Schengen Bölgesi Ülkeler Listesi 2020

schengen bölgesi ülkeleri

Schengen Bölgesi – Image by Dimitris Vetsikas from Pixabay

Schengen Bölgesi , 26 Avrupa ülkesinin, ortak yargı sistemini ve polis işbirliğini güçlendirerek, dış sınırları kontrol etmek ve suçla mücadele etmek için ortak kurallara uygun olarak, insanların özgür ve sınırsız hareketleri için iç sınırlarını kaldırdığı bir bölgeyi ifade eder.

Schengen Bölgesi , İrlanda ve yakında yer alacak ülkeler dışındaki AB ülkelerinin çoğunu kapsamaktadır : AB üyesi olmasa da, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Norveç, İzlanda, İsviçre ve Lichtenstein gibi ülkeler de Schengen bölgesinin bir parçasıdır.

Schengen Bölgesi Ülkeleri

26 tane Schengen bölgesi ülkeleri şunlardır:  Avusturya , Belçika , Çek Cumhuriyeti , Danimarka , Estonya , Finlandiya , Fransa ,  Almanya ,  Yunanistan , Macaristan ,  İzlanda ,  İtalya ,  Letonya , Lihtenştayn, Litvanya , Lüksemburg, Malta , Hollanda , Norveç , Polonya , Portekiz , Slovakya , Slovenya , İspanya ,İsveç ve İsviçre .

Halen Schengen Bölgesi 26 üye ülkeden oluşmaktadır. Bu ülkelerin hepsi Avrupa’da bulunmaktadır:

 • 22 üye Schengen müktesebatını tam olarak uygulamaktadır,
 • Bunlardan dördü-EFTA üyeleri, Schengen Anlaşması ile ilgili belirli anlaşmalar yoluyla Schengen müktesebatını uygularlar.
 • İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lichtenstein Schengen Bölgesi’nin ortak üyeleridir, ancak AB üyesi değildir.
 • Monako , San Marino ve Vatikan Şehri sınırlarını açmış ancak vizesiz bölgenin üyesi değillerdir.
 • Azor Adaları, Madeira ve Kanarya Adaları, Avrupa kıtasının dışında olsalar bile AB’nin özel üyeleri ve Schengen Bölgesi’nin bir parçasıdır.
 • Schengen bölgesine katılmayan beş AB üyesi daha var: İrlanda – hala üyelikten çıkmayı sürdüren İrlanda ve yakında katılmak isteyen Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs.

Schengen Bölgesi’nin dış sınırları,% 80’i su, % 20’si topraktan oluşur ve 50.000 km uzunluğa ulaşmaktadır. Bölge yüzlerce havalimanı ve deniz limanı, birçok kara geçiş noktası, 4.312.099 km2’lik bir alan ve 419.392.429 kişilik bir nüfusa sahip.

Not: Schengen ülkelerinin çoğu Avrupa Birliği’nde olmasına rağmen, Schengen bölgesini AB ile karıştırmamalısınız.

Schengen Ülkeleri İçin Vize Bilgileri

Tek tip Schengen vizesi sahibi Schengen Bölgesi’ndeki 26 üye ülkeye seyahat edebilir:

AvusturyaMacaristanNorveç
BelçikaİzlandaPolonya
Çek CumhuriyetiİtalyaPortekiz
DanimarkaLetonyaSlovakya
EstonyaLihtenştaynSlovenya
FinlandiyaLitvanyaispanya
FransaLüksemburgİsveç
AlmanyaMaltaİsviçre
YunanistanHollanda

Schengen Bölgesi’nin Temel Özellikleri

Avrupa ülkeleri arasındaki sınırların kaldırılması kendilerine aşağıdaki faydaları sağlamaktadır:

 1. Schengen Bölgesi’ndeyken, vize sahibi herhangi bir dünya ülkesinin vatandaşı, sınır kontrollerinden muaf olarak, üye ülkelerin iç sınırlarına serbest geçiş.
 2. Dış sınırları geçmek için ortak standartlar.
 3. Tüm devlet üyeleri için uyumlu giriş ve kısa süreli vize koşulları.
 4. Üye ülkelerin polisleri arasında geliştirilmiş işbirliği.
 5. Suçluların daha hızlı iadesi ve cezai kararların infazı için daha kolay yer değiştirme de dahil olmak üzere, üyeler arasında ayrıcalıklı adli işbirliği.
 6. Üye ülkelerin SIS olarak bilinen kişiler ve mallar hakkında hızla bilgi alışverişi yapmalarına yardımcı olan gelişmiş bir paylaşılan veritabanı.
 7. Schengen Bölgesi tarafından garanti edilen özgürlüğün boyutuna rağmen, polis, belirli durumlarda, iç sınırlarda ve sınır bölgelerinde kontrol yapma yetkisine sahiptir, ancak bu bir sınır kontrolü olarak kabul edilmez. Polis, iç sınırlardaki kişilerden Schengen Bölgesinde kalma ve ilgili ek sorular hakkında bilgi isteyebilir
 8. Ciddi bir tehdit nedeniyle tam bir iç güvenliğe sahip değilse , üye ülke geçici olarak iç sınırlarında sınır kontrollerini yeniden başlatabilir, ancak 30 günden fazla olmamalıdır.

Schengen Üye Ülkesi Olma Kriterleri

Birçok Avrupa ülkesi Schengen Bölgesinin bir parçası olma veya Schengen Bölgesine katılma kararlılığına sahiptir, ancak hepsi bunu anında yapamaz. Uzun bir hazırlık ve uyum süreci gerektirmektedir.

 • Diğer üye ülkeler adına, Bölgenin dış sınırlarını kontrol edebilmek ve Tekdüzen Schengen Vizeleri düzenleyebilmek
 • Üye devletler arasındaki sınır kontrollerinin kaldırılmasından sonra, daha fazla güvenlik için diğer üye ülkelerin kolluk kuvvetleriyle işbirliği yapabilme yeterliliğine sahip olmak
 • Kara, deniz ve hava sınırlarının kontrolü, kısa süreli vize verilmesi, polis işbirliği ve kişisel verilerin korunması konularında “Schengen Müktesebatı” veya kurallarının uygulanmasında donanımlı olmak
 • Schengen Bilgi Sistemine (SIS) katılmaya ve kullanmaya hazır olmak

* Not: Vizesiz Alan’a katılmadan önce, aday ülke Schengen Değerlendirmesine eğilimlidir. Daha sonra, bir üye ülke, Schengen Müktesebatının uygun şekilde uygulanmasını sağlamak için periyodik bir değerlendirmeye tabi tutulur.

Avrupa’daki Schengen Dışı Ülkeler Nelerdir?

Schengen bölgesinin bir parçası olmayan Avrupa ülkeleri şunlardır: Arnavutluk, Andora, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Kıbrıs, Gürcistan, İrlanda, Kosova, Kuzey Makedonya, Moldova, Monako, Karadağ, Romanya, Rusya, San Marino, Sırbistan, Türkiye, Ukrayna, İngiltere ve Vatikan.

Seyahat Edenler İçin Özgürlük ve Güvenlik

SCHENGEN VİZESİ yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorum bırak