Yurtdışında Yaşamak

Yurtdışında Yaşamak

Yurtdışında Yaşamak – Image by WikiImages from Pixabay

Yurtdışında yaşamak, bir insanın yaşamı boyunca sahip olabileceği en heyecan verici ve dönüştürücü deneyimlerden biridir. Yurtdışı deneyiminizin nihai değeri, risk alma ve denizaşırı ülkelerde yaşamanın getirdiği yeniliği ve belirsizliği benimseme isteğinize bağlı olacaktır. Sonuçta, denizaşırı ülkelerde yaşamak zor olabilir, ama çabaya değer.

Yurtdışında yaşamanın avantajları nelerdir?

Yurtdışında yaşamanın başlıca avantajları:

 • Yeni bir dilöğrenmek ve kariyerinizin geri kalanı için önemli olabilecek profesyonel dilbilimsel akıcılık geliştirmek.
 • Kendinizi değerli uluslararası deneyim sunan yeni geleneklere ve kültürlere açmak.
 • Uluslararası bir arkadaş ağı edinmek ve kendi ülkenizin benzersizliğini yeni arkadaş grbunuzla paylaşmak.
 • Başka bir kültürün tarihini, sanatını, felsefelerini ve geleneklerini öğrenerek ve yeni bir anlayış kazanmak.
 • Kişisel gelişiminizi ilerletmek, zorluklarla ve engellerle yüzleşmek için yeni stratejiler oluşturmak.

Yurt dışında yaşamak sizin için uygun mu?

Yeni bir ülkede ikamet etmek tatil yapmak gibi değildir. Yerel programlar, yaklaşımlar ve değerler genellikle bir ziyaretçi olarak çekici gözükmektedir, ancak bir sakini olarak mağaza saatleri gibi küçük farklılıklar bile sizi genellikle ‘normal’ beklentilerinizle yüzleşmeye zorlamaktadır. Tabii ki, yeni ortamınıza uyum sağlamanız kötü bir şey değil. Aslında, denizaşırı ülkelerde yaşamak budur. Kolay olmayacak, ancak olumlu bir yaklaşıma sahip olursanız ve kendinizi bir şeyler yapmanın yeni yollarına açarsanız, güçlendirici ve perspektif kazandırıcı olacaktır.

Ne zaman denizaşırı hareket, size gerçekten daha önce hiç fark o küçük şeyleri fark etmeye başlar. Kendi kültürünüz ve sizi çevreleyen yeni kültür arasındaki tüm benzerlik ve farklılıkları tespit etmenin yanı sıra, yenilikleri ve farklı günlük rutinleri tanımaya başlayabilirsiniz.

En önemlisi, kendi gücünüzü, yeni durumlarda esnek ve sabırlı olma yeteneğinizi ve uyum yeteneğinizi öğrenmeye başlayacaksınız. Hem kendi ülkenizde hem de yeni ortamınızda yaşamın sunduğu tüm özel şeylerin daha farkında olmaya başlayacaksınız.

Yurt dışında yaşadığınızda yerel dili öğrenmek zorunda mısınız?

Başka bir Türkçe konuşulan ülkeye geçmedikçe, kolaylıkla dolaşmak ve arkadaş edinmek için yerel dili bir dereceye kadar öğrenmek isteyeceksiniz. Dili iyi konuşmasanız bile, çoğu insan denerseniz takdir eder. Ülkemizde ve dünyada ortak kabul görmüş ve en çok tercih edilen dil olan ingilizceyi bilmeniz bir çok ülkede yaşayabilmeniz için kafidir.

Yurtdışında yaşamak uzun bir tatil yapmak gibi olmadığından, yerel kültüre ve yaşam tarzına entegre olmanız gerekecektir. Bu, alışkanlıklarınızı değiştirmek ve anadillerindeki insanlarla nasıl iletişim kurulacağını öğrenmek zorunda kalacağınız anlamına gelir. Bu nedenle, harekete geçmeden önce, ders almaya başlamak ve özellikle yardım veya yönlendirme istemekle ilgili önemli kelimeleri ve cümleleri ezberlemek iyi bir fikirdir.

Yeni bir dil öğrenmenin en iyi yolu, kendinizi bu dilin içine sokmaktır. Yerliler gibi konuşmayı gerçekten taahhüt ederek kendinize sorun. Yerliler arasında yaşamaya başlayın ve pratik yapın, pratik yapın, pratik yapın. Arada sırada utanmış hissedebilirsiniz, ancak bu gerçekten bir kitaba güvenmekten çok daha iyi bir öğrenme yoludur.

Sonunda, yurtdışında yaşamak gözlerinizi yepyeni bir kültüre açar ve iletişim becerilerinizi çeşitli şekillerde geliştirme şansınız olur. Bu nedenle, her zaman yeni bir dil öğrenmek ve her gün kullanmak istiyorsanız, yurtdışına taşınmak bunu yapmanın en iyi yoludur.

Yurtdışında yaşamanın maliyeti nedir?

Yaşam maliyeti tek bir ülkede şehirden şehre bile değişir, bu yüzden bir ülkeden diğerine büyük ölçüde değişecek bir sürpriz olmamalıdır. Bu, evinizi, yemeğinizi, eğlencenizi, kıyafetlerinizi, tıbbi bakımınızı ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için işinizden her yıl ne kadar kazanmanız gerektiğini hesaplamanız gerektiği anlamına gelir.

Paranızın ne kalitede bir yaşama yeteceğini ölçmeye başlamanın en kolay yolu, yaşamaya karar verdiğiniz ülkenin ortalama masraflarını öğrenmektir. Bu konuda internette bolca döküman bulabilirsiniz.

