Kanada Vizesi

kanada vizesi
Kanada Vizesi – Photo by James Thomas on Unsplash

Kanada Vizesi

Kanada vizesi süreci, çok fazla araştırma ve evrak gerektirdiği için oldukça rahatsız edici ve zorlayıcıdır. Bununla birlikte, asıl mesele Kanadalı yetkililerin potansiyel göçmenlerden ne talep ettiğini anlamak ve ardından rotayı buna göre seçmektir. Her ne sebeple olursa olsun Kanada’nın vize gerektirdiğini unutmayın.

Bu sebeple size fayda sağlayacak doğru yolu bulursanız ve Kanada’nın size sahip olmaktan nasıl fayda sağlayabileceğini gösterirseniz, Kanada vizesi almanız kolaylaşacaktır. Ancak bundan önce hangi göçmenlik seçeneklerine sahip olduğunuzdan ve hangisinin size en uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Hedeflerinize ve kişisel koşullarınıza bağlı olarak Kanada vizesi ve kalıcı oturma izni almanın birçok yolu vardır. Kanada’da farklı vize türleri vardır.

Geçici Vizeler

Kanada Geçici Vizesi, çalışma, iş veya tatil için Kanada’ya gelmek isteyenler için mükemmel bir seçenektir. Kanada’da sadece sınırlı bir süre kalmayı planlıyorsanız, Geçici Vize sizin için en iyi seçenektir. Geçici vizelerin ayrıntılarına göz atalım.

Öğrenci Vizeleri

Kanada’da eğitim almanın yararı, ailenizin yanı sıra eşinizi de getirme hakkına sahip olmanızdır. Ayrıca Eğitiminizi tamamladıktan sonra Kanada’da açık çalışma izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Kanada hükümeti okurken tam çalışma hakkı ve özgürlüğü sağladığı için Uluslararası Öğrenciler için ideal bir yerdir. Öğrenci vizesi ile ilgili geniş bilgiyi Kanada Öğrenci Vizesi yazımızda bulabilirsiniz. 

Ebeveynler için Süper Vize

Ebeveynler, Büyükanne ve Büyükbaba için Süper Vize için ailenizin Kanada’da şirketi olması gerekmektedir. En fazla 10 yıl geçerli olabilir. Ayrıca ebeveynlerinizin, büyükanne ve büyükbabanızın daimi olarak Kanada’nın aile sponsorluğu programı kapsamında olmaları için sponsorluk yapabilirsiniz.

Ziyaretçi (Turist) Vizesi

Uyruğunuza bağlı olarak, tatil sırasında Kanada ziyaretçi vizesi için başvurabilirsiniz. Başvuru yaparken, Kanada’daki kalışınızın geçici olduğunu ve vizenizin sonunda geri döneceğinizi beyan etmeniz ve buna bağlı olarak bazı belgeler istenir.

Çalışma izinleri

Kanada Vizesi ile Kanada’da çalışarak, buraya kalıcı olarak yerleşmeye uygun olmanıza yardımcı olabilecek Kanada iş deneyimi kazanabilirsiniz. Eyalet Adayı veya Kanada Ekspres Sınıfı’na başvurmak istiyorsanız Kanada’da çalışma deneyimine ihtiyacınız vardır. 

Federal vasıflı işçi programına katılamıyorsanız, Kanada’da çalışmak Kanada Daimi İkametgahına biletiniz olabilir. Kanada Çalışma İzinlerinden herhangi biri (Geleneksel İşgücü Piyasası Etki Değerlendirmesi çalışma izni) altında başvuruyorsanız, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması çalışma izni veya Live-in Caregiver çalışma izni bir iş teklifi gerektirir.

Business Class Göçmenlik

Business Class Göçmenlik üç kategoriye ayrılır, yani Quebec, Federal ve bazı illerin kendi Eyalet Adaylığı Programları vardır. Bu programların sonuçları aynı sonucu verir, yani Kanada Daimi İkametgahı. Bu seçeneği yalnızca 300.000 Kanada Doları’nı aşan miktarda yatırım yapma gücünüz varsa seçebilirsiniz.

Federal Vasıflı Çalışan Vizesi

Kanada’da daimi ikamet edinmek isteyen yabancı uyruklu kişiler, Kanada dışında veya içinde federal vasıflı işçi kategorisi (FSWC) vize başvurusu için başvurabilirler. Başvuru yapıldıktan sonra, başvuru sahipleri yeterlilikleri, iş deneyimleri, İngilizce ve Fransızca dil seviyeleri gibi çeşitli faktörler temelinde bir puan sistemine yerleştirilir. Kalifiye elemanların kalifiye olabilmesi için 100 üzerinden en az 67 puan ve bir yıllık asgari iş deneyimi sahibi olmaları gerekmektedir. KANADA KALİFİYE İŞÇİ (HIZLI GİRİŞ) yazımıza göz atabilirsiniz.

Kanada Deneyim Sınıfı Vizesi

Geçici çalışma izni için Kanada’da bulunan adaylar, Kanada Deneyim Sınıfı kapsamında Kanada Daimi İkametgahı’na başvurabilirler. Bu vize başvurusu özellikle Kanada’da vasıflı iş tecrübesi olanlar içindir, ancak Kanada’da en az bir yıllık deneyim gerektirir ve İngilizce ve Fransızca dil gereksinimlerini karşılamalıdır.

Kanada Vizesi Federal Nitelikli Ticaret Programı

Vasıflı bir ticarette vasıflı olan adaylar, başvurularını Kanada Federal Nitelikli Ticaret Programı kapsamında uygulayarak hızlı bir şekilde Kanada Daimi İkametgahı olma şansına sahip olurlar. Bu program, 2013 yılında Kanada Hükümeti ve Göç Dairesi tarafından ekonomik gücün artması nedeniyle hızlı büyümenin yaşandığı alanlarda vasıflı işçi sıkıntısı olduğunu belirtmek için geliştirilmiştir. 

