İngiltere

ingiltere
İngiltere – Photo by Benjamin Davies on Unsplash

İngiltere Hakkında

İngiltere, Kuzey Batı Avrupa’da, ‘Büyük Britanya’ adasında bulunan bir ada ülkesidir. Büyük Britanya 3 ülkeden oluşur: İngiltere, İskoçya ve Galler.
Büyük Britanya’nın üçte ikisini kapsarken adanın da en büyük ülkesidir.

Ayrıca Avrupa’nın en büyük ve dünyanın sekizinci en büyük adasıdır.
Anakara, Avrupa’daki Fransa’ya, Büyük Britanya adasından yaklaşık 35 kilometre uzaklıktadır ve 1994’ten beri adaya Kanal Tüneli adı verilen bir deniz altı demiryolu ağı aracılığıyla bağlanmıştır.

Kanal Tüneli, Kuzey Fransa’da Calais yakınlarındaki Coquelles’e ulaşmak için ülkenin Kent (Güney Bölgesinde) ilçesindeki Folkestone’dan geçiyor.
50.5 km (31.4 mil) ile dünyanın ikinci en uzun denizaltı tünelidir, Japonya’nın Seikan Tüneli ise 33.49 mil ile en uzun deniz tünelidir.

İngiltere, Büyük Britanya ve Birleşik Krallık gibi isimlerle çoğu insan bir karışıklık yaşamaktadır. Bu üç farklı isim, aslında tarihsel gelişmeler ve antlaşmalar neticesinde farklı zamanlarda, farklı bölgeleri betimlemek için kullanılmıştır. Bunu netleştirmek adına aşağıdaki haritaları inceleyebilirsiniz.

ingiltere

İKLİM VE HAVA DURUMU

Hava durumu genellikle hafif ve değişkendir. Bir dakika muhteşem bir güneş ışığı olabilirken, bir süre sonra bulutlu, soğuk veya yağmurlu olabilir. Bu öngörülemez hava durumunu orada yaşayanlar sıkı takip etmelidir.

Ülkenin en sıcak kısmı Güney’dir, Kent’teki Faversham 10 Ağustos 2003’te bu güne kadar kaydedilen en yüksek sıcaklığı 38.5C (101.3F) olarak yaşamıştır.

Kış aylarında İngiltere’nin en sıcak kısımları güney ve batı bölgelerindeki Devon ve Cornwall eyaletleri ile Londra bölgesidir.
İngiltere’nin en el değmemiş bölgelerinden biri olan Göller Bölgesi de en nemli ve ıslak bölgedir.

Sonuç olarak, İngiltere’yi veya Britanya’nın başka bir bölgesini ziyaret etmeyi planlıyorsanız, her zaman her türlü havaya hazır olun.

NÜFUS

2005 yılındaki sayıma göre ülkenin nüfusu yaklaşık 50.4 milyon idi.
İngiltere nüfusunun çoğu Londra (7.5 milyon) gibi büyük şehirlerinde ya da çevresinde yaşıyor.

1600’lerde ülke nüfusu (İngiltere, İskoçya ve Galler birleşimi) 4 milyonun biraz üzerindeydi. Şu an 60 milyondan fazladır. Londra 7 milyondan fazla nüfusu ile Avrupa’daki en kalabalık şehirlerden biridir. İngiltere nüfusunun yaklaşık %12’sine ev sahipliği yapmaktadır.

HÜKÜMET

Ülkenin hükümeti ‘ Anayasal Monarşi ‘ ve ‘ Parlamenter Demokrasi ‘ olarak bilinir. ‘Anayasal Monarşi’ bir ülke üzerinde hüküm süren ancak onu yönetmeyen bir Kral veya Kraliçe olarak tanımlanabilir. Kraliçe devletin başıdır, ancak ülkeyi yönetmez.
‘Parlamenter Demokrasi’, insanların ülkeyi yönetmek için düzenli seçimlerde temsilcileri seçtikleri bir halk oylamasıdır.

İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth devlet başkanıdır ve ülkeyi yönetmez. İngiltere halkı, İşçi, Muhafazakar veya Liberal Demokratlar gibi bir siyasi partiye oy verir ve en çok oy alan partinin lideri kraliçe tarafından Başbakan olarak atanır.

