Sıfırdan Almanca Öğrenmek İstiyorum, Evde Almanca Öğrenmek Zor mu?

sıfırdan almanca öğrenmek

Almanca Öğrenmek – Image by Gerd Altmann from Pixabay

Sıfırdan Almanca Öğrenmek İstiyorum Diyenler İçin En İyi Yol

Sıfırdan Almanca Öğrenmek istiyorum diyenler için, Almanya’daki bir dil okulunda okumaktan daha hızlı veya daha iyi bir yol yoktur. Evde Almanca öğrenmek istiyorum diyorsanız dil konusunda özel bir yatkınlık veya yeteneğinizin olması gerekir. Yoksa oldukça zor olacaktır. Yine de aşağıda Almanca Öğrenmek İçin Site Arıyorsanız (İnternetten Almanca Öğrenmek) başlığı altında verilen web sitelerine bakabilirsiniz.

Almanca öğrenmek için en etkili yöntem olarak Almanya’daki dil okullarını tercih etmeniz gerekmektedir. Dil okulları pratik dil kullanımına odaklanır: konuşma ve dinleme, okuma ve yazma. Ders sonrası bulunduğunuz bölgede Almanlarla çevrili olursunuz, böylece süpermarkette, restoranda ve gittiğiniz her yerde pratik yapabilirsiniz.

Özel dil okullarının çoğu başlangıç ​​seviyesinden ileri seviyeye kadar her seviyede Almanca öğretmektedir. Kursunuz başlamadan önce veya okuldaki ilk gününüzde, sizi seviyenize uygun bir sınıfa yerleştirmek için bir yerleştirme testi yapılır. Ardından, bir sonraki seviye için yerleştirme testini geçene kadar bu seviyede kalırsınız.

Başlangıç ​​seviyesinde olsanız bile alışmanız birkaç hafta sürecek ve bir dönemden sonra büyük ilerleme kaydedeceksiniz. O zaman Almanya’da kolayca gezinebilir ve çok çaba harcamadan yabancılarla konuşabilirsiniz. Almanya’da bir dil okulunda okumanın Almanca öğrenmenin en iyi yolu olduğuna inanıyoruz.

Almanya’da dil öğrenmek, dili kendi ülkenizde öğrenmekten çok daha hızlıdır. Ayrıca Alman kültürü ve toplumu hakkında daha geniş bir anlayışa sahip olursunuz. Bu, dili ve Alman halkını daha iyi anlamak için çok yardımcı olacaktır ve ileride Almanca’yı profesyonel olarak kullanmanız büyük bir fayda sağlayacaktır.

Yaş sınırları nelerdir?

Almanca Dil Okulları her yaştan öğrenciye açıktır. Gençler genellikle belirli gençlik programlarına katılırlar. Yetişkin kursları için asgari yaş genellikle 16 ila 18 yaşları arasındadır. Üst yaş sınırı yoktur, bu nedenle muhtemelen Almanca öğrenmek ve geliştirmek için ortak amacı olan birkaç kuşaktan öğrencilerle çalışacaksınız. Ortalama bir öğrenci genellikle 19 ile 30 yaşları arasındadır.

Bir Alman Dil Okuluna nasıl başvurabilirim?

Özel dil okullarındaki dil kursları inanılmaz derecede esnektir. Kayıt olmadan önce yapmanız gereken tek şey kursa ne zaman başlamak istediğinize (çoğu dil okulunun ayda birkaç başlangıç ​​tarihi vardır ve bazı okullar her Pazartesi başlar) ve kaç hafta okumak istediğinize karar vermektir. Dil kursunuz bir haftadan bir yıla kadar sürebilir, ne kadar uzun çalışırsanız, o kadar çok öğrenirsiniz.

Özel dil okullarına başvurmak kolaydır. Başvuran hemen hemen herkes kabul edilir. Notlarınızı göndermenize bile gerek yok. Özel dil okullarının sadece bir görevi vardır: yabancılara Almanca öğretmek. Bir profesör ya da lise okulu ya da liseden yeni mezun olmanız ya da yeni emekli olmanız farketmez. Geçmişiniz ve dil seviyeniz ne olursa olsun herkese açıktır. Tek engel, kursunuz için ödeme yapabilmeniz ve eğitim aldığınız ülkeye vize alabilmenizdir.

ALMANYA ÖĞRENCİ VİZESİ yazımıza göz atabilirsiniz.

Sıfırdan Almanca Öğrenmek pahalı mı? Burs var mı?

Almanya’daki çoğu dil okulu küçük özel kurumlardır. Devletten okullarını yönetmesi için hibe alamazlar, bu nedenle okullarını finanse etmek için öğrencilerinden öğrenim ücreti almaları gerekir. Fiyat, hangi kursu seçtiğinize ve kaç hafta çalışmak istediğinize bağlıdır. Ne kadar uzun dil kursu alırsanız, haftalık ortalama maliyetiniz o kadar düşük olur. Örneğin, iyi bilinen bir Alman dil okulu, standart kurslarında bir hafta 150 Euro, haftada 20 ders ve aynı kursta sekiz hafta 1040 Euro (130 Euro / hafta) ücret almaktadır.

