Norveç’te Yaşam Şartları 2020 – Norveç Pahalı mı?

norveç'te yasam

Norveç’te Yaşam – Image by enriquelopezgarre from Pixabay

Norveç’te Yaşam: Artıları ve eksileri

Norveç’te yaşamak , bir çok insanın, özellikle de gençleri hayallerini süslemektedir. Nasıl süslemesin ki? Norveç yaşam şartları bakımından dünyadaki refah seviyesi en yüksek ülkelerden biridir. En düşük seviyeli çalışanın bile insanca yaşamasına yetecek kadar maaş alabiliyor olması, kartpostal gibi eşi benzeri nadir görülen manzaraları, yüksek kalitedeki eğitim sistemi, hemen herkesin ingilizce konuşabiliyor olması, muhteşem Norveç fiyortları , göz alıcı ünlü “Kuzey Işıkları gibi sayılabilecek bir çok özelliği ile adeta masallardan fırlamış gibidir. Gelin Norveç bu kadar yaşamaya değer mi beraber inceleyelim!

Norveç Hava durumu

Norveç’te Yaşam, nerede yaşadığınıza bağlı olarak oldukça soğuk olabilir. Ülkenin bazı kesimleri, özellikle kuzey kasabaları ve şehirleri ile iç kısımları olmak üzere yoğun kar yağışı ile kışın çok soğuktur. Yaz aylarında bile, Tromsø ve Bodø gibi bazı büyük kentlerde sıcaklıklar 20 dereceyi aşamıyor.

Batıda, özellikle Bergen, Haugesund ve Stavanger’de yağmur sık ​​görülür. Sonbahar ve kış aylarında, batı kıyısındaki yağmur çok yoğun olabilir ve günlerce neredeyse hiç durmadan yağabilir.

Bununla birlikte, bu kısımda yaşamanın bir avantajı Norveç’teki sıcaklıkların, ülkenin diğer bölgelerine kıyasla yıl boyunca oldukça ılıman olmasıdır.

Oslo muhtemelen hava değişimi açısından en çeşitli olan bölgedir. Yaz aylarında sıcaklıklar genellikle 20° civarlarında seyreder. Kış aylarında, şehir genellikle yoğun kar yağışı alır, dolayısıyla yaşamak için çok soğuk bir yer olabilir. Bu süre zarfında, yetkililer yolları temiz tutmak ve şehrin normal şekilde işlemesini sağlamak için son derece aktif şekilde çalışırlar.

Güney Norveç’in diğer, daha kırsal bölgelerinde, kışın genellikle daha zor koşullar vardır. Lillestrøm’da, kar koşulları Oslo’dan sadece on dakika uzaklıkta olmasına rağmen çok daha kötü olabilir. Sonuç olarak karla yaşamayı öğrenmeniz gerek.

Norveç’te Ulaşım

Norveç’te ulaşım mükemmel olmasa da, İngiliz sisteminden çok daha iyidir. Özellikle tren yolculukları oldukça aktiftir. Büyük pencereler ve geniş diz mesafesine sahip rahat koltuklardan zevk alarak harika manzaraların tadını çıkarabilirsiniz.

Oslo ayrıca şehir bölgesinde dolaşmak için uygun bir ulaşım sağlayan T-Bane (metro) hatlarına sahiptir. Oslo ve bazı Norveç şehirleri, kentin büyük bölümlerini birbirine bağlayan sık seferler sunan bir tramvay sistemi de sunmaktadır. Buna ek olarak, Oslo’da kısa yolculuklar yapmak için popüler bir yol olan kapsamlı bir otobüs ağı da var.

Norveç’te birçok yere trenle gidebilirsiniz, ancak büyük şehirlere bağlanmak zaman alabilir. Bazı yolculuklar zaman kazanmak isteyen kişiler için uçak seçeneğini öne çıkarırken çoğu insan çevreye daha duyarlı oldukları ve manzaralı yolculuk etmek istedikleri için tren seferlerini tercih eder.

Norveç’te yaşam maliyeti

Norveç’te yaşam masrafları yüksektir ve özellikle yeni gelenler için Norveç’te yaşamanın en büyük dezavantajlarından biridir. Marketlerin fiyatı neredeyse tüm diğer ülkelerden çok daha yüksektir. Dışarıda yemek yemek haftada bir kereden fazla yapabileceğiniz bir şey değildir, ya da en azından çoğu insan için.

