Hollanda Bayrağı Tarihi Anlamı – Hollanda Bayrağı Resmi

Hollanda Bayrağı Tarihi

Hollanda Bayrağı Tarihi Anlamı – Hollanda Bayrağı Resmi – Image by Marjon Besteman-Horn from Pixabay 

Hollanda Bayrağı

Hollanda bayrağı neye benziyor? Üç kırmızı, beyaz ve kobalt mavisi yatay banttır. 1575 yılında ulusal bayrak ve sancak olarak kabul edildi. Bayrak, kırmızı-beyaz-mavi yerine turuncu-beyaz-maviydi, ancak bu son renkler 1949’da standartlaştırıldı. Yanda görebileceğiniz, gönderde asılı bir Hollanda bayrağı resmi.

Hollanda Bayrağı Anlamı

Bayrak anlamsal olarak çoğu avrupa ülkesininkine benzer. Temel bir yatay üç bant tasarımına sahiptir. Bayrağın önemi seçilen renklerdedir. Hollanda bayrağında kullanılan renkler, Hollandalılar için özgürlüğün önde gelen savaşçılarından biri olan Orange Prensi William’ın armasına dayanmaktadır. Temel fark, kırmızı bandın orijinal olarak turuncu renkte olmasıdır. Bununla birlikte, başlangıçta kullanılan turuncu boya oldukça dengesizdi ve sonunda kırmızıya dönerek ulusun resmi rengi kırmızıya çevirmesine yol açtı.

Bayrağın Renkleri

Bayrağın renkleri, üç bantlı bir tasarıma sahip olmakla birlikte bayrağın üst şeridi kırmızı, ortası beyaz ve alt şerit mavidir. Bu renkler, 17. yüzyılda Hollanda Cumhuriyeti’nde kullanılan turuncu, beyaz ve mavi Prinsenvlag – Prens Bayrağı’nın bir çeşididir. Bayrak, ülkenin İspanya’dan bağımsızlığı için savaşan William I veya Orange’ın rolünün temsilcisidir .

Bayrağın Tarihi

Bu milletin kullandığı ilk bayraklardan biri, Burgundy Dükü altında birleşmiş vilayetlerin kullandığı Burgundy Bayrağı Haçıydı. Bu bayrak 15. yüzyılın sonunda kullanıldı. Prens’in Bayrağı kullanıldığında 1572 yılına kadar değildi. Bayrak, üst bant için kullanılan turuncu renk haricinde bugün kullanılana çok benziyordu. 1630’dan sonra, turuncu şeridi kırmızıya çevirmek dışında önceki bayrağa benzeyen Statenvlag kabul edildi.

18. yüzyılda Batavya Cumhuriyeti bayrağı kullanılmaya başlandı. Bu bayrak, sol üst köşede bir kızlık ve bir aslanın bulunduğu bir amblemle birlikte kırmızı, beyaz ve mavi bantlara sahipti. Ulus 1813’te bağımsızlığını kazandıktan sonra yeni bir bayrak kullanıma açıldı. Kullanılan renk tonlarındaki değişiklikler haricinde Statenvlag’a çok benziyordu. Yeni bayrak resmi olarak 19 Şubat 1937’de ulusal bayrak olarak kabul edildi.

Bayrak Gerçekler

Hollanda bayrağı, daha koyu mavi bir şerit ve daha kısa bir tasarım haricinde, Lüksemburg ulusal bayrağına neredeyse aynıdır .

Ulusal bayramlar dışında resmi konutlarda asılı bayraklara nadiren rastlanır.

Kraliyet Evi üyelerinin belirli doğum günlerinde bayrağa turuncu bir flama eklenir.

Hollanda Krallığı’ndaki ülkelerin kendi ulusal bayrakları vardır.

Benzer içerikteki diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

FRANSA BAYRAĞI TARİHİ ANLAMI – FRANSA BAYRAĞI RESMİ

ÇEK CUMHURİYETİ BAYRAĞI TARİHİ ANLAMI – ÇEKYA BAYRAĞI RESMİ

Yorum bırak