Çek Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi Anlamı – Çekya Bayrağı Resmi

Çek Cumhuriyeti Bayrağı

Çek Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi Anlamı – Çekya Bayrağı Resmi – Image by jorono from Pixabay

Çek Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri – Anlamı ve Tarihi

Çek Cumhuriyeti bayrağı , kırmızı alt ve beyaz üst olmak üzere iki eşit yatay şeritten oluşur. Mavi üçgen, bayrağın kaldırma tarafına yakındır.

Çek bayrak renkleri

Çek Cumhuriyeti bayrağı renkleriyle ilgili kökenini açıklayan birkaç versiyon vardır. Efsanelerden biri, Duke Lech’in bir zamanlar kırmızı akşam gökyüzünde beyaz kartal gördüğünü, bu yüzden onu bayrakta benimsemeye karar verdiğini söylüyor.

Çek Cumhuriyeti bayrağı, renklerini Bohemya armasından ödünç alınmıştır . Mavi üçgen, 1920 yılında Çek bayrağı üzerine, onu Polonya bayrağından ayırmak için eklenmiştir. Mavi rengin Moravya Eyaletini temsil ettiği söyleniyor.

Çekya bayrağı renklerinin arkasında önemli bir sembolik anlam var. Beyaz renk, Çek Cumhuriyeti halkını ve onların barışçıl doğasını ve dürüstlüğünü ifade eder. Kırmızı renk, milletin cesareti, yiğitliği ve vatanseverliği anlamına gelir. Mavi, uyanıklığı, gerçeği, sadakati ve sebatı sembolize eder.

Çek bayrağının tarihi

Çekler, 6. ve 7. yüzyıllarda Bohemya, Moravya ve Avusturya bölgelerinde yaşayan Batı Slavlardan geliyor. Bohemya Dükalığı 9. yüzyılda kuruldu. 12. yüzyılda yaratılan ve kırmızı bir kalkan üzerinde çift kuyruklu taçlı bir aslanı resmeden kendi arması ile güçlü ve zengin bir devletti.

Uzun süre Bohemya, Kutsal Roma İmparatorluğu’nun bir parçasıydı. O zamanlar bağımsız değildi, bu yüzden bir bayrağa gerek yoktu. 1918’de Çekler, Ruthenians ve Slovaklar Çekoslovakya’yı oluşturmak için birleştiler. O sırada, bayrak kırmızı çizgili beyazın basit bir iki tonunu tasvir etti. Çek ulusal renklerini temsil etse de ülkede yaşayan diğer milletler için sembolik bir anlamı yoktu.

Resmi bir devlet sembolü olarak beyaz-kırmızı Çek bayrağı ilk olarak 18 Ekim 1918’de Washington’da Çekoslovakya’nın gelecekteki cumhurbaşkanı Tomas Masaryk’in evinde göründü. Ancak 1918’in sonunda semboliği değiştirme komisyonu faaliyete geçti. Komisyon üyeleri arasında G. Friedrich, arşivci doktor Y. Novak, doktor Klichman, Prag arşivci V. Voitishek ve bayrak araştırmacısı Y. Kursa yer alıyor.

Bohemya’da Çek Cumhuriyeti bayrağı (19. yüzyıl)

Bohemya'da Çek bayrağıŞimdi Çek Cumhuriyeti olarak bilinen bölgenin ortaçağdaki adı Bohemya idi. Kutsal Roma İmparatorluğu’nun çöküşünden sonra Bohemya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun ve ardından Avusturya-Macaristan’ın bir parçası oldu. Birinci Dünya Savaşı’ndan ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun çöküşünden sonra Çekoslovakya kuruldu. Ülkenin Bohemya, Moravya, Silezya ve Slovakya bölgeleri vardı.

1253’ten beri Bohemya’nın resmi eyalet renkleri beyaz ve kırmızıdır. 15. yüzyılda, Bohemya Kralı tarafından verilen belgelere mühür yapıştıran beyaz ve kırmızı kordonlar üzerine kuruldu. Bohem krallarının kraliyet unvanı Avusturya İmparatorlarına geçtikten sonra, kraliyet Bohem sembolleri bastırıldı. Bohem bayrağı, Hapsburg İmparatorluğu’ndaki Bohemya Landesfarben’in armasının renklerine dayanıyordu. 19. yüzyılın ilk yarısında, Bohemya’da Landesfarben renklerinde eyalet pankartları ve Çek Cumhuriyeti bayrağı yaygınlaştı.

