Finlandiya İş İlanları ve Finlandiya’da İş İmkanları 2020

Finlandiya'da İş İmkanları 2020

Finlandiya İş İlanları – Photo by Tapio Haaja on Unsplash

Finlandiya’da İş İmkanları 2020

Finlandiya İş İmkanları açısından oldukça geniş bir yelpazeye dağılmıştır. Başta BT ve sağlık hizmetleri sektörleri olmak üzere pek çok fırsat sunmaktadır. Girişimci bir zihniniz varsa, yeni projeler başlatmak ve serbest meslek sahibi olmak için de verimli bir ülkedir. Finlandiya’da iş bulmaktan Fince öğrenmeye kadar çalışma hayatının temellerini kapsar.

Finlandiya’da İş Bulmak

  • Finlandiya İş İmkanları bakımından, sakinlerine olduğu kadar göçmenlere de büyük destek sunuyor.
  • Finlandiya iş ilanları açısından hizmet endüstrisi şu anda çoğu insanı istihdam etmektedir ve girişimcilik aktif olarak teşvik edilmektedir.
  • Farklı iş portalları çevrimiçi olarak mevcuttur ve Fince bilmek iş aramada size yardımcı olur.
  • Finliler, mükemmel bir sosyal güvenlik sistemi sayesinde, yüksek bir yaşam standardının tadını çıkarırlar.

Finlandiya Ekonomisi

Finlandiya iş imkanları, nüfus yönünden küçük bir ülke olduğundan 5,4 milyon nüfusunun sadece 2,7 milyonu çalışıyor. Bununla birlikte, Batı Avrupa’da kişi başına en yüksek gelirlerden birine sahiptir. Ülkenin işgücünün ne kadar küçük olduğu düşünüldüğünde, kişi başına üretiminin neredeyse İsveç ve Hollanda ile aynı olması etkileyici.

Uluslararası ticaret Finlandiya’nın GSYİH’sının yaklaşık üçte birini oluşturmaktadır. Finlandiya’nın ana ihracatları arasında kimyasallar, ahşap ve kağıt ürünleri, makineler, metaller, elektronik cihazlar (özellikle cep telefonları) ve nakliye ekipmanları bulunmaktadır. Aynı zamanda mühendislikte de güçlüdür. Finlandiya iş ilanları bu alanlarda oldukça boldur.

Küresel mali krizle ilgili olarak, Fin bankaları ve ekonomisi bir bütün olarak en kötüsünü atlattı. İhracat, Finlandiya GSYİH’sının önemli bir bileşeni olduğundan, ekonomik yavaşlama Finlandiya’da 2009 yılında derin daralma yaşandığı zaman etkili oldu. Finlandiya 2010 ve 2011’de hızla geri döndü. İhracatın teşvik edilmesi ve borç oranının yönetilmesi gibi konular hala mevcuttur, ancak Finlandiya her şeyin kontrol altında olduğu görülmektedir. Bu sebepten Finlandiya iş imkanları sunma konusunda hala oldukça cömerttir.

Finlandiya ekonomisi şu anda güçlü olmasına rağmen, yaşlanan nüfusu uzun vadede büyük bir endişe kaynağıdır, çünkü bu verimliliği ve dolayısıyla rekabet gücünü tehdit etmektedir. Bu nedenle insanlar daha uzun süre çalışıyor ve Finlandiya’da çalışan birçok yabancı uyruklu var.

Finlandiya’da 2015 yılında işsizlik oranı% 9.4 idi.

Gurbetçilere Hoş Geldiniz

Finlandiya bir cumhuriyettir ve uzun biçim adı  Suomen tasavalta’dır . Mayıs 2015’ten bu yana, Finlandiya başbakanı Merkez Parti’den (merkezci, liberal bir parti) Juha Sipilä olmuştur. 1995 yılından bu yana, Finlandiya aynı zamanda Avrupa Birliği’nin bir üyesidir ve para birimi olarak avroya sahip olan tek İskandinav ülkesidir.

Finlandiya sosyal bir refah devletidir ve sakinlerine sağladığı destek muazzamdır. Örneğin, Finlandiya’da çalışıyorsanız ve kalmayı planlıyorsanız, entegrasyon hizmetlerine hak kazanırsınız. Entegrasyon hizmetleri, genel rehberlik, dil sınıflarına erişim ve hatta iş arama konusunda yardım sağlamanın Fin hayatına geçişi kolaylaştırmayı amaçlıyor. İş bulma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, bu hizmetlerden kesinlikle yararlanmalısınız.

