İsveç Bayrağı Tarihi Anlamı Renkleri – İsveç Bayrağı Resmi

İsveç Bayrağı Tarihi

İsveç Bayrağı Tarihi Anlamı – İsveç Bayrağı Resmi – Image by Unif from Pixabay

İsveç Bayrağı

İsveç bayrağı mavi fon üzerinde sarı veya altın bir iskandinav haçından oluşur. İskandinav haçı tasarımı geleneksel olarak Hıristiyanlığı temsil eder. İsveç bayrağının tasarımının ve renklerinin, Danimarka bayrağına modellenmiş 1442 İsveç’in armasından ilham alındığına inanılıyor. Mavi ve sarı, en azından Magnus III’ün 1275 tarihli kraliyet arması’ndan beri İsveç renkleri olarak kullanılmıştır.

Özellikler

Devlet Bayrağı ve Sivil Bayrak

İsveç bayrağı boyutları yatay olarak 5: 2: 9 ve dikey olarak 4: 2: 4’tür. Üç kuyruklu İsveç bayrağının boyutları yatay olarak 5: 2: 5: 8 ve dikey olarak 4: 2: 4’tür. Bayrağın renkleri, sarı gölge için NCS 0580-Y10R ve mavi gölge için NCS 4055-R95B olmak üzere doğal Renk Sistemi aracılığıyla kurulmuştur. Ayrıca mavi için Pantone PMS 301 C/U ve sarı için PMS 116 veya PMS 109 U olarak belirtilmiştir. Kare biçimli İsveç devlet bayrağı sivil bayrakla aynıdır. İsveç kanunları, İsveç flama tasarımını düzenlememektedir, ancak renk düzeninin bayrağınkine uygun olması önerilir.

Asker Sancağı

Üç kuyruklu bayrak, ( tretungad flagga ) askeri bayrak ( örlogsflaggan ) olarak kullanılır. Kuyruklar dahil genel oranı 1: 2’dir. Bayrak ayrıca İsveçli donanma flaması ( örlogsgösen ) olarak da kullanılır . Flamalar, bayraklardan daha küçüktür, ancak aynı oranlara sahiptirler. İsveç kırlangıç ​​kuyruğu bayrağı aslen Kral’ın kişisel amblemi veya Kral tarafından verilen bir emri temsil eden amblemdi. İlk başta iki uçluydu, ancak 17. yüzyılın ortalarında, dilli kendine özgü kırlangıç ​​kuyruğu ortaya çıktı. Bayrak, savunma bakanlığı tarafından da çekilirken, sivil bakanlıklar kare bayraklar dalgalandırıyor.

Egemenin Bayrağı

İsveç kraliyet bayrağı ( Kungliga flaggan ) hala üçlü kuyruklu askeri bayrakla aynıdır, ancak genellikle merkezinde , Kralın olduğu Seraphim Tarikatı ile büyük veya küçük arması olan beyaz bir alan içerir. Kral şahsen, kraliyet bayrağının özel kullanımına karar verir.

İsveç Bayrağı Tarihi

Mitoloji 

Erken modern efsaneye göre 12. yüzyıl Kralı Eric IX , 1157’deki Birinci İsveç Haçlı Seferi sırasında Finlandiya’ya inerken gökyüzünde altın bir haç gördü. Bunu Tanrı’nın bir işareti olarak görerek benimsedi. Altın haç mavi bir arka plan üzerinde duruyordu.

16. yüzyılda kaydedilen , Danimarka bayrağı için bir paralel köken hikayesine karşı koymak için İsveç kökenli efsanenin seçilmesi önerildi . Bu teoriye göre İsveç bayrağı, 1442’de İsveç armasını da tanıtan Kral Charles VIII döneminde yaratıldı. Ulusal arması, Kral Albert’in 1364 armasının bir kombinasyonudur. ve Kral Magnus III’ün 1275 arması ve mavi, altın haç pattesi ile üç ayda bir bölünmüştür .

Diğer tarihçiler İsveç bayrağının 1420’den önce beyaz bir haç ile mavi olduğunu ve ancak 1521’de Kral II . Christian’ı deviren erken hükümdarlık dönemi Kral I. Gustav sırasında altın haç ile mavi hale geldiğini iddia etti .

İsveç Bayrağı Erken Tarihi

Eski İsveç bayrağı. Devlet bayrağı ve savaş sancağının erken varyantı.