Yurtdışında dil kursları için burs almak zordur. Dil okulları genellikle burs dağıtamayacak kadar küçüktür ve diğer burs verenler üniversitelerde derece öğrencilerine öncelik vermektedir. Ancak  okullar bazen öğrencilere burs ve indirimler sunabilir. Pazarlık evrenseldir 🙂

Nerede eğitim alabilirim?

Almanya’da Almanca’yı nerede öğrenebilirsiniz? Neredeyse heryerde! Tüm büyük şehirler arasından seçim yapabileceğiniz birçok dil okulu vardır. Aşağıda, Almanya’daki dil öğrencileri için en popüler yerlerden bazılarına daha yakından bakıyoruz.

Berlin

Berlin, Almanca öğrenmek için harika bir yerdir. Eski Doğu Almanya’da bulunan Alman başkenti, Batı Avrupa’nın en ucuz başkenti. Yaşam maliyetleri Londra veya Paris gibi diğer büyük Avrupa şehirlerinden çok daha düşüktür.

Berlin’de aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda dil okulu var:

YENİ OKUL

Anda dil okulu

alman okulu

Berlin F + U Diller Akademisi

Münih Almanca Öğrenmek

Münih, Berlin ve Hamburg’dan sonra Almanya’nın üçüncü büyük şehridir. Burada yaşam masrafları Berlin’den biraz daha yüksektir, ancak Münih dil öğrencileri için harika bir şehirdir. Burada hava Berlin’den biraz daha sıcaktır. Sonbaharda dünyaca ünlü Ekim festivaline de katılma şansınız vardır. Farklı bir tecrübe yaşamak istiyorsanız, tren seyahati ile komşu Almanca konuşan ülkeler olan Avusturya ve İsviçre’ye birkaç saatte gidip gezebilirsiniz. Almanca öğrenmek için bazı okullar:

Dil Lingua

Münih Üniversitesi eV’de Almanca kursları

alman enstitüsü mü

Konstanz Gölü Lindau

Küçük kasaba Lindau, güzel Konstanz Gölü’ndeki bir adada muhteşem bir konuma sahip Almanya’nın en güzel yerlerinden biridir. Gölün karşısında İsviçre Alpleri’ni görebilirsiniz ve Avusturya’daki Bregenz sadece bisiklet yolculuğu mesafesindedir. Trenle yarım saatte Alp beldesi Oberstaufen’e ve iki saatte hareketli Münih’e ulaşabilirsiniz. Ancak Lindau’nun büyüleyici sokaklarını ve tüm tekne ve su sporları fırsatlarını bırakmak istemeyeceksiniz.

Köln

Eski Batı Almanya’nın kalbindeki Köln, Münih’in hemen ardından yer alıyor ve Almanya’nın Ren-Ruhr bölgesindeki en büyük şehir. Şehir, ticaret fuarları ve büyük Gotik Katedrali ile ünlüdür.

Heidelberg

Almanya’nın bir diğer favori şehri Heidelberg. Güneybatı Almanya’daki Neckar Nehri kıyısında bir nehir vadisinde güzel bir ortam sunan hareketli bir öğrenci şehri.

Freiburg

Freiburg, ünlü Kara Orman’a ve Fransa ile İsviçre sınırlarına yakın güzel bir konuma sahip başka bir üniversite şehridir.

Neden Almanca öğrenmelisin?

Almanca genellikle İngilizce, Fransızca ve İspanyolca gibi diğer daha popüler dillerin yanında unutulur. Ancak, Almanca öğrenmek için birçok neden vardır. Avrupa Birliği’ndeki üç resmi dilden biridir ve Avrupa’daki anadil olarak en çok konuşulan dildir. Almanya Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olduğundan Almanca konuşmak birçok iş fırsatı sunuyor. Almanya’da Almanca’da eğitimin neredeyse ücretsiz olduğu birçok mükemmel üniversite var…

Almanca bazen zor bir dil olarak tanımlanır, ancak İngilizce’yi zaten biliyorsanız, her ikisi de Cermen dil grubundan olduğu için aslında oldukça kolaydır. Bu, özellikle kelime öğrenmeyi çok daha kolay hale getirir, çünkü birçok benzerlik vardır. Hollandaca veya İsveççe gibi başka bir Cermen dili de biliyorsanız, Almanca telaffuzu almak da çok daha kolay olacaktır.

Okul bana Almanya’da kalacak yer konusunda yardım ediyor mu?