Bu sayede Göç Entegrasyonu Politika Endeksi (MIPEX), 2014 yılında 38 ülkede entegrasyon politikalarını inceleyen Finlandiya çalışmasında dördüncü sırada yer aldı. Finlandiya’dan daha yüksek puan alan sadece üç ülke İsveç, Portekiz ve Yeni Zelanda idi.

Finlandiya İş İmkanları

Finlandiya iş imkanı yönünden çalışanların büyük bir kısmı ticaret, eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler (büyüyen bir sektör), restoran ve otel hizmetleri ve ulaşım gibi hizmet sektöründe istihdam edilmektedir. Nokia, Finlandiyalı çok uluslu bir elektronik üreticisi ve büyük bir işverendir. Diğer büyük Fin şirketleri arasında Itella Corporation (posta ve finansal hizmetler sağlayan), Kesko Corporation (gıda, makine, ev geliştirme ve inşaat konusunda uzmanlaşmış bir perakende ve toptan ticaret şirketi) ve UPM (kağıt üreticisi) bulunmaktadır. Kırsal Finlandiya’da ormancılık önemli bir endüstridir.

Finlandiya iş imkanları açısından en büyük işveren aslında Helsinki şehridir – bu da kamu sektörünü de önemli bir işveren haline getirmektedir. Finlandiya’nın kamu sektöründe başkentinde çalışan kişilerin bakım, eğitim, ulaşım, sağlık ve sosyal hizmetlerde işleri vardır.

Finlandiya’da çalışan gurbetçilerin hangi endüstrilerde işgücü sıkıntısı olduğunun farkında olması gerekir. Mevcut işçi talebine sahip endüstriler, idari ve destek hizmetleri, konaklama ve yiyecek içecek hizmetleri, teknik satışlar ve otelcilik Finlandiya iş imkanları bakımından öndedir.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler de son yıllarda yabancı uyruklu kişiler için yeni iş sözleşmeleri oluşturma konusunda daha aktif hale gelmiştir. Bir Finlandiya iş imkanı olarak serbest meslek, girişimci düşünen insanların Finlandiya’da çalışması için bir seçenektir: Finlandiya’da giderek daha fazla mikro girişim (10 kişiden az çalışan) oluşmaktadır ve Finlandiya girişimci fikirleri aktif olarak teşvik etmektedir.

Finlandiya İş İlanları 2020

Finlandiya İş Başvurusu

Finlandiya iş ilanları için mükemmel bir web sitesi Mol . Web sitesi Fince, İsveççe ve İngilizce olarak mevcuttur; ancak, boş pozisyonlar sadece Fince olarak listelenmiştir. Finlandiya Çalışma ve Ekonomi Bakanlığı (TE Office) tarafından yönetilir. Bir iş bulamadan Finlandiya’ya taşınırsanız, iş bulma konusunda yardım sağladıkları için varışta yerel TE Ofisinize kayıt olmalısınız.

Ayrıca Finlandiya iş ilanları resmi sayfası olan AB Kamu İstihdam Servisi iş veritabanını da kontrol etmelisiniz: EURES . Finlandiya iş başvurusu için düzenli olarak iş ilanları açıyorlar. Jobsin Finland aynı zamanda bir iş arayışı içinde olan İngilizce konuşan gurbetçiler için kullanışlı bir web sitesidir. Finlandiya iş ilanları için sürekli olarak kontrol halinde olmalısınız. Her an sizin için uygun bir iş fırsatı çıkabileceğini unutmayın.

Finlandiya ekonomisinde girişimciler ve serbest meslek sahibi olmak isteyenler için yer vardır. Bir işletme için teklifiniz varsa Ekonomik Kalkınma, Ulaşım ve Çevre Merkezi’ne gönderin . Planınızın uygulanabilir olduğunu düşünürlerse, kendi hesabına çalışan bir kişi olarak çalışma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

İki Dilli Bir Ülke

Hem Fince ( suomi ) hem de İsveççe ( svenska ) Finlandiya’nın resmi dilidir ve iki dilli bir ülke haline gelir. Finlilerin büyük çoğunluğu nüfusun yaklaşık% 94,2’sini Fince konuşuyor. Yaklaşık% 5.6’sı ana dili İsveççe olan kişilerdir ve kabaca% 0.2’si yerli halkın dili olan Sami’yi konuşmaktadır (ağırlıklı olarak Laponya’da).