 

İsveç bayrağının kesin yaşı bilinmemekle birlikte, Kral I. Gustav döneminde 16. yüzyılın başlarına ait sarı haçlı mavi bir kumaşın kaydedilen en eski resimleri. Bayrağın ilk yasal tanımı 19 Nisan 1562 tarihli kraliyet emriyle “mavi üzerine haç şeklinde sarı” olarak yapılmıştır. 1569 tarihli kraliyet emrinde belirtildiği gibi, sarı haç her zaman İsveç savaş standartları ve pankartlarında taşınacaktı. Bundan önce, benzer bir bayrak , bugün Güneybatı Finlandiya olan Kral III.John’un düklüğünün armasında göründü . İlde hala aynı arma kullanılmaktadır.

Üç Kuyruklu Bayrak

 


Stockholm Deniz Müzesi’nde İsveçli tarihi bayrakları . Çizgili tasarımlar, mavi ve sarının devlet renklerinin genel temasının en eski varyantlarından bazılarıdır.

6 Kasım 1663 tarihli bir kraliyet emri, yalnızca bir devlet bayrağı ve askeri bayrak olarak kullanılmak üzere üçlü kuyruklu bayrağın kullanımını düzenledi. Aynı kraliyet emrine göre, ticaret gemilerinin yalnızca kendi eyalet renklerinde kare kesimli şehir bayrakları taşımalarına izin veriliyordu. Bununla birlikte, uygulamada, ticaret filosu, devlet bayrağının kare kesilmiş bir sivil bayrağı kullanmaya başladı. 1730 tarihli bir hükümet gemi inşası talimatında, bu sivil bayrak, kare kesik olması gibi dikkate değer farkla, devlet bayrağıyla aynı oranlara ve renklere sahip olmalıdır. 1756’da özel gemilerde flama kullanılması yasaklandı.

Mavi Bayrak

18 Ağustos 1761 tarihli bir kraliyet emri, takımadalar filosu tarafından kullanılacak tamamen mavi üçlü kuyruklu bayrağın , İsveç kıyılarında takımadaları savunmakla görevli ordunun bir kolu olmasını şart koşuyordu . Filo komutanı, “uygun” olduğunda mavi bayrak yerine sıradan savaş sancağını kullanma hakkına da sahipti. Mavi bayrak 1813’e kadar kullanıldı.

İsveç ve Norveç arasındaki Birlik

1815 ve 1818 Birliği Bayrakları

6 Haziran 1815’te, İsveç ve Norveç’in iki birleşik krallığı için ortak bir askeri bayrak tanıtıldı. Bu bayrak, kantona dahil edilecek kırmızı üzerine beyaz bir saltire ile İsveç’in eski üçlü kuyruklu askeri bayrakla aynıydı . Norveç Başbakanı ve sendikacı Peder Anker’in önerdiği, kırmızı zemin üzerine beyaz salturun, ülke daha önce Danimarka ile birleştiği ve başlangıçta bağımsız bir ülke olarak aynı bayrağı kullanmaya devam ettiği için Norveç’i simgelemesi gerekiyordu.

Ortak

Norveç gemileri , Finisterre Burnu’nun kuzeyindeki kantonda ulusal silahlarla ayırt edilen Danimarka sivil sancağını kullanmaya devam ettiler , ancak korsan saldırılarından korunmak için Akdeniz’de İsveç sivil bayraklarını uçurmak zorunda kaldılar . Her iki ülke için ortak bir sivil bayrak, 1818’de donanma bayrak desenine göre, ancak kare şeklinde tanıtıldı. Bu bayrak İsveç gemileri için isteğe bağlıydı, ancak uzak sulardaki Norveç gemileri için zorunluydu. 1821’de Norveç, şu anki Norveç bayrağına benzeyen yeni bir ulusal sivil bayrak kabul etti .

Ayrı bir Norveç bayrağının kabul edilmesinin ardından, 17 Temmuz 1821 tarihli bir kraliyet yönetmeliği, her iki krallığın gemilerinin “uzak sularda” ( yani Finisterre Burnu ötesinde ) ortak kare kesimli sivil sancağı (saltire dahil) kullanmasını şart koştu. “Uzak sularda”, kendi ülkelerinin herhangi bir kare kesimli sivil bayraklarını veya üniformalı Birlik sivil bayraktarını kullanma hakkına sahiptiler. Bu sistem 1838 yılına kadar yürürlükteydi.

