Fransa Bayrağı Tarihi Anlamı – Fransa Bayrağı Resmi

Fransa Bayrağı Tarihi

Fransa Bayrağı Tarihi Anlamı – Fransa Bayrağı Resmi – Image by MichelV from Pixabay 

Fransa Bayrağı

Fransa bayrağı neye benziyor? Fransız bayrağı, mavi, beyaz ve kırmızı renklerde eşit büyüklükte üç dikey şeritten oluşur. Fransız Üç Renkli olarak bilinir ve ulusal bayrak olarak kullanılır. Fransa bayrağının en son versiyonu Haziran 1976’da kabul edildi.

Fransa Bayrağı Anlamı

Fransız bayrağı renklerinin arkasında önemli bir anlam vardır. Mavi bant Saint Martin’i temsil ederken, kırmızı bant Saint Denis’i temsil eder. Bu iki renk uzun zamandır geleneksel ulusal renkler olmuştur ve ulusal bayrağın önceki versiyonlarının çoğunda kullanılmıştır.

Bayrağın renklerinin de Ancien Rejimi’nin mülklerini – ruhban sınıfı, asalet ve burjuva – temsil ettiği söyleniyor. Fransa hükümetinin web sitesinde beyazın türü temsil ettiği ve mavi ve kırmızı şeritlerin Paris’in renklerini temsil ettiği belirtiliyor . Mavi ve kırmızı renklerin de Fransa’nın koruyucusu Meryem Ana ile bağları vardır.

Bayrağın Renkleri

Fransa bayrağı renkleri : mavi, beyaz ve kırmızı. Daha önce de belirtildiği gibi, bu renkler ülke için büyük önem taşıyor ve bayrağın önceki versiyonlarında ve milis palamutlarında kullanılmıştı.

Fransa bayrağı, dikey olarak çalışan üç renkli bantlardan oluşan bir tasarıma sahiptir. En solda mavi, ortada beyaz ve sağda kırmızı yer alır. Mavi bant en dar, kırmızı bant ise en geniş olanıdır.

Bayrağın Tarihi

Fransa bayrağı tarihi, en azından Saint Denis bayrağının kullanıldığı Orta Çağ’a kadar uzanıyor. Kırmızı ve mavi renklerin Fransa ile ilişkilendirildiği bu dönemdeydi. Yüz Yıl Savaşları sırasında, Fransa’nın bayrağında mavi veya kırmızı alanlı beyaz bir haç vardı. Ancak zamanla orduların mavi alanı kullanması standart hale geldi.

Modern üç renkli bayrak, Fransız Devrimi sırasında kullanılan askeri paletlerden türetildi. Fransa’nın modern bayrağına ilham veren sade tasarım 1790’da kabul edildi. Ancak sadece dört yıl sonra bayrakta değişiklikler yapıldı. Bu sadece renklerin sırasını tersine çevirmekti. Ancak, ulusal bayrak olmasına rağmen devrim sırasında neredeyse hiç kullanılmadı, yerine Jakoben Kulübü’nün kırmızı bayrağına geçti. Ancak bayrak Napolyon yönetimi altında restore edildi.

Napolyon 1815’te yenildiğinde bu durum değişti ve üç renkli bayrak beyaz bayrakla değiştirildi. Bu bayrak, Louis-Philippe, 1830’da üç renkli bayrağı restore edene kadar kullanımda kaldı ve bu güne kadar değişmeden kaldı.

Bayrakla İlgili Bazı Bilgiler

Fransızca konuşan sakinlerin topluluklarının bulunduğu Kanada eyalet ve bölgelerinin, çoğu Fransa’nın üç renkli bayrağından ilham alan kendi bayrakları vardır.

Eşit olarak kullanılan bayrağın daha koyu ve daha açık versiyonları vardır. Daha hafif sürüm, genellikle TV’ler ve bilgisayarlar dahil olmak üzere dijital ekranlarda kullanılır.

Fransa’nın bayrağı tarihin en etkili bayraklarından biri olarak görülüyor ve dünyadaki diğer ulusların bayraklarına ilham kaynağı oldu.

Benzer içerikteki diğer yazılarımız:

ÇEK CUMHURİYETİ BAYRAĞI TARİHİ ANLAMI – ÇEKYA BAYRAĞI RESMİ

AVUSTRALYA BAYRAĞI TARİHİ VE ANLAMI – AVUSTRALYA BAYRAĞI RESMİ

Yorum bırak