Yurtdışına Göç Etmek İçin 8 Neden

Göç Programları - Göç Etmek İçin 8 Neden
Yurtdışına Göç Etmek – Photo by Katie Moum on Unsplash

Yurtdışına Göç Etmek için 8 Neden

1. Çatışma Bölgelerinden Yurtdışına Göç Etmek

Yurtdışına göç etmek için en önemli nedenlerden biri çatışma bölgelerinden kaçmaktır. Güvende kalmak için insanlar ülkelerini terk etmeleri gerektiğini düşünmektedir. Orta doğudaki bazı bölgeler gibi savaşın darmadağın ettiği ülkelerde yaşayan bireyler, savaştan kurtulmak ve tehlikeden kaçmak için göç etme ihtiyacı hissediyorlar. Kriterlerini karşılayabildikleri ülkelerdeki göç programlarını değerlendirerek güven içinde yaşamak istiyorlar.

2. Çevresel Faktörler Nedeniyle

İklim değişikliği aynı zamanda göç yoluyla da kendini göstermektedir. İklim değişikliği nedeniyle bazen doğa insanları evsiz ve çaresiz kılar. Ani fırtınalar, seller, tsunamiler ve diğer bazı doğal afetler nedeniyle, insanların nispeten daha güvenli bir ortama kaçmaları ve sığınma talep etmeleri gerekmektedir. Her ne kadar biz bu konuda şanslı olsak da, bu sebeple göç etmek isteyip başvuruda bulunan insan sayısı az değildir.

3. Yoksulluktan Kaçış

Ülkeler arasındaki maaşlar ve çalışma koşulları arasında büyük farklar olabilmektedir. Gelişmiş ülkeler, bu konuda az gelişmiş ülkelerden insanlar için oldukça caziptir. Gelişmiş ülkeler çok daha iyi şartlarda gelişmiş bir sosyal ağ sağlar. İnsanların Göç Etme Sebepleri arasında yüksek işsizlik ve fırsat eşitsizliğinin de yeri büyüktür. Ülkemizde de göç etmek isteyen insanların çıkış noktalarından biridir. Vergilerin daha katlanılabilir olduğu ve mesleğinin değerinin bilindiği, karşılığının tatmin edici şekilde alındığı ülkelere gitmek bir çok insanın da hayalidir.

4. Yüksek Yaşam Standardı

Gelişmiş bir ülkeye gitmek demek, daha yüksek bir yaşam standardı anlamına geliyor. Sadece para değil, daha temiz, daha sağlıklı, daha sakin ve huzurlu, daha yüksek bir yaşam kalitesi demek. Yoğun gündemin tahrip ettiği psikolojik durumdan kurtulmak adına daha sakin, huzurlu ve doğanın korunduğu ülkelerde yeni ve kaliteli bir yaşam kurmak da bir çok insanın arzusudur. 

5. Kişisel İhtiyaçlar

Bazı insanlar gerçekten farklı bir ülkeye ait olduklarına inanırlar. Çoğu zaman azınlıklar (dini, politik veya cinsel) kendi ülkelerinden daha hoşgörülü bir ülkeye göç etme ihtiyacını hissederler. Kendini tanımlama biçimlerine saygı duyulmasını beklerler. Bu da azımsanmayacak miktarda kişinin göç etme sebeplerinden biridir. Aslında bu neden sadece bizim ülkemiz için değil bütün ortadoğu ve gelişmekte olan ülkelerin ortak problemidir. Mahalle baskısından, toplumun farklılıkları benimsemek istememesinden kaynaklanan özgürlük problemleri ile mücadele etmekten yorulan insanlar, yaşamları için çıkışı ülkeyi terketmekte aramaktadırlar.

6. Yükseköğretim

Eğitim insanların göç etmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Özellikle de gençler, ülkelerinde bulunmayan bir alanda yüksek öğrenim görmek veya yurtdışındaki daha iyi üniversitelerden faydalanmak istemektedir.. Birçok öğrenci okul sonrası gittiği ülkede kalıp oranın ekonomisine artı değer katacak kaliteli bireyler haline gelmektedir. Orada kalmasa bile geri döndüğünde yanında getirdiği yabancı dil bilgisi ve yurtdışı bağlantıları sayesinde kariyeri açısından çok önemli avantajlara sahip olurlar. Yurtdışıda eğitim almak kişisel gelişim açısından çok değerlidir. Yabancı bir ülkeyi, günlük yaşamını, farklı yaklaşımları benimsemeyi, farklılıkları kabullenmeyi ve anlamayı, empati kurmayı ve daha bir çok tecrübeyi ilk elden edinme fırsatı sunmaktadır. 

7. Siyasi Nedenler

Bazı insanlar politik özgürlük arayışında kısıtlayıcı ülkelerden göç ediyorlar. Bazıları vatandaşlıklarını yeni bir kimlik kazanmak için, bazıları ise kendi ülkesinde eksik olan siyasi haklara sahip olmak için değiştiriyor. Siyasi ortamın yoğun ve kalitesiz olduğu, insanların siyasi görüş ve düşüncelerinden dolayı baskılara maruz kaldığı ülkelerde elbette ki ifade özgürlüğü konusunda kendini huzursuz hisseden insanların gitmek istemesi çok doğaldır. Siyasi açıdan göçmen dostu olan bir çok gelişmiş ülke bulunmaktadır.

8. Birliktelik İçin Göç Etmek

İnsanların bir araya gelmesi gerekmiyor, internet herkese yeni fırsatlar sunuyor ve insanları duygusal olarak birbirine yaklaştırıyor. Her gün insanlar sevdiklerinin yanında olmak için dünyanın diğer ucuna taşınıyor. Bu durum aslında sanılanın aksine göründüğü kadar garip ve nadir değil. Gerçek ve doğal bir süreç neticesinde insanlar evlenmek ve yeni bir hayata başlamak için göç edebilirken, sadece göç edip daha iyi bir ülkeye yerleşebilmek için sahte evlilik yolunu kullanan insanlar da bulunmaktadır. 

 

Siz de yeni bir hayata başlamak ve fikir edinmek istiyorsanız aşağıdaki sayfalarımıza göz atmak isteyebilirsiniz:

Göç Programları

Yurtdışı Eğitim

Ülkeler

Yorum bırak