Moravya’da Çek Cumhuriyeti bayrağı (19. yüzyıl)

Moravya'da Çek bayrağıGünümüzde Moravia, Çek Cumhuriyeti’nin doğu kesiminde yer almaktadır. 9. Yüzyılda ise “Büyük Moravya” adında bağımsız bir krallıktı. 1918’de Çekoslovakya’nın bir eyaleti oldu.

1938’de Silezya’nın tamamı ve kuzey ve güney Moravya’daki bazı bölgeler Alman Sudetenland’ın bir parçası olarak ele geçirildi. Moravya’nın geri kalanı, 1939 ile 1945 yılları arasında Bohemya-Moravya’nın Alman Koruyuculuğu’nda Bohemya’ya katıldı. 1945’te Moravya’nın her iki bölgesi de Çekoslovakya’nın bir parçası olarak yeniden birleşti ve 1990’dan beri Çek Cumhuriyeti’nin bir parçası oldu.

Avusturya-Macaristan monarşisinde, resmi bayraklar yalnızca monarşi veya egemen hanedan tarafından kaldırılan bayraklardı. Bireysel devletler kollarından elde edilen renkleri kullanamazlardı. Bohemya ve Moravya’daki “landesfarben” lerinin (kara renkleri) sergilenmesi, Avusturya makamları tarafından ayrılıkçılığın sembolü olarak cezalandırıldı.

Moravya’nın resmi bir bayrağı olmamasına rağmen, eyalete bağlı kara renkleri (Landesfarben) vardı. Moravya’da yaşayan Alman halkı, Moravia’nın İmparator IV. Friedrich tarafından fethine dayanan sarı-kırmızı bir kombinasyonu tercih etti. Moravya’nın Çek nüfusu, eski beyaz-kırmızı kombinasyonuna öncelik verdi. 19. yüzyılın ortalarından itibaren, beyaz ve kırmızı Moravya bayrakları (Bohem bayraklarıyla aynı) genellikle Çek ulusal sembolü olarak kabul edildi ve Çek Cumhuriyeti bayrağı olarak anıldı.

Çek Cumhuriyeti’nde Karpat-Ukrayna bayrağı (1939’da)Çek Cumhuriyeti'nde Karpat-Ukrayna bayrağı

Çek Cumhuriyeti bayrağı tarihi – 1939’dan önce Çekoslovakya üç bölümden oluşuyordu, üçüncü bölüm Subcarpathian-Ruthenia olarak adlandırıldı. 1938’de Sudetenland, Üçüncü Reich tarafından ilhak edildi. Slovakya ve Subcarpathian-Ruthenia, bağımsızlıklarını ilan etmeye çalıştı.

1939’da Almanya Bohemya ve Moravya’yı ilhak ederken, Macaristan Subcarpathian-Ruthenia’yı ve Slovakya’nın bazı kısımlarını ilhak etti ve Polonya Teschen bölgesini ilhak etti. Geriye kalan az şey Karpat-Ukrayna olarak bağımsızlığını ilan etti.

1945’te, II.Dünya Savaşı’ndan sonra, Ukrayna SSR’sinin bir parçası olan Karpat-Ukrayna dışında Çekoslovakya restore edildi.

Çek ve Rus bayraklarının benzerliği

çek cumhuriyeti bayrağıAyrıca Çek bayrağının Rusya Federasyonu’nun şu anki bayrağına neredeyse benzer göründüğü bir dönem vardı. Kısa bir süre devam etmesine rağmen, Çek Hükümeti’nin resmi web sitesinde bundan bahsedilmektedir. Bu, eski zamanlardan beri kırmızı, mavi ve beyaz renklerinin geleneksel Slav renkleri olarak kabul edildiği teorisiyle açıklanabilir.