Bu program şimdi Kanada ekspres giriş göç seçim sistemi üzerinden yürütülmektedir. Bu program kapsamında başvuruda bulunmak için, başvuru sahibinin son beş yılda belirli bir ticarette, başvurunun yapıldığı zamana kadar bir yıllık tam zamanlı deneyime sahip olması gerekmektedir. 

İki yıla kadar tam zamanlı çalışma ekleyen yarı zamanlı çalışma deneyimi olan adaylar da bu programa hak kazanırlar. Temelde iki yıl boyunca toplam 3.120 saat deneyim. Ayrıca tam zamanlı iş için aldıkları teklif mektubunu da göstermeleri gerekir. Bununla birlikte, İngilizce dil yeterlilikleri de uygunluk açısından kontrol edilir.

İl Adaylığı Programları

Maalesef Kalifiye İkamet Vizesi ile Daimi İkametgahı sağlayamayan adaylar, PNP, yani İl Adaylığı Programı kapsamında hala başvuruda bulunabilirler. Kanada’ya gelip ekonomik büyümesine katkıda bulunabilecek düşük vasıflı profesyoneller içindir. 

Bunun altında, belirli bir alanda çalışan arayan Kanada’nın belirli bir eyaletine aday gösterileceksiniz. Gerekli meslekler her ilde sıklıkla değişir. Ancak başvurmadan önce bir Kanada eyaleti veya bölgesinden bir eyalet adaylığı sertifikası almalı ve CIC’ye farklı bir başvuruda bulunmalısınız, yani Vatandaşlık ve Göçmenlik Kanada’ya PR vizesi verilir.

Quebec – Seçilmiş Vasıflı İşçi Programı

Bu program, buraya göç etmek ve eğitim, yetenek, iş deneyimi ve becerilerini kullanarak ulusun ekonomik büyümesine katkıda bulunmak için dünyanın her yerinden vasıflı işçileri çekmektedir. Kanada hükümeti tarafından, bu program kapsamında Daimi İkamet başvurusu yapmadan önce tüm yabancı ulusların izlemesi gereken bir kriter belirlenmiştir. Quebec eyalet hükümeti size Quebec Seçim Sertifikası verdikten sonra, ulusal hükümet altında Kanada Göçmenlik ve Daimi İkamet vizesine başvurmaya devam edebilirsiniz.

QSWP Programı için adayların iki aşamada başvurmaları gerekmektedir:

  1. Başvuru sahibi, Seçim Sertifikası (CSQ) için Quebec hükümetine başvurmalıdır. Bu, Quebec’in başvuranı göçmen olarak kabul ettiğini teyit eder.
  2. Başvuru sahibi ayrıca Quebec Seçim Sertifikası aldıktan sonra Daimi İkamet için IRCC’ye başvurmalıdır.

Kurallara göre, başvuranların tıbbi muayeneye hak kazanmaları ve bir polis doğrulama sertifikası almaları gerekir.

Aile Sponsorluğu Programı

Kanada hükümeti, ailenizi Kanada’daki yeni yaşamınızın bir parçası yapma şansı verir. Kanada Daimi İkametgahını edindikten sonra, eşinize, bağımlı çocuklarınıza, Common-law partnerine, Conjugal partnerine, ebeveynlere, erkek ve kız kardeşlere, büyükanne ve büyükbabalara, torunlara sponsor olmanıza ve onlara Kanada’da daimi ikamet etme şansı vermenize izin verilir. . Bu iyi bir seçenektir çünkü aileniz Kanada’da ikamet etmenin avantajlarından da yararlanabilir, yani ülkede eğitim alabilir, yaşayabilir ve çalışabilir.

Yaşayan Bakıcı Programı (LCP)

Özel evlerde bakıcı olmadan çocuklara, özürlülere veya yaşlılara bakım sağlamak için özel olarak nitelikli yaşayan bakıcılar. Vize alma konusunda bakıcıların Kanada’daki özel evlerde kalmalarına izin verilir. Bu vizenin işlenmesi, uygun iş deneyimi, iyi derecede İngilizce veya Fransızca dil ve lise diploması gerektirdiği için zaman alır.Bu program kapsamında haftada en az 30 saat, çocuklara (18 yaşın altında), yaşlılara (65 yaş ve üstü) veya özürlü bireylere bakım yapmanız gerekecektir.

Bakıcı vize programı kapsamında başvurmak için aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerekir:

  • Kanada’dan alınan sözleşme, gelecekteki işverenler ve sizin tarafınızdan imzalanmalıdır.
  • Kanada ortaokul eğitiminin başarıyla tamamlanması.
  • Kanada’da dadı veya ilgili bir meslek olarak en az altı aylık bir eğitimi veya bir yıllık tam zamanlı iş deneyimini tamamlamış olmalıdır.
  • Ayrıca eski bir işverenden referans vermeniz gerekecektir.
  • Kanada’ya girmeden önce gerekli çalışma izinleri.
  • LMO, yani İşgücü Piyasası Görüşü.

İşe alınabilmek için, işvereninizin HRSDC veya SC’den teklif mektubunu incelemesi gerekir; Ayrıca HRSDC veya SC’den İşgücü Piyasası Görüşü almalıdır. Çalışma izni başvurusunda bulunurken bu LMO’nun kopyasına ihtiyacınız olacaktır.

Kanada hakkında genel bilgiler için Kanada’da Yaşam yazımızı inceleyebilirsiniz.

KANADA GÖÇMENLİK PUAN HESAPLAMA

Yorum bırak