Parlamento evi, politikacıların İngiltere yasalarını tartışmak ve karar vermek için bir araya geldikleri yerdir. Üç bölüm vardır: Avam Kamarası, Lordlar Kamarası ve Monarşi. Yeni yasalar hem müştereklerin evinden hem de lordların evinden geçmek zorundadır, daha sonra devlet başkanı olarak Kraliçe parlamentonun oy verdiği herhangi bir yasayı imzalar. Bir yasayı reddedebilir, ancak bu, 1702 ve 1714 arasında hüküm süren Kraliçe Anne’nin saltanatından bu yana olmamıştır.

İNGİLTERE PARA BİRİMİ

İngiltere ve İngiltere’nin para birimine resmen Pound Sterling denir. Pound para birimi işareti: £

Bir pound 100 peni veya kısaca p olarak tanımlanır. (bizdeki karşılığı kuruş)
Halen dolaşımdaki bozuk paralar: 1p (peni), 2p , 5p, 10p, 20p, 50p , 1 £ (bir pound) ve 2 £
Halen dolaşımdaki kağıt paralar: 5 £, 10 £, 20 £, 50 £, 100 £

İngiltere’de Eğitim

Ülkede eğitim Birleşik Krallık Eğitim Bakanlığı tarafından denetlenmektedir . Yerel yönetim yetkilileri , yerel düzeyde halk eğitimi ve devlet tarafından finanse edilen okullar için politika uygulamaktan sorumludur .

Ülkede ayrıca bağımsız okullar (bazıları ” devlet okulu ” olarak adlandırılır) ve evde eğitim geleneğine sahiptir. Yasal olarak, ebeveynler çocuklarını izin verilen herhangi bir yolla eğitmeyi seçebilirler. Devlet tarafından finanse edilen okullar, seçici dilbilgisi okulları veya kapsamlı okullar olarak sınıflandırılmaktadır . 

Kapsamlı okullar ayrıca, ücretsiz okullara, diğer akademilere, yerel yönetim okullarına ve diğerleri olmak üzere finansman yoluyla alt bölümlere ayrılır. Çoğu din okulu dahil ücretsiz okullara daha fazla özgürlük verilir ve diğer akademisyenler müfredat açısından Eğitim Standartları Ofisi, Çocuk Hizmetleri ve Becerileri Ofisi veya Ofsted tarafından değerlendirmeye ve denetime tabidir .

Eğitim Sistemi

Devlet tarafından finanse edilen eğitim sistemi yaşa göre aşamalara ayrılmıştır: 
Erken yaş Aşaması (3-5 yaş); 
İlkokul (5 ila 11 yaş), 
Bölünmüş orta öğretim (11 ila 16 yaş); 
Temel aşama eğitimi (16-18 yaş arası)
Yüksek öğrenim (18 yaş ve üstü).

16 yaşında öğrenciler genellikle Ortaöğretim Genel Sertifikası (GCSE) (Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer birçok ülkede lise mezuniyetine denktir) veya diğer Seviye 1/2 nitelikleri için sınavlara girerler. Eğitim 18’e kadar zorunlu olmakla birlikte, 16 yaşından sonra eğitim çeşitli şekillerde akademik veya mesleki olabilir. 

Bu, “altıncı form” veya “kolej” olarak bilinen, (genellikle iki yıl daha fazla çalışmadan sonra) A düzeyinde yeterliliklere veya İş ve Teknoloji Eğitim Konseyi gibi bir dizi alternatif Düzey 3 yeterliliğine yol açan sürekli eğitim içerebilir. Ayrıca işe dayalı çıraklık veya stajyerlik veya gönüllülük de içerebilir.

Yüksek öğrenim genellikle üç yıllık bir lisans derecesi ile başlar . Lisansüstü dereceler, ya öğretilen ya da araştırma yoluyla yüksek lisans derecelerini ve genellikle en az üç yıl süren doktora düzeyindeki araştırma derecelerini içerir. Devlet üniversitelerinde birinci derece öğrenim ücretleri İngilizce, Galce ve Avrupa Birliği öğrencileri için akademik yıl başına 9.250 Pound’a kadar çıkmaktadır.

