik ve Hint okyanusları arasında bulunan en küçük kıta ve dünyanın en büyük ülkelerinden biridir. Ülkenin başkenti, ülkenin güneydoğusunda bulunan Sydney ve Melbourne gibi iki büyük ve önemli ekonomik/kültürel merkezin arasında yer alan Canberra’dır.

Bu devasa kıta ülkesi, batıdan doğuya yaklaşık 4000 km ve kuzeydoğuda Cape York Yarımadası’ndan güneydoğudaki Wilsons Promontory’ye yaklaşık 3.200 km kadar uzanır. Güneyde, Avustralya yetki alanı Tazmanya adasının güney ucundan, kuzeyde Papua Yeni Gine’nin güney kıyılarına kadar yaklaşık 500 km daha uzanır.

Avustralya, Endonezya’dan kuzeybatıya Timor ve Arafura denizlerine, Papua Yeni Gine’den kuzeydoğuya Mercan Denizi ve Torres Boğazına, Mercan Denizi Adaları topraklarından Great Barrier Reef’e, Yeni Zelanda’dan güneydoğuya Tazman Denizi ve Antarktika’dan uzak güneyde Hint Okyanusu bölgesine kadar bir alanı kapsar.

Avustralya Güney yarım Kürede bulunan bir ada ülkesidir. Dünyanın en büyük 6. Ülkesi olan bu ülkenin resmi dili ise tüm dünyada kullanılan İngilizce’dir. Avustralya’da yaşam kişi başına düşen milli gelir ve diğer bir çok konudaki yüksek standartlarıyla çok zengindir.

Eğitim ve Sağlık İmkanları

Eğitim kalitesi açısından dünyada 5. Sırada gelmektedir. Bu nedenle birçok ülkeden üniversite ya da yüksek lisans eğitimi almak için Avustralya’ya gelinmektedir. Avustralya’da sağlık sistemine değinecek olursak bu sistem Medicare denilen bir sistemdir. Devlet tarafından fonlanan bir sağlık sistemidir. Devlet her yıl çeşitli testler, taramalar, doktor muayeneleri gibi durumlar içi bir fiyat belirliyor. Bu doğrultuda sağlık hizmeti veren yerleri fonluyor. Vatandaşlar ve oturma izni bulunan kalıcı göçmenler bu sistemden yararlanabiliyorlar.

Yeme İçme Alışkanlıkları

Birçok kültürün birleştiği ülke, zengin ve çeşitli bir mutfağı barındırmaktadır. Sağlıklı seçenekler bulma şansınız oldukça yüksektir. İnsanların çoğu kaliteli bir yemek yeme anlayışına sahip olduğundan burada yaşarken kilo alma şansınız çok yüksektir.

Sosyal Hayat ve Kültür Sanat

Avustralya’da yaşam her açıdan zengindir. Hem sosyal hayatı hem de kültürel etkinlikler açısından birçok etkinliğe ev sahipliği yapan ülke özellile Kuzey Yarım Kürede yaşayanların kış aylarında kaçtığı ülkelerden bir tanesidir.

Avustralya’da Maliyetler

Yaşam kalitesi oldukça yüksek olan bu ülkede kazancınız ve gideriniz de ona göre olmaktadır. Örneğin ülkemizde asgari ücret ile 3 depo benzin alınırken (bu tamamen örnektir) Avustralya’ da bu oran 30 depo şeklinde olabilmektedir. Dolar olarak bakıldığında pahalı görünse de orada yaşayıp, orada kazanıyorsanız ve orada harcıyorsanız bu durum size çok daha ekonomik gelecektir.

İklimi ve Doğa Yapısı

Ülke ılıman bir iklime sahiptir. Bazı yerlerinde aynı gün dört mevsimi yaşamanız mümkündür. Bu nedenle gün içerisinde birçok iklim özelliğine hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Sabah çıkarken çok sıcak bir havada çıkmış olabilirsiniz ancak akşam tamamen soğuk bir havada dolu yağarken dönüş yolunda kendinizi bulabilirsiniz. Doğal güzellikleri oldukça fazla olan bir ülkedir. Özellikle bazı eyaletlerinde bol oksijen ve temiz havayı bulabilirsiniz.

Gelişmiş bir ülke olmasına rağmen çok ağır bir havası ve sanayileşmiş yapısı bulunmuyor. Doğal güzelliklerini korumuş ve birçok turistin sırf bu yüzden bu ülkeyi ziyaret ettiği bir ortam bulabiliyorsunuz. Kanguruları ile ünlü olan bu ülkede birçok yerde hayvanat bahçelerini bulabilmeniz ve kangurular hakkında fikir sahibi olabilmeniz mümkündür.

Bir ziyaret planınız var ise Avustralya Vizesi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum bırak