Schengen Vizesi Nedir? Nasıl Alınır? Başvuru Formu ve Ücreti 2020

schengen vizesi

Schengen Vizesi – flickr.com (Manolo Gómez)

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesi , sahibinin Schengen bölgesinde dolaşmasına izin veren kısa süreli bir vizedir. Schengen bölgesi aralarında sınır kontrolü olmayan 26 ülkeyi (“Schengen Devletleri”) kapsamaktadır. Bu ülkeler: Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya , Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre.

Schengen vizesi, bir Schengen Devleti tarafından verilen ve aşağıdakilere yönelik bir yetkilendirmedir:

 • 180 günlük bir süre içinde 90 günden fazla olmayan bir süre içinde Schengen Devletleri topraklarında geçiş veya planlanan bir konaklama (“kısa süreli vize”),
 • Schengen Devletleri havaalanlarının uluslararası transit alanlarından transit geçiş (“havaalanı transit vizesi”).

Schengen vizesine kimler başvurmalıdır?

Kısa konaklamalar

Bazı ülkelerin vatandaşları kısa süreli vize almalıdır. AB, vatandaşları dış sınırları geçerken vize almaları gereken ve vatandaşları bu şarttan muaf olan ortak bir ülke listesine sahiptir.

Havaalanı transit

Schengen havaalanı transit vizesine başvurmanız gerekip gerekmediği uyruğunuza bağlıdır.

Bazı ülkelerin vatandaşları , Schengen Eyaletlerinin herhangi birinde bulunan havaalanlarının uluslararası bölgelerinden geçerken havalimanı transit vizesine sahip olmalıdır.

Aşağıdaki durumlarda havaalanı transit vizesi gerekliliğinden muaf olabilirsiniz :

 • Bir Schengen eyaleti tarafından verilen geçerli bir vize veya oturma iznine sahip olmak;
 • Avrupa Birliği Üye Ülkeleri veya Avrupa Ekonomik Bölgesi, Kanada, Japonya veya ABD için geçerli bir vizeye sahip olmak;
 • Avrupa Birliği Üye Devleti veya Avrupa Ekonomik Alanı tarafından verilen geçerli bir oturma iznine sahip olmak;
 • Sınırsız iade hakkını garanti eden Andorra, Kanada, Japonya, San Marino Cumhuriyeti veya Amerika Birleşik Devletleri tarafından verilen bir oturma iznine sahip olmak;
 • AB, AEA veya İsviçre vatandaşlarının bir aile üyesidir;
 • Diplomatik pasaport bulundurmak;
 • Uluslararası Sivil Havacılık Chicago Sözleşmesine taraf bir sözleşme mürettebatı üyesi.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen vizesi nasıl alınır? sorusu da sıklıkla sorulmaktadır, hemen cevaplayalım: Vize başvurusunu ziyaret etmek istediğiniz ülkenin Konsolosluğuna veya en uzun süreyi geçireceğiniz ülkenin Konsolosluğu’na birden fazla Schengen Eyaletini ziyaret etmek istediğinizi belirterek başvurmanız gerekir.

Birkaç Schengen Eyaletini ziyaret etmek istiyorsanız ve konaklamalar eşit uzunlukta olacaksa, Schengen alanına girerken ilk önce dış sınırlarını geçeceğiniz ülkenin Konsolosluğuna başvurmalısınız.

Genel bir kural olarak, Schengen vizesi almak için konsoloslukta yasal olarak ikamet ettiğiniz ülke için bölgesel yeterliliğe sahip bir vize için başvurmanız gerekir. Bu konuda şüpheleriniz varsa, örneğin ikamet ettiğiniz ülkede ziyaret etmek istediğiniz Schengen Eyalet Konsolosluğu yoksa, o ülkenin merkezi makamlarına (Dışişleri Bakanlığı veya Göçmenlik Bürosu) başvurmalısınız. Burada, Schengen Eyaletinin ikamet ettiğiniz ülkede başka bir kurum tarafından temsil edilip edilmediği hakkında bilgi alabilirsiniz.

Başvuru, prensip olarak, amaçlanan yolculuktan en az 15 gün önce Konsolosluğa sunulmalıdır ve planlanan yolculuk başlamadan üç aydan daha önce yapılmamalıdır. Başvuruyu yapmadan önce randevu almanız gerekebilir.

Vize başvurusu yapma prosedürleri hakkında daha ayrıntılı bilgi Üye Devletlerin özel web sitelerinde bulunabilir.

