Ana Sayfa Ülkelerİsviçre İSVİÇRE ASGARİ ÜCRET NE KADAR 2020 – NET ASGARİ ÜCRET

İSVİÇRE ASGARİ ÜCRET NE KADAR 2020 – NET ASGARİ ÜCRET

by blue
İSVİÇRE ASGARİ ÜCRET

İSVİÇRE ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

İsviçre Asgari Ücret ve Ortalama Maaş

İsviçre asgari ücret ne kadar? Yazımızı okuyarak İsviçre’de ücret düzenlemelerinin nasıl işlediği ve en iyi ücret alan işlerden bazıları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Şu anda devlet tarafından belirlenmiş net bir İsviçre asgari ücret miktarı yoktur. 2014’te bir asgari ücret düzenlenmesi için çabalanmış olsa da uygulamaya koyulmamıştır. Bu, toplu pazarlık sözleşmelerinin belirli işçi hakları ve asgari ücretlerle sonuçlandığı bazı endüstriler dışında, İsviçre’deki maaşların açık pazara bırakıldığı anlamına gelir.

İsviçre Asgari Ücret Kuralları

2014 yılında İsviçreli seçmenler, saat başına 22 İsviçre Frangı ile dünyadaki en yüksek asgari ücretin getirilmesi teklifini reddettiler. Seçmenlerin dörtte üçünden biraz fazlası yasaya karşıydı. Bazı kampanyacılar işverenler için artan maliyetlerden endişe duyarken, çoğu İsviçre asgari ücret miktarının çok az etkisi olacağını savundu. İsviçreli çalışanların ezici çoğunluğu, önerilen asgari ücretin çok üzerinde bir maaş alıyor.

Ulusal oylamada asgari ücretin reddedilmesine rağmen, Jura ve Neuchatel kantonlarının asgari ücret seviyeleri saatte 20 CHF (İsviçre Frangı)’dir.

İsviçre’de maaşlarla ilgili kararlar genellikle işverenlere bağlıdır. Bununla birlikte, toplu iş sözleşmeleri (CLA veya GAV, Gesamtarbeitsvertrag ) bazı sektörlerde maaşları yönetir. OECD’ye göre 2017’de İsviçre, Lüksemburg’dan sonra Avrupa’da ikinci en yüksek ortalama ücrete (62.350 İsviçre Frangı) sahip ülkedir.

Toplu iş sözleşmeleri ulusal, bölgesel, kantonal ve şirket düzeylerinde mevcuttur; Bir CLA’nın mevcut olup olmadığını öğrenmek için işvereninize veya ilgili her bir yetkili makama danışabilirsiniz. İsviçre asgari ücret miktarına ek olarak toplu iş sözleşmesi, işten çıkarma sürelerinden tatil ödeneğine kadar her şeyi düzenler.

En bilinen sözleşmelerden biri Otel ve Restoran Endüstrisi için Toplu İş Sözleşmesidir (L-GAV). Bu, sektördeki tüm işveren ve çalışanlar için bağlayıcıdır.

İsviçre’de ortalama maaş

İsviçre ortalama maaş miktarları, dünyanın en yüksekleri arasındadır. Bununla birlikte, yaşam maliyeti de öyle. Ayrıca ne kadar kazandığınız kantondan kantona değişir.

Ekim 2018’de yayınlanan Almanca Konuşan İsviçre Eğitim Direktörleri Konferansı’ndan elde edilen veriler, Cenevre’deki ilkokul öğretmenlerinin (97.000 CHF) Nidwalden (85.000 CHF) ve Ticino’dakilerden (66.000 CHF) önemli ölçüde daha fazla kazandığını gösterdi.

Diğer ülkelerde olduğu gibi, İsviçre’de brüt maaş bir dizi kesintiye tabidir. Bunlar, İsviçre sosyal güvenliğini (örneğin, işsizlik sigortası, emeklilik programları) ve bir dizi vergiyi içerir .

Sektörünüzde beklenen ortalama ücreti bulmak istiyorsanız , İsviçre Sendikalar Federasyonu tarafından işletilen maaş hesaplayıcısına (Fransızca ve Almanca olarak) bakabilirsiniz . İsviçre asgari ücret 2020 yılı miktarlarına ek olarak, farklı iş türleri için gereken temel nitelikleri ve her sektörde farklı nitelik seviyelerinin ne kadar yaygın olduğunu da öğrenebilirsiniz.

