Çek Cumhuriyeti Asgari Ücret Ne Kadar 2020 – Net Asgari Ücret

Çek Cumhuriyeti Asgari Ücret

Çek Cumhuriyeti Asgari Ücret Ne Kadar 2020

Çek Cumhuriyeti Asgari Ücret 2020

Çek Cumhuriyeti asgari ücret miktarı 2020 yılından itibaren 1.250 CZK (yaklaşık 49 EUR) artırılarak (% 9,37 artış anlamına gelmektedir) 14.600 CZK (572.5 EUR) olarak belirlenmiştir. Çek Cumhuriyeti asgari ücret miktarı bir hükümet kararnamesi ile belirlenmiştir ve Çek Cumhuriyeti’nde hiçbir işçiye bu asgari ücret oranından daha az ödeme yapılmamalıdır.

Çek Cumhuriyeti’nde 2020’den itibaren garantili asgari ücret seviyeleri

Hükümet kararnamesi, karmaşıklık, sorumluluk ve işin yorucu olmasına bağlı olarak oluşturulan ve farklı Çek Cumhuriyeti asgari ücret miktarına sahip 8 çalışma grubunu tanımlamaktadır. Tüm çalışma grupları için asgari ücret buna göre artırılacak ve bu da 29.200 CZK’ya (1.145 EUR) kadar en yüksek asgari ücret oranına yol açacaktır. En yüksek Çek Cumhuriyeti asgari ücret oranı, örneğin aşağıdaki iş kapsamı için idari, ekonomik, operasyonel ve idari faaliyetler için geçerlidir: ” Bir kuruluşun iş, iş ve mali stratejisini belirleme, mali ve sermaye piyasalarında mali işlemleri yürütme, mali ve diğer faaliyetler ve örgütün kaynaklarını ve ihtiyaçlarını dengelemek. 

2020 Çek Cumhuriyeti Asgari Ücret Grupları

Asgari ücretin belirlenmesi amacıyla Çek Cumhuriyeti’ndeki Çalışma gruplarının tanımları

 • Çalışma grubu 1
  Çek Cumhuriyeti asgari ücret ile en çok ilgili grup: Mutfak asistanı, terzi, depocu – 15 kg’a kadar malların taşınması, tezgâh asistanı, temizlikçi, paket teslimi ve diğer vasıfsız işler.
 • Çalışma grubu 2
  Sahada zanaatkar veya işçi, depo çalışanı – 15 kg üzerindeki nesnelerin taşınması, çöp veya ambulans, tütüncü, bakıcı veya hizmetli ve güvenlik görevlisi, araba sürücüsü, basit yemek aşçısı, hizmetçi, paketleme merkezlerinde denetçi ve ayırıcı, paketleme hattı operatör, vb.
 • Çalışma grubu 3
  Duvarcı veya tesisatçı, tesisatçı ve ısıtma mühendisi – daha kolay çalışma, elektrik veya ısı cihazı tamircisi, berber ve kuaför, satıcı, aşçı – yaygın sıcak yemek türleri, kasiyer, garson veya barmen, bilgisayar çalışanı – veritabanı, masalar vb., Muhasebeci, fatura – daha basit çalışma, araba tamircisi, metro şoförü, 9 koltuk veya 3,5 ton üzeri araba sürücüsü, hemşire, dişçilik aleti, mezbahada kasap vb.
 • Çalışma grubu 4
  Genel hemşire, ebe, tesisatçı, ısıtma mühendisi – daha karmaşık işler, rehber – tercüman, organizatör, yabancı ortaklarla müzakere, muhasebeci – ücretlerle ilgili tüm gündemler, basit ekipman ve bina tamircisi, şef uzmanı – zorlu menü, model ve özel terziler üretim, araba tamircisi – elektronik arızaların teşhisi ve giderilmesi, yan hatlardaki sürücüler, vb. Kamusal alanda çalışanların yedinci ve sekizinci sınıfları.
 • Çalışma grubu 5
  16 kişiden fazla otobüs şoförü, usta, memur, sağlık görevlisi, personel ve maaş bordrosu muhasebeci – gündem sağlayan, pazar araştırmacısı, vergi uzmanı – vergi dairesi, hesaplama, büyük mülk yöneticisi, programcı, BT yöneticisi, şirket çalışanları için destek, öğretmen anaokulunda, sürücü kursunda eğitmen, bina tasarımcısı veya basit montajlar, vb.
 • Çalışma grubu 6
  Satış Sorumlusu – uluslararası iş ilişkileri, fiyatlandırma, satış organizasyonu, programcı (geliştirme, sistem bileşeni tasarımı) ve ağ yöneticisi (daha zorlu görevler), BT sistem tasarımcısı, büyük ve zorlu binaların bağımsız tasarımcısı, vb.
 • Çalışma grubu 7
  Finans uzmanı, pazarlama uzmanı, BT uzmanı, programcı – yeni program ve sistemlerin geliştirilmesi, üniversitede öğretmenlik, doktor, diş hekimi, eczacı vb. gibi mesleklerin de Çek Cumhuriyeti asgari ücret miktarına göre alacakları bir alt seviye vardır.
 • Çalışma grubu 8
  Finans ve satış direktörü, finans ve sermaye piyasası komisyoncusu, yaratıcı sistem çalışması talep eden vb.

Çek Cumhuriyeti’nin Prag şehrinde ortalama maaş.

Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve aynı zamanda birçok çokuluslu şirketin merkezi olduğu için, ortalama maaşları ülkedeki en yüksek seviyededir. Şu anda,Prag’da aylık ortalama maaş yaklaşık 30.000 CZK’dır. Bunlar net rakamlardır ve aylık 1305 ABD dolarından biraz daha azına eşdeğerdir.

Bir göçmen için, çoğu istihdam fırsatı Prag’dadır, ancak ülkenin başka gelişen şehirleri de vardır. Brno, Ostrava, Karlovy Vary ve diğerleri gibi şehirlerde önemli sayıda yabancı çalışan ve yatırımcı var. Çok sayıda göçmen de Çek Cumhuriyeti asgari ücret miktarından yaralanmakta.

Çek Ekonomik Görünümü

Çekya asgari ücret miktarlarına baktıktan sonra geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Çek ekonomisinin sağlam ve istikrarlı kalmasına bir dizi faktör yardımcı oldu. Ülkenin oldukça çeşitlendirilmiş ekonomisi kesinlikle Çek ekonomik başarısının arkasındaki temel faktörlerden biridir.

Prag, farklı niteliklere sahip yabancılar için bir dizi yatırım ve istihdam fırsatı sunmaktadır. Şehirdeki kilit ekonomik sektörlerden bazıları BT hizmetleri ve turizmdir. Şu anda Prag, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir. Ülkenin geri kalanı da, bazı ana endüstrileri (otomobil ve taşıt parçaları ihracatı gibi) ile olumlu bir görünümden yararlanıyor .

Benzer içerikli diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

JAPONYA ASGARİ ÜCRET NE KADAR 2020 – NET ASGARİ ÜCRET

RUSYA ASGARİ ÜCRET NE KADAR 2020 – NET ASGARİ ÜCRET

Yorum bırak