İsviçre Bayrağı Tarihi Anlamı Renkleri – İsviçre Bayrağı Resmi

İsviçre Bayrağı Tarihi

İsviçre Bayrağı Tarihi Anlamı Renkleri – İsviçre Bayrağı Resmi – Image by Erich Westendarp from Pixabay 

İsviçre Bayrağı Açıklaması

İsviçre bayrağı , kare tasarıma sahip dünyadaki egemen devletlerin iki resmi bayrağından biridir. Ancak İsviçre sivil toplum kuruluşları ve gemiler tarafından kullanılan bayrağın sivil sancağı, en boy ölçüleri 2: 3 olan dikdörtgen bir tasarıma sahiptir. İsviçre bayrağı , merkezinde beyaz bir haç bulunan kırmızı bir karedir (1: 1 oranlarında). Haçın dört kolu eşit uzunluktadır ve bayrağın kenarlarına kadar uzanmaz. Bayrakta yer alan iki rengin tonları (beyaz ve kırmızı) İsviçre kanunlarında açıkça tanımlanmamıştır ve bu nedenle kurumlar yıllarca renklerin farklı tonlarını kullanmışlardır. Bununla birlikte, 2007’de yayınlanan Federal Şansölyelik’ten bir kılavuz, beyazın # FF0000 onaltılık değerine, kırmızının ise # F00000 onaltılık değerine sahip olması gerektiğini belirtmiştir.

İsviçre Ulusal Bayrağının Tarihi

Ulusal bayrakta bulunan renklerin ve sembollerin ardındaki anlamı bilmek için İsviçre bayrağı tarihine dalmak gerekir. İsviçre ulusal bayrağının tarihi Orta Çağ’a kadar uzanmaktadır. Tarihçiler, bayrak üzerindeki beyaz haçın kökeninin, modern İsviçre’nin öncüsü olan küçük eyaletlerden oluşan eski bir konfederasyon olan Eski İsviçre Konfederasyonunun birlikleri olan 1339 Laupen Savaşı sırasında olduğuna inanıyor. Beyaz bayrak, Habsburg Avusturya bayrağı ile Burgundy ve Maximillian I bayrağını karşılaştırdığı için kullanıldı. Beyaz bayrak daha sonra Eski İsviçre Konfederasyonunun resmi kimliği olarak 1422 Arbedo Savaşı ve 1477 Nancy Savaşı sırasında kabul edildi.

İsviçre Bayrağının Kökeni

İsviçre Bayrağı Üzerindeki Haç

Eski İsviçre Konfederasyonu (1291 – 1515) o kadar gevşek bir özerk bölgeler federasyonuydu ki, İsviçre’nin tarihinin çoğunda ortak bir alan işareti ya da üniforması yoktu, hatta ortak bir yüksek komutan bile yoktu. İsviçre birlikleri savaşa gittiğinde (Orta Çağ’ın sonlarında oldukça sık yaptılar), ulusal bir İsviçre bayrağı olmadığından bölgelerinin bayraklarını yanlarında taşıdılar.

Bununla birlikte, karakteristik beyaz Haç ve İsviçre bayrağının kırmızı arka planı orta Çağ’ın sonları kökenlidir. 1648 yılına kadar İsviçre hala Alman İmparatorluğu’nun bir parçasıydı. Eski İsviçre Konfederasyonunun Üye Devletleri bir ulus inşa etmeye çalışmadılar, sadece nüfuzlarını güçlendirmeye çalışan Habsburg sayımlarından kurtulmak istediler. 13. yüzyılda, Alman İmparatoru, kendisini Hıristiyanlığın koruyucusu olarak tanıtan, kutsal bir işaret olarak Haç ile bir bayrak taşıdı. Ayrıca, yaşam ve ölüm üzerindeki gücünün bir işareti olarak kan kırmızısı bir bayrak taşıdı. Bazen, bu bayrakları tek şehirlere veya bölgelere özel bir onur olarak taşıma hakkını verdi. (Savoy Dükleri ve Viyana şehri, armaları üzerinde kırmızı zeminde beyaz bir haç taşırlar. İskandinav ülkeleri ve Büyük Britanya bayraklarında da bir haç vardır.) Çoğu zaman, kişinin arması ve bayrağı üzerinde bir haç taşıma hakkı, doğrudan akrabalık gibi diğer ayrıcalıklarla birlikte verilmiştir.

Eski İsviçre Konfederasyonunun üç kurucu üyesinden biri olan ve daha sonra tarihte Konfederasyonu bir bütün olarak belirtmek için kullanılan Schwyz bölgesi, 1240’da aciliyet kazandı ve 13.yüzyılın ortalarından itibaren üzerinde beyaz haç olmayan kırmızı bir İsviçre bayrağı taşıdı. 1289’da Habsburg Kralı Rudolf’u Burgundy’ye karşı bir savaşta desteklediler ve Mesih’in çarmıha gerilmesini ve bayrağındaki sağ üst alanda ona işkence etmek için kullanılan araçları temsil etme hakkını kabul ettiler. Başlangıçta bu sembolü parşömen üzerine boyadılar ve afiş üzerine tutturdular. Ancak daha sonra çapraz sembol doğrudan afiş üzerine boyandı.

Eski konfederasyon ne kadar büyük olursa, savaş alanındaki müttefiklerini tanımakta zorluk çeken tutarsız giyinmiş birliklerle ilgili bir problemi vardı. Laupen Savaşı’nın (1339) açıklamalarında, Haçlar oluşturan beyaz çizgilerden ilk kez konfederasyon birliklerinin ortak bir tanıma işareti olarak bahsedilmektedir. Beyaz çizgili askerin göğüs, sırt, omuz, kol, bacak, şapka veya silah tespit edildi. 15. yüzyılın ortalarında, beyaz Haç konfederasyon üye devletlerinin bayraklarına entegre edildi. Başlangıçta, Haç İskandinav bayraklarında olduğu gibi İsviçre bayrağı kenar çigisine kadar uzanıyordu.

İsviçre Bayrağının Anlamı , Sembol ve Renkleri

İsviçre Anayasası, İsviçre bayrağının anlamı , renklerini ve sembollerini belirtmez, ancak ülkede bu renklerin, sembollerin ve İsviçe bayrağının anlamı hakkında birkaç teori vardır. Yaygın bir açıklama, İsviçre Haçının küresel çatışmalar ve savaşlar sırasında İsviçre’nin karakteristik tarafsızlığının bir temsili olarak kullanılmasıdır (ülke yüzyıllardır uluslararası savaşlara katılmamıştır). Tarihsel bir açıklamaya göre beyaz haç, 1547’de Hans Jakob Stampfer tarafından vaftiz hediyesi olarak Fransa Prensesi Claude’a sunulan bir “Patenmedallie” kadrosunun temsili idi.

Benzer içerikteki diğer yazılarımız:

İSVEÇ BAYRAĞI TARİHİ ANLAMI RENKLERİ – İSVEÇ BAYRAĞI RESMİ

İNGİLTERE BAYRAĞI TARİHİ ANLAMI – İNGİLİZ BAYRAĞI RESMİ

Yorum bırak