İsviçre’deki bazı yaygın işler için aşağıdaki yıllık ücret tahminlerini inceleyebilirsiniz:

 • Doktor / Veteriner: CHF 110.000-130.000
 • BT: 115.000-120.000 CHF
 • Avukat: 111.600 İsviçre Frangı
 • Mühendis: 108,500 İsviçre Frangı
 • Pazarlama Görevlisi: 90,500 CHF
 • Memur: 85.800 İsviçre Frangı
 • Gazeteci / Editör: 85.200 CHF
 • Teknik Ressam / Mimar: 75.000 CHF
 • Çevirmen: 73.200 İsviçre Frangı
 • Öğretmen: 87,500 İsviçre Frangı
 • Polis Memuru: 82.200 CHF
 • Posta İşçisi: 66.600 CHF

İsviçre’deki maaş seviyelerine ilişkin raporlar

Zürih Ekonomi ve Çalışma Bürosu , hemen hemen her meslek için Zürih’teki maaşları özetleyen yıllık bir rapor yayınlamaktadır; Lohnbuch 2019 (Almanca) yaş ve tecrübeye dayalı tipik maaşlarıyla ilgili verileri içerir.

İsviçre asgari ücret miktarı dışında nispeten yüksek ortalama maaşların yanı sıra, işçi hakları da diğer bazı Avrupa ülkelerinden daha iyidir. İsviçre hükümeti, çalışanların çalışabileceği saat miktarına sınırlar koymaktadır – ofis personeli ve perakende çalışanları için 45 ve diğer çalışanlar için 50. Fazla mesai, normal ücretin% 125’i kadardır.

Bu arada tatil ödenekleri Birleşik Krallık gibi ülkelere benzer. 20 yaşın üzerindeki çalışanlar yılda dört haftalık tatil hakkına sahiptir; 20 yaşın altındaki işçiler beş hafta alır. Birçok işveren, uzun süreli çalışanlar için bu miktarı artırmaktadır. Ek olarak, her kanton maksimum İsviçre resmi tatilleri belirleyebilir .

İsviçre’deki maaşlar genellikle yıllık olarak gözden geçirilir ve maaş artışları ertesi yıl 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girer. İsviçreli çalışanlar, yılda 13 aya eşdeğer aylık maaş ödemesi almaktadır.

Yabancılar için İsviçre maaşları

İsviçre’de çalışan yabancı çalışanlar , seçtikleri meslekte en az İsviçre asgari ücret miktarına (ortalama) eşdeğer bir ücret alma hakkına sahiptir. Bu kural, İsviçre Federal Görevlendirmeler Yasasında ( Entsendegesetz ) belirtilmiştir. Bu maaş hesaplayıcısını İsviçre’deki ortalama maaşınızı tahmin etmek için de kullanabilirsiniz .

Hükümet, İsviçre’deki yabancı işçilerin maaşlarını rastgele kontrol ediyor. Bu, İsviçre vatandaşları ile aynı seviyede olmalarını sağlar. Bu yönetmeliğe uymayan herhangi bir şirkete para cezası verme yetkisine sahiptirler.

Para cezalarına ek olarak, kuralları çiğnemekten suçlu olan işverenler, etkilenen tüm işçilere de geri ödeme yapmak zorunda kalabilir. İsviçre’deki çoğu meslek için belirlenmiş bir maaş olmadığından, tahminler duruma göre yapılır. Bunlar, iş notu, nitelikler ve çalışma saatleri gibi bir dizi faktöre dayanmaktadır.

Diğer benzer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

İSVEÇ ASGARİ ÜCRET KAÇ KRON 2020 – NET ASGARİ ÜCRET

AMERİKA ASGARİ ÜCRET KAÇ DOLAR – ABD ASGARİ ÜCRET 2020

İsviçre asgari ücret ne kadar?

Şu anda devlet tarafından belirlenmiş net bir İsviçre asgari ücret miktarı yoktur. 2014’te bir asgari ücret düzenlenmesi için çabalanmış olsa da uygulamaya koyulmamıştır. Bu, toplu pazarlık sözleşmelerinin belirli işçi hakları ve asgari ücretlerle sonuçlandığı bazı endüstriler dışında, İsviçre’deki maaşların açık pazara bırakıldığı anlamına gelir.

İsviçre’de ortalama maaş ne kadar?

Doktor / Veteriner: CHF 110.000-130.000
BT: 115.000-120.000 CHF
Avukat: 111.600 İsviçre Frangı
Mühendis: 108,500 İsviçre Frangı
Pazarlama Görevlisi: 90,500 CHF
Memur: 85.800 İsviçre Frangı
Gazeteci / Editör: 85.200 CHF
Teknik Ressam / Mimar: 75.000 CHF
Çevirmen: 73.200 İsviçre Frangı
Öğretmen: 87,500 İsviçre Frangı
Polis Memuru: 82.200 CHF
Posta İşçisi: 66.600 CHF

You may also like

2 yorumlar

zehra cömertpay 26 Nisan 2021 - 01:26

isviçreye mülteci olarak ailemle çalışmaya gitmek istiyorum

Yanıtla
admin 26 Nisan 2021 - 12:09

İsviçre için sığınma başvurusu yalnızca İsviçre’de ya da ülke sınırında bulunan bir karakolda yapılabilir. 2012 yılında alınan bir kararla ülke dışından başvuru yolu kapatılmıştır. İltica etmek isteyenler çoğunlukla kara yolu vasıtasıyla İsviçre’ye giriş yapmaktadır.

Yanıtla

Yorum Bırak