Rusya Vizesi Nasıl Alınır? Çalışma, Öğrenci, Turist Vizesi 2020

Rusya Vizesi Nasıl Alınır 2020

Rusya Vizesi – Photo by Felipe Simo on Unsplash

Rusya Vizesi nedir?

Tüm yabancı uyruklu kişilerin Rusya Federasyonu’na seyahat etmek için giriş vizelerine sahip olmaları gerekmektedir. Rusya vizesi, belirli bir süre Rusya’da kalmaya izin veren bir belgedir. Vize, giriş / çıkış tarihlerini, kişisel bilgilerinizi, pasaport ayrıntılarınızı ve davet eden tarafla ilgili bazı bilgileri listeler. Rusya vizesinin giriş izni gibi bir çıkış izni de olduğunu lütfen unutmayın.

Önemli Not: Pasaportunuzda aynı anda iki farklı geçerli Rus vizesi olması mümkün değildir. Konsolosluk yeni ikinciyi yetkilendirmek için ilk vizeyi geçersiz kılacaktır.

Rusya vizesi hakkında en çok  ”2020 Rusya Vize Başvurusu”, “Rusya’ya nasıl giderim?”, “Rusya vize istiyor mu?”, “2020 Rusya vizesi kalktı mı?”, “Rusya’ya vizesiz gidilebilir mi?”, “Kimler Rusya’ya vizesiz giriş yapabilir?”, “Kısmi vize uygulaması nedir?”, “Rusya vizesi ücreti ne kadar?”, “Rusya vizesi nasıl alınır?” gibi sorular sorulmaktadır. Yazımızda bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Rusya vizeyi kaldırdı mı? Rusya Türk vatandaşlarına vize istiyor muRusya vizesinde son durum ne?

Rusya’ya vize kalktı mı?

Türkiye hatırlayacağınız gibi 2015’te Rus jetini düşürmüştü. Bunun olaydan sonra Rusya, yürürlükte olan vizesiz giriş uygulamasını iptal etti. Bu durum Rusya ile iş yapmakta olan birçok vatandaşımızın maddi kayıplar vermesine neden oldu. Daha sonra ise Rusya 2019’da vizesiz geçiş uygulamasının “kısmi olarak” tekrar aktif edileceğini duyurdu.

Kısmi vize uygulaması nedir?

Rusya ülkemize kısmi vize uygulaması başlattı. Hizmet pasaportu ve hususi pasaportu olanlar artık Rusya’ya vizesiz giriş yapabilmekte. Bordo pasaport sahibi vatandaşlarımız maalesef hala vize almak zorundalar. Sadece uluslararası şoförler karşılıklı olarak giriş yapabilirler. 2019’da imzalanan anlaşmaya göre yeşil ve gri pasaport sahipleri 07.08.2019 tarihinden itibaren vizesiz giriş yapabilecekler. 30 gün geçerliliği bulunmaktadır.

Rusya Vizesi Türleri

Alacağınız Rusya Vizesi tamamen ziyaret amacınıza bağlıdır. Rusya Vizesi başvurusu sırasında bu amacı net şekilde belirtmeniz gerekecektir. En çok talep edilen Rusya vizeleri şunlardır:

 • Rusya Turist Vizesi
 • Rusya Ticari Vizesi
 • Rusya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Rusya Çalışma Vizesi
 • Rusya Öğrenci Vizesi
 • Rusya Transit Vizesi

Rusya Turist Vizesi

Rusya turist vizesi, ziyaretçilere kısa iş görüşmeleri yapma, sergilere, açık artırmalara ve tıbbi konsültasyonlara veya muayenelere katılma hakkı verir. 30 gün geçerlilik süresi bulunmaktadır.

Rusya Turist Vizesi için Gereken Belgeler

Standart tek girişli veya çift girişli turist vizelerine başvurmak için aşağıdakileri sağlamalısınız:

 • Kayıtlı bir Rus tur operatörü tarafından turist olarak ziyaret yapacağınızın onayı (Vaucher);
 • Vize başvurusu için otel ve uçuş rezervasyonu
 • En az 2 boş sayfa vize sayfası içermesi gereken ve vizenin süresi dolduktan sonra 6 ay süreyle geçerli olması gereken orijinal pasaport;
 • Online başvuru formu visa.kdmid.ru web sitesinde doldurulmuş , başvuru sahibi tarafından şahsen basılmış ve imzalanmıştır; (Belgelerinizi sunacağınız yeri seçerken, belgelerinizi göndermek istediğiniz Vize Merkezi’ni belirtmeniz gerekir)
 • Renkli bir fotoğraf – Lütfen yukarıdaki Fotoğraf Özellikleri sayfasına bakın .
 • Türk vatandaşları için sigorta zorunlu değildir ancak tavsiye edilmektedir.

