RUSYA ASGARİ ÜCRET NE KADAR 2020 – NET ASGARİ ÜCRET

RUSYA ASGARİ ÜCRET

RUSYA ASGARİ ÜCRET NE KADAR 2020

Rusya Asgari Ücret

Bu yazımızda Rusya asgari ücret miktarı ve çalışma koşullarının ayrıntıları da dahil olmak üzere gurbetçiler için nasıl işlediğini anlatacağız.

Rusya asgari ücret kaç ruble? 1 Ocak 2020 itibariyle Rusya asgari ücret miktarı 12.130 Rus rublesi veya yaklaşık 196 ABD doları olarak gerçekleşti. Başkent Moskova’da 20.195 Rus rublesi veya yaklaşık 326 ABD doları olarak belirlendi. 1 Ocak 2019’dan beri, Rusya’daki aylık asgari ücret, ülkedeki asgari geçim maliyetine eşitti.

Rusya’da asgari ücret son birkaç yılda önemli ölçüde artmış olsa da, yine de Avrupa’da görülen seviyelerin oldukça altında kalıyor. Bununla birlikte, Rusya’daki işlere bakıyorsanız , asgari ücretten önemli ölçüde daha yüksek maaşlara sahip birçok üst düzey pozisyon bulacaksınız. Ocak 2019’dan itibaren, Rusya asgari ücret miktarı 11.280 ruble’ye yükseldi. Önceki rakam 11.163 ruble’de idi.

Düşük asgari ücret, 2014-2017 arasında önemli ölçüde küçülen bir ekonomiyi yansıtıyor . Resmi devlet istatistiklerine ve Dünya Bankası’na göre, insanların yaklaşık% 14’ünün yoksulluk içinde yaşadığı bir ülkede GSYİH büyümesi konusunda hala endişeler var .

Reuters tarafından Aralık 2018’de yapılan bir ekonomist anketi, Rusya’da GSYİH’nın 2019’da% 1,4 artacağı tahmin edildiğini ve Dünya Bankası’nın küresel ekonominin 2018’de% 3,1 büyüdüğü tahmininin oldukça gerisinde kaldığını ortaya koydu.

Bununla birlikte, Rusya’daki en büyük şehirlerde yaşayan işçiler için bazı teselli sayılabilecek durumlar var ; yerel yönetimler kendi asgari ücretlerini belirleyebilir. Bu nedenle, Moskova ve St. Petersburg gibi şehirlerde Rusya asgari ücret seviyeleri oldukça yüksektir.

Rusya Asgari Ücret 2019

Rusya asgari ücret miktarı altı ayda bir gözden geçiriliyor. Son üç incelemenin her birinde önemli artışlar oldu. Son artışta asgari ücret 11,280 puana ulaştı. Rusya asgari ücret 2019 yılında Mayıs 2018’deki son incelemeden beri 117 puan arttı.  Bu yükseliş, yaklaşık 2.000 p’lik bir artışın ardından geliyor. Rus hükümetinin düşük gelirli kişilerin% 43 daha iyi durumda olacağını iddia ettiği 2018 ortalarında bir ay.

Rusya’da Saat Başına Asgari Ücret

Haftada ortalama 40 saatlik bir çalışma temelinde, Rusya’da saat başına asgari ücretin 70,50 ruble civarında olduğu tahmin edilebilir.

Farklı Rus Bölgelerinde Asgari Ücret

Federal bir Rusya asgari ücreti varken, yerel hükümet anlaşmaları nedeniyle gerçek seviyeler ülke genelinde önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Moskova ve St. Petersburg gibi büyük şehirler ve önemli doğal kaynaklara sahip bölgeler Rusya’da en yüksek ücreti alırken, en düşük ortalama ücretler genellikle Kuzey Kafkasya ve Güney Sibirya gibi bölgelerde ödenir.

St Petersburg’da asgari ücret

St Petersburg’da asgari ücret 17.000 ruble. Bu ücret 2018’in başında belirlendi ve önceki 16.000 ruble olan seviyeden ₽1.000’lik önemli bir artışa işaret etti. St Petersburg’daki herhangi bir işveren (hükümet tarafından finanse edilenler hariç), sendikalarla bir anlaşmaları yoksa asgari ücreti ödemek zorundadır.

Moskova’da asgari ücret

Moskova’da asgari ücret şu anda 18.781 ruble ile Rusya’nın en çok kazanan şehridir. Aralık 2018’de yayınlanan bir rapora göre, Moskova’da vasıflı bir işçinin ortalama maaşı, yaklaşık 65.000 ruble oldu.

Rusya’da ücret koşulları

Rusya asgari ücret miktarı Avrupa’dan önemli ölçüde düşük olsa da, işçilerin Rusya’da cömert tatiller ve fazla mesai ücretleri için belirli hakları var.

Hafta sonları çalışan işçilere genellikle ek bir gün izin verilir veya bazı durumlarda bunun yerine gün için iki kez maaş alma hakları vardır. Fazla mesai açısından, bir fazla mesai vardiyasının ilk iki saati bir buçuk ara ödenmeli ve sonraki saatler iki kez ödenmelidir.

Rusya Federasyonu İş Kanunu’na göre tam zamanlı çalışma haftası 40 saati geçmemelidir. Bazı işçi gruplarının (ör. Öğrenciler, engelliler ve bekar ebeveynler) yarı zamanlı veya geçici işlerde çalışmasına izin verilir ve bazı durumlarda maaşları eyaletin Sosyal Sigorta Fonundan tamamlanır .

Ücretli Rus resmi tatillerine ek olarak (Yeni Yıl ile Ortodoks Noel arasındaki 10 gün dahil), tam zamanlı çalışan Rus çalışanlara, altı aydır görevlerinde bulundukları sürece her yıl 28 gün ücretli tatil izni verilmektedir. Çalışanlar genellikle önceden talep etmeleri halinde kaç gün izin alacaklarını seçebilse de, her yıl 14 günlük tek bir izin süresi zorunludur.

Benzer yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz:

İSVİÇRE ASGARİ ÜCRET NE KADAR 2020 – NET ASGARİ ÜCRET

İSVEÇ ASGARİ ÜCRET KAÇ KRON 2020 – NET ASGARİ ÜCRET

Yorum bırak