AB / AEA vatandaşlarının aile üyeleri

Aşağıdaki ölçütleri karşıladığınız takdirde ücretsiz hızlandırılmış vize prosedürüne hak kazanabilirsiniz:

 • Avrupa Birliği (AB) veya Avrupa Ekonomik Bölgesi (AEA) vatandaşının bir aile üyesiyseniz; ve
 • AB / AEA vatandaşının, vatandaşı olduğu ülkeden başka bir üye ülkeye seyahat ettiği veya bu ülkede ikamet ettiği; ve
 • AB / AEA vatandaşına eşlik ediyorsunuz veya hedef Schengen Eyaletinde kendisine katılmayı planlıyorsunuz.

Hızlandırılmış vize prosedürüne hak kazandığınızı düşünüyorsanız, vize başvurunuzu gönderdiğinizde bu kriterleri karşıladığınıza dair kanıt göstermeniz gerekecektir.

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2019 – 2020

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2019 – 2020 listesinde şunlara ihtiyacınız vardır:

 • En az iki boş sayfası olan bir pasaport. Pasaportun son 10 yıl içinde düzenlenmiş olması gerekir. Pasaport, Schengen bölgesinden ayrılmayı planladığınız tarihten en az 3 ay sonra veya birden fazla seyahat durumunda, son kalıştan sonra ayrılmak istediğiniz tarihten itibaren geçerli olmalıdır.
 • Bir vize başvuru formu
 • Yakın tarihli bir kimlik fotoğrafı (ICAO standartlarına uygun olmalıdır.)
 • Vize Bilgi Sisteminin faaliyet gösterdiği ülkelerde, başvurunuzu gönderdiğinizde parmak izleriniz toplanacaktır (belirli kategorilerdeki adaylar için muafiyetler mevcuttur).
 • Bir vize ücreti
 • Başvurunuzu bir servis sağlayıcının ofislerine göndermeniz istenirse ödenecek hizmet ücreti.
 • Acil tıbbi, hastaneye yatış ve ülkesine geri dönüşü kapsayan (ölüm durumunda dahil) seyahat sağlık sigortası. Minimum teminat 30.000 EUR olmalıdır. Bu sigorta tüm Schengen bölgesi için ve kalış süresi boyunca geçerli olmalıdır.
 • Kalış amacınızla ilgili çeşitli belgeler, kalışınız ve kalışınız boyunca destek araçlarının kanıtı.

Schengen vizesi evrakları tam listesine konsolosluğun web sitesinde danışılabilir. İşlem süresi boyunca konsolosluk, münferit durumlarda sizden ek bilgi veya belge göndermenizi isteyebilir veya bir görüşme için sizinle iletişime geçilebilir.

Schengen vizesi ücreti ne kadar?

Schengen vizesi başvuru esnasında, her başvuru sahibinin ödemesi gereken iade edilemez zorunlu vize ücreti vardır.

Schengen vizesi ücreti ne kadar? sorusunun cevabı, vizenin türüne ve yaşına ve ayrıca metinde aşağıda belirtilen diğer istisnalara bağlı olarak değişir. Schengen vize ücreti belirlenen konsolosluk / elçilikte nakit, banka veya kredi kartı ile ödenebilir. Ancak, bazı konsolosluklar kredi kartıyla ödeme yapmanıza izin vermeyebilir .

Schengen vize başvuru masrafları, başvuru sırasında ilgili elçilikte / konsoloslukta ödenecek vize ücretlerini içerir. Schengen vizesi ne kadar?

Schengen Vize KategorisiSchengen Vizesi Ücreti EUR cinsinden Schengen Vizesi Ücreti USD cinsinden *
Yetişkinler için Schengen Vizesi Fiyat 202080 €90 $
6-12 yaş arası çocuklar için Schengen Vizesi Fiyat 202040 €45 $
6 yaşından küçük çocuklarBedavaBedava
Resmi amaçlar için seyahat eden diplomatik, resmi veya hizmet pasaportu sahipleriBedavaBedava
AB / AEA vatandaşı bir aile üyesi için Schengen Vizesi FiyatBedavaBedava
Okul gezisi sırasında öğrenciler, öğrenciler ve beraberindeki öğretmenlerBedavaBedava
Bilimsel araştırma yapmak için seyahat eden araştırmacılarBedavaBedava
Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya vatandaşları için Schengen Vizesi Ücreti 202035 €39 $

* USD (ABD Doları) cinsinden geçerli vize ücreti cari döviz kuruna göredir. Haber verilmeksizin değiştirilebilir.