Yeni Çek bayrağı

Çek Cumhuriyeti bayrağı, Çek İçişleri Bakanlığı’ndaki bir arşivci tarafından oluşturuldu ve tasarlandı. Çek bayrağı resmi olarak 1920’de kabul edildi. 1 Ocak 1993’te Çekoslovakya’nın iki ayrı devlete bölünmesi gerçekleşti – Çek Cumhuriyeti ve Slovakya. Yeni devletler kendi bayraklarını kabul ettiler. Her iki devlet de eski Çekoslovakya’nın sembollerini kullanmayacağına söz verdi. Çek Cumhuriyeti, eski Çekoslovakya’nın eski bayrağını tuttu ve Slovakya aynı renkte, ancak üst kaldırma kolunda silah kalkanıyla kendi bayrağını yarattı.

Başlangıçta Çek Cumhuriyeti, Polonya’yı hatırlatan kırmızı ve beyaz olmak üzere iki renkten oluşan bayrağı seçti. Karışıklığı önlemek için 1920’de mavi üçgen eklendi. O zamandan beri Çek Cumhuriyeti’nin şu anki bayrağı olarak kabul edildi. Kırmızı, mavi ve beyaz renkler geleneksel Slav renkleri olarak kabul edildiğinden, renk seçimi tesadüfi değildi.Çek Cumhuriyeti bayrağı

II.Dünya Savaşı sırasında Çekoslovakya bayrağı kayboldu, ancak 1945’te hiçbir değişiklik yapılmadan restore edildi.

Çek Cumhuriyeti bayrağı gerçekler

Çek Cumhuriyeti bayrağı (veya Statni vlajka Ceske republiky’nin) şu an eski Çekoslovakya’nın sahip olduğu bayrakla aynı. Çekoslovakya’nın dağılmasından sonra, iki bağımsız devlet kuruldu – Çek Cumhuriyeti ve Slovakya. Çek Cumhuriyeti eskisini korurken, ikinci devlet kendi bayrağını kabul etti. Tasfiyeden önce, yeni devletlerin hiçbirinin eski Çekoslovakya amblemlerini kullanmayacağını, ancak Çek Cumhuriyeti’nin eski bayrağı benimsediğini belirten bir karar vardı. Bu, kararın kaba bir ihlaliydi. Slovakya bundan memnun değildi, ancak Çekler kararın artık var olmayan ve bayrağı tutan ülke tarafından alındığını söyledi.

Çek bayrağının önemi

Bayrağın devleti temsil ettiği biliniyor. Çek Cumhuriyeti bayrağı üzerindeki ilk şerit, ülkede hüküm süren barışı simgeleyen beyazdır. Kırmızı şerit alt kısma yerleştirildi, yani sohbet etmenin birbirlerinin cesaretine meydan okumaktan ziyade kaosu durdurmanın yolu olduğu anlamına geliyordu. Psikoloji açısından mavi üçgen, ülkenin üç farklı tarafını veya içinde yaşayan insanları temsil eden önemli bir anlama sahiptir. Mavi üçgen, insanların dikkatini, sadakatini ve kararlılığını temsil eder.

1939’da Çek bayrağı yasaklandı. Bunun yerine kırmızı, beyaz ve maviden oluşan yatay üç renkli bir baskı uygulandı. İlk bayrak 1945’te yeniden canlandırıldı.

Çek bayrak kuralları

Çek Cumhuriyeti bayrağı adil bir şekilde benimsenmediyse de, yine de büyük bir saygıyla ele alınmalıdır. Bayrak yere değmemeli ve diğer ülkelerin bayraklarıyla birlikte gösterildiğinde aynı yükseklikte dalgalanmalıdır. Ayrıca uluslararası bayrak imha kuralları da vardır. Bayrağın yırtık olması veya solması durumunda özel olarak yakılması gerekir.

Çek Cumhuriyeti Bayrağı Hakkında Bilgi
ÜlkeÇek Cumhuriyeti
TasarımJaroslav Kursa
Kabul Tarihi1 Ocak 1993
30 Mart 1920
Revizyon
Tasarım ve RenklerKaldırma tarafını temel alan mavi ikizkenar üçgen ile beyaz (üst) ve kırmızı iki eşit yatay şerit.
Boyut Oranı2:3

 

Benzer içerikteki diğer yazılarımız:

AVUSTRALYA BAYRAĞI TARİHİ VE ANLAMI – AVUSTRALYA BAYRAĞI RESMİ

AMERİKA BAYRAĞI TARİHİ VE ANLAMI – AMERİKAN BAYRAĞI RESMİ

Yorum bırak