Rusya Turist Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Türkiye vatandaşları için

SÜREKONSOLOSLUK ÜCRETLERISERVIS ÜCRETI
(KDV DAHIL)
TEK GIRIŞLI VIZE
10 iş gününe kadar80 USD35 USD
3 iş gününe kadar160 USD35 USD
ÇIFT GIRIŞLI VIZE
10 iş gününe kadar128 USD35 USD
3 iş gününe kadar256 USD35 USD
ÇOKLU GIRIŞ VIZESI
10 iş gününe kadar240 USD35 USD
3 iş gününe kadar480 USD35 USD

Rusya Turist Vizesi İşlem Süresi

Rusya Federasyonu Büyük elçiliği vize başvurularını işler ve işlem süresi hizmet standartlarında (genellikle 4 ila 10 iş günü arasında) vize verip vermemeye karar verir. Bu, eksiksiz bir doküman setine ve konsolosluk ücretlerine tabidir.

İşlem süreleri Konsolosluk kuruluşunun kararına göre değişebilir.

Acil durumlarda acil vize başvurusu yapılabilir. Bu gibi durumlarda, Rusya Dış işleri Bakanlığı, Rusya Federal Göç Servisi veya Rusya Büyük elçisi veya Başkonsolosu tarafından bir emir verildiğinde, bu gibi durumlarda işlem süresi sadece 3 iş günü veya daha kısa bir süreye kısaltılabilir.

Ayrıca, Konsolosluk tarafından gerekli görülmesi halinde bazı başvurular 30 gün sürebilir.

Online vize başvuru formunu doldurmak için lütfen Buraya gidin.

Rusya Ticari Vize

İş amacıyla Rusya Federasyonu’na giren Türkiye vatandaşlarına, diğer ülkelere veya vatansız kişilere verilen standart iş vizesidir. Rusya Ticari Vize için amacınız görüşmeler yapmak, seminerler, konferanslar veya iş ortaklarıyla toplantılar yapmak gibi nedenler olmalıdır.

Bu vize, Rusya Federasyonu Federal Göç Servisi (Rusya FMS), Rusya Federasyonu Dış işleri Bakanlığı (Rusya MFA) veya bir kuruluşun yazılı daveti tarafından verilen bir davet üzerine verilir.

90 günlük bir geçerlilik süresi olup tek girişli, çift girişli veya çoklu girişli ve 1 yıl boyunca geçerli olabilir (Rusya Federasyonu ile uluslararası bir anlaşma altında aksi belirtilmedikçe).

Lütfen dikkat – Rusya Federasyonu’nda çok girişli standart iş vizesinde herhangi bir 180 günlük süre içinde 90 günden fazla kalamazsınız.

Bir yıl veya daha uzun süreli geçerli çok girişli vize almak için lütfen Rusya Federasyonu topraklarında geçerli olan ve Rusya Federasyonu’na giriş / giriş günlerini kapsayan orijinal sağlık sigortası poliçe belgenizi sağlayın.

Orijinal bir yazılı davet resmi formda sunulmalı ve davet eden kuruluşun tüm ayrıntılarını ve aşağıdaki verileri içermelidir:

Davet edilen kişi için: ad, soyadı, doğum tarihi, cinsiyet, uyruk, kimliği onaylayan belge sayısı, ziyaretin amacı ve süresi, kayıt sayısı, rota;

Daveti veren tüzel kişi (şirket veya kuruluş) için: tüzel kişinin tam adı, adresi, bireysel vergi mükellefi numarası, kayıt numarası, daveti imzalayan kişinin adı ve pozisyonu ile kuruluşun kaşesi.

