Bununla birlikte, İsviçre göçmenlik politikaları ve koşulları, hangi milletten olduğunuza bağlı olarak farklılık gösterir.

İsviçre’ye taşınmak, kota kısıtlaması olmayan AB / EFTA vatandaşları için, yıllık kota kısıtlamalarına tabi olan ve AB / EFTA vatandaşı olmayan kişiler için olduğundan çok daha kolaydır.

AB / EFTA Vatandaşları için İsviçre Göçmenliği

İsviçre Göçmenlik Başvurusu yapmadan önce bilmeniz gerekir ki; İsviçre, AB’nin (Avrupa Birliği) bir parçası değildir , ancak EFTA’ya (Avrupa Serbest Ticaret Birliği) katılımı nedeniyle birçok avantajından yararlanmaktadır.

EFTA ülkeleri (İsviçre, İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç) , AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) aracılığıyla AB’ye katılmıştır ve bu nedenle, bu anlaşmalarla ilgili tüm üye ülkeler arasında serbest dolaşım ve serbest bir pazar vardır. Bu nedenle İsviçre’de çalışmak ve yaşamak daha kolaydır.

Hareket Özgürlüğü Yasası, AB / EFTA vatandaşlarının İsviçre’ye serbestçe taşınmasına ve çalışma, ikamet ve tedavi açısından aynı avantajlardan yararlanmasına izin verir. AB / EFTA vatandaşlarının İsviçre’ye girmek için vizeye ihtiyaçları yoktur, ancak orada uzun süreli (üç aydan fazla) yaşamak istiyorlarsa İsviçre oturma izni için kayıt yaptırmaları ve başvurmaları gerekir.

Ayrıca İsviçre, aralarında vize ve sınır kontrolsüz seyahat kurmuş 26 ülkeden oluşan Schengen bölgesinin de bir parçasıdır . Schengen ülkelerinin vatandaşları da vizesiz İsviçre’ye taşınabilirler ancak üç ayı aşan kalışlar için oturma izni başvurusunda bulunmaları gerekir.

Kaç AB / EFTA / Schengen vatandaşının İsviçre’ye göç edebileceği ve oturma izni alabileceği konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur . Ancak daha yeni AB ülkeleri, Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya için bazı kısıtlamalar geçerli olabilir.

AB üyesi olmayan vatandaşlar söz konusu olduğunda, farklı ve daha katı kurallar geçerlidir.

AB / EFTA Vatandaşı Olmayanlar için İsviçre Göçmenlik Başvurusu

İsviçre, her yıl aldığı AB / EFTA dışı göçmenlerin sayısını azaltmaya çalışıyor.

Bu amaçla, AB / EFTA vatandaşı olmayan vatandaşlara kaç oturma ve çalışma izni vereceği konusunda katı yıllık sınırlamalar getirmiştir. İsviçre göçmenlik başvurusu yapmak,  İsviçre’de çalışmak ve yaşamak AB vatandaşlarına göre daha zordur.

Ayrıca, AB / EFTA vatandaşı değilseniz, ilk etapta ülkeye giriş izni alabilmek için büyük olasılıkla İsviçre uzun süreli (ulusal) vizesine başvurmanız gerekecektir. Ancak uzun süreli kalış vizenizi aldıktan sonra, İsviçre’ye girebilir ve İsviçre oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

İsviçre’ye Nasıl Taşınırım?

İsviçre’ye taşınmak için şu adımları izlemelisiniz:

  1. İsviçre çalışma vizesi, çalışma vizesi veya aile vizesi için başvurun.
  2. Uygun oturma iznini alın.
  3. Swiss C Oturma İzni (kalıcı oturma izni) alın.

İsviçre Uzun Süreli Vize Başvurusu

İnsanların İsviçre’ye göç etmelerinin en yaygın nedenleri çalışmak, okumak ya da bir aile üyesine / eşe katılmaktır. Bu nedenle, İsviçre göçmenlik başvurusu yapmak ve İsviçre’de çalışmak ve yaşamak için İsviçre’ye taşınmadan önce uygun vize için başvurmanız gerekecektir.

  • İsviçre Çalışma Vizesi , İsviçre’de işçi olarak işe başlamak isteyen göçmenler içindir. Başvurmadan önce normalde İsviçreli bir işverenle iş sözleşmesine ihtiyacınız olacak.
  • İsviçre Öğrenci Vizesi , bir İsviçre eğitim kurumuna kabul edilen yabancılar içindir. Başvurmadan önce bir kayıt sertifikasına sahip olmanız gerekir.
  • İsviçre Aile Birleşimi Vizesi , daimi ikamet eden veya İsviçre vatandaşı olan bir aile üyesine (eş veya ebeveyn) katılmak için İsviçre’ye taşınmak isteyen yabancılar içindir.

