Kanada’da Yaşam

Kanada'da Yaşam

Kanada’da Yaşam – Photo by Silvestri Matteo on Unsplash

Kanada’da Yaşam

Kanada’da yaşam, herkes için sınırsız fırsatlar sunmaktadır. Yaşamak için güzel ve refah seviyesi yüksek bir ülkedir. 2013 tarihli Ekonomist İstihbarat Birimi küresel çalışmasına göre, üç Kanada şehri yaşamak için dünyanın en iyi on şehri arasına girmiştir. Bunlar: Vancouver, Calgary ve Toronto.

Kanada, birden fazla ırk ve etik kökene sahiptir ve eğitim merkezidir. Herkes eşit kabul edilir ve bu nedenle sosyal, kültürel, ekonomik ve politik işlere katılmaya teşvik edilir. Kanada’nın olağanüstü sağlık programı sayesinde ortalama bir Kanada vatandaşı 81 yaşına kadar yaşamaktadır. Ortalama bir Amerikalı’dan üç yıl daha uzun. 

Kanada’nın yüzölçümü hakkında fikir vermek için, Doğu’dan Batı’ya doğru arabayla gitmek yaklaşık yedi gün sürmektedir. Altı ayrı zaman dilimi vardır ve bir üçtan diğerine uçakla gitmek yaklaşık yedi saat sürer. Bu büyüklüğüyle Kanada, isteyebileceğiniz tüm parıltı, cazibe ve enerjiyle dolu güzel şehirlere sahiptir. 

Edmonton, Kanada’nın petrol başkentidir ve iş bulmak için en kolay şehirlerden biridir. Vancouver, Toronto ve Montreal, hızlı yaşamı arzu edenler için en iyi seçeneklerdir. Yeni kurulan şirketleriyle yüzlerce girişimciye de ev sahipliği yapmaktalar. Kanada’da Yaşam daha sessiz ve rahat bir tarzı tercih edenler için de çok ideal  ideal olan yüzlerce şehir ve kasabaya sahiptir.

Göçmenlik

Kanada, tüm insanların hayalini süsleyen ülkelerin başında gelmektedir. Göçmen dostu olması sebebiyle fazlaca göç almaktadır. Özellikle dil öğrenme amacıyla buraya gelen gençler bir taraftan da burada iş bulup kalıcı olmaya çalışmaktadır. Bunun nedenleri arasında da tabi ki bu ülkede eğitim olanaklarının ve yaşam kalitesinin ülkemize oranla daha iyi oluşudur.

Yapılan birçok araştırma gösteriyor ki Kanada dünyada yaşanılacak en iyi ülkeler arasındadır. Eğitim, sağlık, ücretler, sosyal yaşantı ve kültür-sanat zenginliği ile çok yoğun göç talebi almaktadır. Ülkenin en çok göç alan şehri Toronto’dur. Bu şehrin popüler olmasının ve bu denli göç almasının sebebi ise nispeten güneyde ve Amerika’ya çok yakın olmasıdır.

Kanada Eğitim Sistemi

Kanada, büyük ölçüde eyalet tarafından yönetilen güçlü ve iyi finanse edilmiş bir kamu eğitim sistemine sahiptir. Sonuç olarak, eğitim sisteminin bazı yönleri eyaletler arasında farklılık gösterebilir. Bununla birlikte, eğitim federal hükümet tarafından denetlendiğinden, eğitim standardı ülke genelinde sürekli yüksek kalmaktadır.

Kanada’da hem kamu hem de özel eğitim sistemi vardır. Kanada hükümeti, anaokulundan orta öğretim sonrası seviyeye kadar eğitimi büyük ölçüde sübvanse ederek GSYİH’sının ortalama yüzde altısını eğitime harcıyor. Bu, Kanada’nın OECD ülkeleri arasındaki ortalamadan daha fazla eğitime harcadığı anlamına geliyor.

Kanada da Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?

Refah seviyesinin ve yaşam koşullarının kaliteli ve yüksek oluşu bu ülkenin çok fazla merak edilmesine ve göç almasına sebep olmaktadır. Burada ki ev fiyatları genel manada öğrenciler için makul fiyatlarda olduğundan dolayı öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Kanada da seçeceğiniz ev şehir merkezine yakın oluşu gibi faktörler dikkate alındığında artabiliyor. Eğer ki beni için şehir merkezine yakınlık önemli değil diyorsanız makul fiyatlarda konforlu konaklama yapabiliyorsunuz.

Kanada’da Sosyal Yaşam

Bu ülkenin genelinde insanlar mutlu yaşadığı için eğlence hayatında da sorun yaşanmamaktadır. İnsanlar birbirlerine karşı kibar ve saygılı davranmaktadırlar. Ülkede çok fazlaca restoran, kafe ve eğlence merkezleri mevcuttur. Herkes eğlence anlayışına göre sosyalleşebilmektedir.

Kanada’da İş İmkanları

Kanada da pek çok alanda kişilere iş fırsatı sunulabilmektedir. Fakat kişilerin bu ülkede çalışabilmeleri için şu koşulların olması gerekir: İyi derecede İngilizce bilmek Çalışma izni almak Göçmen statüsünde olmak Ülkede çalışabilmek için çalışma izni ve vize alınması gereklidir.

Vize türleri hakkında genel bilgileri görmek için Kanada Vizesi yazımıza göz atabilirsiniz.

KANADA GÖÇMENLİK PUAN HESAPLAMA

Yorum bırak