Rusya Ticari Vize için Gereken Belgeler

Standart, tek girişli, çift girişli veya çok girişli iş vizesine başvurmak için aşağıdakilerin sunulması gerekir:

 • Federal Göç Servisi tarafından düzenlenen Rusya Federasyonu’na davet ; veya
 • Rusya Dış işleri Bakanlığı’nın vize verme kararı; veya
 • Ziyaretçiyi ağırlayan Rus kuruluşundan özgün yazılı bir başvuru;
 • Vizenin sona ermesinden sonraki 6 ay boyunca geçerli olan en az 2 boş vize sayfası içeren orijinal pasaport;
 • Online başvuru formu visa.kdmid.ru web sitesinde doldurulmuş , başvuru sahibi tarafından şahsen basılmış ve imzalanmıştır; (Belgelerinizi sunacağınız yeri seçerken, belgelerinizi göndermek istediğiniz Vize Merkezi’ni belirtmeniz gerekir)
 • Renkli fotoğraf – lütfen Fotoğraf Özellikleri sayfasına bakın .
 • Türk vatandaşları için sigorta zorunlu değildir ancak tavsiye edilmektedir.
 • Geçerli bir Türkiye oturma izninin aslı ve kopyası (ABD ve Lichtenstein vatandaşıysanız gerekli değildir).

Lütfen dikkat – Konsolosluk vize vermeden önce ek belgeler isteyebilir, sizi röportaja davet edebilir veya vize başvurunuzu değerlendirmek için gereken süreyi uzatabilir.

Konsolosluk ve hizmet bedellerinin ödenmesi Visa Merkezi’nde yapılabilir.

Lütfen dikkat – Türkiye’de yaşayan ama Türkiye vatandaşı olmayan kişilerin, aşağıdaki belgeleri sağlaması gerekir:

 1. 90 günden fazla geçerli olan ve aşağıdaki ülkelerin vatandaşlarından istenen Türkiye daimi ikamet izni: Arnavutluk, Bahreyn, Venezuela, Haiti, Mısır, İrlanda, Lesoto, Libya, Makedonya, Mali, Meksika, Yeni Zelanda, Birleşik Arap Emirates, Umman, Kore Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Sierra Leone, Ekvator Ginesi, Güney Afrika, Japonya.Ulusal mevzuata göre, Türkiye’de 90 günden uzun süre kalıcı kalmanın belgesel kanıtı, öğrenci vizesi veya çalışma vizesi, çalışma izni, kısa süreli oturma izni, sınırlı oturma izni vb. Olabilir.
 2. Aşağıdaki ülkelerin vatandaşlarından Türkiye sınırsız oturma izni veya benzeri bir belge gerekmektedir: Cezayir, Angola, Afganistan, Bangladeş, Vietnam, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Çin, Demokratik Kore Cumhuriyeti, Nepal, Nijerya, Pakistan, Ruanda, Suriye, Somali, Çad, Sri Lanka, Etiyopya.

Rusya Ticari Vize Ücreti Ne Kadar?

Türkiye vatandaşları için Rusya vize ücreti:

SÜREKONSOLOSLUK ÜCRETLERISERVIS ÜCRETI
(KDV DAHIL)
TEK GIRIŞLI VIZE
10 iş gününe kadar80 USD35 USD
3 iş gününe kadar160 USD35 USD
ÇIFT ​​GIRIŞLI VIZE
10 iş gününe kadar128 USD35 USD
3 iş gününe kadar256 USD35 USD
ÇOKLU GIRIŞ VIZESI
10 iş gününe kadar240 USD35 USD
3 iş gününe kadar480 USD35 USD

Rusya Ticari Vize İşlem Süresi

Rusya Federasyonu Büyükelçiliği vize başvurularını işler ve işlem süresi hizmet standartlarında (genellikle 4 ila 10 iş günü arasında) vize verip vermemeye karar verir. Bu, eksiksiz bir doküman setine ve konsolosluk ücretlerine tabidir.

İşlem süreleri Konsolosluk kuruluşunun kararına göre değişebilir.

Acil durumlarda acil vize başvurusu yapılabilir. Bu gibi durumlarda, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federal Göç Servisi veya Rusya Büyükelçisi veya Başkonsolosu tarafından bir emir verildiğinde, bu gibi durumlarda işlem süresi sadece 3 iş günü veya daha kısa bir süreye kısaltılabilir. Federasyon.

Ayrıca, Konsolosluk tarafından gerekli görülmesi halinde bazı başvurular 30 gün sürebilir.