Her vizenin kendi koşulları, gereksinimleri ve kısıtlamaları vardır.

İsviçre Göçmenlik Başvurusu – İsviçre’de Çalışmak ve Yaşamak İçin İsviçre Oturma İzni Alınması

İsviçre uzun süreli vizenizi aldıktan sonra (AB / EFTA vatandaşı olmayanlar için) İsviçre’ye göç etmeye yönelik bir sonraki adım oturma izninizi almaktır .

İsviçre’ye taşınmak isteyen herkes, AB / EFTA vatandaşları da dahil olmak üzere oturma izni başvurusunda bulunmalıdır.

Göç etmek istediğiniz kantonun kanton göçmenlik bürosuna oturma izni başvurusunda bulunuyorsunuz. İsviçre, belirli bir kantonda ikamet etmek isteyen göçmenlere oturma izni ve çalışma izni vermekten sorumlu 26 kantondan oluşmaktadır.

İsviçre göçmenlik başvurusu yapmak , İsviçre’de çalışmak ve yaşamak için İsviçre’ye girdikten sonra 14 gün içinde oturma izni başvurusunda bulunmalısınız.

Tipik olarak, İsviçre’ye ilk kez taşınmak isteyen göçmenlere aşağıdaki oturma izinlerinden biri verilecektir:

İzin L

Bu, bir yıla kadar geçerli olan kısa süreli ikamet için bir İsviçre iznidir. Yenilenebilir, ancak en fazla 24 aya kadar.

İsviçre L İzni, belirli bir işte veya şirkette çalışmak üzere İsviçre’ye taşınan göçmenlere verilir. L izniniz varsa ve işleri değiştirmek istiyorsanız, yeni bir izin alamayabilirsiniz.

İsviçre Göçmenlik Başvurusu

İsviçre Göçmenlik Başvurusu – İsviçre’de Çalışmak ve Yaşamak

İzin B

İsviçre B İzni ilk veya geçici ikamet içindir. AB / EFTA vatandaşlarına beş yıla kadar ve AB / EFTA vatandaşı olmayanlar için bir yıl süreyle verilir. Gerektiği gibi yenilenebilir.

İlk veya geçici ikamet olarak adlandırılır, çünkü İsviçre’de 10 yıl üst üste B İzni ile yaşadıktan sonra, İsviçre Daimi Oturma İzni (C İzni) için başvurabilirsiniz.

İsviçre Daimi Oturma İzni ve Vatandaşlığı

İsviçre’de kesintisiz 10 yıl yaşadıktan sonra, İsviçre Daimi Oturma İzni (C İzni) başvurusunda bulunma hakkına sahip olacaksınız . 12 yıllık daimi ikametten sonra, İsviçre Vatandaşı olarak vatandaşlığa kabul edilmek için başvurabilirsiniz.

Belirli durumlarda daha erken İsviçre deimi ikametgahı veya vatandaşlığı için başvurma hakkınız olabilir. Örneğin, bir İsviçre vatandaşının eşi veya ikinci nesil bir çocuk ikamet ediyorsanız.

İsviçre göçmenlik başvurusu yapmak ve İsviçre’de çalışmak ve yaşamak için AB / EFTA vatandaşıysanız, sadece 5 yıl sonra daimi ikamet veya vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Hem İsviçre deimi ikametgahı hem de vatandaşlık aynı faydaların çoğunu sunar. Örneğin, istihdam söz konusu olduğunda artık herhangi bir kısıtlamanız olmayacak – istediğiniz kişi için çalışabilir ve istediğiniz gibi işleri değiştirebilirsiniz. Sınırlama olmaksızın mülk satın alabilir, kendi işinizi açabilir ve İsviçre’de dilediğiniz yerde yaşayabilirsiniz. Bir İsviçre vatandaşı gibi sosyal yardım ve sosyal yardımlara erişiminiz de olacaktır.

Bununla birlikte, İsviçre vatandaşı olmanın ek faydası, kalıcı oturma izniniz olmayan size oy verme ve kamu görevine aday olma hakkı vermesidir. Ancak İsviçre vatandaşı olma prosedürü daha uzun. İsviçre vatandaşlığı, askerlik hizmeti yapmak zorunda kalma gibi daha fazla yükümlülük de getirir (yalnızca 18 ila 34 yaşları arasındaki erkekler için geçerlidir.)