Fince oldukça gizemli bir dildir. Batısındaki İskandinav dilleriyle veya doğusundaki Slav dilleriyle hiçbir ilişkisi yoktur. Bununla birlikte, Baltık Denizi boyunca komşusunun dili Estonca, aynı dil ailesinin (Baltık Finnik dillerinin) bir parçasıdır ve bu daha büyük Ural dil ailesinin (Macarca dahil) bir parçasıdır.

Fince öğrenmenin zor olduğu söylenir. Bunun nedeni, Fince öğrenen çoğu insanın tamamen sıfırdan başlamasıdır. İspanyolca’nın bir döneminin İtalyanca yazılmış bir menüyü okumanıza nasıl yardımcı olabileceğinden farklı olarak, konuştuğunuz veya aşina olduğunuz diğer dillerin Fince öğrenmenize yardımcı olma olasılığı düşüktür. Bununla birlikte, Fince öğrenmek, Fin yaşamı deneyiminizi zenginleştireceği için çabaya değer.

İşe Açılma Şansınızı Artırma

Finlandiya’nın başka bir ülkeden kalifikasyonlarınızı tanımayabileceğini unutmayın. Örneğin, kendi ülkenizde doktor olarak kayıtlıysanız, daha fazla eğitim alarak ve Finlandiya’nın resmi dillerinden birinde yeterlilik kanıtlayarak Finlandiya’da yeniden kalifiye olmanız gerekebilir. Eğitim transferleri hakkında daha fazla bilgi için Finlandiya Ulusal Eğitim Kurulu’nun web sitesine bakın .

Fince veya İsveççe konuşmak, Finlandiya iş imkanları şansınızı büyük ölçüde artıracaktır. İsveççenin öğrenilmesi daha kolay olmasına rağmen, nüfusun sadece% 5’inin ana dil olarak konuştuğu dili öğrenmek daha az mantıklıdır.

Helsinki Üniversitesi Yabancılar için popüler bir Fince kursu sunmaktadır. Herkese açıktır ve başvurmak için öğrenci olmanıza gerek yoktur. Fince kurslarını yıl boyunca alabilir ve online kayıt olabilirsiniz. Ayrıca üniversitenin size temelleri tanıtan bir web sitesi vardır, böylece birinci sınıftan önce bir başlangıç ​​yapabilirsiniz.

Yaz üniversiteleri Finlandiya’da popülerdir ve birçoğu da yabancılar için Fince sunmaktadır. Finlandiya’daki Summer Universities web sitesinde tüm programların bir listesi bulunmaktadır. Her yaştan ve eğitim geçmişinden gelen insanlar yaz üniversitelerine gidebilir.

Helsinki Şehri’nde ayrıca Fince kursları arayabileceğiniz bir web sitesi de bulunmaktadır .

Fin Vergi Kartınızı Aldığınızdan Emin Olun

Finlandiya iş imkanları ile çalışırken vergi kartınız olmalıdır. Mevzuat ve tavsiye için Vergi İdaresine başvurun. Başvurmak için kişisel bir kimlik koduna sahip olmanız gerekir. Vergi Dairesi İngilizce yanı sıra İsveççe ve Fince yardım sağlar.

Finlandiya’da gelir vergisi ilericidir. Daha fazla para daha fazla vergi ödemek demektir. Bir vergi kartınız olmadan önce çalışmaya başlarsanız, vergi kartınızı ve uygun vergi diliminizi alana kadar otomatik olarak% 60 vergi ödersiniz.

Finlandiya’da ikamet ediyorsanız, yurtdışında veya Finlandiya’da yapılmış olsun, tüm geliriniz üzerinden vergi ödemek zorundasınız.

Finlandiya’daki Çalışma Koşulları

Çalışma Koşulları – Sendikalardan Tatil Günlerine

Sendikalar Finlandiya’da yaygındır ve Finlilerin çoğunluğu üyedir. Alanınızdaki sendikanın bir üyesi olmak için bir ücret ödemeniz gerekir, ancak bu ücret vergiden düşülebilir.

