Yurtdışında Üniversite Okumak

Yurtdışında Üniversite Okumak

Yurtdışında Üniversite Okumak – Photo by Pang Yuhao on Unsplash

Yurtdışında Üniversite Okumak: Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtdışında üniversite okumak heyecan verici olabilir, ancak seçtiğiniz ülkedeki farklı uygulama sistemlerini bilmek önemlidir.

Dünyanın herhangi bir yerinde bir üniversitede başvuru ve çalışma seçeneği heyecan vericidir. Çoğu öğrenci için sorun, kendi ülkesi dışında bir üniversite seçerken nereden başlayacağını bilmemektir. Yalnızca ABD’de 4.000’den fazla üniversite vardır, bu nedenle farklı sistemleri ve bu denizaşırı üniversitelerin başvuru sahiplerinden ne talep ettiğini anlamak önemlidir.

Farklı sistemler

Üniversite başvuruları merkezileştirilebilir, bir yönetim organı öğrencilerin nasıl başvurduklarını kontrol edebilir veya merkezi olmayan olabilir. İngiltere’de bu merkezi süreç, öğrencilerin minimum giriş gereksinimlerini karşılamalarının yanı sıra kişisel bir beyan ve akademik referanslar sunmalarını gerektiren Ucas (Üniversiteler ve Kolejler Kabul Servisi) tarafından işletilmektedir. Ucas, öğrencilerin beş kursa kadar başvuru yapmalarına izin verir, ancak diğer merkezi sistemler farklı olabilir. Örneğin Avustralya’da dokuz kursa kadar başvurabilirsiniz.

Avustralya’da, Üniversiteler Kabul Merkezi (UAC), Yeni Güney Galler ve Avustralya Başkent Bölgesi’ndeki (ACT) çoğu üniversiteyi kapsar. ABD’deki California eyaletinin, bazı Avrupa ülkeleri gibi merkezi bir sistemi vardır. Bu sistemler genellikle öğrencileri akademik sonuçlara göre değerlendirir, ancak bazı kurumlar kendi giriş koşullarını belirler ve çoğu da bunları karşılamayan başvuru sahiplerine alternatif yollar sunar. Bazı kurslar başvuru sahiplerini kişisel beyan, anket, iş portföyü, seçmeler, mülakat veya test gibi ek kriterler temelinde seçer. Diğer kurslar hem akademik yeterliliklerin hem de ek seçim kriterlerinin bir kombinasyonunu kullanabilir.

Yurtdışında üniversite okumak için merkezi sistemlerin çoğu, bir sonraki akademik yılı öğrenmeye başlamayı umanlar için akademik yılın başında başvurulara açıktır, ancak bu süre bazı dersler ve üniversiteler için daha erken olabilir. İşlem süresi, uygulamanın türüne ve başvurunuzun ne kadar doğru ve eksiksiz olduğuna bağlı olarak değişir. Örneğin Ucas ile öğrenciler, başvurularını gönderdikten sonra istedikleri zaman üniversitelerden teklif alabilirler. Bu zamanlamalar, merkezi sistem aracılığıyla gönderildikten sonra, her üniversiteye bağlıdır.

Avustralya, Japonya, Güney Kore ve yeni akademik yılın Ocak ayında başladığı diğer ülkelerde, başvuru döngüsü bu tarihle çalışmak üzere değiştirilmiştir. Örneğin, bir Avustralya üniversitesine başvuruda bulunmanın en erken tarihi Ağustos ayındadır ve daha sonraki başvuru tarihleri ​​bu tarihten itibaren “döngüsel” şekilde takip edilmektedir.

ABD’de olduğu gibi Fransa, Almanya ve İspanya’da da merkezi olmayan bir sistem var. Her üniversite bireysel olarak kendi değer ve gereksinimlerini kurabilir. Bunlar değişebilir; örneğin ABD üniversiteleri, bir başvuru sahibini notlarını, test puanlarını, ders dışı etkinliklerinı, tavsiye mektuplarını ve denemelerini kapsayan bütünsel bir temelde gözden geçirmesiyle bilinir. Çoğu üniversite, kursa ve merkezi olmayan sisteme bağlı olarak en azından kişisel bir ifade ve belirli notlar gerektirir, genellikle istediğiniz sayıda üniversiteye başvurabilirsiniz. Sadece ABD gibi bazı ülkelerde her başvuru için ödeme yapmanız gerektiğini unutmayın.