Online vize başvuru formunu doldurmak için lütfen Buraya gidin.

Rusya Çalışma Vizesi

Rusya Federasyonu Federal Göç Dairesi (Rusya FMS) tarafından yasaya uygun olarak davet edilmiş olarak, çalışmak için Rusya Federasyonu’na giren diğer devletlere ve vatansız kişilere standart çalışma vizeleri verilir. Bu vize 90 gün sonunda genişletilerek uzatılabilir.

Vizenin uzatılma gerekçeleri, yapılacak iş için iş sözleşmesi veya sivil iş sözleşmesi veya Rusya Federasyonu mevzuatına göre girilen hizmetlerin sağlanmasıdır.

Çalışma vizeleri yalnızca tek girişlidir ve 90 güne kadar geçerlidir (yüksek vasıflı uzmanlar için vizeler hariç).

Çalışma vizesine başvururken, başvuru sahibinin Vize Başvuru Merkezinde bizzat görünmesi gerekmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi için Gereken Belgeler

Standart tek girişli veya çok girişli çalışma vizesine başvurmak için şunları sağlamanız gerekir:

 • Rusya Federasyonu Federal Göç Dairesi tarafından verilen Rusya Federasyonu’na davet;
 • Vizenin sona ermesinden sonraki 6 ay boyunca geçerli olan en az 2 boş vize sayfası içeren orijinal pasaport;
 • Rusya Çalışma Vizesi başvuru formu visa.kdmid.ru web sitesinde doldurulmuş , başvuru sahibi tarafından şahsen basılmış ve imzalanmıştır;
 • Renkli fotoğraf – lütfen Fotoğraf Özellikleri sayfasına bakın .
 • Türk vatandaşları için sigorta zorunlu değildir ancak tavsiye edilmektedir.
 • Geçerli bir Türkiye oturma izninin aslı ve kopyası (ABD ve Lichtenstein vatandaşıysanız gerekli değildir).Lütfen dikkat – Konsolosluk vize vermeden önce ek belgeler isteyebilir, sizi röportaja davet edebilir veya vize başvurunuzu değerlendirmek için gereken süreyi uzatabilir.Konsolosluk ve hizmet bedellerinin ödenmesi Visa Merkezi’nde yapılabilir.Lütfen dikkat – Türkiye vatandaşı değilseniz, aşağıdaki belgeleri sağlamanız gerekir:
  1. 90 günden fazla geçerli olan ve aşağıdaki ülkelerin vatandaşlarından istenen Türkiye daimi ikamet izni: Arnavutluk, Bahreyn, Venezuela, Haiti, Mısır, İrlanda, Lesoto, Libya, Makedonya, Mali, Meksika, Yeni Zelanda, Birleşik Arap Emirates, Umman, Kore Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Sierra Leone, Ekvator Ginesi, Güney Afrika, Japonya.Ulusal mevzuata göre, Türkiye’de 90 günden uzun süre kalıcı kalmanın belgesel kanıtı, öğrenci vizesi veya çalışma vizesi, çalışma izni, kısa süreli oturma izni, sınırlı oturma izni vb. olabilir.
  2. Aşağıdaki ülkelerin vatandaşlarından Türkiye sınırsız oturma izni veya benzeri bir belge gerekmektedir: Cezayir, Angola, Afganistan, Bangladeş, Vietnam, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Çin, Demokratik Kore Cumhuriyeti, Nepal, Nijerya, Pakistan, Ruanda, Suriye, Somali, Çad, Sri Lanka, Etiyopya.

Rusya Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Türkiye vatandaşları için Rusya Vizesi ücreti:

SÜREKONSOLOSLUK ÜCRETLERISERVIS ÜCRETI
(KDV DAHIL)
TEK GIRIŞLI VIZE
10 iş gününe kadar80 USD35 USD
3 iş gününe kadar160 USD35 USD
ÇIFT ​​GIRIŞLI VIZE
10 işletmeye kadar128 USD35 USD
3 işletmeye kadar256 USD35 USD
ÇOKLU GIRIŞ VIZESI
10 iş gününe kadar240 USD35 USD
3 iş gününe kadar480 USD35 USD

Rusya Çalışma Vizesi İşlem Süresi

Rusya Federasyonu Büyükelçiliği vize başvurularını işler ve işlem süresi hizmet standartlarında (genellikle 4 ila 10 iş günü arasında) vize verip vermemeye karar verir. Bu, eksiksiz bir doküman setine ve konsolosluk ücretlerine tabidir.