Yukarıdaki tabloda gösterilen Schengen Vizesi ücretleri sadece Konsolosluk Harcı adı altında istenen ücretlerdir. Yetişkinler için Schengen Vizesi Fiyatı olan 80 Euro’ya ek olarak, 20-30 Euro zorunlu resim servis sağlayıcısı ve sorunlu seyahat sağlık sigortası ücretleriyle birlikte toplamda en az 110 Euro gibi bir rakam tutacaktır.

Schengen üyeleri aksini kararlaştırıncaya kadar bu ücretlerin statik ve değişmez olmasına rağmen, bu tutarı ödemekten muaf bazı kategoriler vardır.

Kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından düzenlenen seminer, konferans, spor, kültürel veya eğitici etkinliklerde 25 yaş ve altı katılımcılar için vize ücretleri alınabilir. Karar, olayın alaka düzeyine göre duruma göre verilecektir.

Yine, vizenin reddedilmesi durumunda ödenen paranın iadesi yoktur.

Schengen Vizesi Başvuru Formu

Schengen Vizesi başvuru formu nereden indirilir? 02.02.2020 tarihinden itibaren kullanılacak tek form vardır.

Yeni Harmonize Schengen Vizesi Başvuru Formunu indirmek için buraya tıklayınız.

Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Genel bir kural olarak, 15 gün içinde Konsolosluk tarafından bir karar verilir.

Bu süre, münferit durumlarda, başvurunuzun ve/veya ek belgelerin daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekirse 30 güne ve istisnai olarak 60 güne kadar uzatılabilir.

Bazı Schengen Devletleri, belirli ülkelerin vatandaşları tarafından diğer Schengen Devletleri’ne gönderilen vize başvuruları için kendilerine danışılmasını şart koşmaktadır. Danışma süreci yedi takvim günü sürebilir. Bu tür konsültasyon şu anda burada listelenen ülkelerin vatandaşları için gereklidir.

Benzer şekilde, bir Schengen Devletinin, bu listede numaralandırılmış olan belirli üçüncü ülkelerin vatandaşlarına vize verildiğinde bilgilendirilmesi gerekebilir.

Schengen alanına giriş ve konaklama

Kısa süreli vizeniz Schengen bölgesine otomatik olarak girmenize izin vermez. Sınırda veya diğer kontroller sırasında, Schengen Eyaletinde ne kadar süre kalmayı planladığınız ve neden Schengen Eyaletini ziyaret ettiğiniz hakkında bilgi vermeniz gerekebilir.

Bazı durumlarda, bu tür kontroller vize sahibinin Schengen Eyaletine veya Schengen bölgesine girmesini reddetmeye neden olabilir.

Bu nedenle, vizeye başvururken sunduğunuz belgelerin kopyalarını yanınızda taşımanız tavsiye edilir (örn. Davet mektupları, seyahat onayları, kalış amacınızı belirten diğer belgeler). Bu, sınır kontrol prosedürünü kolaylaştırmaya ve sınırda gecikmeleri önlemeye yardımcı olacaktır.

AB üyesi olmayan vatandaşların Schengen bölgesinde kısa kalış tanımı “180 günlük sürede 90 gün” dir.

Vizenin reddi ve itiraz

Schengen vizesini reddetme kararı ve ret nedenleri standart bir form kullanılarak başvuru sahibine bildirilir. Vizeyi reddetme kararı, ret kararı nedenlerini, itirazda bulunma prosedürlerini ve son tarihlerini içermelidir.

İtiraz prosedürleri hakkında bilgi için, ziyaret etmek istediğiniz Schengen Eyaleti Dışişleri Bakanlığı ile irtibata geçiniz.

Diğer ülkerin vize çeşitleri için Vizeler sayfamıza göz atabilirsiniz.

Schengen Vizesi Süresi

Schengen vizesi geçerlik süresi , vizenin geçerli olduğu tarihleri kapsar. 30 gün, 90 gün, 180 gün ve 1 yıl süreli Schengen Vizesi alınabilmektedir. İlk başvuruda muhtemelen 30 günlük bir vize verilirken, sonraki başvurularınızda, geçmişe dönük herhangi bir olumsuz sicil oluşturmadıysanız verilecek vize süresi artacaktır.

 

Schengen Vizesi Ülkeleri ve yapısı hakkında daha geniş bilgi için SCHENGEN BÖLGESİ ÜLKELER LİSTESİ 2020 yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum bırak