Norveç Asgari Ücret Kaç Kron 2020

Norveç Asgari Ücret Ne Kadar

Norveç Asgari Ücret – Image by Alexas_Fotos from Pixabay

Norveç Asgari Ücret

Norveçliler ne kadar kazanıyor? Seçilen endüstrilerde Norveç asgari ücret sistemine bir göz atıyoruz.

Norveç’in dünyadaki en iyi maaşlara ve en iyi çalışma koşullarına sahip olduğu bilinmektedir . Her yıl binlerce göçmeni kendine çekiyor.

Bu kesinlikle doğru olsa da, insanların gerçekten ne kadar kazandıkları konusunda biraz karmaşık bir durum var. Dışarıda çok fazla yanlış bilgi var, bu yüzden gerçeğe bir bakalım.

Norveç’te maaşlar

Her şeyden önce, Norveç’teki maaşları genel olarak konuşursak, birçok Avrupa ülkesinden daha yüksek olduğunu söylemek doğrudur. Bu özellikle temizlikciler, restoran çalışanları ve el işçileri gibi pazarın alt limitlerinde geçerlidir.

Ancak, ölçeğin üst limitlerinde işler farklı olabilir. Üst yönetim için tazminat paketleri her zaman ABD gibi birçok ülkede olduğu kadar rekabetçi değildir. Bunun anlamı, Norveç’te diğer birçok yerden daha az maaş aralığı olması.

Peki Norveç asgari ücret ortalaması ne kadar? Nispeten düşük vasıflı işler için maaşlar neden bu kadar yüksek? Norveçte yaşam maliyeti aslında yüksek mi? Hadi bulalım.

Norveç asgari ücret kaç kron?

Norveç asgari ücret kaç kron sorusu tartışma forumlarının aksine cevapsızdır. Norveç yasalarında herhangi bir ulusal asgari ücret yoktur. Buna rağmen, Norveç Asgari Ücret açısından neredeyse herkese adil bir yaşam ücreti sağlıyor.

Bu nasıl oluyor? Norveç büyük ölçüde sendikalaşmıştır ve çok çeşitli sektörlerde çalışanların büyük çoğunluğu bir sendikaya bağlıdır. Sendikaların çoğu ulusal bir federasyona bağlıdır ve bu federasyon genellikle ana işçi konfederasyonuna bağlıdır.

Dört ana çalışan konfederasyonu vardır, bunların en büyüğü genellikle LO olarak bilinen Norveç Sendikaları Konfederasyonu’dur. Yaklaşık 880.000 üyesi var, bu da yaklaşık 5.3 milyonluk nüfusa kıyasla oldukça büyük bir sayı.

Bu sendikalar, daha sonra sadece sendika üyelerine değil, tüm işçilere uygulanan şirketlerle maaşlar ve çalışma koşulları üzerinde toplu sözleşmeler yaparlar. Toplu sözleşmelerin bu genel uygulaması bazen yabancı işçilerin faydalanmasını önlemeye yardımcı olmak için de uygulanabilmektedir.

Norveç endüstriye göre asgari ücret

Norveç asgari ücret sistemi genel olarak toplu sözleşme şeklindedir ve 18 yaşın üzerindeki herkes için sabit bir saatlik ücrete sahiptir.

Maaş beklentileri sektöre göre büyük farklılıklar gösteriyor, bu yüzden şimdi Norveç’te yaşayan yabancılar için en alakalı olanlara bir göz atacağız.

Tarım ve Çiftçilik

Mevsimlik iş Norveç tarım endüstrisinde yaygındır. Yabancılar – özellikle AB / AEA vatandaşları – bu tür geçici işler için sıklıkla kullanılır. İşverenlerin, çalışanların yasaları anlama eksikliğinden yararlandığı durumlar olmuştur.

Norveç asgari ücret olarak mevsimlik işçilere ilk 12 hafta için saatlik en az 118.65 NOK (12 USD civarı) ve daha sonra 124.15 NOK ödemelidir. İstihdam altı aydan fazla sürerse, işçiye daimi çalışanlar için ücret ödenir. 18 yaşın altındaki işçilere en az 98,65 NOK ödenmelidir.