1844 Birliği Bayrakları 

Norveç ticaret bayrağındaki sendika işaretinin kaldırılmasından sonra 1899’da İsveç ve Norveç bayrakları. Birleşik krallıkların dışişleri bakanlığı tarafından son değişikliği duyurmak için yayınlanan levha. Koyu mavi renge ve İsveç bayraklarındaki birlik işaretinin doğru oranlarına dikkat edin.

1844–1905 İsveç bayraklarında kullanılan birlik işareti, 5: 4 oranlarıyla. Sendika markasının bu versiyonu aynı zamanda her iki ülkenin donanmaları tarafından ortak bir deniz krikosu ve ortak diplomatik bayrağı olarak kullanıldı. Norveç bayraklarında kare bir birlik işareti vardı.

1844–1905 sendika işaretli İsveç donanma sancağı.

Kantonda sendika işareti ile İsveç sivil bayrak 1844–1905 .

İsveç bayrağının renk değişimi. (1906)

 

 

 

 

19. Yüzyıl

20 Haziran 1844 tarihli bir kraliyet kararı, iki krallığın birlik içindeki eşit statüsünü belirtmek için yeni bayraklar ve hanedanlık armaları getirdi. Her iki ülkeye de aynı modelde sivil ve askeri bayrakları verildi, kendi ulusal bayrakları ve bir birlik işareti eklendi. Kantonda, her iki ülkenin bayrak renklerini birleştiriyor. Deniz bayrakları geleneksel üç kuyruklu İsveç modeline dayanıyordu. Ayrıca, yeni birlik işareti donanma krikosu olarak ve yurtdışındaki ortak diplomatik temsilciliklerin bayrağı olarak kullanılacaktı. Mahkeme emri, ticaret filosunun, yeni birlik işareti de dahil olmak üzere ilgili ülkelerinin kare kesimli sivil bayraklarını kullanmasını da şart koşuyordu. Ayrıca, haçın ortasına sendika kollarının eklenmesiyle, her iki ülke için de, birlik işareti olan ilgili deniz bayrakları tanıtıldı. Yeni sendika bayrakları, sendika kurulduğundan beri kendi askeri bayraklarını talep eden Norveçliler tarafından iyi karşılandı. Bununla birlikte, İsveç’te, özellikle yeni sendika markası oldukça popüler hale geldi ve küçümseyici bir şekilde Sillsallaten olarak adlandırıldı.(İsveççe) veya Sildesalaten (Norveççe), radyal bir desende kırmızı pancar ve elma ile süslenmiş renkli bir ringa balığı turşusundan sonra. İsmin ilk olarak Stockholm’deki İsveç Lordlar Kamarası’nda Lord Brakel’in yaptığı bir konuşmada kullanıldığına inanılıyor .

Yönetmelik

19. yüzyılda İsveç bayraklarının kullanımına ilişkin bir dizi yönetmelik çıkarıldı. Askeri bayrak, Gümrük , Liman pilotları ve Kraliyet Postası gibi sivil hükümet gemileri ve binaları tarafından da kullanılacaktı . Bu kullanım için, askeri bayrak, altın bir kalemle birlikte beyaz bir alana sahip olacaktı: Liman pilotları için (1881’den itibaren, 1825’in önerisine göre) yıldızlı bir çapa; Gümrük için (1844 itibariyle) “T” harfi kraliyet tacının üzerindeydi; Royal Mail için (1844 itibariyle) kraliyet tacı olan bir posta kornası. 7 Mayıs 1897’de alternatif bir Devlet bayrağı tanıtıldı. Bu çift kuyruklu bayrak, devlete ait, üçlü kuyruklu askeri sancağı uçurmayan gemiler ve binalar tarafından kullanıldı.

19. yüzyılın sonlarında, Norveç’in sendikadan artan memnuniyetsizliği, sendika işareti olmadan 1821’in “saf” bayrağına geri dönme talebine yol açtı. Sendikanın muhalifleri bu bayrağı resmen tanınmadan birkaç yıl önce kullanmaya başladı. 1890’larda, Norveç parlamentosunun art arda iki oturumu işareti kaldırmak için oy kullandı, ancak karar, kraliyet veto ile reddedildi. Ancak, 1898’de bayrak yasası üçüncü kez kabul edildiğinde, kral bunu onaylamak zorunda kaldı. 12 Ekim 1899’da, sendika işareti Norveç sivil bayraktan kaldırıldı. 1814 anayasasına göre Norveç askeri sancağı bir sendika sancağı olacağı için, sendika işareti İsveç ile birliğin dağılmasına kadar askeri bayraklarda kaldı. “Saf”

Bununla birlikte, sendika işareti, 28 Ekim 1905 tarihli bir Kanunun 1 Kasım 1905 tarihinden itibaren sendika markasının hariç tutulmasını şart koştuğu 1905 yılına kadar İsveç bayrağının bir parçası olarak kaldı.