Norveç hayat şartları ilk taşındığınızda, özellikle de size yardımcı olacak bir işiniz veya fazla tasarrufunuz yoksa, elbette zor olabilir. Ama aynı zamanda sahip olduğunuz bütçe dahilinde yaşarsınız, bu da ne zaman ve ne kadar harcadığınıza mantıklı bir şekilde karar vermenizi sağlar.

Norveç’te bir işiniz olduğunda, yaşam maliyetinin o kadar farkına varamayacaksınız. Norveç’te yaşam şartları  her ne kadar yüksek olsa da kazancınız da ona uygun olacaktır.

Norveç’te İngilizce

Kuşkusuz, Norveç’te yaşam ile ilgili büyük bir artı, İngilizce’nin ikinci bir dil olarak yaygın şekilde konuşulmasıdır. Ülkenin bütün bölgelerini gezebilir ve sadece İngilizce ile mükemmel para kazanabilirsiniz. Bu özellikle ilk taşındığınızda ve Norveççe hakkında sınırlı bilgiye sahip olduğunuzda yararlıdır, çünkü bu ilk günlerde iletişim kurabilmek önemlidir.

Norveçliler İngilizceyi eğitim hayatının başlarında öğreniyor, bu yüzden Norveçlilerin çoğu akıcı şekilde İngilizce konuşabilmektedir. Son zamanlarda İngiliz ve Amerikan televizyon şovlarına ve filmlerine maruz kalmanın da dil edinimine yardımcı olduğunu malum.

Posta ve teslimat süreleri / ücretleri

Bu muhtemelen Norveç’te yaşamakla ilgili karşılaşacağınız bir hayal kırıklığı. Norveç’te posta teslimat süreleri inanılmaz derecede yavaş. Normal mektupların bile gelmesi yaklaşık bir hafta sürebilirken, Amazon’dan çevrimiçi sipariş edilen paketlerin ulaşması birkaç hafta sürebilir ve ek ücret ödemeniz gerekebilir.

Gecikmelerin ana nedeni olan Norveç’in dağlık coğrafi yapısı, posta ve dağıtım şirketleri için lojistik bir kabus olduğunu kanıtlıyor.

Norveç Doğa

Norveç’te yaşamakla ilgili en seveceğiniz şeylerin başında muhteşem doğası geliyor. Ülke çok yeşil, taze ve hem sıcak aylarda yürüyüş hem de karanlık aylarda kış sporları için erişilebilir . Norveç Fiyort manzaraları eşsizdir ve keşfetmek için her zaman yeni bir tane bulabilirsiniz. Büyük şehirlerden birinde yaşıyor olsanız bile, doğa her zaman yakın mesafededir.

Hevesli bir sporcu iseniz Norveç yaşamak için mükemmel bir yerdir. Açık havada egzersiz yapabileceğiniz birçok fırsat vardır. Bu ülkede insanları dışarıya çeken bir tür enerji olduğu söylenebilir. Su çok temiz ve davetkardır, stressiz bir ortamda dinlenmek için her zaman sakin bir yer bulabilirsiniz.

norveç'te yaşam

Norveç Fiyort – Image by stanbalik from Pixabay

Norveç Hakkında Genel Bilgiler

Norveç’te üniversite eğitimi ücretsizdir. AB üyesi olmayan öğrenciler başvuru yapmadan önce yönergelere bakmalıdır. Enstitüler yüksek standartlara sahiptir ve herhangi bir geçmişi olan kişilere açıktır.

Güçlü bir ekonominin sonucu olarak, Norveç’te genellikle yüksek bir yaşam standardı vardır. Bu, yüksek ücretler, temiz ve bakımlı bir ülke anlamına gelir. Ama aynı zamanda daha önce bahsettiğimiz yüksek yaşam maliyeti anlamına da geliyor.

Norveç ayrıca yaşamak için açık ve kapsayıcı bir yer olmakla gurur duymaktadır. Dünyanın her yerinden insanları hoş karşılayan çeşitli bir ülke. Büyük şehirlerin çoğu gerçekten uluslararası bir tada sahiptir, aynı zamanda LGBTQ + dostudur.

NORVEÇ İŞ İLANLARI yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorum bırak