Paranızın değerinin fazla olmayacağı bazı ülkeler vardır, bu da daha yüksek bir yaşam maliyetine uyum sağlamanız gerekeceği anlamına gelir ve kendiniz için çalışmayı veya aynı miktarda para kazanmayı planlıyorsanız zor olabilir. Dünyanın diğer bölgelerinde, tasarruflarınızı gerçekten uzatabilirsiniz ve yurtdışından para kazanmaya devam ederseniz, oldukça lüks bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Yurt dışında yaşamak günlük zorluklara alışmak demektir

Hijyenden davranışlara kadar, kişiliğinizi ve alışkanlıklarınızı şekillendirmeye yardımcı olan, yaşamayı öğrendiğiniz birçok şey var. Fakat başka bir ülkeye taşındığınızda, bunların hepsi pencereden dışarı çıkar. Çünkü tüm bunlar içinde yaşadığınız kültüre göredir.

Kültür şoku fikrinin temelini oluşturan şey sosyal normlardaki bu küçük farklılıklardır. Bu tür farklılıklar hakkında yargısal olmamak zor olabilir, ancak açık fikirli olmak yurtdışı deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmak için gereklidir.

Denizaşırı yaşama eğlencesinin yarısı diğer insanların nasıl yaşadığını ve toplumlarının beklentilerinin ne olduğunu görebilmektir. Bunları öğrenirken pozitif kalabilirseniz oldukça rahat edeceksiniz ve kendinizi evinizde hissetmenizi sağlayacak yeni alışkanlıkları ve gelenekleri benimseyebileceksiniz.

Yurtdışında yaşamanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Yurtdışında arkadaş ve / veya aile şeklinde güçlü bir destek ağınız yoksa, oraya taşındığınızda, kendi başınıza olacaksınız. Bu, kendine güvenen bir doğaya sahip olmanız veya en azından bağımsız tarafınızı güçlendirmeye hazır olmanız gerektiği anlamına gelir. Size yardım edecek insanlar bulmayı beklememelisiniz. Bunun yerine, alışverişe nereye gideceğinizi, taksiyi nasıl çağırabileceğinizi ve işlerinizi nasıl yapacağınızı anlamanız gerekir.

Yurtdışında yaşamanın artıları:

 • Kendine güvenerek bağımsızlık ve değerli yaşam deneyimi kazanırsınız.
 • Her gün bir öğrenme deneyimidir. Kişisel gelişiminizin bir sınırı yoktur.
 • Kim olduğunuzu temelden değiştiren yeni derin ilişkiler geliştirirsiniz.
 • Kendi ülkenizin alışkanlıkları, gelenekleri ve politikaları hakkında daha nesnel hale gelirsiniz.
 • Dünyayı daha bütünsel bir şekilde anlamaya ve tarihsel bir bakış açısı kazanmaya başlarsınız.

Yurtdışında yaşamanın eksileri:

 • Arkadaşlarınızı ve ailenizi görmek için eve uçmak pahalıya mal olabilir.
 • Pahalı bir ülkeye taşınırsanız yaşam standardınızı düşürmeniz gerekebilir.
 • Bazen yalnız kalabilirsiniz.
 • Günlük yaşam daha zor ve bazen sinir bozucu olabilir.

Gerçek şu ki, yurtdışında yaşarken bir şeyler yapmak sandığınızdan çok daha uzun zaman alabilir çünkü büyük bir öğrenme eğrisi vardır. Kendi ülkenizde yaşarken normalde bir işi tamamlamanız sadece birkaç dakikanızı alacakken, başka bir ülkede yapmanız bir saatten fazla sürebilir. Zamanla işleri öğrenecek, daha kolay ve daha verimli hale geleceksiniz.

Peki yurtdışında yaşamak gerçekten nasıl bir şey?

Sonuçta uluslararası deneyimleriniz tamamen size ve yurtdışındaki yeniliklere nasıl yaklaşacağınıza bağlı olacaktır. Yurtdışına taşındığınızda ayarlamanız gereken bir çok şey olsa da, bir göçmen olma konusunda sevilecek çok şey var. Yeni bir yer ve sunduğu her güzel şeyi deneyimleyebileceksiniz. Tarihi yerlerden nefes kesen doğal ortamlara kadar her yeri gezebilir ve ilk elden görebilirsiniz. TV’de okuduğunuz veya izlediğiniz tüm yerler nihayet erişilebilir hale gelebilir ve hepsini yaşayıp özümsemek için zamanınız olur.

Bunun da ötesinde, gelenekleri, tatilleri, mutfağı ve eğlenceleri de dahil olmak üzere yeni bir kültür hakkında her şeyi öğrenme şansına sahip olacaksınız. Gezegenin her yerinde bulunan çeşitliliği takdir eden çok yönlü bir birey olacaksınız. Ve yolculuğunuz boyunca kendiniz hakkında çok şey keşfedeceksiniz. Yurtdışında yaşamak, büyüdüğünüz ortamın dışında yaşamın nasıl olabileceğine gözlerinizi açmanıza yardımcı olur ve bu vazgeçilmezdir.

Nihayetinde, farkına varabileceğiniz şey, yurtdışında yaşamak, evde yaşamaktan daha mutlu hissettirecektir. Manzaraya ve yaşam tarzına aşık olabilirsiniz ve sizi destekleyen, sizi önemseyen yeni insanlarla ömür boyu arkadaşlıklar ve bağlantılar kurabilirsiniz.

GREEN CARD BAŞVURU

AVUSTRALYA VİZESİ

Yorum bırak