Kalıcı olarak istihdam edilen vasıfsız işçiler için, asgari saatlik ücret 18 yaşın üstünde olanlar için 138.55 NOK (14 USD) ve 18 yaşın altındakiler için 108.15 NOK’dur. Kalifiye işçiler için 11.75 NOK ek ödenmelidir. Cumartesi öğleden sonraları ve pazar günleri yapılacak çalışmalar için mesai ücretleri bulunmaktadır.

İnşaat işçileri

Ülke yeni binalara, yollara, tünellere ve köprülere büyük yatırımlar yapıyor. Norveç’e el emeği işgücünün çoğu yurtdışından geliyor.

Vasıflı işçiler saatte en az 197,90 NOK (20 USD) kazanırken, deneyimi olmayan vasıfsız işçiler saatte en az 177,80 NOK kazanmakta.

Bu, bir yıllık deneyimin ardından 185,50 NOK’ya yükselir. 18 yaşın altındaki genç işçiler en az 119.30 NOK kazanmalıdır.

Temizlik personeli

Norveç asgari ücreti, temizlikçi olarak istihdam edilen kişilere, 18 yaşından büyükse en az 181.43 NOK, değilse 133.39 NOK olarak ödenmelidir. Bununla birlikte, birçok temizlik işinin normal mesai saatleri dışında yapılması gerekir. Tüm işverenler bu koşullarda ödenmesi gereken ekstra para konusunda pek de dürüst değildir!

Ayrıca, 09: 00-18: 00 saatleri arasında çalışmak için saat başına en az 26 NOK tutarında bir ek ücret ödenmelidir. Kesin tutar bireysel olarak konuşulup kararlaştırılmalıdır.

Deniz ürünleri çalışanları

Norveç Asgari Ücret bakımından büyük deniz ürünleri endüstrisinde, temel saatlik ücret vasıfsız işçiler ve üretim işçileri için 173.10 NOK’dur ve kalifiye işçiler için ek 10.5 NOK’dur.

Yazma sırasında, temel saatlik ücret vasıfsız işçiler ve üretim işçileri için 173.10 NOK olarak belirlenmiştir. Vasıflı işçilere saat başı ilave 10,5 NOK ödenmelidir.

Elektrikçiler

Birçok elektrikçi kendi hesabına çalışıyor ve pazarın taleplerini çoğunlukla karşılayabiliyor. Ancak işletmeniz büyürse ve başkalarını işe alırsanız, aşağıdaki kurallar devreye girer.

Elektrik sistemlerinin montaj ve bakımını yapmak için istihdam edilen herkese saatte en az 211,70 NOK (22 USD) ödenmelidir. Bu oran kalifiye işçiler için geçerlidir. Diğer çalışanlar için saatlik ücret 184,36 NOK’dur.

Otelcilik

Otellerde, restoranlarda ve yiyecek içecek işletmelerinde çalışanlar için, 20 yaşın üzerindeki işçiler ve en az dört ay iş deneyimi olan 18 yaş ve üstü işçiler saatte en az 167,90 NOK (17 USD) kazanmalıdır.

Norveç asgari ücret olarak genç işçiler için daha düşüktür. 16 yaşındakiler için 110,33 NOK, 17 yaşındakiler için 119,83 NOK ve 18 yaşındakiler için 134,09 NOK’dur.

norveç asgari ücret ne kadar

Norveç Otelcilik

İşletme tarafından lojman sağlandığında brüt gelirden mutabık kalınan kesintiler de vardır. Tek kişilik oda için aylık 555,73, çift kişilik veya iki yataklı bir oda paylaşıyorsanız aylık 361,45 NOK’dur.

2019 yılı itibariyle, hizmet sektöründeki işverenlerin kanunen bir çalışanın gelirinin bir parçası olarak ipuçlarını ve bahşişleri bildirmeleri gerekmektedir.

Araştırma

Araştırma işlerine ilişkin maaşlar , iş ilanlarının yanında açık bir şekilde bulunma ve yayınlanma eğilimindedir. Genellikle ilan edilen bir ölçek vardır ve sunulan belirli miktar deneyime bağlı olacaktır.

Enstitü, rol ve adaya bağlı olarak, doktora sonrası bir pozisyon yıllık yaklaşık 450.000kr (46.700 USD) maaş alma eğilimindedir, araştırma bilim adamları ise en az 500.000-600.000kr kazanacaktır. Özel enstitülerdeki veya özel sektörde çalışan bilim adamları daha fazlasını bekleyebilirler.