Yurt dışında eğitim alırken konaklama önemlidir. Almanya’daki özel dil okulları konaklamanızı düzenlemenize yardımcı olacaktır. Genellikle, bir aile yanında veya bir dairede kalmak arasında seçim yapabilirsiniz. Ev sahibi aile, Almanca’nızı hızla geliştirmek için en iyi seçenektir ve bu size gerçek bir Alman gibi yaşama şansı verir. Ancak, birçok öğrenci daha fazla bağımsızlık ve bazen daha düşük maliyet için ortak daireleri tercih etmektedir.

YURTDIŞINDA OKUMAK İÇİN 8 NEDEN makalemize göz atabilirsiniz.

Almanya’da bir dil okuluna gitmek için vizeye ihtiyacım var mı?

AB / EES ülkelerinin vatandaşlarının Almanya’da eğitim almak için vizeye ihtiyaçları yoktur. Diğerleri ise ilk günden vizeye ihtiyaç duyar. Daha uzun konaklamalar için, tüm AB / EES vatandaşı olmayanların öğrenci vizesine ihtiyaçları olacaktır. Alman Dil Okulunuz, uyruğunuza ve seçtiğiniz kursa göre hangi vizeye ihtiyacınız olduğunu size bildirebilir.

Almanya’da dil kursu aldığımda çalışabilir miyim?

Almanya’da çalışma hakkı, sahip olduğunuz vize ile ilişkilidir:

  • AB / EES vatandaşları kısıtlama olmadan çalışabilir
  • Turist vizesi veya vizeden feragat eden diğer ulusların Almanya’da çalışmalarına izin verilmez
  • Öğrenci vizesi alan üniversite öğrencilerinin Almanya’daki çalışmaları sırasında çalışmalarına izin verilir, ancak bir dil okuluna gittiğinizde, eğitiminiz sırasında normal olarak Alman makamlarından özel bir izin almanız gerekir.

Almanya’da eğitim alırsam sigortaya ihtiyacım var mı?

Evet, Almanca öğrenmek için yurt dışında eğitim alırken her zaman iyi bir sigortaya sahip olmalısınız. Avrupa Sağlık Sigortası Kartı olan AB vatandaşları, acil sağlık hizmetleri için Alman yerlileriyle aynı haklara sahiptir. Bu, sigortanızı daha ucuz hale getirecektir, ancak yine de hırsızlık, sorumluluk, yasal maliyetler, hasta nakli ve diğer birçok şeyi karşılamak için sigortaya ihtiyacınız vardır.

Bir dil okulunun kalitesini nasıl değerlendirebilirim?

Yurtdışında dil kursu almak zaman ve para yatırımıdır, bu nedenle çok şey öğreneceğiniz ve paranızın karşılığını alacağınız iyi bir okul seçmeniz çok önemlidir.

Almanya’nın dil okulları için ulusal bir tanımlaması yoktur, bu nedenle okulun kalitesini değerlendirmek için başka kaynaklara bakmalıyız. En güvenilir olanlardan bazıları, IALC ve Eaquals gibi dil okulları için uluslararası kalite organizasyonlarıdır. Üye okulları düzenli olarak taranır ve denetlenir ve yüksek kalitede öğretim ve iyi öğrenci deneyimi sağlanır. Bu kalite kuruluşları tarafından onaylanan okullar, İsveç devlet kurumu CSN tarafından otomatik olarak finansman için onaylanır.

Almanca Öğrenmek İçin Site Arıyorsanız (İnternetten Almanca Öğrenmek)

İnternetten Almanca öğrenmek için site arıyorsanız aşağıdaki web sitelerini kontrol edebilirsiniz:

Almanca Öğrenmek Zor Mu?

Almanca Öğrenmek Zor Mu? sorusunun cevabı aslında kişiden kişiye değişir. Kimi insanlar dili algılama ve adapte olma konusunda oldukça başarılı olurken bazı insanlar için çok zor olabilir. Sağlam şekilde konsantre olup programlı bir çalışma ile Almanca kolaylıkla öğrenilebilir.

Almanca Öğrenmek İçin Kitap ve Eğitim Seti

Almanca öğrenmek için kitap ile de çalışabilirsiniz. Bazı faydalı Almanca eğitim seti ve kitaplar:

  • eLLC German – Almanca Eğitim Seti

  • LN Almanca Eğitim Seti

  • Einfach Deutsch – Komple Almanca Seti

  • Almanca’ya Başlayalım mı? (Pelikan Yayınları)

  • Unsere Deutschstube A1-A2 Almanca Yardımcı Ders Kitabı (Türkçe Açıklamalı)

Bu yazımızda, sıfırdan almanca öğrenmek, almanca ogrenmek, internetten almanca öğrenmek, evde almanca öğrenmek istiyorum, almanca öğrenmek için, almanca ögrenmek, almanca öğrenmek için kitap önerileri, almanca öğrenmek için en iyi kitap, almanca öğrenmek kolay mı?, kolay almanca öğrenmek, almanya da almanca öğrenmek, kendi kendine almanca öğrenmek gibi konularda bilgiler vermeye çalıştık. 

 

Yorum bırak