Norveç Bayrağı – Tarihi – Anlamı – Norway Bayrağı Resmi

Norveç Bayrağı Tarihi

Norveç Bayrağı – Tarihi – Anlamı – Norway Bayrağı Resmi – Image by Jessica Aggrey from Pixabay 

Norveç Bayrağı: Bir Norveç İkonunun Evrimi

Norveç bayrağı tarihi ve neden bütün ülke hakkında bu kadar çok şey söylendiğini keşfedin.

Çoğu durumda, bir ulusun bayrağı çeşitli anlamlar barındıran bir semboldür. Desenleri ve renkleri, vatandaşlarında hemen güçlü bir ulusal gurur duygusu uyandırır. Bazı kişiler için ise, aynı derecede güçlü duygular yerine belki de olumsuz klişeler uyandırabilir. Bayraklar taşıdıkları anlam ve tarihleri sebebiyle büyüleyicidir. Norveç Bayrağını keşfetme zamanımız geldi.

Norveç bayrağı 100 yıldan fazla bir süredir ulusal gurur, kimlik ve bağımsızlığın bir işareti olmuştur. Mevcut bayrak, kırmızı bir alandan ve ince beyaz kenarlıklı koyu mavi bir İskandinav haçından oluşur. Çapraz, kaldırma tarafına daha yakın, merkezden biraz uzaktır.

Norveç bayrağının renkleri yaygın olarak tanınır, ancak tarihi, en azından Norveç dışında, daha az bilinir. Altın bir aslanla olan erken tarihten İskandinav sendikalarının günlerine kadar Norveç bayrağı epey bir yolculuk geçirdi. Tüm varyantlar, bayrağın evriminde bugün tanıdığımız “Norveç bayrağı” için birer ön adımdı.

Tarihi olayların bugün bildiğimiz ikonik kırmızı, mavi ve beyaz bayrağın şekillenmesine nasıl yardımcı olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Norveç Bayrağının Erken Tarihi

1318’de Norway bayrağı daha çok bir bayrak gibiydi. Kırmızı bir arka plan ve ortasında altın bir aslan vardı, Düşes Ingebørg’un mührü:

Düşes Ingebørg'un mührü

Düşes Ingebørg’un mührü

Bu bayrak / afiş Kral Håkon Håkonsson’a (MS 1204–1263) kadar uzanmasına rağmen, armanın ilk kullanımı Snorri Sturluson’un (1179–1241) belirttiği gibi daha da geriye doğru izlenebilir. İzlandalı tarihçi ve yazar, Kral Håkon Håkonsson’un saltanatından bile önce olduğunu iddia etti.

Danimarka İle Birlik Sırasında Norveç Bayrağı

MS 1380 yılına kadar, Norveç bağımsız bir ülkeydi. Ancak Danimarka ve Norveç tahtının Olaf Haakonsson’a miras kalmasıyla bu durum değişti ve bu da Danimarka ile Norveç arasında bir birlik yarattı. Şu anda, birlik etkili bir şekilde Norveç’in 1600’lerden itibaren Danimarka bayrağını benimsemesiyle sonuçlandı.

Danimarka ile birlik sırasında Norveç bayrağı

Danimarka ile birlik sırasında Norveç bayrağı

Danimarka ile 400 yıllık birlik, Norveç için karanlık bir zamandı ve genellikle “400 yıllık gece” olarak anılan dönem. Ayrıca 1397 ve 1523 yılları arasında Kalmar Birliği’ni (Danimarka-İsveç-Norveç arasındaki bir birlik) birleştirdi ve burada tek bir hükümdarın yönetiminde bulundular.

Danimarkalılarla bağlantı, 1814’te Danimarka krallığının yenildiği Napolyon savaşlarına (1803-1815) kadar süren bir dönemdi. Kayıp, Kral Christian Frederik’in Norveç’i bırakıp onları İsveç’e bırakmasıyla sonuçlandı.