Au Pair’ler: Au pair’ler veya yerleşik dadılar için ayrı bir kayıt sistemi vardır ve farklı kurallar geçerlidir. Ailenin yasa gereği size aylık 5.400 kr ücret ödemesi gerekiyor.

Parasal tazminat çok düşük olmasına rağmen, başka faydalar da vardır. Norveç’e gidiş ve geliş, konaklama ve yemek masrafları ev sahibi aile tarafından karşılanır.

Son birkaç yıldır Norveç’te bu konuda konusunda bazı tartışmalar oldu. Bazı raporlar uygulamayı basitçe “varlıklılar için ucuz emek” olarak eleştirdi.

Diğer sektörlerde asgari ücret

Bazı sektörlerin toplu sözleşmesi yoktur. Bu durumlarda, işveren ve çalışan arasında maaşlar müzakere edilir.

Birçok şirket ücret skalaları yayınlayacak veya yine de endüstri standartlarına bağlı kalacaktır, bu yüzden bir iş görüşmesinden önce ne bekleyeceğinizi kabaca bilmelisiniz.

Örneğin, sanayi rakamları, tam zamanlı taksi şoförleri (konuma bağlı olarak) yılda 370.000-410.000 NOK kazanmayı bekleyebilir. Norveç’teki otobüs şoförleri 410.000-440.000 NOK arasında yıllık ücret kazanabilirler.

Norveç İş Teftiş Kurumu maaşlar ve çalışma koşulları ile ilgili bu kurallara uyulmasını sağlar. Kurallar ihlal edilirse, ihtiyati tedbir ve para cezası uygulayabilir ve konuyu polise bildirebilirler.

İş Teftiş Kurumu ayrıca şirketlerin tatil hakları ve tatil maaşı ile ilgili karmaşık kurallara uygun olup olmadığını da kontrol eder.

Her iki konu da Norveç’te diğer birçok ülkeden oldukça farklı bir şekilde uygulanmaktadır. Her ikisini de anlamak önemlidir, çünkü ilk yıldaki kazançlarınızı doğrudan etkileyebilirler.

Bu özellikle tatil ücreti için geçerlidir. Yeni işe alımların tam tatil zamanı (25 gün tipik) hakkı olmasına rağmen, bu tatil zamanı yalnızca bir önceki yıl “tahakkuk ettirilirse” ödenir. İK departmanınızdan tatil ücretini nasıl uyguladıklarını net bir şekilde açıklamalarını isteyin.

Seyahat, yönetim ve kıyafet giderleri

Tüm işverenler, koruyucu iş elbisesi ve ayakkabı sağlamakla yükümlüdür.

İnşaat, deniz inşaatı ve temizlik gibi gece konaklamalarını içeren işler için, işveren görevin başlangıcı ve bitişi için masrafları karşılamalıdır. İşe başlamadan öncebu meseleler için bir anlaşma yapılmalıdır.

Genel bir kural olarak, işveren lojmanlar için ödeme yapar, ancak sabit bir ödeme alternatifi üzerinde anlaşmaya varılabilir.

Göreli yaşam maliyeti

Bu sayfadaki rakamlar, yalnızca ABD Doları, İngiliz Sterlini veya Euro’ya dönüştürdüğünüzde çok yüksek görünecektir. Bununla birlikte, sadece vergi oranları ve en önemlisi yüksek yaşam maliyeti ile karşılaştırıldığında değerlendirilebilirler .

Norveç asgari ücret bakımından tatmin edici olmakla birlikte Norveç’te yaşamak pahalı bir iştir. Kiralık bir konaklama bulsanız bile, ilk ayın kirasını peşin olarak ödemekle birlikte, bir ila üç aylık kirayı depozito olarak yatırmak zorunda kalabilirsiniz. Kendi koşullarınız için beklenen yaşam maliyetlerini araştırın ve sonra kararınızı verin.

Bu yazımızda norveç asgari ücret, norveç asgari ücret 2019, norveç asgari ücret kaç kron, norveç asgari ücret ne kadar, norveç asgari ücret kaç euro, norveç de asgari ücret, norveç asgari ücret kaç dolar, norveç asgari ücret kaç kron, norveç te asgari ücret gibi konularda cevaplar vermeye çalıştık. Aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

NORVEÇ’TE YAŞAM

NORVEÇ İŞ İLANLARI

Yorum bırak