1906 Bayrağı

1 Kasım 1905’te, üç kuyruklu bayrak da İsveç donanma krikosu oldu. 22 Haziran 1906 tarihli Bayrak kanunu, bayrağın kullanımını ve tasarımını daha da düzenledi ve renkleri daha önce yaygın olan koyu mavi tonundan farklı olarak “ljust mellanblå” (açık orta mavi) ve “guldgul” (altın sarısı) olarak belirledi. İsveç devlet bayrağı kare kesilmiş sivil bayrakla özdeşleşti ve üçlü kuyruklu bayrağın tüm özel kullanımı yasaklandı.

Kraliyet Bayrağı

İsveç Kraliyet Standardı

 

Kraliyet Ailesi tarafından kullanılan standart

 

Kral ve kraliçe, daha büyük ulusal arması olan bir kraliyet bayrağı kullanır. Kraliyet evinin diğer üyeleri, daha az ulusal arması olan bir kraliyet bayrağı kullanıyor. Donanma gemilerinde kralın bayrağı, daha büyük ulusal arması ile bölünmüş bir flama ile birlikte yükseltilir. Aynı şekilde, mirasçının bayrağı, donanma gemilerindeki daha düşük ulusal arması ile bölünmüş bir flama ile birlikte yükseltilir.

Bölgenin İsveç Mareşali ( Riksmarskalken ), İsveç kraliyet bayrağına ilişkin bir dizi karar yayınladı. 6 Nisan 1987 tarihli bir kararda, Stockholm Kraliyet Sarayı’nda kraliyet bayrağının nasıl dalgalandırılacağına dair kurallar belirlendi.

Kurallar

 • Daha büyük ulusal arması olan kraliyet bayrağı, Kral HM krallık içindeyken Kraliyet Sarayı’nda çekilir ve devlet başkanı olarak görevlerini sürdürür.
 • Daha az ulusal armanın bulunduğu kraliyet bayrağı Kraliyet Sarayında çekilir, eğer hastalık, yurt dışı seyahat veya başka bir nedenle Kralın görevlerini yerine getirmesi kaçınılmaz olarak engellenirse; Kraliyet Meclisinin geçerli miras sırasına göre oradan engellenmeyen bir üyesi, Devlet Başkanının geçici olarak Regent sıfatıyla görevlerini üstlenir ve yerine getirir .
 • “Düz” üçlü kuyruklu bayrak (arması olmadan) Kraliyet Sarayında, Riksdag bir Hükümet emriyle, Kraliyet Sarayının hiçbir üyesi geçerli olmadığı zaman geçici olarak Regent olarak hizmet edecek bir kişi atadığında , Kraliyet Sarayı’nda uçurulur. veraset düzeni hizmet verebilecek bir konumdadır. Üç kuyruklu savaş bayrağı da Kraliyet Sarayı’nda uçakla olduğunda Hoparlör veya onun kaçınılmaz yokluğunda vekili Konuşmacılar biri, Regent gibi bir Hükümet emriyle hizmet vermektedir içinde geçici reklama ne zaman altında Kraliyet Evi hiçbir üyesi geçerli veraset sırası hizmet verecek konumdadır.

Altında Kral Carl XVI Gustaf , kral 1973’den beri, düz üçlü kuyruklu bayrak sadece bir kez Kraliyet Sarayı’nda saklı. Bu olay 2-3 Temmuz 1988’de Kralın Almanya’nın Wuppertal kentine özel bir ziyarete gittiğinde meydana geldi ; aynı zamanda amcası ve ardıl sıradaki tek kişi olan Halland Dükü , Fransa’nın Sainte-Maxime kentine özel bir ziyarette bulundu . Hükümet bu nedenle sipariş Riksdag Başkanlığı’na , Ingemund Bengtsson Regent olarak hizmet vermeye, geçici reklama iki gün boyunca.

Devlet Bayrağının Özel Kullanımı

Özel şahısların Devlet bayrağını kullanma yasağına ilişkin birkaç dikkate değer muafiyet vardır. Tüm bu ayrıcalıklar, 22 Haziran 1906 tarihli yeni özel bayrak yönetmeliğine göre sona erdirildi.