İsveç ile Birlik Sırasında Norveç Bayrağı

Swedon ile birliğin ardından, Norveç ‘Daneborg’ bayrağını korudu, ancak küçük bir uyarlamayla Norveç aslanı sol üst köşeye eklendi:

İsveç ile birlik sırasında Norveç bayrağı

İsveç ile birlik sırasında Norveç bayrağı

Değiştirilmiş Danimarka bayrağı, yeni bir Norveç bayrağı üzerinde anlaşmaya varıldığı 16 Mayıs 1821 tarihine kadar kullanımdaydı. İşadamı ve politikacı Fredrik Meltzer, Ulusal Meclis’in beğendiği bir taslak sundu. Ve böylece bugün tanıdığımız bayrak doğdu.

Meltzer’in oğlunun aslında Danimarka bayrağını çekmeye çalışırken mavi beyaz bir bayrak çizdiği söyleniyor.

Kırmızı, beyaz ve mavi renk şeması o zamanlar özgürlüğün renkleri olarak kabul ediliyordu ve Fransız, Amerikan ve İngiliz bayrakları gibi diğer baskın bayraklar kullanılıyordu. Yeni renk şeması, Norveç’in şu anki taahhütlerine bağlanmasına yardımcı oldu, İsveç maviyle temsil edilirken, geçmişini ve Danimarka’nın kırmızısını ve beyazını tanıyor.

“Herring Salad” Bayrağı

Ardından, 1842 ve 1898 yılları arasında hem Norveç hem de İsveç tarafından kullanılan uyarlanmış satıcı bayrakları olan “ringa salatası” geldi. Hem Norveç’in hem de İsveç’in bayrağı, ilgili ulusal bayrağının sol üst köşesine yerleştirilen daha küçük bir amblemle birleştirildi.

“Herring Salad” Bayrağı

“Herring Salad” Bayrağı

Bağımsızlık ve Mevcut Bayrak

Norveç, özgürlük ve bağımsızlık özlemini çekerek 1821’de tanıtılan “saf Norveç bayrağına” geri dönülmesini sağladı. Norveçli yazar Bjørnstjerne Bjørnson bu harekette etkili oldu. Olumlu ivmesine, ülkedeki değişime karşı olan birçok denizci tarafından direndi.

10 Aralık 1898’de bayrak onaylandı. Ancak, sonraki yedi yıl boyunca, yeni “saf bayrak” çoğunlukla deniz taşıtlarında değil, yalnızca kuru karada çekildi.

Daha sonra, 10 Haziran 1905’te, İsveç ve Norveç arasındaki birlik sona erdiğinde, nihayet “saf Norveç bayrağı” sadece karada değil, tahkimatlarda ve donanma gemilerinde çekilebilirdi. Norveçliler bugüne kadar kırmızı, mavi ve beyaz Norveç bayraklarını sallamaktan hiç bu kadar gurur duymamışlardı.

Bağımsızlık ve Mevcut Bayrak

Mevcut Norveç Bayrağı Resmi – Norveç Flag

Ülke, birçok özel ev sahibiyle birlikte tüm kamu binalarının bayrak taşıdığı “bayrak günleri” belirlemiştir. Elbette bunların en ünlüsü 17 Mayıs Norveç ulusal günüdür .

İskandinav haçı

Norveç, temel bayrak tasarımını diğer İskandinav ülkeleri ve bağımlılıklarının çoğu ile paylaşmaktadır. Danimarka, Faroe Adaları, Finlandiya, İzlanda, İsveç ve hatta Åland Adaları’nın hepsi Nordic haçını kullanıyor.

NORVEÇ İŞ İLANLARI GÖÇMEN İŞÇİ ALIMI BAŞVURU FORMU 2020

NORVEÇ’TE YAŞAM ŞARTLARI 2020 – NORVEÇ PAHALI MI?

Yorum bırak