İngiltere’de yemek

İyi yemek bulmak kolaydır ve dünyanın en iyi restoranlarından bazılarına sahiptir.

Ülkede öğrenciler için çok sayıda ucuz restoran ve yiyecek pazarı bulunmaktadır. Dünyanın dört bir yanından, küçük kasabalarda bile yiyecek denemek mümkündür. İtalyan, Hint, Çin, Tayland ve Meksika yemeklerinin hepsi çok popüler.

Geleneksel İngiliz yemekleri balık ve cips, tam İngiliz kahvaltısı, Pazar kızartma yemekleri, Yorkshire pudingi, mısır pasties, kremalı çay, turta, haggis, yerel peynir ve tabii ki bol çay ve kek içerir. 

Süpermarketler, öğle ve atıştırmalıklar için ucuz seçenekler bulmak, yaşam maliyetini azaltmak için iyi yerlerdir.

Gezi ve Turistik Yerler

Dünyanın en iyi müzelerine ve sanat galerilerine, müzik mekanlarına ve tiyatrolarına ev sahipliği yapmaktadır.

Şehirlerin dışında güzel kırsal alanlar ve birçok kale, tarihi evler, parklar ve bahçeler var.

Dil merkezleri genellikle İngiltere’nin popüler destinasyonlarına ziyaretleri içeren öğrenci sosyal programları düzenler. Tipik geziler genellikle Stonehenge, Oxford, Cambridge, Londra, York ve Edinburgh’u içerir.

İngiltere’de nerede İngilizce öğrenebilirsiniz?

Birleşik Krallık dört ülkenin birliğidir: İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda. İngiltere’de 62 milyon kişi yaşıyor. Çoğu insan dört ülkenin en büyüğü olan İngiltere’de yaşıyor.

İngiltere’de 100’den fazla farklı şehir ve kasabada İngilizce dil merkezleri bulunmaktadır. Her varış noktası benzersiz bir şey sunar, böylece her öğrenci çalışmak için mükemmel bir yer bulabilir.

İngiltere’de toplu taşıma

İngiltere, görülecek çok yeri olan küçük bir ülkedir ve keşfetmek için toplu taşıma araçlarını kullanmak kolaydır. Trenler, özellikle uzun yolculuklar için seyahat etmenin en hızlı yoludur. En ucuz fiyatlarla biletlerinizi önceden ayırtın.

Otobüsler genellikle ülkeyi keşfetmenin en ucuz yoludur – büyük şehirler arasında 5 £ gibi düşük bir ücretle seyahat edebilirsiniz.

Havaalanı transferleri – İngiltere’ye vardığınızda

Birinin sizinle havaalanında buluşmasını istiyorsanız, dil okulunuz aracılığıyla havaalanı taksi transferi için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Havalimanından toplu taşıma araçları ile seyahat ediyorsanız, otobüs seferleri ve bazen de tren servisi olacaktır. Londra’da ekspres tren servisi var – bunlar en hızlı seçenektir, ancak daha yavaş seyahat seçeneklerinden daha pahalıdırlar.

 

Çeşitlilik

Ülkenin çok kozmopolit bir nüfusu vardır. Dünyanın her yerinden çok sayıda insan burada yaşamaktadır. Birçok farklı uluslararası topluluk vardır ve göçmen dostu bir ülke olmasından dolayı uluslararası öğrenciler hoş karşılanmaktadır.

Hoşgörülü bir toplumdur ve ırkları, dinleri, cinsiyetleri, cinsellikleri veya engellilikleri nedeniyle insanlara karşı ayrımcılık yapmak yasa dışıdır.

Farklı vurgular

İngiltere’de farklı bölgesel vurgular var. Edinburgh’lu bir kişi Bristol’dan birine göre biraz farklı hissettirebilir. Öğrencilerin bunun için endişelenmesine gerek yoktur. Öğretmenler ve ev sahibi aileler öğrenciler için her zaman çok net bir şekilde konuşacaklar ve yerel aksanlar yararlı olacaktır.

İngilizce küresel bir dildir ve dünyadan farklı İngilizce aksanlarını anlayabilmek önemli bir beceridir!

Dil okulu okumak istiyorsanız İNGİLTERE’DEKİ EN İYİ DİL OKULLARI yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum bırak