 • 31 Ekim 1786 tarihli bir kraliyet emrine göre, İsveç Doğu Hindistan Şirketi , üç kuyruklu savaş sancağını İsveç donanması tarafından acil koruma altına alınmadığı zamanlarda “Hint sularında” kullanma hakkına sahipti . Ticaret filosunda, geminin silahlı olduğunu belirtmek için savaş sancağını yasadışı olarak kullanmak için yaygın bir uygulama vardı. 
 • 1838’de, Royal Mail ile sözleşmeli özel gemilerin çift kuyruklu bayrak taşımasına karar verildi.
 • 27 Şubat 1832’de İsveç Kraliyet Yat Kulübü , üstünde bir dükün tacı olan altın bir “O” (1878’den itibaren bir kraliyet tacı) bulunan merkez beyaz bir alan dahil olmak üzere üçlü kuyruklu savaş sancağını kullanma hakkını aldı.
 • 7 Haziran 1893’te, Royal Gothenburg Yat Kulübü , üzerinde yıldız bulunan altın “GKS S” ile ortalanmış bir beyaz alan da dahil olmak üzere üç kuyruklu askeri bayrak kullanma hakkını aldı.

Union jack ile İsveç kıyı savunma gemisi HSwMS Wasa (1903)

 

Kıyı savunma gemisi HSwMS Gustav V , mevcut donanma sancağı ve kıçta daha büyük arması ile.

 

İsveç Dışında Kullanın

Philadelphia, Pensilvanya Bayrağı

 

Wilmington, Delaware Bayrağı

 

Verona Bayrağı , İtalya

 

İsveç bayrağı, Finlandiya’nın Güneybatı Finlandiya eyaletinin armalarında görünmektedir .

Bayrağı Wilmington, Delaware Amerika Birleşik Devletleri’nde kısa ömürlü koloninin anısına İsveç bayrağı sonra modellenmiştir Yeni İsveç’te şehrin mührü ile yapıştırılmış haçla. Aynı zamanda tarihi New Sweden içinde yer alan Philadelphia , Pennsylvania bayrağı, bir Nordic Cross’tan ziyade dikey bir kabiledir , ancak bölgenin İsveç yerleşimini anmak için bayrağın mavi ve sarı renkleri seçilmiştir.  Verona bayrağı(İtalya) renkleri ve özellikleri bakımından İsveç bayrağına benzer. Eski bayrağın simetrik bir sarı haçı vardır, ancak iki bayrak arasındaki benzerlikler tarihsel olarak ilgisiz olabilir. Bir efsaneye göre Arjantinli futbol takımı, Boca Juniors’ın bayrağı ve renkleri İsveç bayrağından esinlenmiştir.

Şangay Uluslararası Yerleşimi Belediye Konseyi’nin mührü , 1844 İsveç sivil bayrağını içeriyordu.

İsveç Bayrağı Gösterme Kuralları

Bağımsız bir bayrak direğinden kullanıldığında, bayrağın boyutunun, direk yüksekliğinin dörtte birine eşit bir genişliğe sahip olması önerilir. Bir binadan uzanan bir bayrak direğinden kullanıldığında, bayrağın, direğin yüksekliğinin (uzunluğunun) üçte birine eşit bir genişliğe sahip olması önerilir.

İsveç bayrağını kaldırma ve indirme süreleri ve kuralları aşağıdaki gibidir:

 • 1 Mart ve 31 Ekim tarihleri ​​arasında bayrak 08.00’den itibaren çekilebilir.
 • 1 Kasım ile 28/29 Şubat tarihleri ​​arasında bayrak 09.00’dan itibaren çekilebilir.
 • Bayrak, günbatımında ancak en geç 21.00’de indirilecektir.
 • Bunun istisnası, bayrak yaz aylarında hala güneş tarafından aydınlatılıyorsa, güneş battıktan sonra bile ayakta kalabilir.

Bayrak artık öngörülebilir durumda değilse, saygılı bir şekilde yakılarak imha edilmek üzere üreticiye iade edilmelidir.

Benzer içerikteki diğer yazılarımız:

İNGİLTERE BAYRAĞI TARİHİ ANLAMI – İNGİLİZ BAYRAĞI RESMİ

HOLLANDA BAYRAĞI TARİHİ ANLAMI – HOLLANDA BAYRAĞI RESMİ

Yorum bırak