Çoğu işyerinde tüm çalışanları temsil eden bir mağaza görevlisi vardır. Bu, iş hakkında sorularınız için irtibat kişinizdir.

Finlandiya’da resmi tatil günleri vardır. Asgari tatil ödeneği çalışılan her ay için iki tatil günüdür, yani asgari yılda 24 tatildir. Finlandiya’da çalışma haftası 40 saat, yani günde sekiz saat. Doğal olarak, sektörler arasında bazı farklılıklar vardır.

İşverenler genellikle iş sağlığı hizmetleri de sunmaktadır. Bazı işverenler yemek yardımı da sağlar.

İşyerinde Eşitlik

Finlandiya’daki işyerleri, kadınlar, erkekler arasında ve göçmenlerle Finler arasında eşitliği vaaz ediyor ve uyguluyor. Kadınların özgürleşmesinin Finlandiya’da güçlü kökleri vardır. 1906’da Finlandiya, Avrupa’da kadınlara oy kullanma hakkı tanıyan ilk ülke oldu.

Bugün, üniversitede erkek öğrencilerden daha fazla kadın var ve çocuklu kadınların çoğu çalışıyor. Ne yazık ki, birçok ülkede olduğu gibi, erkekler hala kadınlardan daha yüksek maaşlara sahiptir; ancak Finlandiya’da aktif olarak bunu değiştirmeye çalışan bir mevzuat var.

Finlandiya’da Ayrımcılık Yapmama Yasası 2004 yılında yürürlüğe konmuş ve 2015 yılında güncellenmiştir. Finlandiya iş imkanları bakımından kadınlar için pozitif ayrımcılık yapıyor diyebiliriz.

Kapsamlı Sosyal Güvenlik

Finlandiya’da üç farklı emeklilik türü vardır. Bunlar garanti emekliliği, milli emeklilik ve kazançlarla ilgili emekliliktir. Kela, hem emekli maaşı hem de ulusal emeklilik maaşı ödüyor, çünkü ikisi, emekli maaşı olmayan ya da sadece düşük maaşlı emekliler için. Kazanca bağlı emeklilik maaşı, yetkili emeklilik sağlayıcıları tarafından ödenir. Bu emekli maaşı için tahakkuk oranı 18 ila 52 yaş arası çalışanlar için% 1.5’tir ve tahakkuk oranı 52 yaşından sonra artar. Bir emekli maaşı büyüklüğü kişinin yıllık kazancını yansıtır.

Finlandiya’da emeklilik yaşı 63 ile 68 arasındadır. Emeklilik yaşı Kela’dan olan insanlar için emeklilik yaşı 65’tir. Bu yaştan önce emekli olmak, daha küçük bir emeklilik ödemesi ile sonuçlanacaktır.

AB / AEA üyesi olmayan bir ülkenin mukimi olarak sosyal güvenliğe hak kazanmak için birincil evinizin Finlandiya’da olması gerekir. Bu sizi kalıcı olarak Finlandiya’da ikamet ediyor, bu da sizi Finlandiya sosyal güvenliği için de nitelendiriyor.

Finlerin işyeri görgü kuralları

İş arkadaşlarının birbirlerini ilk isimleriyle çağırmaları yaygındır; ancak resmi toplantılarda soyadlarını özellikle müşterilerle kullanmak daha uygun olabilir. Ofisinizdeki davranışı gözlemleyin ve emin değilseniz işvereninize veya iş arkadaşlarınıza sorun.

Finliler dakikliğine değer verir ve özellikle işyerinde önemlidir. Eğer 8: 00’de çalışmaya başlamanız gerekiyorsa, 8: 00’de masanızda olmanız ve kapıda acele etmemeniz beklenir. “Zamanında olun” için Fince ifade Älä myöhästy’dir ve hem sosyal hem de profesyonel yaşamınız için geçerlidir.

Telefon çaldığında, sadece merhaba diyerek cevap vermek kabalıktır. Bunun yerine, adınızı söyleyerek telefona cevap verin.

Görünüşe göre Finliler, günde ortalama dokuz fincan kahve içerken (espresso değil, uygun bardaklardan bahsediyoruz) kahve içmek söz konusu olduğunda dünya rekorunu elinde tutuyor! Ancak, bir kahve tiryakisi değilseniz, bir fincan teklif edildiğinde reddetmek sizin için daha iyi olabilir.

 

Yorum bırak