ABD’de, başvurular ademi merkeziyetçi olduğundan, çoğu okul öğrencilerine Kasım ayında başvurularını sunmalarını tavsiye eder ve Ocak veya Şubat aylarında düzenli teklifler verir.

Hollanda’da üniversiteye başvuran öğrenciler Studielink aracılığıyla bunu yapabilirler, bir merkezi olarak yönetilen süreç boyunca her seferinde bir uygulama yapmak gerektiren. Studielink, son başvuru tarihinden önce herhangi bir zamanda başvurmak istediğiniz kursları değiştirme imkanı ile aynı anda en fazla dört kursa başvurmanıza izin verir. Bir üniversite tarafından reddedilirseniz, başka bir üniversiteye başvurabilirsiniz. Ancak öğrenciler, İngiltere gibi diğer ülkelerde de mümkün olmayacak şekilde doğrudan üniversiteye başvurabilirler.

Üniversite değerleri

Çoğu üniversitenin, öğrencilerin internette bulabilecekleri bir misyon bildirimi vardır, bu da yükseköğretim kurumlarının neye değer verdiğini ve uygulamalarda neyi aradığını belirlemenize yardımcı olur. Bu, akademik mükemmelliği vurgulamaktan, küresel vatandaşlık veya deneysel öğrenmeye kadar değişebilir. Öğrenciler bunları kendi hedefleri ile karşılaştırıp kuruma ne ölçüde uygun olduklarını anlamak için kullanabilirler.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ve bazı Avrupa ülkelerinde özel bir odaklanma beklentisi yoktur ve öğrencilerin ilgi alanlarını daraltmadan önce farklı konuları denemeleri teşvik edilir. Dolayısıyla, açık ve net bir konuda tutkunuz veya farklı bir kariyer yolunuz varsa, bir İngiliz üniversitesi daha iyi bir seçenek olabilir.

Yurtdışında Üniversite Okumak: Gereksinimler

Yurtdışında üniversite okumak için bir üniversitenin asgari giriş koşulları varsa, öğrencilerin dikkate alınmadan önce bunları karşılaması gerekir. Ancak sadece giriş şartlarını yerine getirmek kabul edilmek anlamına gelmez. Dersleriniz ve çalışma deneyiminiz ile kendinizi çeşitlendirmeniz ve aynı zamanda konunuz / konularınız için tutku göstermeniz de aynı derecede önemlidir.

Öğrenci başvurularında farklı ülkelerdeki üniversitelerin aradıkları bazı belirgin farklılıklar vardır. Örneğin, ABD üniversiteleri girişimci bir zihniyete gerçekten değer verir ve gruplar halinde iyi çalışma yeteneği tercih edilir.

İngiltere’de ve yurtdışında üniversiteleri düşünen öğrenciler için en hayati şey, her sistem arasındaki farkları anlamaktır. Bir öğrenci birden fazla ülkeye başvurursa, üniversiteye en uygun olacağını düşündüğü özellikleri vurgulamak için farklı başvuru yöntemlerini kullanmalıdır.

Doğru uyum

Çok farklı dersler, üniversiteler ve gereksinimlerle, her şeyden önce yaşamak ve çalışmak için uygun olanı bulmak gerekir. Örneğin, ABD’deki çoğu üniversite eğitiminizin her yılı için kampüste konaklama garantisi verecektir. Kulüplerde, toplumlarda ve kampüs temelli etkinliklerde aktif rol oynayarak üniversite hayatına daha fazla dahil olmanız beklenmektedir.

İngiltere, Paris veya Berlin gibi Avrupa şehirlerindeki birçok üniversitede daha bağımsız olmanız beklenen daha “açık” ve daha az yoğun bir kampüs deneyimi bulunmaktadır. Kendi kendine yeten biriyseniz, bu iyi olur, ancak bazı öğrenciler daha yakın bir örgü topluluğunda gelişmeyi daha kolay bulabilir.

Yurtdışında üniversite okumak, farklı gereksinimlere ve değerlere sahip birçok sistem olduğu için dikkatle araştırılmalıdır; bunları internette bulabilirsiniz ve başvuru sürecine başlamadan önce her bir sistemin veya üniversitenin tuhaflıklarını ve ayrıntılarını tam olarak anlamak önemlidir.

 

Yurtdışında eğitim alma konusunda sitemizdeki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

Yorum bırak