Green Card Başvuru Tarihleri 2020-2021 Green Card Başvuru Nasıl Yapılır?

Green Card Başvuru

Green Card Başvuru Tarihleri 2020

Amerika vatandaşı olmanın en kolay yolu Green Card’dır. 2020-2021-2022 Green Card başvurusu yaparak Amerika vatandaşı olma şansını elde edin. Bu yazımızda Green Card başvurusu nasıl yapılır? sorusunun cevabını bulacaksınız.

Green Card başvuru yolu ile (resmi olarak Daimi Yerleşik Kart olarak bilinir) Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı olarak yaşayıp çalışabilirsiniz. Tüm adımlar kişisel durumunuza bağlı olarak değişecektir.

Green Card Başvuru Nasıl Yapılır?

Green Card başvuru nasıl yapılır sorusundan önce green card başvuru şartları açısından cevaplamanız gereken iki soru vardır:

1. Başvurmaya uygun musunuz?

ABD göç yasaları, insanların Green Card başvurusu yapabilmeleri için çeşitli yollar sunmaktadır. Green Card başvuru şartları, başvurduğunuz göçmen kategorisine bağlı olarak değişebilir. Başvurabileceğiniz tüm olası kategorileri ve uygunluk gereksinimlerinin neler olduğunu görmek için Green Card Uygunluk Kategorileri yazımıza bakabilirsiniz.

Green Card İçin Sponsor Olmak

Green Card başvurusunda bulunan çoğu insanın en az iki formu doldurması gerekecektir. Göçmen dilekçesi ve Green Card başvurusu (Form I-485). Bazı durumlarda, genellikle kendiniz için dilekçe vermeniz gerekir (genellikle sizin için sponsorluk veya dilekçe olarak adlandırılır). En yaygın formlar şunlardır:

Diğer dilekçeler şunları içerir:

Dilekçeye ihtiyacınız olup olmadığını görmek için uygunluk kategorinize bakın.

2. ABD’nin içinde veya dışında mısınız?

Green Card başvurusunda bulunmaya uygunsanız, hangi işlemin kullanılacağını belirlemeniz gerekir:

Neredesin? Hangi başvuru süreci kullanılacak? Bir sonraki adımlarınız
Birleşik Devletlerde USCIS ile durumun ayarlanması
 • Zaten onaylanmış bir göçmen dilekçeniz varsa ve bir göçmen vizeniz varsa, Form I-485, Daimi İkamet Kaydı Başvurusu veya Durumu USCIS ile Ayarlayın veya
 • Şu anda onaylanmış bir göçmen dilekçeniz yoksa, dilekçe ve Form I ‑ 485’i aynı anda birlikte yapıp yapamayacağınızı görmek için Green Card kategoriniz için uygunluk gereksinimlerini kontrol edin (bu, eşzamanlı dosyalama olarak bilinir ).

ABD’de Green Card başvurusu süreci hakkında daha fazla bilgi için Durum Ayarı sayfasına gidin.

 

Amerika Birleşik Devletleri Dışında ABD Dışişleri Bakanlığı ile konsolosluk işlemleri Sonraki adımlar için Konsolosluk İşleme sayfasına gidin.

Green Card resmi başvurusu sitesi https://www.dvlottery.state.gov/ adresine gidiyoruz.
Açılan sayfada ”Begin Entry” düğmesine tıklıyoruz.
Fotoğraf konusuna özen göstererek 600×600 piksel genişliğinde 240 kb boyutunda fotoğrafımızı yüklüyoruz. Gözlüklü fotoğraflar değerlendirmeye alınmamaktadır. Detaylı fotoğraf yükleme anlatımı için bu sayfaya bakınız.
Fotoğrafınızı test edip sisteme yüklediyseniz kişisel bilgilerinizi doldurabilirsiniz. Sistemin Türkçe karakter kabul etmediğini unutmayın.
İstenen kişisel bilgilernizi ve e-posta adresinizi girip devam edebilirsiniz.

Son kontrollerinizi yapıp bitir butonuna basıyorsunuz ve confirmation number’ı alıyorsunuz.

Green Card başvuru ne zaman?

Önceki yıllarda olduğu gibi her yıl sonbahar döneminde Ekim ile Kasım ayları arasında 1 ay süreyle açık kalmaktadır.

 • Green Card başvuru tarihleri 2018 – 6 Ekim ile 9 Kasım arasındaydı.
 • Green Card başvuru tarihleri 2019 – 2 Ekim ile 5 Kasım arasındaydı.
 • Green Card başvuru tarihleri 2020 – 3 Ekim ile 6 Kasım arasındaydı.

Green Card başvuru formu nasıl doldurulur?