İşlem süreleri Konsolosluk kuruluşunun kararına göre değişebilir.

Acil durumlarda acil vize başvurusu yapılabilir. Bu gibi durumlarda, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federal Göç Servisi veya Rusya Büyükelçisi veya Başkonsolosu tarafından bir emir verildiğinde, işlem süresi sadece 3 iş günü veya daha kısa bir süreye kısaltılabilir.

Ayrıca, Konsolosluk tarafından gerekli görülmesi halinde bazı başvurular 30 gün sürebilir.

Rusya Öğrenci Vizesi

Rusya Federasyonu Federal Göç Dairesi’nden, bir eğitim kurumunda okumak için Rusya gelmenizi sağlayacak vize türüdür.

Başvuru sahibinin sigorta vizeleri tek girişli veya çift girişlidir ve 90 gün geçerlidir.

Vize daha sonra çok girişli vizeye çevrilerek her seferinde 1 yıldan fazla olmamak kaydıyla uzatılabilir.

Rusya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Standart tek girişli veya çok girişli öğrenci vizesine başvurmak için şunları sağlamanız gerekir:

 • Rusya Federasyonu Federal Göç Dairesi tarafından verilen Rusya Federasyonu’na davet;
 • Vizenin sona ermesinden sonraki 6 ay boyunca geçerli olan en az 2 boş vize sayfası içeren orijinal pasaport;
 • Online başvuru formu visa.kdmid.ru web sitesinde doldurulmuş , başvuru sahibi tarafından şahsen basılmış ve imzalanmıştır;
 • Renkli fotoğraf – lütfen yukarıdaki Fotoğraf Özellikleri sayfasına bakın .
 • Türk vatandaşları için sigorta zorunlu değildir ancak tavsiye edilmektedir.
 • Geçerli bir Türkiye oturma izninin aslı ve kopyası (ABD ve Lichtenstein vatandaşıysanız gerekli değildir).

Lütfen dikkat – Konsolosluk vize vermeden önce ek belgeler isteyebilir, sizi röportaja davet edebilir veya vize başvurunuzu değerlendirmek için gereken süreyi uzatabilir.

Lütfen dikkat – Türkiye vatandaşı değilseniz, aşağıdaki belgeleri sağlamanız gerekir:

 1. 90 günden fazla geçerli olan ve aşağıdaki ülkelerin vatandaşlarından istenen Türkiye daimi ikamet izni: Arnavutluk, Bahreyn, Venezuela, Haiti, Mısır, İrlanda, Lesoto, Libya, Makedonya, Mali, Meksika, Yeni Zelanda, Birleşik Arap Emirates, Umman, Kore Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Sierra Leone, Ekvator Ginesi, Güney Afrika, Japonya.Ulusal mevzuata göre, Türkiye’de 90 günden uzun süre kalıcı kalmanın belgesel kanıtı, öğrenci vizesi veya çalışma vizesi, çalışma izni, kısa süreli oturma izni, sınırlı oturma izni vb. Olabilir.
 2. Aşağıdaki ülkelerin vatandaşlarından Türkiye sınırsız oturma izni veya benzeri bir belge gerekmektedir: Cezayir, Angola, Afganistan, Bangladeş, Vietnam, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Çin, Demokratik Kore Cumhuriyeti, Nepal, Nijerya, Pakistan, Ruanda, Suriye, Somali, Çad, Sri Lanka, Etiyopya.

Rusya Öğrenci Vizesi Ücreti ne Kadar?

SÜREKONSOLOSLUK ÜCRETLERISERVIS ÜCRETI
(KDV DAHIL)
TEK GIRIŞLI VIZE
10 iş gününe kadar80 USD35 USD
3 iş gününe kadar160 USD35 USD
ÇIFT GIRIŞLI VIZE
10 iş gününe kadar128 USD35 USD
3 iş gününe kadar256 USD35 USD
ÇOKLU GIRIŞ VIZESI
10 iş gününe kadar240 USD35 USD
3 iş gününe kadar480 USD35 USD

Diğer ülkeler için vize çeşitlerini Vizeler sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Yorum bırak