Green Card başvuru formu doldurmak oldukça kolaydır. Sizden istenen kişisel bilgilerinizi ve e-posta adresini girip ardından fotoğraf yükleme adımına geçiyorsunuz. Fotoğraf yükleme kısmına özen göstermeniz gerekiyor. Buradaki adreste belirtilen yönergeleri harfi harfine uygulayın.

Green Card Başvuru Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Green Card Başvuru Sonuçları için https://dvprogram.state.gov/ adresine gidiyoruz.
DV Entrant Status Check altında ki “Check Satus” düğmesine tıklayın.
“Continue” diyerek devam ediyoruz.
Confirmation Number, Soyadınız, Doğum yılınız gibi kişisel bilgileri girip ilerliyoruz. Confirmation number’a ulaşamıyor ya da unuttuysanız “Forgot Confirmation Number” a tıklayarak şahsi bilgilerinizi girip ulaşabilirsiniz.

Green Card başvuru ücreti ne kadar?

Green Card başvurusu tamamen ücretsizdir. Bu işi sizin için ücretli şekilde yapabilecek danışmanlık firmaları da mevcut fakat gerçekten çok basit bir işlem olduğundan bu tip aracılara paranızı kaptırmamanızı öneriyoruz.

Green Card’a başvurmak için atmanız gereken adımlar kişisel durumunuza bağlı olarak değişecektir. Bununla birlikte, çoğu adayın yaşayacağı genel başvuru süreci:

 1. Birisi genellikle sizin için bir göçmen dilekçesi vermelidir (genellikle sizin için sponsorluk veya dilekçe olarak adlandırılır). Bazı durumlarda, kendiniz için başvuruda bulunmaya uygun olabilirsiniz.
 2. USCIS göçmen dilekçesini onayladıktan ve kategorinizde bir vize olduğunda, USCIS ile Green Card başvurusu veya ABD Dışişleri Bakanlığı ile vize başvurusu yaparsınız .
 3. Parmak izi, fotoğraf ve imza sağlamak için biyometri randevusuna gidersiniz.
 4. Bir röportaja gidersiniz.
 5. Başvurunuz hakkında bir karar alırsınız.

Zaten bir Form I-485, Kalıcı İkamet Kaydı Başvurusu Yapmak veya Durumu Ayarlamak için başvuru yaptıysanız ve davanız USCIS ile bekliyorsa, vaka durumunuzu kontrol etme, güncelleme hakkında daha fazla bilgi için Green Card Başvurusu USCIS sayfasına gidin, adresinizi girin ve USCIS ile randevu alın.

 1. Kartınızı veya seyahat belgenizi gönderdiğimizde ABD Posta Servisi (USPS) takip numaranız dahil otomatik vaka güncellemeleri almak için Vaka Durumu Çevrimiçi hesabına kaydolun .
 2. Size gönderilen postanın günlük görüntülerini almak için USPS aracılığıyla Bilgilendirilmiş Teslimat için kaydolun. Bilgilendirilmiş Teslimat ile şunları yapabilirsiniz:
 • Beklediğiniz paketleri otomatik olarak izleyin
 • E-posta ve metin uyarılarını ayarlama
 • Posta operatörünüz için USPS Teslimat Talimatlarını girin

USPS izleme bilgileriniz paketinizin teslim edildiğini gösteriyor ancak almadıysanız, derhal yerel postaneye başvurun . Unutmayın, kartınız veya seyahat belgeniz başvurunuzda verdiğiniz adrese postayla gönderilir (Form G-28’deki temsilcinizi, Giriş Bildirimi, Avukat veya Akredite Temsilci Olarak beyan etmediyseniz).

Başvurunuzu gönderdikten sonra posta adresiniz değişirse , adresinizi en kısa zamanda USCIS ve USPS ile güncellemeniz gerekir USPS tarafından tanınan standart kısaltmaları ve biçimlendirmeyi kullanarak USCIS’e tam adresinizi verdiğinizden emin olmak için USPS Look Up Posta Kodu aracını kullanmanızı öneririz .

Adresinizi hemen güncellemezseniz, davanız gecikebilir, belgeleriniz kaybolabilir ve yeniden başvurup ücreti tekrar ödemeniz gerekebilir.

Zaten bir Green Cardınız varsa, seyahat, bir kartın yenilenmesi ve Green Card sahibi olarak haklarınız ve sorumluluklarınız hakkında daha fazla bilgi için Green Card Verildikten Sonra sayfasına gidin.

2021 yılı  green card çekiliş başvuruları 2 ekim 2019 – 5 kasım 2019 tarihleri arasında yapıldı. Başvuru sonuçları ise 5 mayıs 2020’de https://dvprogram.state.gov/ adresinden açıklandı.

Amerikan yaşam tarzı hakkında bilgi sahibi olmak için Amerika Birleşik Devletleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırak